Panelvanda Kapıların Yalıtımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,074
Yer
Kuzey Ren / Almanya
.
Panelvan kapılarının suyu geçirmesi yüzünden yalıtımlarının farklı yapılması gerekiyor !

Aşağıdaki videonun;
2. dakikasında kapının içine giren suyun hangi deliklerden dışarıya akmasının üreticilerince planlandığı,
3. dakikasında suyun arka dış kapı kolundan nasıl içeriye girdiği gösterilmekte ve
5. dakikasında da öndeki açılabilen camlar ile diğer su giriş yerlerine dikkat çekilmekte.

Video: https://youtu.be/SwWyhTtSM5Q

Video ayni zamanda, 6. dakikadan sonra kapı yalıtımında klasik çalışma yapıldığında suyun biriktiği yerleri gösterip, sonuç olarak da sadece kapı kaplamalarının ve kullanılmayan camların yalıtımını önermekte. Ayrıca isteyenler için tüm kapının içten keçe ile kaplanmasının da fazladan bir olanak olduğu ilave ediliyor.

Danke Christian..

Son düzenleme:

.
Konuya bir yaklaşım da benden.
Arka kapıların alt yarısı neredeyse bütün panelvanlarda yatağın altındaki depo bölümünde kalacağından bu kısımların kaplamalarının yalıtımına mutlaka gerek olmamalı. Üst bölümde açılmayan pencereleri ise yatarken ve dışarısının görülmek istenmediği zamanlarda takıp çıkarılabilen yalıtım malzemeleri veya kalın perdelerle kullanmak mümkün.
Öndeki sürücü bölümünün kapılarına ise hiç birşey yapmazdım. Gerektiğinde ön cam ile pencereleri hatta geceleri de tüm sürücü alanını kalın bir perde ile ayırmak fazlasıyla yeterli olmakta.
Bence sürgülü kapıda da sadece alt yarımındaki kaplamayı üstten yalıtmak yeterli. Bunun için ince bir izolasyon şiltesini suni keçe ile kaplayarak yapıştırmak görüntü olarak da uygun bir çözüm sunmalı.

Yalıtım yaparken abartmanın gereği yok.
Çünkü yalıtımı olmadığı halde uygun ısıtıcılı karavanlarda -10 dereceye kadar bile yaşamak mümkün. Yazları da zaten zaman çoğunlukla dışarıda geçiyor.

Son düzenleme: