Sevdiğimiz Yollar

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gezmen Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 111
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,245
Ynt: Sevdiğimiz Yollar

gülü seven dikenine katlanır derler gezenbilirin çok etkisi var bunda 5 haftadır her haftasonu yollardayız artık eşimle bu haftasonu nasıl evde kalırız hesapları yapıyoruz

Etiketler

Sevdiğim bir yol daha:

Kemalpaşa(İzmir) - Turgutlu(Manisa) Yolu (eski yol):

Kemalpaşa'dan sonra Armutlu-Ören-Yiğitler-Bağyurdu gibi kasaba(her biri bir ilçe merkezi gibidir) ve köylerden geçerek Turgutlu'ya varan bu eski yol, Bozdağların eteğinden geçer. Etek dediysem dağlık tepelik sanılmasın, bilenler bilir.. Dar olması kusursa, "o kadarcık kusur, kadı kızında da olur".

İlkbaharda her yer yemyeşildir, dağ da ova da... Bozdağlardan inen derelerin suları, daha bir çoktur.. Bahar sonu ile yaz başında, yani bir de kiraz mevsiminde buralarda oldunuz mu hiç bilmem?.. Öyle canlı olur ki görmeniz gerek. Traktörler, sepetli motosikletler, at arabaları, kamyonetler, pikaplar, kamyonlar, tırlar... o güzelim kirazları, tarlalardan kiraz alım merkezlerine, yurt içine ve dış ülkelere taşır..

Kemalpaşa'dan Turgutlu'ya iyice yaklaşıldığında, Bağyurdu'ndan sonra sola dönerseniz Halilbeyli kasabasına varırsınız. Bu kasaba, çevreden ayrı olarak şaraplık üzüm yetiştirir. 5.000 dekar civarında şaraplık üzüm bağına sahip olduğunu biliyorum. "Yerli yapım şarapları var mıdır?" derseniz, ne yalan söyleyeyim, bilmiyorum.. Yalnız Ege'nin üzüm bölgelerinde halk, öteden beri kendi gereksinimlerini yapar ve küplerde saklarlar...

Güz mevsiminde de ayrı bir güzelliği vardır... Herşeyin en bol olduğu bu mevsimde, midenize dikkat edin... Meyveler, sebzeler...ne denli çok, taze ve güzeldir...

En iyisi, siz bu yola giriverin. Bunun için çok zahmete de gerek yok. Ankara yönünden geliyorsanız, Turgutlu'dan sola, İzmir'den geliyorsanız, Kemalpaşa'ya döneceksiniz. Ondan sonra harika bir yolculuk sizi bekliyor..

Sevgiyle kalın.
Cavid Sezen

Yolun haritası da bu: (Yalnız Kemalpaşa İlçe merkezinin olduğu yer yanlış/haritanın yanlışı, kırmızı çizginin sol başında olması gerekti..)

Bayurdu

gecmıs yıllarda (1960 gıbı) bamanede fuar kapısı bıtısıgınde bulunan otogardan ankara ya gıtmek ıcın bır bılet alırsınız ( genellıkle afyonkarahısar aktarmalı) . on burnu kesılıp soforun sag kolunun altına yerlestırılmıs kucuk camlı otobusunuze bınersınız. o sızı alır yenısehır(tepecık) - altındag - cımentasın onu -doganlar pınarbası kavsagı derken sabuncu belı. bır kac vıraj motorun soguması ve su takvıyesı ıle kısa molanın ardından kalan vırajları da bıtırıp soyle bır kemalpasa ya dogru rampa asagı sallandınızmı o altınızdakı hılkat garıbesı otobusunuz bır kuheylan edasıyla kukreyıp sahlanarak bır solukta ardına ardına vırajlardan sonra kemalpasaaaaa... evet sn. gezmen ınde buyurdugu gıbı o guzellıkler ardı sıra sızı camdan dısarı bakmaktan alıkoyamaz. arada bır karsıdan bır arac gelırse eger otobusunuz arada bır yol verebılmek amacı ıle ıyıce kenara yanasıp gecısı beklerler evet gercekten bu yol harıka bır yoldur. kıyaslayın eskı fethıye antalya arası. derken bır cok vıraj ve buna eklenen harıka manzara bıraz basınızı dondurur ama turgutlu gırısındekı demır kopru sızı bu guzellıklerden koparıverır. bu yol mu ? bır zamanlar ızmırın anadoluya acılan tek yolu ızmır-ankara yolu
aslında bazen dusunurum . bır çiılemıydı ?
gerı gelmeyen hos gecmıs mıydı ?.....
ama suracıgımda yumruk gıbı bır dugum var....
sevgısız kalmamanızı dılerım . cunkı cok kotu oluyor.

Cavid Bey, anıları gene tazelediniz. 1980-1981 arası Halilbeyli'de çalıştım. Bahsettiğiniz güzergahı haftanın beş günü
kullandım. Sizinle fiziki coğrafyanın parçalarıyız!
İstanul-İzmir istikametinden, Kırkağaç veya Soma'ya gitmek isteyenler, sapağa varmadan Gelenbe'den (Küçük bir Kırkağaç
levhası bulunuyor.) düzgün bir asvalt yolu kullanarak bahçeler içinden geçerler ve yolu kısaltmış olurlar. Geçen hafta denenmiştir.
Selamlar

sn. arkadaslarım.
sn gezmen ın "kemalpasa-bagyurdu uzerınden turgutlu baglantılı guzergahın guzellıklerını sergıledıgı yazısından sonra ,heyecana kapılıp cocukluk donemlerınde ızmır ın ankara baglantısı olan bu yolun nostaljısının buyusune kapılıp ıcımden bır seyler yazmak gelmıs tı . hep cocuk gozumun gorduklerını ard arda sıralayıvermeye baslayıvermısım. ama dedım ya heyecan. bu gun cavın hocamın nazık hatırlatması ıle bır yanlıslık oldugunu farkettım. dogrusu: sabuncubelı rampaları yerıne, BELKAHVE rampaları olarak duzeltıyorum. ozur dılerım. dedımya, nostaljı heyecanıydı.
tesekkurler cavıt hocam. mehmet.

Mehmet Bey;

Yanyana diyebileceğimiz: "Garaj", "Fuar" ve "Basmane Garı" üçlüsünün belli bir yaşın üzerinde olanlarda, neleri anımsattığını bir an düşündüm de.. Yalnızca İzmir'in değil, Ege'nin de kalbiydi oralar.. O dönemler, Ege Ahalisi, İstanbul'u pek tanımazdı; gerek duyulmazdı, İzmir, tüm Ege'nin hatta batının olabilecek hemen her türden gereksinimini karşılardı...

Tüm Ege, bir bölümü garaj ile, bir bölümü Basmane Garı ile bir bölümü de Alsancak Garı ile İzmir'e ve yine İzmir'den memleketine ulaşırdı... Hele "Fuar" zamanı, özellikle de "9 Eylül"de... Bırakın Ege'yi yurdun diğer bölgelerinden de insanlar, İzmir'e akardı.. Oteller dolar taşar, yer bulmak büyük bir sorun olurdu... "Fuara gitmek!." bunun ne demek olduğunu Egeliler çok iyi bilirler.. Çocukluğumda, ailemin geçim kaynağı tütüncülüktü.(tütün tarımı) Rahmetli babamın "haydi güzel çalışın, işi bitirelim de fuara götüreceğim sizi 9 Eylülde..." deyişleri gözümün önüne geldi şu an... Babam pek söz vermez, verdiği zaman da yapardı. Yani fuara giderdik, başkalarını kıskandıra kıskandıra; çocukluk işte...(50 yıl öncesi..) O 2-3 günlük fuar ziyaretleri için bir yıl çalışırdı aile bireyleri. Ne motivasyon kaynağı ama?... Babam, gezmeyi seven biri olduğu için (ben de ona benzemişim :D), biz yine de şanslıydık bazılarına göre; hiç gidemeyenler de vardı...

İlahi Mehmet Bey, nereden açtınız o sayfaları?...

Cavid Sezen

sn . cavıt hocam.
guzel ızmırımızın nostaljık anıları goruyorum kı sızıde oldukca heyecanlandırmıs. burada kendıme de pay cıkarıp bu heyecanımı paylasacak bır dost bulmus olmaktan tarıfı ımkansız bır mutlukuk duydum , bahtıyar oldum. aslında pek oyle "aaaahh eskı gunler " dıyenlerden , yenılıklerın karsısına dıkılenler degılımdır. ama ızmır denınce ,,,,,,, bılmıyorum işte.....

son mesajdan bu yana epey bir zaman geçmiş ama ben de en çok ilgimi çeken yollardan bazılarını yazmak isterim. Van/Çaldıran'dan Ağrı/Doğubeyazıt'a giderken Tendürek dağını tırmanırsınız sonra da inersiniz. bu yolun sağında ve solunda volkanik kayalardan oluşan o kadar garip şekiller var ki. bu sayfada yazılan yolların büyük bir kısmı mavi ile yeşilin birarada olduğu yolken, benim bahsettiğim bu yol tamamen siyah renki kayaların oluşturduğu yollar. heryer volkanik siyah kayalarla doludur. kayalar genelde geniş tabanlı olup uçlara doğru incelmektedir. bu kayaların üstünde yürümek de oldukça zordur. bu yoldan çoldukça etkilenmiştim. insanın içine bir ürperti veriyordu. ürperti veriyor fakat yine de baktıkça bakasınız gelir.
Antalya-Kaş arasındaki kıyı yolu da oldukça garip yollardan birisidir. yer yer bir tarafınızda deniz varken diğer tarafınızda sarp kayalıklar bulunur. bu hoşunuza gider ama çok dikkat edilmesi gereken bir yoldur.

Merhaba arkadaşlar,
Ülkemizin bütün yolları çok güzelde engüzeli bizim yaylanın yolu, darılmayın sizinkide eminimki çok güzel.
Aslında yaylaların yolları hep güzel yumun gözlerinizi yaslanın arkanıza bir düşünün yayla yollarını anlatan nekadar türkü var, bunun yanında yöreye hapsolmuş sadece yöre insanının bilip söylediği,İşte en güzel yollar yayla yolları.
Bu sene o meşhur türkülerin söylendiği SİS DAĞINA yüzlerce sene önce büyüklerimin gittiği yoldan bence dünyanınen güzel yolundan yürüyerek gitmeye kararlıyım.
Kalın sağlıcakla.

maliarslan' Alıntı:
son mesajdan bu yana epey bir zaman geçmiş ama ben de en çok ilgimi çeken yollardan bazılarını yazmak isterim. Van/Çaldıran'dan Ağrı/Doğubeyazıt'a giderken Tendürek dağını tırmanırsınız sonra da inersiniz. bu yolun sağında ve solunda volkanik kayalardan oluşan o kadar garip şekiller var ki. bu sayfada yazılan yolların büyük bir kısmı mavi ile yeşilin birarada olduğu yolken, benim bahsettiğim bu yol tamamen siyah renki kayaların oluşturduğu yollar. heryer volkanik siyah kayalarla doludur. kayalar genelde geniş tabanlı olup uçlara doğru incelmektedir. bu kayaların üstünde yürümek de oldukça zordur. bu yoldan çoldukça etkilenmiştim. insanın içine bir ürperti veriyordu. ürperti veriyor fakat yine de baktıkça bakasınız gelir.

Bu yoldan geçmedim ama birkaç arkadaştan yolla ilgili epeyce şey dinledim; görmek ve geçmek istediğim yollardan biridir.

Cavid Sezen

sisdagili61' Alıntı:
Bu sene o meşhur türkülerin söylendiği SİS DAĞINA yüzlerce sene önce büyüklerimin gittiği yoldan bence dünyanınen güzel yolundan yürüyerek gitmeye kararlıyım.

Hem güzel, hem de ilgi çekici olur; fotoğraflamayı unutmazsınız umarım.

Cavid Sezen

Sayın maliarslan keşke fotoğrafını çekebilseydiniz,anlattığınıza göre bayağı enteresan bir güzergah belki forumdaki dostlardan birileri geçmiştir o yollardan ve fotoğraflamıştır olurda belki eklenir ve merağımız gider teşekkürler paylaşım için.

Niyazi bey inanın belgesellerde gördükçe kanım kaynıyor en kısa zamanda gitmek nasip olur sizin oralara,birde siz haklı olarak böyle ballandıra ballandıra anlatınca ;D büsbütün heyecanlanıyor can atıyoruz bir an önce yaz gelsede izine çıksak ve imkan dahilinde direksiyonu o tarafa kırsak ;)

gezmen' Alıntı:
Bu yoldan geçmedim ama birkaç arkadaştan yolla ilgili epeyce şey dinledim; görmek ve geçmek istediğim yollardan biridir.

Cavid Sezen

merhaba,
Cavid abi kesinlikle geçmenizi tavsiye ederim. ama tabiki yaz aylarında. kış mevsiminde oraların halini tahmin edersiniz...

yaybek' Alıntı:
Sayın maliarslan keşke fotoğrafını çekebilseydiniz,anlattığınıza göre bayağı enteresan bir güzergah belki forumdaki dostlardan birileri geçmiştir o yollardan ve fotoğraflamıştır olurda belki eklenir ve merağımız gider teşekkürler paylaşım için.

Niyazi bey inanın belgesellerde gördükçe kanım kaynıyor en kısa zamanda gitmek nasip olur sizin oralara,birde siz haklı olarak böyle ballandıra ballandıra anlatınca ;D büsbütün heyecanlanıyor can atıyoruz bir an önce yaz gelsede izine çıksak ve imkan dahilinde direksiyonu o tarafa kırsak ;)

merhaba
aslında fotoğraf çekmiştim. ama sanırım çoğu resmim babaevindeki bilgisayarda kalmış. elime geçtiği zaman eklerim.

Merhaba arkadaşlar,
Yaybek arkadaşımız izin olsada kırsak direksiyonu demiş.
Buyur gel sadece siz değil kapımızda gönlümüzde herkese açık bizim.Paylaşmayı sever paylaşırızda bir lokma, bir hırka misali.
Çektiğim fotoğraflar var bende bir galeri açtım forumda şimdilik birkaçtane var.Ben normalde analog makine kullanıyordum o filmleri konuştum cd ortamına aktarmak için büyük bir firma (şaka değil gerçekten en büyüklerden biri) film başına 10TL istedi, kendi mahallemde bir fotoğrafcı buldum karı koca çalışan adam yoktu eşine sordum 2TL ya yaparız dediler işte onları yaptırıp pek başarılı olmasalar bile bende birşeyler eklemeye çalışacağım.
Kalın sağlıcakla.

Şarköy Mürefte'den Tekirdağ'a sahilden bir yol var. Sahilden yüksele yüksele 1500 rakımı geçiyor ve köyler arasından Tekirdağ'a ulaşıyorsunuz. Aşağıya denize baktığınızda başınız dönüyor, adrenaliniz yükseliyor ve büyük zevk alıyorsunuz. Bu yıl o yolu konuştuğumuz herkes tavsiye etmemesine karşı karavanımızla geçtik ve iyi ki yapmışız diyoruz şimdi. Yine bu yıl Antalya'dan Isparta yolu üzerin den İstanbul'a geçerken Eğirdir Gölü kıyısını ay ışığında geçtik. Issız olması ürkütücüydü ama inanılmaz güzeldi. O yolda giderken sadece bir ya da iki araba geçti yanımızdan. Çok kullanılmıyor sanırım. O yolu da çok sevdik. Hep birlikte sevdiğimiz yollarda olma dileklerimizle:smiley:

SDC14743

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,475
Kayıtlı Üye Sayımız
172,126
Kaydolan Son Üyemiz
Mev

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR