Pirelli Scorpion ATR'mi yosa BF Goodrich T/A'mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sharkhunter Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,439

sharkhunter

Ana Kamp
Yer
istanbul
Merhaba,

Ford Explorer 4.0 Ltd aracım için lastik araştırıyorum ancak Pirelli Scorpion ATR ile BF Goodrich T/A arasında kaldıım. Pirelli'nin deseni asfalt koşullarında sessiz ve iyi tutunacağı imajına sahip, hafif arazide de yolda bırakır gibi görünmüyor. Öte yandan BF'in arazide tartışılmaz bir ünü var hatta bazı yorumlarda kışın karda ve buzda dahi kış lastiğine ihtiyaç duyurmayacağı söyleniyor, eğer doğruysa ayrıca kış lastiği almak durumuda da kalmayacağım. Hafta içi asfatta (günde ortalama 150 km) yol yapacağım, hafta sonu da gezilere katılacağım için sizce hangisini tercih etmeliyim.

Almayı düşündüğüm ölçü 245/70/16

Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Etiketler
Ynt: Pirelli Scorpion ATR'mi yosa BF Goodrich T/A'mı?

Pirelli kullanmadım o yüzden birşey diyemem ama Ben de lastik alırken bu konuda tereddütte kaldım ve çok tercih edilmesinin bir nedeni vardır diyerek BFG A/T 'de karar kıldım. Lastikleri bütün yaz asfalt ağırlıklı olmak üzere zaman zaman köy yolları gibi toprak yollarda da kullandım. Ses, fren mesafesi yol tutuş sorunları yaşamadım. Araçta bazı modifikasyonlara gideceğim için BFG'leri bir arkadaşıma sattım, o da memnun olduğunu söyledi. Şimdi geçici olarak eski kışlık lastikerime (Bridgestone Blizzak) döndüm. Havalar da sıcak gidiyor onun da etkisi vardır ama Blizzaklar sanki BGF'lerden daha gürültülü gibi geldi bana.

sharkhunter' Alıntı:
Merhaba,

Ford Explorer 4.0 Ltd aracım için lastik araştırıyorum ancak Pirelli Scorpion ATR ile BF Goodrich T/A arasında kaldıım. Pirelli'nin deseni asfalt koşullarında sessiz ve iyi tutunacağı imajına sahip, hafif arazide de yolda bırakır gibi görünmüyor. Öte yandan BF'in arazide tartışılmaz bir ünü var hatta bazı yorumlarda kışın karda ve buzda dahi kış lastiğine ihtiyaç duyurmayacağı söyleniyor, eğer doğruysa ayrıca kış lastiği almak durumuda da kalmayacağım. Hafta içi asfatta (günde ortalama 150 km) yol yapacağım, hafta sonu da gezilere katılacağım için sizce hangisini tercih etmeliyim.

Almayı düşündüğüm ölçü 245/70/16

Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

Aracı kullandığınız yerler nereler,ayrıca kış şartları nasıl, ayrıca arazi beklentilerinizle ilgili biraz daha bilgi verirseniz daha iyi olur :smiley:

İşyerim Çavuşbaşı, Beykoz'da ancak Çorlu-Kocaeli arasındaki güzergah içinde her yere gidiyorum ve otoban koşullarında kullanıyorum. Hafta sonu ise yine bu güzergahı biraz daha genişleterek hafif arazide (kır, bayır, çamur) kullanmayı amaçlıyorum. Bu iki lastiğin dışında önerileriniz olursa onları da öğrenmek isterim. Forumlarda Kumho KL78 ve 825 kullanıcıları da çok memnun olduklarını söylüyorlar ancak fiyatı ucuz olduğundan kalitesi konusundan emin olamıyorum.

Bahsettiğiniz lastiklere alternatif olarak silverstone at-117 special'i öneririm şu an aracımda kullandığım lastik (opel frontera sport)çok memnunum,lastik alırken bf t/a yı bende düşünmüştüm fakat fiyat dezavantajı ve dişlerinin nerdeyse bf le aynı olması sebebiyle silverstone'u tercih ettim.bf e ciddi bir alternatif olarak düşünebilirsiniz.(italatçısı as lastik)

merhaba, yaklaşık 1 hafta önce 96 zj satın aldım. ( fotolar ve bilgileri farklı başlık altında paylaşacağım ) aracımın üzerinde 2007 fabrika çıkışlı ve ömürlerinin %50 sini tamamlamış pirelli scorpion ATR ler mevcut ve bugünde balans ve rot ayarı yaptırdım. Henüz kapsamlı deneme fırsatım olamadı ama aldığımdan beri ciddi yağmur yağıyo. yağmur boşaltması gayet başarılı, çok dik ve ıslak yokuşlarda kalkışı çok iyi, asfaltta rahatsız eden bir ses kesinlikle yok ayrıca sırt ve yanak deseni gayet güzel ve araçla uyumlu. arazi ve kar performansını denemedim ama sanırım hem arazi hemde karda,şartlar çok kırıcı olmadığı sürece, işini başarıyla yapar. eğer fiatı size uygunsa tercih listenizin bir köşesinde düşünülebilir. aldığınız lastik her ne olursa olsun güvenle ve gülerek kullanın. saygılar :smiley:

iki sezondur yaz kış scorpion a/t kullanıyorum (at/r değil) ve çok memnunum asfaltta bf lere göre daha sessiz gibi bana göre ve hafif arazide de gayet başarılı tavsiye ederim

red-bull' Alıntı:
iki sezondur yaz kış scorpion a/t kullanıyorum (at/r değil) ve çok memnunum asfaltta bf lere göre daha sessiz gibi bana göre ve hafif arazide de gayet başarılı tavsiye ederim
at ile atr arasında ne gibi farklılık var acaba biliyomusunuz? R ne anlama geliyo ki acaba? kışın kar performansı nasıldı bide onu tarif ederseniz çünkü ben bridgestone dmv1 ( 4x4 ler için vakum lamelli kış lastiği ) almak ile parama kıyamamak arasında gidip geliyorum da :smiley:

ömürcan' Alıntı:
at ile atr arasında ne gibi farklılık var acaba biliyomusunuz? R ne anlama geliyo ki acaba? kışın kar performansı nasıldı bide onu tarif ederseniz çünkü ben bridgestone dmv1 ( 4x4 ler için vakum lamelli kış lastiği ) almak ile parama kıyamamak arasında gidip geliyorum da :smiley:
merhabalar at ile at/r arasında sanırım at/r ler daha çok asfalt için ve daha sessiz olması lazım. Bence daha çok asfaltta kullanıcaksanız ar/t sizin için daha iyi bir seçenek olacaktır. Sizi karda ve kışta da yolda bırakmayacaktır.Bence çok para vermek lastiğin çok iyi olduğunu göstermez. ;)

diğer lastikleri kullanmadım ama BFGoodrich'in yolda hiç bir sorun çıkartmadığını belirtmek isterim. Fren konusunda yok denecek kadar bir kayıp var, yol tutuş sıkıntı değil. Buzda ve karda oldukça iyi iş yapıyor. hatta şöyle söyleyeyim ben Blizzak'larla kayışdağında durup kalkamadım (yer buzlu kardı) ama arkadaşım BFGoodrichlerle arkamdan kalkıp yanımdan geçip devam etti. Benim aracım grand vitara, onunki de vitara idi. tabi ebat ve araç farkı da var.

Ben kısaca hafif arazi de giriyorsa işin içine BFG derim ama yoksa çok nadir arazi derseniz daha asfalt desenine kayarım ATR veya başka AT'leri tercih ederim.

Bir başka nokta da lastiğin devamlı ülkede bulunabilir olması. Biri yarılırsa vs yenisini bulmak için çok uğraşmamalısınız. BFG bu konuda iyidir (ebadına göre tabi)

ATR ile AT aynı şeyler.
Her ikiside %50 onroad-%50 offroad

sharkhunter' Alıntı:
İşyerim Çavuşbaşı, Beykoz'da ancak Çorlu-Kocaeli arasındaki güzergah içinde her yere gidiyorum ve otoban koşullarında kullanıyorum. Hafta sonu ise yine bu güzergahı biraz daha genişleterek hafif arazide (kır, bayır, çamur) kullanmayı amaçlıyorum. Bu iki lastiğin dışında önerileriniz olursa onları da öğrenmek isterim. Forumlarda Kumho KL78 ve 825 kullanıcıları da çok memnun olduklarını söylüyorlar ancak fiyatı ucuz olduğundan kalitesi konusundan emin olamıyorum.

Merhabalar,
Yazmış olduğunuz güzergahlarda kullanabileceğiniz ve kalite,performans açısındanda BF-GOODRICH ALL-TERRAIN lastiğini
tercih etmenizi tavsiye ederim.

Yokohama G012 alamaya karar vermiştim ancak lastik stokta olmayınca başa dönüp Pirelli Scorpion ATR aldım ve iyi yaptığımı düşünüyorum, ses yok, frenleme (özellikle ıslak zeminde) mükemmel ayrıca 1 yıl yol yardımı ve ilk 6 ay patlama/yarılma durumunda sorgusuz sualsiz yenisiyle değişim garantili. İkinci altı ayda yarılma veya patlama olursa lastik bedelinin %50'si ödeniyor.

Scorpion atr

Scorpion AT

sharkhunter' Alıntı:
Yokohama G012 alamaya karar vermiştim ancak lastik stokta olmayınca başa dönüp Pirelli Scorpion ATR aldım ve iyi yaptığımı düşünüyorum, ses yok, frenleme (özellikle ıslak zeminde) mükemmel ayrıca 1 yıl yol yardımı ve ilk 6 ay patlama/yarılma durumunda sorgusuz sualsiz yenisiyle değişim garantili. İkinci altı ayda yarılma veya patlama olursa lastik bedelinin %50'si ödeniyor.

garanti şartları çok çekici yapmış lastiği :smiley: onun dışında asfalta daha yatkın duruyor, güle güle kullanın, hayırlı olsun :smiley:

Sayın scorpion kullanıcıları...Bu lastikle ilgili yapmış olduğunuz deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim...syg.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,444
Kayıtlı Üye Sayımız
172,099
Kaydolan Son Üyemiz
Attorney58

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR