L200 üne bundan taktıran oldumu? bilgi??

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan diablo2barbar Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 28
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,874
Ynt: L200 üne bundan taktıran oldumu? bilgi??

Arkadaslar bu konuyu makine muhendisi arkadaslar daha iyi bilir gibi geliyor bana ama gene benim nacizane gorusum de, ARGE icin dunya kadar para ayiran ve isin sonucunda kar amaci guden firmalarin eger zararsiz ve negatif bir etkisi yoksa bunu takmayacak kadar usengec mi desem dusuncesiz mi desem olacagini dusunmuyorum acikcasi.

Etiketler

isterseniz 100 beygir motordan da 500 beygir güç üretirsiniz ama 10 dakka sonra motor biter. Drag yarışlarında bu yüzden tek kullanımlık motorlar vardır. Bu araçları yapanlar optimal değerlerde tutar herşeyi, optimal güç, optimal motor ömrü, optimal yakıt tüketimi. Siz bunlarla oynarsanız çok fazla adamların onca ar-ge , onca yıllık araç ve motor tecrübelerini hiçe saymş olursunuz.

%10- 520 lik güç artımlarında riskde daha düşük yada ömrünü daha az yiyoruz o yüzden kabul edilebilir. Ama %70 lerde bir güç artışı o motorun ömrünü en iyi ihtimalle yarıya düşürür.

Sorarım size 2 farklı araba var aynı fiyata 2. el ve alıcaksınız birisi 1 sene bu chipi kullanmış birisi standart aynı kilometredeler. Hangisini tercih edersiniz ?

L200 ü üreten ve satanlar aynı fiyata 130 beygir olanı 200 e maledip satabilselerdi bunu yaparlardı ve sektörün açık ara en çok satan aracı olurdu. Yapmadıklarına göre vardır bir bildikleri :smiley:

Aslına bakarsanız fabrika çıkışı yüksek beygirlerle çıkmama nedeni sadece motor ömrünü uzatmak değil gibi. Motordan atılan emisyon değerlerini düşürmekte işin içinde var

Bu hususta Kürşad a katılıyorum.

%20-30 olsa neysede 50 ve üzeri güç artışı kesin motor dan yer gibi geliyor ..

bahadir70' Alıntı:
Arkadaslar bu konuyu makine muhendisi arkadaslar daha iyi bilir gibi geliyor bana ama gene benim nacizane gorusum de, ARGE icin dunya kadar para ayiran ve isin sonucunda kar amaci guden firmalarin eger zararsiz ve negatif bir etkisi yoksa bunu takmayacak kadar usengec mi desem dusuncesiz mi desem olacagini dusunmuyorum acikcasi.

l 200 ün magnum modellerinde bahsedilen chip fabrika cıkışlı gelmektedir (175 bg) ayrıca l 200 ün bir modelinde de aynı motor farklı bir yakıt yazılımı ile (yanlış hatırlamıyorsam ) 180 bg olarak satılmaktadır ..

L200 için zaten rally art kiti var.Aracın gücünü arttırmak için.RACACHIP te max.%25 güç arttırımı yapar diyor kendi sitesinde.Yakıt tüketimine gelince racechip yokken şehir dışı 650 km
şehir içi 580 km Racechip takıldıktan sonra Şehir dışı 760 km Şehir içi 650 km oldu.Aracın performansı da çok iyi .Herhangi bir problem yok.Araç bilgisayarında ise depo dolunca 800 km gider diyor.Bu tutarlı değil.(Aracım 2008 intense lüx A/T ;race chip ayarı D/1).

Üst düzey bir yetkilinin açıklamasına göre derler ya :smiley:) bir ustadan aldığım bilgiye göre fabrikalar garanti kilometreleri, yıpranma payları ve aracın egzos değerlerine göre orantılayıp beygir gücünü ayarlıyolarmış.
Yukarıda bir arkadaşında dediği gibi araç benim gibi mesela 177 beygir ise bu aracı isterse 500 beygire hatta daha yukseğe çıkartabiliyolarmış.
Ama beygir arttıkça motor yıpranma oranıda artıyomuş.
Yani benim araç 500 binde motor istiyorsa beygiri artırınca 400 bine düşüyomuş.
Kendi kullanımıma göre söleyeim hiçbir araca 200 binin üzerinde binmedim.
Bunun içinde %25-%30 artış ile motorun ömrü bi 100 bin falan kısalıyor ise önemli değil, bence taktırmak mantıklı.
Ama yakıtçok artar ve aracın elektronik aksamına arıza verme durumu olursa iş kötü.

100 hp lik motordan 500 hp çıkmaz... bunu ne yaparsanız yapın başaramazsınız 500 hp lik motorun bitmişi bile 100 hp den kat kat daha fazla güç aktarır....
bu chip tarzı cihazlar fabrikanın müsade ettiği değerleri geçmesi imkansız ama turboyu değiştip motorda parça modifiyesine gidilirse kayda değer bişeyler olabilir...
bence l200 136 hp için bir miktar gerekli ama 170 hp ve üzeri için çok abartılı olacağı kanaatindeyim...
2004 senesinde 2.5 tdi transporterime 800 euro vererek taktırmıştım son hız deişmemişti ama aracın ara hızlanmaları dehşetül vahşet ötesiydi... gaza tam bastığımda arkadaki aracı o kara dumandan görmek imkansız oluyordu 60 bindeki aracımı 167bine kadar kullandım sorun çıkarmadı ...
şimdiki aracıma taktırırmıyım çok kararsızım ama parça pahalılığı nedeniyle diğer aracım t5 130 hp ye taktırmadım l200 için 4h vitesde iken 30cm karda durup kalkmak debriyaja yüklenmeyi gerektiriyor bu nedenden dolayı demek istiyorum fakat motorda en ufak problemin 16bintl den başladığını öğrenince gözüm çok korktu ve kararsız kaldım...

whiteagle' Alıntı:
Aslına bakarsanız fabrika çıkışı yüksek beygirlerle çıkmama nedeni sadece motor ömrünü uzatmak değil gibi. Motordan atılan emisyon değerlerini düşürmekte işin içinde var
Yakıt sarfiyatı düşüyormuş bu mereti takınca,yakıt düşüyorsa emisyon oranı da düşer.Kürşat Bey'in de dediği gibi motorun ömrünü yemekten başka bir işlevi olmaz.

merhabalar
Ben racechip'i yaklasık 2 seneden beri kullanıyorum,performansı cok iyi fakat benim en cok begendigin nokta gücten cok torkun yükselmesi ve turbonun devreye girişini daha erkene alarak cok daha keyifli kullanıma sebebbi oluyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR