Yeni Kasa Jimny Için Yükseltme Kiti

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oracleoracle Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,040

oracleoracle

Ana Kamp
Merhaba,

Bu hafta sıfır Jimny'mi alarak aranıza katılmış bulunuyorum. Aracı Ankara Arkas bayiinden aldım. Umarım sıkıntısız keiyfli bir yol arkadaşlığımız olur :smiley:

Sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Aracımı 2'' yükeltmek istiyorum. Stock olan yay ve süspansiyonlar sert geldi bana, bunda lastiklerin küçük olmasının da etkisi var tabii ki. Yükseltme ile hem artikülasyon sağlamak, hem konforu arttırmak hemde 235/75/15 lastik takarak yol tutuşunu arttırmak hedefindeyim. Bu nedenle aşırıya kaçmadan 2'' yükselteceğim. Ancak ARB (OME) ile Ironman arasında kararsızım. Mevcut Grand Cherokee WJ'de ARB ile 2'' yükseltmiştim ve çok memnun kalmıştım ancak ARB ile Ironman arasında 2 kat fiyat farkı var, lsite fiyatı olarak biri 57K diğeri 29K. Avustralya forumlarında okuduğum kadarıyla aralarında çok fazla fark yok görünüyor. ARB bir tık önde olsa da iki kat fiyat ödemek buna değer mi diyerek beni düşündürüyor. Ironman kullanan arkadaşların yorumlarını alabilirsem sevinirim.

Teşekkürler.

Merhaba,

Bu hafta sıfır Jimny'mi alarak aranıza katılmış bulunuyorum. Aracı Ankara Arkas bayiinden aldım. Umarım sıkıntısız keiyfli bir yol arkadaşlığımız olur :smiley:

Sizlere bir konuda danışmak istiyorum. Aracımı 2'' yükeltmek istiyorum. Stock olan yay ve süspansiyonlar sert geldi bana, bunda lastiklerin küçük olmasının da etkisi var tabii ki. Yükseltme ile hem artikülasyon sağlamak, hem konforu arttırmak hemde 235/75/15 lastik takarak yol tutuşunu arttırmak hedefindeyim. Bu nedenle aşırıya kaçmadan 2'' yükselteceğim. Ancak ARB (OME) ile Ironman arasında kararsızım. Mevcut Grand Cherokee WJ'de ARB ile 2'' yükseltmiştim ve çok memnun kalmıştım ancak ARB ile Ironman arasında 2 kat fiyat farkı var, lsite fiyatı olarak biri 57K diğeri 29K. Avustralya forumlarında okuduğum kadarıyla aralarında çok fazla fark yok görünüyor. ARB bir tık önde olsa da iki kat fiyat ödemek buna değer mi diyerek beni düşündürüyor. Ironman kullanan arkadaşların yorumlarını alabilirsem sevinirim.

Teşekkürler.
Hayırlı uğurlu olsun aracınız.

Selamlar. Benim de bir aralar çok heves ettiğim, ağzımı suyu aka aka bakındığım, sonrasında tanıdıkça biraz da olsa soğuduğum, zamanla hepten soğuduğum, bir gün yanıma park etmiş bir 1.5jimny ile yan yana duran aracıma bakınca da hepten soğuduğum araç... (kedi uzanamadığı ciğere mundar diyor burada XD ) hayırlı olsun aracınız. güle güle keyifle kullanın. Daha önce 1.5glx kullanan birisiyle yaptığım bir sohbette yanlış hatırlamıyorsam hiç bir modifikasyon yapmadan 225/75/15 TAKO2 lerin sığdığını söylemişti. Yol tutuşunu da bir hayli iyileştirdiğinden bahsetmişti. Modifikasyona girmeden önce bu ebatları bi deneme şansınız var ise bi bakın bence. Sanki bu dediğim ölçüler modifikasyonsuz sığıyordu gibi hatırlıyorum o konuşmamızdan.

Selamlar. Benim de bir aralar çok heves ettiğim, ağzımı suyu aka aka bakındığım, sonrasında tanıdıkça biraz da olsa soğuduğum, zamanla hepten soğuduğum, bir gün yanıma park etmiş bir 1.5jimny ile yan yana duran aracıma bakınca da hepten soğuduğum araç... (kedi uzanamadığı ciğere mundar diyor burada XD ) hayırlı olsun aracınız. güle güle keyifle kullanın. Daha önce 1.5glx kullanan birisiyle yaptığım bir sohbette yanlış hatırlamıyorsam hiç bir modifikasyon yapmadan 225/75/15 TAKO2 lerin sığdığını söylemişti. Yol tutuşunu da bir hayli iyileştirdiğinden bahsetmişti. Modifikasyona girmeden önce bu ebatları bi deneme şansınız var ise bi bakın bence. Sanki bu dediğim ölçüler modifikasyonsuz sığıyordu gibi hatırlıyorum o konuşmamızdan.
Aynen, 225/75/15'ler modifikasyonsuz sığıyor. Sanırım ben de öncelikle bunu deneyeceğim 235'den vazgeçip. Ama yine de süspansiyonlar çok sert, lastik değişiminden sonra duruma bakacağım.

Aynen, 225/75/15'ler modifikasyonsuz sığıyor. Sanırım ben de öncelikle bunu deneyeceğim 235'den vazgeçip. Ama yine de süspansiyonlar çok sert, lastik değişiminden sonra duruma bakacağım.
Güle güle kullanın aracınızı. Mükemmel bir arazi aracı almışsınız dokunmayın hiç bir tarafına. Orjinalliğine zarar vermeyin.

Merhaba,

Teşekkürler.
Ö

Merhaba,

Teşekkürler.
Merhaba, öncelikle hayırlı olsun, kazasız belasız zevkle kullanın.

Yaklaşık on sene kadar önce 2010 model bir jimny sahibiydim. O aracıma 3" 4xfour art kit (becce), 1" spacer ve 30 9.5 r15 bf mt lastik takmıştım. Arazi kabiliyeti çok artmıştı ancak bir o kadar da hantallaşmıştı.

Şubat ayında ben de sıfır bir jimny aldım ve hala standart haliyle kullanıyorum. Ben de aracımı 2" yükselterek 215 75 r15 at lastik takmayı düşünüyorum. Becce 2" kitin güncel fiyatı 21K olması nedeniyle tercih edecek gibiyim.
Aracınızın son durumu nedir, düşündüğünüz modifikasyonu yaptınız mı?

Merhaba,

Aracıma 2"'lik OME kiti taktırdım. Lastik olarak da 225/75/15 General Grabber taktırdım. Genel itibarıyla yüksekliğinden ve yol tutuşundan memnunum. Yol sesi çok daha azaldı (General Grabber için yurt dışı forumlarında özellikle sesssiz olduğu yazılıyordu ama bu kadarını beklemiyordum açıkçası). Artikülasyon ve konfor arttı. Özellikle 235 yerine 225/75/15 taktırmamın nedeni lastik çapını çok büyütüp aktarma organlarına uzun vadede zarar vermemekti.

Bunun haricinde kozmetik amacıyla ön ızgarayı değiştirdim (Tr'de olmadığı için Japonya'dan geldi). Ses sistemini değiştirdim. (ses sistemiyle ilgili sorularınız olursa da yardımcı olabilirim).

Bu arada Becce'nin FourArt kitleriyle ilgili sanayide negatif yorumlar duydum. Bir de yükseltme esnasında başka parçalara da ihtiyaç oluyor. Ben de OME ile Ironman arasında kararsız kalıp OME almaya karar vermiştim. Taroto'dan satın aldığım OME'nin kitinden aşağıdaki linkte yer alan parçaların hepsi (caster correction, rod extension, brake extension, headlight sensor kitleri) çıkmıştı. Dolayııyla ileride başını ağrıtacak br durum yaşayacağınızı düşünmüyorum.

Uygun bir zamanda aracın fotğraflarını yükleyebilirim. Ankara'da iseniz ve aracın bu haliyle yol tutuşunu, performansını test etmek isterseniz uygun bir zamanda buluşabiliriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.