Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan TA2RX Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 883
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 346,719

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanlar; Peugeot Boxer - Bekir Kemal Ataman (TA2RX)

Yurt dışından gelen yeğenlerimi gezdirmek için iki haftadır İstanbul'dayım. Hafta sonunda babaannelerini görmek için Ankara'ya götürdüm. Bu kez benim emektar düldül yerine, kliması olduğu için (üvey) oğlumun binek aracıyla gittik. Biz Giresun'da pek farkına varmıyoruz ama memleketin diğer yerlerinde klima muhteşem bir konfor imiş. Bu yüzden son takdırdığım ikinci alternatörden vazgeçip klimaya yönelmeye karar verdim. İkinci alternatör yerine gerekirse üçüncü bir güneş paneli düşünüyorum. Ama önce Önder beyin bana makul fiyatlı 30 amperlik MMPT bir şarj cihazı bulması lazım. :smiley:

Hocam sizde bu arzu olduktan sonra herşeyi yerli yerinde bulur yaparsınız.Şu bizim sucukla mantının analizi giresunun o güzelim geniş kale yollarındamı kaldı ne.Hocam saygılarımla.

Sayın Ataman,

Öncelikle tebrik ediyorum ve size keyifli yolculuklar diliyorum.

Foruma uzun zamandır ilk defa girdim bu benim attığım ilk mesaj olucak ve biraz zamansız olucağı için özür dilerim.

Bende şu an kendi camper inşası için plan yapmaktayım ve sizin gibi Armaflex izolasyon malzemesi kullanmayı planlıyorum.
İzocam ın sitesinde gördüğüm bir uyarı var malzemeyi güneşin ultra-violet ışımasına karşı korunması gerektiği konusunda.Belliki üzerindeki alüminyum folyo bu amaçla eklenmiş.Sizin uygulamanızda folyo aracın iç kısmında kalmış gördüğüm kadarıyla.Araç içinden kaynaklanacak nemi engellemek için çok işe yarıyacağı kesin.Acaba Armaflex in dışa bakan kısmında ultra-violet e karşı herhangi bi önlem aldınızmı yoksa aracın metal duvarı bu koruma için yeterli olucakmı.

Tekrar özür diliyorum, keşke inşa başlangıcında forumu takip ediyo olsaydım.

İsmail Barlas

İsmail bey,

Öncelikle hoş geldiniz. Karavanınızın gönlünüzce olmasını diliyorum. Ultraviyole (İngilizcesiyle ultraviolet, Türkçesiyle mor ötesi) ışık tayfının üst bölümünü oluşturur. Yani doğrudan güneş ışığına maruz kalmayan hiç bir yerde ultraviyole sorun oluşturmaz. Aracın sacı ışık geçirmediği için armaflex'in bundan etkilenmesi sorun değil. Yani ısı gibi düşünmeyin. Aracın sacı ısınsa dahi ultraviyolenin içeri girebilmesi için pencere türü açıklıklara ihtiyaç var. Oradan gelen ışık hem kırılarak geldiği, hem doğrudan ışık altında kalan kısım oldukça az olduğu, hem de armaflex zaten kaplama altında kaldığı için sorun yok.

-------------------

Mantı analizi mecburen Giresun'dan yapılacak. Ama o mantıları Giresun'da bulmak mümkün değil maalesef :smiley:

Pelikan 80x80 kare flat duş teknesi aldım. Oldukça kaliteli görünüyor: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=73767.msg1168940#msg1168940

Bekir bey,

açıklama için teşekkür ederim.

Bekir bey selamlar sizi tekrar rahatsız edicem :smiley:

sizin buzdolabınızı şu aşağıdaki bölümde geçen buzdolabına benzettim,otobuzdolabı.com daki 133 lük model bu topik teki modele benziyor.
acaba herhangi bir sorun yaşadınızmı kullanırken ?
çünkü bende bu modeli ciddi düşünmeye başlamıştım tam,boyutları çok ideal gözüküyo.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=56409.0

tascamdeck' Alıntı:
Bekir bey selamlar sizi tekrar rahatsız edicem :smiley:

sizin buzdolabınızı şu aşağıdaki bölümde geçen buzdolabına benzettim,otobuzdolabı.com daki 133 lük model bu topik teki modele benziyor.
acaba herhangi bir sorun yaşadınızmı kullanırken ?
çünkü bende bu modeli ciddi düşünmeye başlamıştım tam,boyutları çok ideal gözüküyo.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=56409.0

Aracım henüz inşa aşamasında olduğu için ben henüz kullanmaya başlamadım. Soğutma bölümünde ilgili topiki okursanız, bu dolapla ilgili yapılan bir şikayeti görebilirsiniz.

Bekir bey tekrar teşekkürler,

size kolay gelsin.izlemeye devam.
Sizi ve diğer yapımcıları takdir ediyorum.

Kafamda net olarak cevaplayamadığım bir soru var. Ahşap ustalarından yardım dilerim:

Banyonun kapısı ve koridor tarafındaki duvarını yaparken, kapıyı doğrudan yan duvara monte edilecek şekilde mi tasarlamalı? Yoksa koridor tarafındaki duvarda bir kısım kapı arkası boşluğu bırakıp aynı yüzeyden montaj mı tercih edilmeli? Hangisinin ne avantajı olur?

Bekir hocam, benim karavanımdaki kapı banyo iç duvarına monte edilmiş sürme plastik kapı. Hem hafif, hem de su izolasyonunu sağlıyor :smiley:

drares' Alıntı:
Bekir hocam, benim karavanımdaki kapı banyo iç duvarına monte edilmiş sürme plastik kapı. Hem hafif, hem de su izolasyonunu sağlıyor :smiley:

Sürme kapının fotoğraflarını aradım ama sizin topikte bulamadım. Yükler misiniz?

Bir de, sürme kapı ses yapmıyor mu?

Bekir Bey,
banyo kapısının sisteminden bağımsız olarak, banyo yaparken su yalıtımını sağlamak için oldukça basit ve kullanışlı bir çözüm var.
Euramobil karavanımızda uygulanmış firma tarafından. Banyonun tavanına, kenar duvarlardan biraz içerde, perde rayı benzeri PVC bir ray vidalanmış. Üç duvarı dolaşıyor, duş başlığının takılacağı duvarda yok.
Buna takılan bir duş perdesi sayesinde, banyo yapılırken duvarların ve kapının ıslanmaması sağlanıyor. Kullanılmadığında bir tarafta toplanabilir.
İsterseniz önümüzdeki hafta rayın bir resmini çekebilirim...

theta' Alıntı:
Bekir Bey,
banyo kapısının sisteminden bağımsız olarak, banyo yaparken su yalıtımını sağlamak için oldukça basit ve kullanışlı bir çözüm var.
Euramobil karavanımızda uygulanmış firma tarafından. Banyonun tavanına, kenar duvarlardan biraz içerde, perde rayı benzeri PVC bir ray vidalanmış. Üç duvarı dolaşıyor, duş başlığının takılacağı duvarda yok.
Buna takılan bir duş perdesi sayesinde, banyo yapılırken duvarların ve kapının ıslanmaması sağlanıyor. Kullanılmadığında bir tarafta toplanabilir.
İsterseniz önümüzdeki hafta rayın bir resmini çekebilirim...

Su yalıtımı için ilginç, basit ve uygulanabilir bir çözüm gerçekten. Ama bizim kumandanın bundan hoşlanacağını hiç sanmıyorum :D

Bekir bey, kumandanlara kalırsa iş habire aksar, aksamasada büyük ihtimal ileride problem çıkartır, benim kumandanda bir çok şeye karşı idi fakat, " teknik olarak bu iş sorunlu " dediğim zaman kabul ederdi, banyo perdesini zamanında bende düşündüm, evet oldukça pratik bir çözüm fakat perdeyi temizlemek banyoyu temizlemekten kat kat zor iş ve temizlenmediği zaman kiri, koku, küf bile yapıyor,
Sizin sisteminizden anladığım kadarı ile size tavsiye sürgülü kapıdır, ses yapsa bile illaki bir şekilde en azında kilitlendiğinde sesi kesecek bişey yapılır " son noktada lastik takoza dayanması gibi " , buda olmadı araç içinde zıngırdayan eşyalar zaten o sesi bastıracaktır. ama teknik adam siz olduğunuza göre bence ara ara komutanı duymayın derim.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR