Klima Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan macmaneman Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,880
Ynt: Klima Hakkında

troyexplorer' Alıntı:
Engin bahsettiğin sarsıntı bendede oldu , 3 kademeden sonra bırak direksyonu torpido sallanmaya başladı.2 gün sonra 1. Kademede dahil olmak üzere tak tak tak ses gelmeye başladı . Servise gittim kalorifer fanı değişecek dediler sipariş verdik yalnız onun değişmesi için torpido sökülecek denince ben olmazlandım parça geldi servise gitmedim . Torpidonun tam ortasına sert bir yumruk vurdum sanki hiç böyle bişey olmamışcasına düzeldi garip
Süleyman kaptan cevap için sağol. ama benim sorun bahsettiğin olaydan da öte, çünkü klima hiç mi hiç çalışmıyor.

Etiketler

Öncelikle herkeze iyi akşamlar dilerim.Bizde dusteri alırken bu forum sayesinde çok şey öğrendik ekim ayından bu güne dek hergün bu siteyi sessizce takip edenlerdenim.Benim duster kullanan abilerime bir sorum olucak. Acaba sizin araçlarınızda klimayı açtığınızda fan süreklimi çalışıyo yoksa bikaç dakika sonra durup tekrar çalışmaya bsşlıyormu bunu merak ediyorum ???.Diğer kullandığımz bütün araçlarda klima açıldğı andan itibaren fan sürekli çalışıyordu duster da ise fan bi dakikaya yakın çalışıyor sonra bi süre duruyo sonra yine çalışmaya başlıyo hep böyle kesik kesik çalışmaya devam ediyor.Bilgileriniz paylaşırsanız çok sevinirim şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim hayırlı akşamlar.

iki yıldır kullanıyorum hic rahatsız edici bir sey olmadı ama benzer bir durum olmuşdu oda motor icinde sag tarafda mazot elçiğinin oradan gecen klıma borusu var parlak o boruyu tutan bir kelebce var o kelebce boruyu tam sıkamıyor ve klıma acıken yada devirsiz kulanımlarda ses yapabılıyor oraya bi baksanız iyi olur

troyexplorer' Alıntı:
O klimanın kompresörünün gücüne göre her araçta değişiklik gösterebilir, sıkıntı yok
Bilgilendirdiğiniz için çok sağolun bizde klima fanında bi arıza var diye düşünmüştük demekki hiç bir sorun yok tekrar teşekkür ederim.

erco' Alıntı:
iki yıldır kullanıyorum hic rahatsız edici bir sey olmadı ama benzer bir durum olmuşdu oda motor icinde sag tarafda mazot elçiğinin oradan gecen klıma borusu var parlak o boruyu tutan bir kelebce var o kelebce boruyu tam sıkamıyor ve klıma acıken yada devirsiz kulanımlarda ses yapabılıyor oraya bi baksanız iyi olur
Ercan bey benim anlatmak istediğim fanın sürekli olrak değilde kesik kesik çalışmasıydı sağolsun süleyman bey gerekli açıklamayı yapmış sizede cevabınız için teşekkür ederim.

Hayırlı olsun taner arkadaş.

Kaptan haklı olabilir, sistemi bilmiyorum. Ama bende, hava sıcakken -ki soğukta/serinde hiç denemedim- klima çalıştığı anda sürekli olarak fan çalışıyor. Belki arada kesiklik yapıyordur da, ben duymamışımdır. Hep fanı çalışırken hatırlıyorum.

Merhaba,Duster sahibi degilim ama bir kac bilgimi paylasayim.
Arac klimalari genelde klima dugmesine basinca calismaz.
Arac ici fani da calistirdiginizda elektro miknatis devreye girer.
Boylelikle zaten bosta donmekte olan kasnak,kompresoru cevirmeye baslar.
Iste o zaman motor bolumunden klima faninin calistigi sesini duyarsiniz.

Bu islemi yillardir her aracimda vites bostayken,devir rolantideyken yaptim.
Yeni nesil araclarda koruyucu sistemler gelistirilmis filan onerilerine uymadim.
Kendi bildigim gibi kasnak,aniden yuksek devire maruz kalmasin istedim.
Yani seyir halinde 2000-4000 devirde giderken aniden klimayi acmadim.
Kirmizi isikta durdugumda,sabah ilk hareketten once yada yolda bosa atarak actim.
Araci stop etmeden once klimayi kapattim,calistirmadan once kapali oldugunu kontrol ettim.
Klimayi ozellikle sehir icinde bugulanmaya karsi yaz kis kullanan biriyim.
On onbes yasli araclarimda klimaya gaz bastirmadim,rulman bile degistirmedim.

Yazilanlardan cikarttigima gore tedirgin olan arkadaslar iki ayri fandan bahsediyorlar.
Bir arkadasimiz torpidoya vurunca sesin kesildiginden bahsediyor ki bu ic fan ile ilgili.
Diger arkadasimiz motor devri ve klima borularinin sicakligindan bahsediyor bu da dis fan ile ilgili.
Yanlis anlamis isem kusura bakmayin bildiklerimi yazayim siz icinden secin.

Yumruk vurunca gecen ses ic fanin titresim vs nedeniyle yerinden oynadigini zannettiriyor.
Gecici olarak yerine oturdu ve simdilik sesi kesti,sert bir sallantida ayni durum olabilir.
Gogus sokulunce problem cikacak diye bir sey yok,ustalar isinin erbabi ise.
Garantiyi bozmayayim,disarida elletmeyeyim sorunu varsa bu durumda haklisiniz.
Klima ustune uzmanlasmis klimaci servisler icin gogus sokup takmak gunluk islerdir.
Problemsiz halledebilirler diye tahmin ediyorum.

Motor bolumunden hic ses gelmemesi veya klimayi acinca motorun titremeye baslamasi sorundur.
Sensorler klimayi actiginizda devreye girer ve motorun rolantisini yukseltirler.
Dolayisiyla klima acilinca motordan cekilen yuke karsi yakit sarfiyatini artirir ama rolantiyi korurlar.
Klima dugmesini actiniz,ic fan motorunu da calistirdiniz ama dis fanda ses yoksa problem var.
Ya gaz gidik yada elektriksel olarak devreye girmede sikinti var,kontrol edilmesi gerek.
Sigorta atmis,dugme vs elektrik problemi,kacak vardir gaz gitmis,kayis kopmus vs.olabilir.

Birde bazi araclarda guce duyarli sensorler bulunur.Seyir halinde guc gerektiginde devreye girer.
Ornegin yokus tirmanirken vites kucultup devire yuklendiginizde kompresor devreden cikar.
Bunu,uzun suren yuksek devirlerde,klima sadece hava ufluyor,soguk gelmiyor seklinde hissedersiniz.
Tirmanma sonu duzluk yada iniste motor deviri dusunce kompresor kendiliginden devreye girer.
Yukarida bahsettigim hem klimayi koruma hem de aracin ihtiyaci olan gucu saglama isi budur.

Bazi araclarda ic termostat bulunur.Buda icerisi istenen isiya gelince kompresoru durdurur.
Sadece ic fan calismaya devam eder,dis fan ve kompresor devre disi kalir.
Ic sicaklik yeniden yukselince yada alcalinca kompresor ve dis fan devreye girer.
Taner arkadasimizin bahsettigi durum bu olabilir.Bu genelde dijital klimali araclarda vardir.
Ust paragrafta ki sekilde ic fanin 1-2-3-4 kademelerine gore termostatin calismasi da mumkundur.

Ercan kardesimiz meslegi icabi benden cok daha tecrubeli,uzman biridir.
Aracinizi bilincli kullaninca sizi uzmez,yillarca sorun cikarmadan hizmet eder.
Sonucta makinadir,eskiyecektir.Bakilmasi,dogru kullanilmasi gerekir.
Ne de olsa uretici ticari bir firmadir,para kazanmak icin ucuza maletmesi lazimdir.
Pahali araclarda bile bu tur sorunlara zaman zaman rastlanmaktadir.
Iyi bir servis ve anlayan ustalarla calistiginizda bu tur sorunlari dert etmezsiniz.
Araclar eskiyip onarildikca ustalar da tecrube kazanacaklar sorunlari kolay cozeceklerdir.

Bildiklerim yillardir karsilastigim sorunlar sonucu ogrendiklerim ve tecrubelerimdir.
Yardimci olursa diye yazdim.

ttogan' Alıntı:
Yumruk vurunca gecen ses ic fanin titresim vs nedeniyle yerinden oynadigini zannettiriyor.
Gecici olarak yerine oturdu ve simdilik sesi kesti,sert bir sallantida ayni durum olabilir.
Gogus sokulunce problem cikacak diye bir sey yok,ustalar isinin erbabi ise.
Garantiyi bozmayayim,disarida elletmeyeyim sorunu varsa bu durumda haklisiniz.
Klima ustune uzmanlasmis klimaci servisler icin gogus sokup takmak gunluk islerdir.
Problemsiz halledebilirler diye tahmin ediyorum.
Fan motoru yerinden oynarsa , her çukurda langır lungır ses yapar , ben yumruk atarak neyi düzelttiğim teorimi söyliyeyim. Bunu yapmadan önce sileceklerin ordaki plastik ıZgarayı söktüm ve iç fanın emiş yaptığı yerin büyük parçaları yani yaprak gibi parçaları içine çekmemesi için bir önlem alınmamış olduğunu gördüm . İçeride polen filtresi var o tutar gerek yok diyeceksiniz ama bence orda kaba parçaları tutmak için biley olmalı. Aracın polen filtresini kendi değiştirenler farkındadır nasıl abuk subuk biryerde olduğunu ray gibi biyerden çekip alıyorsunuz artık üstünde kalan kaba parçalar içerimi düştü dışarımı düştü belli olmuyor bu konu ayrı bir sebep ordaki titreşime
Gelelim benimkinin nedenini araç daha yeni polen filtresi değiştirmedim hiç fakat bu imalat kısmında orda birşey kalmıyacagı anlamına gelmez . Bu cismin fanın pervanesine gelmesindende olabilir yada fan pervanelerinde balans alıcı metal parçalar vardır bunlar kanatların uclarına takılır o yerinden oynamasıyla önce sarsıntı daha sonraki periyotta etrafa çarpma ve benim torpidoya yumruk atmamlada pervaneden kurtulmuş olabilir sizin dediğiniz gibi sebep olsa yumrukla çözülmezdi
Göğüsün sökülmesi olayına gelince bir kaç defa sökmüş takmış birinden emin olsam söktürürüm tabiki de , serviste benim önümde acaba fan torpido çıkmadan çıkarmı çıkmazmı polimiği yaşanınca ister istemez bunlar daha önce sökmemiş endişesine kapılıyor insan benim aracımda öğrenmelerine müsade etmeme diyebiliriz buna

taner001' Alıntı:
Bilgilendirdiğiniz için çok sağolun bizde klima fanında bi arıza var diye düşünmüştük demekki hiç bir sorun yok tekrar teşekkür ederim.
Az önce inceledim klimayı açınça soğutma fanı dönmeye başlıyor fakat vınlama sesi çıkarmıyor , bir süre sonra tam çözemedim ya ikinci bir fan devreye giriyor vınlama sesiyle birlikte yada fanın devri artıyor sonra devir arttırma veya ikinci fan devreye girip çıkıyor normal yani benimkindede öyle

troyexplorer' Alıntı:
Az önce inceledim klimayı açınça soğutma fanı dönmeye başlıyor fakat fınlama sesi çıkarmıyor , bir süre sonra tam çözemedim ya ikinci bir fan devreye giriyor fınlama sesiyle birlikte yada fanın devri artıyor sonra devir arttırma veya ikinci fan devreye girip çıkıyor normal yani benimkindede öyle
bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim benim anlatmak istediğimde tamda buydu :smiley:

Eyvallah bahadır bey, iyi şeyler öğrendik.

Şu kasnak-devir-klima olayına dikkat etmemiz lazım anlaşılan.

macmaneman' Alıntı:
arkadaşlar, bugün öğleyin klima düğmesine bastığımda klimanın hiç tepki vermediğini gördüm. düğmenin ışığı yanıyor bu arada. kaputu açtım klima borusuna dokundum, sıcacık yani hiç soğutmamış. kompresör filanda devreye girmiyor, biraz nette araştırdım. klima gazı eksildiği zaman basınç sensörü düşük basıncı algılayıp kopmresörü ve fanı devreye sokmazmış. halbuki periyodik bakımdan 1 ay önce çıkmıştı , acaba gazı mı eksildi ne?

bugün servise gittim, klima borusunun bağlantıları gevşemiş, bu nedenle gaz boşalmış. ondan çalışmıyormuş. garantiden yeni klima borusu takıldı ve gaz basıldı. şimdi sorun yok.
ek bilgi olarak klima borusunun değişmesi için ön tamponun inmesi gerekiyor maalesef.

Merhaba arkadaşlar,ben de bir yaşında Duster 4wd ile İstanbul'a giderken ,klima 1. aşamada çalışarak giderken 300km sonra havalandırma kanallarından buhar çıkmaya başladı ve klima nerdeyse durdu. 4.kademeye getirmeme rağmen 1.kademe gibi çalıştı. Kapatmak zorunda kaldım. Bir saat kadar sonra normal çalışmaya başladı. Bir hafta sonra İstanbul dan Bodrum a yola çıktım aynı şekilde 300-350km sonra klima yine durdu bir müddet dinlendirdikten sonra normale döndü. Başına böyle bişey gelen varmı? Varsa ne yapıldı ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,489
Kayıtlı Üye Sayımız
172,145
Kaydolan Son Üyemiz
compozer

SON KONULAR

Geri