Norveç 2017 Gezimiz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 239
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 64,169
Günlerdir ilk defa bugün güneşle uyandık. Suyumuz bittiği için en yakınımızdaki depo boşaltacak ve temiz su dolduracak yere gittik.
Ekli dosyayı görüntüle 64067
Yeni yapılmış çok modern bir yer. Sağdaki hortum wc kasetini yıkamak için, soldaki temiz su için.

Burasıda hem wc kaseti hem de deposu boşaltmak için. Herşey ücretsiz.
Ekli dosyayı görüntüle 64068

Bu geceyi geçirmek için bir başka deniz fenerine giderken, Farsund şehrinde bir karavanpark ve balık tutanlar gördüm. Hemen karavanparka yöneldik.
https://www.campercontact.com/de/norwegen/vest-agder/farsund.aspx

Karavanparka gelince ilk işim oltayı hazırlamak oldu.
Ekli dosyayı görüntüle 64069
Ekli dosyayı görüntüle 64070
Dört uskumrudan üç tanesi bir defada çıktı (resimdeki sistemle). Balık çok olunca usta balıkçı olmaya gerek yok galiba.
Tanıdım, bunlar ithal uskumru olarak dondurulmuş olarak ülkemize gelen balıklardan. Balıkçılar "Palamut" diye satıyorlar. Balık çok olunca sanırım Norveçliler pek ilgi göstermediğinden olsa gerek oralarda satıldığını görmedim.
Afiyet olsun iyi yolculuklar.:smiley:

Etiketler
Henüz Norveç hayallerimi gerçekleştiremedim Hüseyin bey , sanırım üç yıl önce niyetlenmiş fakat İsveç'ten geri dönmek zorunda kalmıştık. Görünen o ki bu seneyi de kaçırdık herhalde ama bir aksilik olmazsa ümidiyle gelecek yılı bekliyorum. Zaten çok ayrıntılı bilgilerle donattığınız anlatımlarınızı bu düşünceyle takip edeceğim. Şimdiden teşekkürler ve bir soru.
Şöyle bir ayrıntıyı düşündüm mesela. Fotoğraftaki o ve benzeri mazgallara sadece kimyasal karıştırılmış ve tamamıyla erimiş kaset içi mi boşaltılabilir . Aksi takdirde ortaya pek hoş bir manzara çıkmaz da hele oraya kadar uzanıp suyla temizlenmesine yardımcı olacak bir hortum da yoksa. Gerçi burada var gözüküyor ama olmayabilir de...

Neyse bu iştah açıcı soruyu daha fazla uzatmayayım. :smiley:)

Güzel ve keyifli yolculuklar dilerim eşinize de selamlar. Bir nehir kıyısında buluşmak üzere...

Burada konuyla ilgili güzel bir yazı var. ( Haldun beyin değil, Ferhat beyin konusu ;) )

Hüseyin bu ara burası ve galiba istanbul'da yağış bakımından sizin oraları aratmıyor.
Keyfinize bakın...

Son düzenleme:

Tanıdım, bunlar ithal uskumru olarak dondurulmuş olarak ülkemize gelen balıklardan. Balıkçılar "Palamut" diye satıyorlar. Balık çok olunca sanırım Norveçliler pek ilgi göstermediğinden olsa gerek oralarda satıldığını görmedim.
Afiyet olsun iyi yolculuklar.:smiley:

Ferhat Bey Norveç’te bazı balıkların tutma zamanı ve boyları ile ilgili kurallar var. Uskumru bunların arasında yok. Evvelki gün Mandal şehrinde bir balıkçıdaydık. Balık çeşitleri ve diğer deniz ürünler çok fazla. Kilo fiyatları 15-25 € arasında değişiyor. Balıkçı uskumru da satıyordu. Ben uskumru balığını severim. Teşekkürler.

Henüz Norveç hayallerimi gerçekleştiremedim Hüseyin bey , sanırım üç yıl önce niyetlenmiş fakat İsveç'ten geri dönmek zorunda kalmıştık. Görünen o ki bu seneyi de kaçırdık herhalde ama bir aksilik olmazsa ümidiyle gelecek yılı bekliyorum. Zaten çok ayrıntılı bilgilerle donattığınız anlatımlarınızı bu düşünceyle takip edeceğim. Şimdiden teşekkürler ve bir soru.
Şöyle bir ayrıntıyı düşündüm mesela. Fotoğraftaki o ve benzeri mazgallara sadece kimyasal karıştırılmış ve tamamıyla erimiş kaset içi mi boşaltılabilir . Aksi takdirde ortaya pek hoş bir manzara çıkmaz da hele oraya kadar uzanıp suyla temizlenmesine yardımcı olacak bir hortum da yoksa. Gerçi burada var gözüküyor ama olmayabilir de...

Neyse bu iştah açıcı soruyu daha fazla uzatmayayım. :smiley:)

Güzel ve keyifli yolculuklar dilerim eşinize de selamlar. Bir nehir kıyısında buluşmak üzere...

Haldun Bey atık boşaltma tesislerine (wc) kimyasal karıştırılmış atıkları boşaltmak mümkün. Yalnız bazı kampingler kimyasal karışmış olanı kabul etmeyebilirler (nadiren). Bu türlü tesislerde son yıllarda wc kaseti temizliğinde kulanılanılacak su ile içilebilir su muslukları farklı yerlerde yapılıyor. Bazı tesislerle içmeye suyunun musluğunda hortum yok (hortumların karıştırılmasını önlemek için). Bu durumda karavancılar yanlarındaki hortumu kullanıyorlar. Iskandinavya gezi planlarınızın gerçekleşmesini dilerim. Teşekkürler ve görüşebilmek dileğiyle bizden de sizlere selamlar.

Burada konuyla ilgili güzel bir yazı var. ( Haldun beyin değil, Ferhat beyin konusu ;) )

Hüseyin bu ara burası ve galiba istanbul'da yağış bakımından sizin oraları aratmıyor.
Keyfinize bakın...

Mesut, iki gündür havalar çok güzel. Gece yağmurlu gündüz güneşli, 20-25 derece. Teşekkürler ve ailecek selamlar. Ayrıca verdiğin tulum peyniri için de teşekkürler. Çabuk bitmesin diye az az yiyiorum.

SAM 0852
https://en.wikipedia.org/wiki/Lista_Lighthouse

Bu geceyi Lista deniz fenerinin park yerinde geçiriyoruz.

SAM 0859

Yanımızdaki wc kulübesinde sıcak su ve kalorifer var. Park yeri ücretsiz. Burası çok güzel bir yer. Her tarafta piknik masaları var. Deniz fenerine çıkmak mümkün, 34 m. Ücreti isteyen 5 Kronu (2 TL) posta kutusuna bir zarfla atabiliyor.

Gögle Maps und koordinatlar:
Google Maps

Teşekkür ederim Hüseyin bey .
Fenerle ilgili olarak...
Demek isterseniz bedelini ödeyin ödemeseniz de olur diyor adamlar.
Ve bu nasıl bir saygı ve güvendir.

Bu akşam Egersund şehri yakınlarında Skadbergsanden karavanparkında kalıyoruz.
Google Maps

Küçük bir karavanpark. 6 araç balık istifi gibi duruyoruz.

SAM 0870

Karavanparkın ücreti 100 Krone, 10,5 € . Denizin kenarında güzel manzaralı bir yer.

Buraya gelirken yolda önce Yabanmersini toplamak için durduk.
SAM 0860

Topladığımız yabanmersinin bu üçte biri. Ilk reçelimiz hazır.
Ikinci molayı Flekkefjord şehrinde verdik. Burada wc , su musluğu ve duşu olan bir plaj var.
Google Maps

Plajın park yerine geldiğimizde bir Alman kadın sinek sistemiyle balık tutuyordu. Levrek olduğunu söyleyince bende oltamı çıkardım. Ikinci atışta levrek yerine oltaya 5 tane uskumru takıldı (5 iğneli bir system). Şimdi iki gün daha uskumru yiyeceğiz (zorundayız demek daha doğru olacak). Bu bölgede uskumru zamanı galiba.

Yağlı bir balık olduğundan , meşe kömüründe mangalda daha güzel oluyor . Mangal bulunduruyormusunuz ? Taze balık gibisi var mı . Afiyet şifa olsun Hüseyin abime ve eşine .

Bu sabah sanırım sizden evvel uyandık. Google Maps'den girip kaldığınız yere baktım. Aracınızı göremesem de, size kahvaltı için taze ekmek alıp sürpriz yapmak için oralarda fırın bulup sordum, maalesef "Street Vİew" üzerinden satış yapmıyorlarmış... :p

Bu kadar girinti çıkıntı düşkünü olduğunuzu bilmiyordum. Enfes yerler.
Umarım balıklar daha hatırınızı sormaya gelirler ?
Bilirsin uskumru füme enfes olur da...:yum:
Hele sen yaparsan... mmmmmm

Not
Aslında hep uskumru da sorun tabi.
Dönerken yolunuz tekrar bizden geçerse ve bizde İber'e inmemişsek, belki bir tane getirirsin artık ? :yum:
Yardımımız olsun diye yazıyorum. :p

Son düzenleme:

Yağlı bir balık olduğundan , meşe kömüründe mangalda daha güzel oluyor . Mangal bulunduruyormusunuz ? Taze balık gibisi var mı . Afiyet şifa olsun Hüseyin abime ve eşine .
Süleyman Bey, karavanda gaz kartuşuyla çalışan bir ocak ve üzerinde ızgara yapabilecek ilave parçası var. Yemek masasının üzerinde izgara yapınca her yerde mümkün oluyor. Uskumruları bir defa izgara, ikinci defa sebzeli bulgur pilavıyla beraber hazırladık, yarında füme yapacağım.
Güzel temennileriniz için eşimden ve benden teşekkürler.

Bu sabah sanırım sizden evvel uyandık. Google Maps'den girip kaldığınız yere baktım. Aracınızı göremesem de, size kahvaltı için taze ekmek alıp sürpriz yapmak için oralarda fırın bulup sordum, maalesef "Street Vİew" üzerinden satış yapmıyorlarmış... :p

Bu kadar girinti çıkıntı düşkünü olduğunuzu bilmiyordum. Enfes yerler.
Umarım balıklar daha hatırınızı sormaya gelirler ?
Bilirsin uskumru füme enfes olur da...:yum:
Hele sen yaparsan... mmmmmm

Not
Aslında hep uskumru da sorun tabi.
Dönerken yolunuz tekrar bizden geçerse ve bizde İber'e inmemişsek, belki bir tane getirirsin artık ? :yum:
Yardımımız olsun diye yazıyorum. :p
Mesut , bundan sonra gecelediğimiz yerlerin Google maps linkini vermeyi düşünüyorum. Resimlerin yanısıra isteyen gecelediğimiz yerin çevresini ve koordinatlarını görebilir.Google Maps’te bizim karavanın da görülmesi olanağını araştıracağım.:smiley:
Norveç`in deniz kıyılarında fjord olan yerler hep böyle. Bugün yaptığımız doğa yürüşünde aynı fjordun çok sayıda girintisi ve çıkıntısı vardı. Aşağıdaki Google Maps haritasında kırmızı balonun olduğu yere karavanı parkettik. Küçük köprüyü geçtik ve yaya yolunu takibederek deniz fenerine kadar gittik (Leuchtturm Eigeroy). Yol sadece 2 kilometre ama firtına ve yağmur altında. Dönüşte benim su geçirmez ceketin kalitesini öğrendim!
Google Maps

Dönüş yolculuğu galiba Berlin üzerinden olacak. Torunları uzun zamadır görmedim. Ama bizim bu gezinin henüz kesin bir güzergahı yok.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,471
Kayıtlı Üye Sayımız
172,122
Kaydolan Son Üyemiz
yatakli

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR