Kendi Karavanını Yapanların Çoğu Sahibinden.com'da Neden?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan omnitemporal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 36
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,957

omnitemporal

MURAT ERDOĞAN
bende camper yapma aşamasındayım ama sitede kendi camperini yapanların çoğu kısa süre sonra aracını sahibinden com da satışa çıkarmış,neden?,onca uğraş,alın teri,bu işin içinde bilmediğimiz bir taraf varsa noolur şimdi söyleyin

Etiketler
Ynt: Kendi Karavanını Yapanların Çoğu Sahibinden.com'da Neden?

Sitedekileri bilmem ama 10 liralık panelvana bir dolap bir ocak koyan karavan etiketini yapıştırıp 30 liraya kakalamaya çalışıyor.Ben de camper arayışındayım ve bahsettiğiniz siteyi uzun zamandan beri takip ediyorum ama elle tutulur bir şeye rastlamadım.

Amaç tabi ki para kazanmak...

Deneyim arttıkça daha güzel karavanlar yapıp kazancı artırmak...

Eli yüzü düzgün karavanlar yapılıyorsa, bu "ticaret" kötü bir durumda değil bana göre...

Sonuçta yollarda dolaşan karavan sayısı artmış oluyor...

Evet Bende öyle Düşünüyorum Bu offroad Araçları içinde Geçerli bi Durum Yap ve Sat

Sorunun muhatapları cevap verirmi bilmem ancak konu karavan bölümü ile ilgili olunca yönetim olarak
aldığımız kararla http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=49068.0 başlıktada okunacağı gibi
yayınlanmasını uygun bulmuyoruz.

Ancak ticari amaçlar için kullanılmadığı sürede karavan bölümünde yapımı yayınlanan tüm imalatları
ve yapımcılarını destekliyoruz.
Karavan Bölümünde oluşan bilgiler yeni karavancı adayları için yol gösterici ve cesaretlendirici olması
ve önemlidir karavan malzemelerinin satışını yapan ticari kuruluşlarında ilgilerini çekmektedir.

Yanlış ve aldatıcı bilgi olmadığı sürece adı geçen sitedeki tüm karavanların irdelenmesi, yorumlanması
konusundada referans alınmamızda olumludur ve desteklenmektedir.

levent bey teşekkür ederim,verdiğiniz topiğide okudum,oldukça aydınlatıcı oldu,demek ki karavan yapıp bunu sahibinden com'da satan kişiler var,aslında bu kötü birşey değil,bir arz-talep meselesi,ama tabii bu forumda dürüst olup bunu ticari amaçla yaptıklarını,ama işilerini iyi yaptıklarını,kaliteli yaptıklarını belirtseler kimsenin kafasında soru işareti kalmaz,bilakis karavanlarına daha kolay müşteri bulurlar,aksi taktirde insan şöyle düşünüyor,yahu adam ne kadar alın teri döktü,ne kadar hevesliydi,neden hemen yapar yapmaz satılığa çıkardı,kesin iş bittiğinde olumsuz bir taraf ortaya çıktı,o yüzden satacak ve yapım aşamasında yanlış yaptığı şeyleri bu sefer yapmayıp,kendisine en iyisini yapacak,o yüzden ben bunu almayayım gibi bir düşünce doğuyor insanın aklında
ama benim kafamda ki şu soru işareti hala çözülmedi,bu çözülmedende camper için adım atamıyorum,varsayalım bu işi ticari amaçla yapmadılar,aylarca süren emek sonrası çoğu kişi kararavanını satılığa çıkardıkları için acaba camper yapmak akıllıca bir şey değil mi?başta hayal edilenler gerçeklemiyor mu?ne bileyim ağır ve hantalmı oluyor?çokmu mazot yakıyor?şehir içi günlük kullanılması çokmu büyük sorun oluyor? kamp ve tatil için aileye çokmu dar geliyor?dere-tepe gitmiyormu?bi hevesle yapıp bizim bilmediğimiz başkaca bir olumsuzluk nedeniylemi satıyorlar,bu sorulara karavanını satılığa çıkaranlar dışındaki arkadaşların cevap vermesini rica ediyorum,Dışardan bakınca bana mantıklı geliyor,binek aracımı ve çekme karavanımı satıp,camper yapıp hem onla hafta sonları balığa gideyim,hem ailemle ara ara kampinglere gideyim,yazın uzun tatillere gideyim,hemde hafta içi işe gidip geleyim,bu beklentilere uyuyormu camper?
kafamdaki soru işareti şu;
CAMPER AKILLICAMI?

omnitemporal' Alıntı:
ama benim kafamda ki şu soru işareti hala çözülmedi,bu çözülmedende camper için adım atamıyorum, kafamdaki soru işareti şu;
CAMPER AKILLICAMI?

Murat bey, konu başlığının ardındaki gerçek soru bu yanılmıyorsam. Yıllarca çekme karavanım varken eski dernek forumunda kamperin
faydaları ve bana ne kadar uygun olduğunu yazdım ve bir yandanda araç aradım,bulduğumdada koşarak gidip aldım 1 yıl sonra benim
için uygun olmadığını anladım ve sattım.
Şimdiki karavan kombinasyonumu 4 yıldır kullanıyorum, kesin iş hayatını sonlandırmadanda değişikliğin gereksiz olduğunu düşünüyorum
çünki bu iş bütçe işi. Şimdi sizde ister tecrübe ederek öğrenin (çekme karavanınızda olduğu gibi) isterseniz yaşanmışlıklardan benzerlikler
bularak kendinize uyarlayın.

Ancak yaşamda en kötü tecrübe KEŞKE :( demektir. Selamlar.

Murat Bey camper tabiiki akillica ama eger en az 50 bin liraniz varsa. Yoksa 90larin karavanlarina muhtac oluyorsunuz. 25 30 bin civari bu karavanlara herkes laf ediyor ama sonucta bu araclar en dogru araçlar haline geliveriyor. Atilla hocam hep bu arabalari kotuler ama 50 bini olmayan, tuvalet, sicak sulu duş, ısıtıcı gibi ozellikleri olan araçları tercih edilme sebebi bundandir.

Ayrica burada yapilan kamperlerin satilmasinda bir sakınca yok. Yapim asamalarini iyi bildiginiz bir araci almak kadar avantajli birsey olmasa gerek. Bence satmalarinda bir sakınca yok. Hatta yarari var. Alabilenler bunlari daha kolay tercih edebilirler.

Bizimki de küçük bir kamper. Kendimiz yaptık ve bir süre daha başka bir araç düşünmüyorum. :smiley:

Bol bol karavan/kamper yapılsın her yeni yapılan bir öncekinden daha iyi olsun, bu güzel bir şey. Satılan kamperlerin önemli sorunları olduğu için satışa çıktığını da düşünmüyorum. Olay daha çok ekonomik. Karavanları yapıp satan arkadaşlar da sadece ticari olarak düşünmüyorlar aynı zamanda karavancılığı seven insanlar. Yeni bir araç daha yapabilecek potansiyele sahip olduklarından satıp, yenisini yapamayı düşünmeleri pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Bu sayede kendisi yapamayanlar da uygun fiyatlı araç sahibi oluyorlar. :smiley:

levent bey siz hem çekme karavan,hemde camper kullanmışsınız,önceki mesajımdaki sorularla ilgili fikrinizi söyleyebilirmisiniz,şimdiki karavannınız ne,camper neden uygun gelmedi?
sayın insel hocam ben 30 bine 2007 yeni kasa ducato almayı düşünüyorum,içini yaptıracağım,araç mobil ofis olduğu için izolasyonlu,cam açılmış,elektrik sistemi hazır,13 cm küp,vebastom,invertörüm ve 200 amper jel aküm var eskiden kalan,bi önceki mesajda sorduğum soruları buna göre yanıtlayabilirmisiniz,
her ikinizede değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim

Kisin mi yazin mi kalacaksiniz icinde? Kamp demiyorum. 1 2 gunluk de degil. Mesela 1 ay aralik ayinda icinde kalacak misiniz? Kamperin icinde iki kisi bile bir ay degil 1 hafta sonra birbirinize girersiniz. Hele cocuk varsa daha beter.
Yazin ise oyle degil. Camperin onunda geciyor omur. Sehirlerde de yine sehiri geziyor ve gidip araciniza yatiyosunuz. Yikanma isi ise ya kamp yerinde ya da otele iki uc gunde bir girerek hallediyorsunuz. Yani yazsa kamper kişsa genis karavan derim.

Buyuk karavanlari kullanmak ve park yerlerine yerlesmek acisindan zor buluyorum. Iki cocugumla biraz zorlansak da ufak camper nimetlerinden yararlaniyoruz. Araba gibi kullaniyoruz. Cocuklar buyuyor sıkışmaya basladik bile. Dayanabildigimiz kadar devam. Eninde sonunda biz de sizinki gibi psa buyuk bir kamper ya da alkovanli bir karavan arayisina istemesek de girecegiz. Zira sehir gezilerini seviyoruz. Ve sehirlerde en iyisi en kucuk olani.

Yok ben sehire girmem daglari severim derseniz yine kucuk olan en iyisi.

Yok ben yazin bir deniz kenarina cekecegim bir ay orada millletle muhabbet edip denize girip gevreyecegim derseniz cekme karavan.

Yok ben ev konforu ile mobil olacagim yakin limanlarda gezecegim derseniz buyuk ve genis belki alkovenli karavan.

Yok ben Avrupayi gezecegim derseniz buyuk kamper ducato gibi.

Bence alin o arabayi. Sevdiniz. Ama Atila Hocam der ki, km sonrdan olabilir aman dikkat.

Sevgiler.

Not Kucuk bir hatirlatma ne kadar soru sorsaniz da sahip olacaginiz kamperiniz hep eksik olacak ve siz elinizde bir tanesi varken hep yenisini hayal edeceksiniz. Benim bu 3. Hep en sonuncuyu almayi hayal etmistim. Ama olmuyor baksaniza yine diyorum kki bir psa olacak ilerde. Hazirlikli olun. Yani yapip satacaksiniz siz de. Daha genisi yok geniisi olmadi daha dari, 4 cekeri, daha hizlisi, daha yuksegi, daha kirmizisi bitmez bu heyecan. Aman bitmesin. :D

Murat bey,

Bende 95 yılında sizin gibi 4.5 mt çekme karavan ve otomobil ile başladım. o yıllarda yolların yetersizliği nedeniyle Ege ve Akdenizde çok zorlandım.
Çalıştığım için hep kamper hayali kurdum, aracı aldığımda farkına varamamışım çocuklar büyümüştü :D 10m3 işimizi görmedi ve eşimde çekmeye
alıştığından 4 kişi için yetersiz kaldı. Birde benim Yaylalara çıkma merakım eklenince şimdiki aracımı T4 syncro aracımı aldım içini kendim basit şekilde
dizayn edip karavan ruhsatı çıkardım. Ailece gezebilmek adına ve aynı zamanda ağır şartlarda dağılmasın diye uzun bir arayıştan sonra Nievedow
çekme karavanımı aldım.

Çocuklarımız büyüdü üniversiteye hazırlanıyorlar ve maalesef ailece çok sık karavanla gezemiyoruz, Etkinliklere yanlız katılabildiğimden Kamper yeterli
oluyor. İlerde eşimle gezilerimize başladığımda yurt dışı için 2 kişi kamper yeterli yurt içinde deniz kıyılarında uzunca tatillerde çekme işimizi görür
diye umuyorum.
Karavancılıkta otomobil gibi bir zaman sonra farklı nedenlerle değişim kaçınılmaz oluyor. Önemli olan çok pahalı araçlar alıp onlara
mahkum olmadan gezgin yanımızı kısıtlamayacak karavanlarla yollarda olmayı düşünmelisiniz.

çok teşekkür ederim kafamdaki tüm sorulara sayenizde cevap buldum,sanırım şunu yapacağım:hafta sonu için bir yerden bir ducato kiralayacağım,biraz şehir içine kullanacağım,göl kenarına gieceğim,işyerine gieceğim,park olayının nasıl olacağını göreceğim,sanırım kararımı bu hamle şekillendirecek
herkese sevgiler

insel' Alıntı:
Buyuk karavanlari kullanmak ve park yerlerine yerlesmek acisindan zor buluyorum. Iki cocugumla biraz zorlansak da ufak camper nimetlerinden yararlaniyoruz. Araba gibi kullaniyoruz. Cocuklar buyuyor sıkışmaya basladik bile. Dayanabildigimiz kadar devam. Eninde sonunda biz de sizinki gibi psa buyuk bir kamper ya da alkovanli bir karavan arayisina istemesek de girecegiz. Zira sehir gezilerini seviyoruz. Ve sehirlerde en iyisi en kucuk olani.

Yok ben sehire girmem daglari severim derseniz yine kucuk olan en iyisi.

Yok ben yazin bir deniz kenarina cekecegim bir ay orada millletle muhabbet edip denize girip gevreyecegim derseniz cekme karavan.

Yok ben ev konforu ile mobil olacagim yakin limanlarda gezecegim derseniz buyuk ve genis belki alkovenli karavan.

Yok ben Avrupayi gezecegim derseniz buyuk kamper ducato gibi.

Not Kucuk bir hatirlatma ne kadar soru sorsaniz da sahip olacaginiz kamperiniz hep eksik olacak ve siz elinizde bir tanesi varken hep yenisini hayal edeceksiniz. Benim bu 3. Hep en sonuncuyu almayi hayal etmistim. Ama olmuyor baksaniza yine diyorum kki bir psa olacak ilerde. Hazirlikli olun. Yani yapip satacaksiniz siz de. Daha genisi yok geniisi olmadi daha dari, 4 cekeri, daha hizlisi, daha yuksegi, daha kirmizisi bitmez bu heyecan. Aman bitmesin. :D

İnsel çok güzel özetlemiş konuyu. Öncelikle birlikte gezeceğiniz kişi sayısı ile birlikte gezi tercihlerinizi belirleyeceksiniz. Ama çekincede olduğunuz konuları da gayet iyi anlıyorum. O halde size şöyle bir şey önereyim;

Camia içerisindeki insanları ve araçlarını çok iyi inceleyin. Aracını uzun süre kullananlar ve bolca gezenler aracından memnun demektir. Bu araçların hepsinin ortak bir özelliği var. Genelde tasarımları yıllar içerisinde oturmuş ve kaliteli malzeme ile üretilmiş kaliteli araçlardır. Aracından memnun olan kolay kolay satmaz. Siz de benzer ortak özellikteki araçların peşine düşün. Deneysel tasarımlar ve kalitesiz malzemenin eksikleri her zaman daha fazla olur.

Deneysel tasarımı gayet yerinde olarak tecrübe doğrultusunda geliştirip oturtan örnekler de var. Bunun en güzel örneği de Hüseyin ağabey'in (rüzgar) ivecosudur. Gerçekleştirdikleri onca uzun soluklu gezi bu tasarımın iki kişi ve uzun geziler için başarılı olduğunun göstergesidir. Atilla abi de (tasarım anlamında) 4 kişilik yatak, ferah oturma grubu ve duş tuvaleti 12 m3 PSA için başarıyla uyguladı. Bunu da yılların kamp karavan tecrübesi ile gerçekleştirdi. Ama tasarım kendini tam olarak ispatlayamadı. Ne zaman bu tasarımı uygulayan insanlar araçlarını satmadan uzun süre kullanır, bana göre o zaman kendini ispatlar. Benzer şekilde İmaj Karavan'ın iki kişilik camper modelleri de kendini ispatlamış bir tasarımdır. Size hitap eder ya da etmez orasını bilemem ama kullanıcıları kolay kolay satmaz araçlarını.

Satılık sitelerinde her yıl el değiştiren karavanları da çok iyi analiz etmek gerekir. Alan memnun olmaz, hemen satışa çıkarır. Bahaneler çeşitli.. Aldanmayın. Bunların da ortak özellikleri var. Analizi dikkatli yaparsanız tüm bu ortak noktalardan çıkaracağınız sonuç sağlıklı olur.

Kendimden örnek vermem gerekirse mevcut aracım duş tuvalet eksiği dışında bizim için biçilmiş kaftan. Fanatiği değildim. Gönlüm hep 12 m3 ve üzeri PSA'dan yana oldu. Halen de içimde var. VW T4 tesadüfi olarak denk geldi. Ama şimdi düşünüyorum, PSA almış olsaydım T4 kadar kolay kullanıp onunla gidebildiğim yerlere gidebilir miydim, bu kadar çok gezebilir miydim? Bence eksik kalırdı. Yeri geldi en olmayacak yerlerde olmayacak manevralar yaptık, dere tepe aştık, çamurlardan geçtik, yeri geldi içinde 4 kişi yattık.. Buna karşılık ayrı bir tuvalet kabini ve duş eksik kaldı. Biz de bunun yerine hamam ya da jakuzi keyfi yaptık. Eksikler her zaman olacaktır. Eksikler için her zaman kolay ya da zor başka bir çözüm bulunur. Önemli olan hangi eksiğin ne kadar önemli olduğu. Öncelik sırasını iyi belirlemek gerek.

İlerisi için en azından üç yetişkinin yatabileceği duş ve tuvalet kabininin olduğu daha ferah bir araç ben de düşünüyorum. Bu da beni 15 m3 ve üzeri PSA'lara götürüyor. O zamana kadar böyle dere tepe gezme heyecanımı yitirir biraz durulurum belki. O zaman ihtiyacımı karşlar. Aynı zamanda ekonomik olarak güçlenip 2. bir binek araç sahibi olabilirim. Başka türlü mümkün değil. Emeklilikte daha uzun soluklu gezilere çıkabileceğim zaman geldiğinde de mümkünse 4x4 alkovan..

Kendi karavanını yapanlar sanırım genelde hem hobileri hemde araştırmacı ruhları tatmin ediyorlar.Bende bu konuda araç seçiminden malzemeye kadar okuyup araştırmaya çalışıyorum.Amacım motokaravanımla en az bir yıl gezi yapmak.Onun için kendi aracımı isteklerim doğrultusunda yapmaya çalışıyorum.Satılıklara gelince bende olsam alacak olduktan sonra bu şekildeki aracı tercih ederim.En azından yapılanları biliyorum.Örneğin benim aracımın yapım aşamalarına bakabilirsiniz.Teşekkürler.

Önemli olan hangi eksiğin ne kadar önemli olduğu.
[/quote]
sanırım anahtar cümle bu
çok teşekkürler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,485
Kayıtlı Üye Sayımız
172,143
Kaydolan Son Üyemiz
sailing

SON KONULAR

Geri