O Araç Bu Karavanı Çeker Mi? Sorusuna Yanıt :)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan trek71 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 505
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 250,174
750KG civarı Caretta Uncle ve benzerlerini öneririm.
Eğer 1400kg karavan alırsanız yolda çok fazla vites düşecek ve yollar bitmez gibi gelebilir.
1400kg karavan için en güzel çekiciler 2500 dizel pikaplar.
Eğer büyük karavan çekecekseniz aracınızı mutlaka güçlüsüyle değiştirin.
Turbodizel olması tercih sebebi.

750KG civarı Caretta Uncle ve benzerlerini öneririm.
Eğer 1400kg karavan alırsanız yolda çok fazla vites düşecek ve yollar bitmez gibi gelebilir.
1400kg karavan için en güzel çekiciler 2500 dizel pikaplar.
Eğer büyük karavan çekecekseniz aracınızı mutlaka güçlüsüyle değiştirin.
Turbodizel olması tercih sebebi.
Merhaba Yücel abim

Aslında benimde okuduklarından çıkardığım sonuç buna benzer olmuştu.
Aslında duymak istemediğim cevabınverdin 😁

Aracımı şimdilik 1-2 yıl değiştirmek istemiyorum. Değiştirirsem karavan hayalimizi ertelemiş olacağız.

Bürstner Premio Life 490 TK U CARAVAN’da!
Ağırlık (kg) 930

Bu nasıl olur acaba?

Merhaba Yücel abim

Aslında benimde okuduklarından çıkardığım sonuç buna benzer olmuştu.
Aslında duymak istemediğim cevabınverdin 😁

Aracımı şimdilik 1-2 yıl değiştirmek istemiyorum. Değiştirirsem karavan hayalimizi ertelemiş olacağız.

Bürstner Premio Life 490 TK U CARAVAN’da!
Ağırlık (kg) 930

Bu nasıl olur acaba?
1 Tonu geçmemesi açısından daha iyi tabii.
Yine de sizi epey yavaşlatır.
Ayrıca aracınızın ruhsatına işlenecek katar ağırlığı,
Bu ağırlığa müsade edecek mi? Daha onu da bilmiyoruz.
Çekme karavan ileri doğru giderken sizi arkadan asılan,
Kocaman bir el gibi düşünün.
Sürüşünüzü, kalkışınızı, kaygan yollarda dengenizi,
Her şeyinizi etkiler.
Daha az ağırlık= Her zaman daha iyi.

Her şeyinizi etkiler.
Her şeyinizi etkiler.
3280-2030=1250 olarak hesaplanıyor sanırım

B85E3EA5 F629 4231 9414 E831B9ED3C2A

tr
20 yaşıma kadar traktör kullandım ailem çiftçi olduğu İçin tonlarlarsa ağırlığı hem tapma aşağı hemde rampa yukarı çok kullandım. Ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum.
Tabi bu traktör araç farklı bir deneyim

Traktorlen mukayese etmıssınız ama traktor genelde koylerde trafık dısında kullanılan bır arac durması kalması her turlu daha kolay romork yukulu agır yuk olursa agır vıteslerı var her turlu kalkar ama arabada boyle bır sansınız yok traktorun tek avantajı sıze gerı manevralarda karavanı rahat yanastırırsınız

tr

Traktorlen mukayese etmıssınız ama traktor genelde koylerde trafık dısında kullanılan bır arac durması kalması her turlu daha kolay romork yukulu agır yuk olursa agır vıteslerı var her turlu kalkar ama arabada boyle bır sansınız yok traktorun tek avantajı sıze gerı manevralarda karavanı rahat yanastırırsınız
Efendim çok çok haklısınız. Traktör ile farklarını çok güzel özetlemişsiniz.
Bende tam olarak sizlere katılıyorum.

Yücel hocamın şu sözüne binaen
“Kocaman bir el gibi düşünün.
Her şeyinizi etkiler.
Bu cümleyi kurdum.
Yoksa traktör kulanan karavanı çok rahat kullanır demedim, diyemem yoksa aralarında ki farkı sizlerde bir açıdan özetlediniz.

Bu gün çeki demirim geldi. İade ettim
Çünkü aracımı değiştirmeye kararı aldım.
Almak istediğim karavan büyük olmasını istiyorum.

Merhaba
750 kg karavan çekersiniz, dikkat etmeniz gereken arabanızı sol veya sağ kapı içinde bir etiket vardır orada aracın ağırlığı ve katar ağırlığını görürsünüz. Bunların arasındaki fark sizin çekiş kabiliyetinizdir. Hesapladığınız rakamın % 80 i emniyetli çekiş için yeterli olur. Ayrıca yerli karavan alacaksanız gerçek 750 altı olduğuna dikkat edin 750 diye alıp 1000+ olduğunu gören çok oldu
İyi günler dilerim
merhaba karavan almaya niyetlendim.aracım 2006 1.3 opel ctı 1010 kilo çekebilir etiketi var.alamyaı planaldığım akravan 850 kilo hareket ağırlığı var.bende max 100 kg yüklesem rahat çekebilir miyim.nedir yorumunuz aracın yaşı ne derece etkiler.ayırca eeasytonic vites.yardımcı olursanıs sevinirim.

merhaba karavan almaya niyetlendim.aracım 2006 1.3 opel ctı 1010 kilo çekebilir etiketi var.alamyaı planaldığım akravan 850 kilo hareket ağırlığı var.bende max 100 kg yüklesem rahat çekebilir miyim.nedir yorumunuz aracın yaşı ne derece etkiler.ayırca eeasytonic vites.yardımcı olursanıs sevinirim.
aracınız 1300 cc 70 hp 170 tork eger boyleyse hıc bulasmayın derım

Merhaba, vw grubunun 1.5 tsi motorlu araçlarıyla tecrübesi olan oldu mu?almayı planladığım araç (ateca veya karoq) towcara göre ok ama gerçek dünya yorumlarını da merak ediyorum. 1100 kg bir adria çekecek.

Arkadaşlar Herkese selam,

Bir haftadır 1400 kg boş ağırlıkta bir karavanı çekmek için (Gövde Boyu: 662cm, Genişlik: 230cm, Toplam uzunluk 774cm -link-) hangi araç uygun sorusunu araştırıyorum.

1. Öncelikli sorum şu an günlük kullandığım araçla sanki sağlıklı ve güvenli bir çekiş yapamam gibi geliyor yorumunuz nedir? Şu anki aracım benzinli 1.5 motor 136Hp lik 220 Nm (1250 rpm) tork değerine sahip bir Mini Cooper Clubman (otomatik şanzıman). Aracım 1320 kg. [Çekeceğim karavandan hafif mesela.]
  2. Düşündüğümüz araç dizel 4x4 Hyundai Tucson 1.6 motor 136HP 320 Nm (2000 rpm) tork değerinde (otomatik şanzıman). Ağırlığı 1600 kg.
  3. Buradan okuduğum kadarıyla aracın otomatik olmasında bir sakınca yok sanırım. Nitekim ben de karavanı otomatik bir araçla çekmek istiyorum ki ayırıp gezerken de rahat olsun.
Yurtdışı sitelerin bazılarında güvenli sürüş için çekici aracın, çekilecek karavanın ağırlığının en az %85i olması tavsiye edilir, karavan eğer çekiciden ağırsa savrulma riski artıyor gibi bir şey okumuştum. Motor değerleri yanında bu ağırlık ve hatta araç uzunluk değerleri de önemli değil midir?

Ford Ranger var bir alternatif de mesela ama 500 Nm (1750 rpm) tork 210 hp beygir, 4x4, vergisinden yakıtından öyle pek günlük kullanamayacağım bir araç. Bu kadar güçlüsüne gerek var mı,? Gündelik de kullanabileceğim görece ekonomik bir araçla çözmek istiyorum işi. Destek olursanız sevinirim. Tucson ile çekenler de varsa deneyimlerini aktarırlarsa memnun olurum.

şu siteden epey bir match yaparak bilgi sahibi oldum. Sanırım 1500civarı bir karavanı Tuscon 1.6 bir araç, Ranger gibi rahat çekemez.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,441
Kayıtlı Üye Sayımız
172,096
Kaydolan Son Üyemiz
R.K. o.oğlu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR