Kımse Sorunu Çözemedı! - Jımny Motor Isıgı Ve Cekısten Dusme

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan suziki jimny Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,182

suziki jimny

çok okuyan değil gezenbilir..!
Yer
Istanbul
Selam, 2007 manuel atıker lpg lı (nısan 13 de kendım taktırdım) aracım ,4 ay once temızlık amaclı motor ve kaputa tazıklı su tutmamdan 1 hafta sonra motor arıza ısıgı yaktı ve aracta ciddi sallanma + çekişten dusme yasandı. Sanayıde ısıgı sıldırıp gaz kelebegını temızlettık ayrıca 2.ateşleme bobini elektrik atlatıyor degıstır dedı usta ve 120 TL ye yansanayısını aldık, 3 aydır da sıkıntı yok gıbıydı ancak gecen hafta tekrar motor ısıgı yakıp çekişten düştü araç, suzuki asal servıse gıttık, eskı ateşleme bobınının saglam oldugunu , sudan dolayı nemlenmeıs olabılecegını kurutup takıldıgında sorun kalmayacagını soyledıler,orjınal bobını gerı taktık.. Ancak araç aynı gun tekrar motor ışığı yaktı, ara ara gıderken araç sallanıyor, yokuşlarda zorlanıyor (hem lpg de hem benzınde)..

bir ateşleme bobını orjınalı 550 TL !!! benım anlamadıgım servıse gıdınce su parcada sorun yasadım yada motorda su sıkıntı var deyınce makınaya fılan baglamıyorlar mı? bu durumu yasayan varmıdır hıc aranızda ?

FAYDALI VE EGITICI NOT: aracımın baskı balata omru sonlara gelmıs (111 bın km de) bende servısteyken yaptırayım dedım fıyat ıstedım, baskı -balata set + debrıyaj tel + ıscılık 1250 TL ıstedıler!!! bende baskı balatayı maslaktan 350 TL ye aldım (servısın cıkardıgı lıstede 750 TL yazıyordu!) Ustamda 150 TL ıstedı 500 TL ye hallettım..

Etiketler
Ynt: Kımse Sorunu Çözemedı! - Jımny Motor Isıgı Ve Cekısten Dusme

ecu olan araçlarda çok fazla sensör var bu yüzden motor kısımlarını sensörleri ıslamak çok yanlış bir davranış, buna benzer durumu benim nivada yaşadım arazide hava akım sensörü ıslandı ve arızalandı. böyle bir durumda bence aracı obd arıza tespit cihazına bağlayıp niye arıza lambası yaktı ona bakmak lazım bazı sensörleri mavi kutu elektronik cihaz temizleme spreyi ile temizlemek bazen arızanın giderilmesini yardımcı oluyor, iyi bir servise danışmanızda fayda var geçmiş olsun

jimny de sensör ıslatman ve bujiye su kaçırman kolay bir iş değil (araçla onanmadıysa ve buji kopağının contası yerindeyse)

elektronik kontrol ünitesi motor kontrol yaktıysa, neye istinaden yaktığını belirtir genelde, ama bazen tanım açık olmaz.

ma10blk' Alıntı:
ecu olan araçlarda çok fazla sensör var bu yüzden motor kısımlarını sensörleri ıslamak çok yanlış bir davranış, buna benzer durumu benim nivada yaşadım arazide hava akım sensörü ıslandı ve arızalandı. böyle bir durumda bence aracı obd arıza tespit cihazına bağlayıp niye arıza lambası yaktı ona bakmak lazım bazı sensörleri mavi kutu elektronik cihaz temizleme spreyi ile temizlemek bazen arızanın giderilmesini yardımcı oluyor, iyi bir servise danışmanızda fayda var geçmiş olsun

obd arazı tespıt cıhazı servıstemı vardır? sanayıde mı sormak lazım? kagıthanedeyım, tşk

tamirhane niteliğini aşmış ciddi çalışan özel ve yetkili servislerde vardır.

motor ikazı, lpg deykenmi veriyor, benzindeykenmi veriyor.

freelander99' Alıntı:
motor ikazı, lpg deykenmi veriyor, benzindeykenmi veriyor.

öyle sanıyodum ama degılmıs.. h.sonu trafıkte durur vazıyette lpg deyken ice bi salladı bızı sonra benzıne alınca kesıldı, tekrar lpg aldım yıne salladı benzınde olmadı.. olay lpg ve ayarında kesin.. Allah hıcbırımızın jimny sıne zeval vermesın çok zor :smiley:

yıkama sırasında lpg beyni veya lpg nin benzin kesicisi su almış olabilir,
bu araçtaki sorun %90 lpg sebepli.

iyi bi lpg ustasına gıttık, gaz ayarlarında hıc sorun yok dedı, ateşlemede azalma yada arıza varsa yeterlı atesleme beyne gıtmezse lpg yanması zorlasır arac tekler dedı, çözum ateşleme bobın degısmesıymıs.. Çıkma saglam bobın bulup denıcez artık gercekten bumu sorun.. Bobın arızasını servıs cozemez dedı, ateşleme ya yapar yada yapmaz ı anlarlarmıs, ateşlemede dusuk akım oldugunu cozemezlermıs der üstat..

bı iş ice karmasıklastı, çıkma sağlam bobin blup denedık, gazda rolantıdeki sallama durdu ama kalkıslardakı tıtreme kapaklanma ve zorlanmayı kesmedı.. Orjınal bobınde extra rolantıde sallamada oluyor lpg ıken ama benzınde hiç bişey olmuyor.. Gazda gıderken bır sure sonra motor ısıgı yakıyor benzıne alıp bıraz ılerleyınce ısık sonuyor arac normale donuyor. Atesleme bobın sıkıntılı olsa benzınde de aynı sorunu yapması gerekmez mı? Sonunda tüpü müpü sökecegım aractan iice soguttu bu lpg işi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.