Schengen vizesi ile ilgili genel bir soru

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mitsouko Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,938

mitsouko

Yeni Üye
Merhaba,

Bunca zaman farklı platformlarda defalarca sordum ancak bugüne dek bir cok sey duydumsa da cok net bir cevap alabilmiş degilim. En iyi bilgi direkt tecrube etmişlerden edilir fikrinde oldugum icin burada da sansımı deneyeyim dedim.

Sorum şu:

İlk kez Schengen alınacak, kolayını nasılını sormuyorum, ve aldık diyelim. Tek girişli oldugunu varsayıyoruz. Gittim mesela İtalya'ya ve orada tren veya otobüs artık neyse ikinci bir Schengen ülkesine günübirlik veya gecelemeli olarak gitmek istesem, gidebilir miyim? Tek giriş olayı sadece havalanını mı kapsıyor? Karadan sınır gecisinde damga vs oluyor mu oluyorsa tek girişli oldugu icin sıkıntı cıkıyor mu? Yoksa ne olursa olsun karadan bile olsa coklu Schengen mi olmalı elimde?

Özellikle benzer bir tecrubesi olanlardan haber bekliyorum, simdiden tesekkurler.

Etiketler
Ynt: Schengen vizesi ile ilgili genel bir soru

benim bildigim kadarıyla şengen vizeniz varsa bütün avrupa birligi ülkelerine gidebilirsiniz

Gidebilirsini. Hicbir sorun olmaz. Schengen vizesi ile 26 avrupa ulkesi icinde sanki bizdeki icharlar mantigi ile seyahat edebilirsiniz. Sinir ge islerinde kimse size pasaport vize sormaz cunku reel anlamda sinir yoktur. Sadece bir bilgilendirme tabelasinin yanindan sryahat araciniz ne ise o hizda gecersiniz. Tek giris / cok giris olmazi onemli degil asil dikkat etmeniz gekeren ilk girisi vzeyi aldiginiz ulkeyr yapmani gerektigidir. Umarim yardimci olabildim.

Evet yardımcı oldunuz cok sagolun. Siz kendiniz de bu sekilde gectiniz mi daha önce?

Ama tabi kara sınır gecisinde trende filan bazen pasaporta bakmak isteyebiliyorlarmıs degil mi? Tabi o kadarı artık kısmet, özellikle nemrut bir adama denk gelmedikce sorun olmaz sanıyorum:smiley:

mitsouko' Alıntı:
Evet yardımcı oldunuz cok sagolun. Siz kendiniz de bu sekilde gectiniz mi daha önce?

Ama tabi kara sınır gecisinde trende filan bazen pasaporta bakmak isteyebiliyorlarmıs degil mi? Tabi o kadarı artık kısmet, özellikle nemrut bir adama denk gelmedikce sorun olmaz sanıyorum:smiley:
tek girisin anlami eger herhangi gumruk kapisindan cikis yaparsaniz bir daha schengen ulkelerine yeniden vize almadan giremezsiniz,
daha once yazildigi gibi,26 ulke schengen alani oldugu icin ,sinirdan cikis gibi bir durum yok yani,gonlunuze gore bu ulkeleri gezebilirsiniz,
mesela ben 2 gun once dondum,hollanda dan girdim , belcika sonra almanya dan donus .
selamlar

mitsouko' Alıntı:

Birakin istedikleri kadar baksinlar :smiley: hicbir sorun olmaz. Guzel guzel, gonlunuzce gezmeler dilerim

Mrdnmz ve Altay41, cok sagolun sayenizde artık net bir sekilde biliyorum nihayet :smiley:, bir kere gitsem zaten en az 2 ülke yapmadan dönmem trenle cok kolay, gitmişken yapmak lazım. Sagolun ins. tez zamanda giderim de Schgen olayı beni geriyor cok, halbuki işim gücüm evim vs var yani alması daha kolay gruptayım ama onca belge filan sinir ediyor beni.

Bu arada tam yazarken aklıma geldi. Schengende banka cüzdanı istiyorlar ya hani, para giriş cıkısı onları tatmin eder ama defterde degil hic biri, işlemler hep bankamatikten. O kısmını nasıl yapıyorsunuz? Bankadan döküm mü alıyoruz? Sundan sebep soruyorum, daha önce pis İspanya konsoloslugundan almayı denedim yıllar önce vermediler, defterde yok bir sey dedim önemli degil dediler, sonra ama önemliymiş meger vermediler:smiley: halbuki esimle gidiyorduk kefilim oydu ve kendisinde Schengen, İngiltere vizesi ganiydi. Daha sonra da İspanya konsoloslugu nemruttur niye ilkini oradan denedin dedi insanlar, ama bilmiyordum o zaman.

,
"Tek girişli oldugunu varsayıyoruz. Gittim mesela İtalya'ya ve orada tren veya otobüs artık neyse ikinci bir Schengen ülkesine günübirlik veya gecelemeli olarak gitmek istesem, gidebilir miyim?"
Gidebilirsiniz. Tek giriş tüm AB ülkelerine bir kez giriş anlamına gelir. İçerisinde serbestçe dolaşabilirsiniz. Tek girişli vizeyle Schengen üyesi bir ülkeden çıktıktan sonra, gerek aynı ülkeye gerekse başka ülkeye giriş yapamazsınız.

en basit açıklamayı Korel yapmış. tek girişli vizeler malesef böyle. çok girişliler de "multiple" vize süresince ülke ve ab ülkelerine defalarca girilir çıkılır. herhangi bir schengen ülkesinden vize alıp başka birine giriş çıkınşa sorun yoktur ama pratikte tekrar girmediğiniz ülkeden vize almaya kalktığınızda alınganlık yapabilirler. şu bu ülke kolay vize verir diye de birşey malesef yok, hepsinin istedikleri evraklar aynı.

diğer taraftan irlanda ve birleşik krallık (ingiltere, iskoçya, galler... vs) ab ülkesi olmalarına karşın kendi vizelerini isterler. geçen yıl (2011) aralarında yapılan bir anlaşma ile kısa süreli kalışlarda 2 ülkeden birinin vizesi varsa girip çıkabilirsiniz. yani birleşik krallık vizesi ile irlanda' ya girilebilir veya tam tersi. bu süre de gümrük memuruna yaptığınız görüşmede belli olur. geçen eylül ayında birleşik krallık vizesiyle londra'dan dublin' e gitmiştik, bana 3 gün diğer arkadaşlarıma 2 gün vermişlerdi, gümrük memuruyla diyaloğunuza bağlı.

Bilgiler için çok teşekkürler.
Bu yaz yapmayı düşündüğümüz Avrupa Turu ile ilgili araştırırken buldum yazıyı.

Şimdi sıra Schengen e dahil olmayan ülkeleri rotadan çıkarmak :smiley:

korelm' Alıntı:
,
"Tek girişli oldugunu varsayıyoruz. Gittim mesela İtalya'ya ve orada tren veya otobüs artık neyse ikinci bir Schengen ülkesine günübirlik veya gecelemeli olarak gitmek istesem, gidebilir miyim?"
Gidebilirsiniz. Tek giriş tüm AB ülkelerine bir kez giriş anlamına gelir. İçerisinde serbestçe dolaşabilirsiniz. Tek girişli vizeyle Schengen üyesi bir ülkeden çıktıktan sonra, gerek aynı ülkeye gerekse başka ülkeye giriş yapamazsınız.

merhaba bende bir soru sormak istiyorum. tek girişli schenhen vizesi ile giriş yapılan ülkeden çıkılma mecburiyeti var mı? örn: isviçreden schengen aldım, fransaya geçtim ve türkiyeye fransa üzerinden döndüm. ancak vizem tek girişli. sorun olur mu?

butun schengen ulkelerini tek bir ulke gibi dusunun , multi bile olmasa vize suresi icinde istediginiz kadar schengen ulkeleri arasinda gecis yapabilirsiniz , ama schengen ulkeleri disinda bir ulkeye cikarsaniz multi olmayan tek girisli vize icin hakkiniz bitmis olur .

Arkadaşlan yanıtı vermişler. Doğru, Schengen Vizesi'ni aldıktan sonra, birbirine komşu Schengen ülkeleri arasında rahatlıkla dolaşırsınız. Problem olmaz. Sınırda kontrol olmadığı için zaten aynı ülke içinde gibi dolaşırsınız. Fakaaaattt. Şu ayrıntıyı atlamayın lütfen.

Schengen vizesiyle nereye ve neyle gideceksiniz?

Multipl (Çoklu) değil, tekli vize aldığınızı varsayalım...

Eğer otomobille Yunanistan'a gider de oradan da, Schengen'e dahil olmayan ve de Türklere vize uygulamayan Makedonya'ya giderseniz dönüşte bir kez daha Yunanistan'da sınır kapısına geleceksiniz. Hah işte ikinci kez Yunanistan'a giriyorsunuz demektir. Çüncü Schengen üyesi olmayan bir ülkeden geliyorsunuz.

Aman dikkat... Birbirine sınır komşusu olan Schengen üyeleri arasındaki yolculukla, Yunanistan'dan Makedonya ya da Arnavutluk'a girip, geri dönmeyi karıştırmayın derim....

Söylenenler doğru ama Yunanistan meselesini dikkate alın derim.

Otomobil ve karavanımla yaptığı Avrupa gezi anılarımı okumak isterseniz, bBlogumda vize, ücretler vs konularında geniş bilgi var..

http://avrupaseyahati.blogspot.com/

http://avrupaseyahati.blogspot.com/

Sorunsuz, heyecanlı seyahatler diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,470
Kayıtlı Üye Sayımız
172,121
Kaydolan Son Üyemiz
tto

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR