Motokaravan Yapmak için Aracın Panelvan Olması Şart mıdır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan HEREKELİ Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,916

HEREKELİ

Mutluluğun yerini ve zamanını biz belirleriz...
Yer
Kocaeli
Yazılan konuları takip ediyorum. Sadece panelvan araçlarmı motokaravan olabiliyor.Yeni yasa midibüs yani yarım otobüslerde 5 yaş olayı varmı bu tip araçları nasıl kapsıyor.Örneğin M23"M29"Isızu 20 veya 25 kişilik araçlar bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.Saygılarımla.

Etiketler
Ynt: Motokaravan Yapmak için Aracın Panelvan Olması Şart mıdır?

Araçlar toplam ağırlıklarına göre sıfnıflandırılır...Panelvanlar N sınıfıdır N1(ducato) 2500 km'a kadar, N2 3500kg'a kadar, N3 3500kg'dan ağır olanlar..M sınıfı Minübüsler M1(ducato minübüs) 2500 km'a kadar, M2(otoyol 35-50NC) 3500kg'a kadar, M3(0302 mersedes) 3500kg'dan ağır olanlar..Hepsinin 2006 modelden eskileri ÖTV'siz, 2005'den yenileri %84 ÖTV ödenerek karavan olur, Sadece kg ağırlaştıkca yıllık MTV'leri artar, M sınıflerı ise koltuk sayısından ötürü yıllık sigortaları artar...2500 kg'dan ağır olanları kullanmak için E sınıfı ehliyet gerekir..İnsanlar bütün bunları göz önünde bulundurursa en uygun karavan 2500kg altı N! ve M1 sınıfı araçlardır..Gerisi cebinize ve keyfinize kalmış...

İstem dısı bır anımsama olmus olabılır mı?
Toplam agırlıgı 3500 kg altında olan ve yolcu tasıma kapasıtesı 14+1 i gecmeyen araclar B sınıfı surucu belgesı ıle surulebılırler. Dıye bılıyorum.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Doğrudur Mehmet abi hatırlattığın için sağol, bazen şirketteki 50 NC'yi B sınıfı ile bende kullanıyordum unuttum... Ben şahsen N1-M1 sınıfı hariç araçları karavana ve karavan kelimesine ve karavan amacına uygun bulmadığımdan, diğer araçlarla ilgili detaylarda özen göstermemiş olabilirim...