Sineklerden Ve Böceklerden Korunabilmek Için Fikir Bilgi Ve Deneyimleri Ihtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mustafa DOĞAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 38
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,695
Dediğim gibi en az 2 bıçak ve tercihen sağlam m 695 veya 1095 sınıfı çelikten yapılmış olması tercih sebebidir. Hoşunuza giderse kendiniz de bu çeliklerden bıçak imal etmeye başlarsınız zaten.

Arabaya sığacağından şüpheliyim bir port bagaj düşünebilirsiniz bunun için

3 silah adet olarak biraz fazla alkol girerse için içine şarjörleri takılı bırakmayın :smiley: şaka bir yana toprağın üzerinde doğrudan bırakmayın üstad nem çekiyor

Çadırın altına sermek için bir muşamba tarzı kalın malzeme düşünebilirsiniz bu çadırınızın ömrünü çiddi oranda uzatacaktır

feneri tekrar şarj etmek gerekebilir bu yüzden bir de pilli led fener mutlaka bulunsun yanınızda ve yürüyüş de yapacaksanız kafa lambası önerebilirim çok işe yarar

Çakmak en az 2 tane alın yanınıza

onun haricinde kısa bir kamp için çok yüklenmeyin derim
Kampımız 8 10 gün kadar olacak. alkol kullanmıyoruz. Fener'in hem kendi bataryası var hem de kalem pille çalışabiliyor. 30 tane kalem pil götüreceğiz yanımızda. Ayrıca Fener güneş enerjisi ile de şarj olabiliyormuş ama ben onun bir Kaç saatten fazla gideceğinden emin değilim. Bir de küçük Radyo götürüp kısık sesle de olsa bir müzik kanalı açıp bir ağacın dalına asmayı planlıyoruz. ışık ve ses oldumu hayvanlar uzak durur diye. sizce doğru düşünce mi? Yoksa daha çok dikkatini çekeriz?

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Etiketler
Gece bence ışığa gerek yok, ses ve ışık daha fazla gereksiz dikkat çeker hatta. Radyoyu dinlemek için alın tabi, can sıkıntısına birebir. Ekipmanlarınız yeterli gözüküyor, eşyaların sığıp sığmaması konusunda bir şey diyemem, çünkü kamp alanlarına araba ile gitmiyorum. Son olarak kampınız keyifli geçer umarım, bu kadar çekinmenize gerek olmadığını göreceksiniz.

Gece bence ışığa gerek yok, ses ve ışık daha fazla gereksiz dikkat çeker hatta. Radyoyu dinlemek için alın tabi, can sıkıntısına birebir. Ekipmanlarınız yeterli gözüküyor, eşyaların sığıp sığmaması konusunda bir şey diyemem, çünkü kamp alanlarına araba ile gitmiyorum. Son olarak kampınız keyifli geçer umarım, bu kadar çekinmenize gerek olmadığını göreceksiniz.
Çekinmeden çok heyecan diyelim. teskere bekleyen askerlere döndük. Bir yıldır planlıyoruz ama zaman yaklaştıkça

Kampımız 8 10 gün kadar olacak. alkol kullanmıyoruz. Fener'in hem kendi bataryası var hem de kalem pille çalışabiliyor. 30 tane kalem pil götüreceğiz yanımızda. Ayrıca Fener güneş enerjisi ile de şarj olabiliyormuş ama ben onun bir Kaç saatten fazla gideceğinden emin değilim. Bir de küçük Radyo götürüp kısık sesle de olsa bir müzik kanalı açıp bir ağacın dalına asmayı planlıyoruz. ışık ve ses oldumu hayvanlar uzak durur diye. sizce doğru düşünce mi? Yoksa daha çok dikkatini çekeriz?

İnsan olarak daha çok dikkat çeker ancak vahşi hayvanların çoğunluğu ses ve ışık olan yerlere yaklaşmamaya özen gösterirler. Hatta yaban domuzları dişleri toprağı kazarak gittikleri zaman görmeyip kamp alanına rahatlıkla dalabilen hayvanlardır o zaman da ürküp malzemeye zarar verebiliyorlar.

Bir solar şarj sistemi alabilirsiniz yanınıza en azından bir telefonu ve gece aydınlatma sorununu halleder.

İnsan olarak daha çok dikkat çeker ancak vahşi hayvanların çoğunluğu ses ve ışık olan yerlere yaklaşmamaya özen gösterirler. Hatta yaban domuzları dişleri toprağı kazarak gittikleri zaman görmeyip kamp alanına rahatlıkla dalabilen hayvanlardır o zaman da ürküp malzemeye zarar verebiliyorlar.

Bir solar şarj sistemi alabilirsiniz yanınıza en azından bir telefonu ve gece aydınlatma sorununu halleder.
400 metre metal çamaşır ipiyle kampı etrafını üst sıra 1.60 orta sıra 1.10 alt sıra 60 santim olacak şekilde çevireceğiz ve iplere zil bağlayacağız. hatta gece görünsün diye fosfor takmayı da düşünüyorum. Bu sayede kampın görülmemesi ihtimali ve domuz gibi yaban hayvanlarının çadırın yanına kadar girme ihtimali azalır herhalde. Tabii ki bu iplerin onları tutabileceğini zorlanırlarsa dayanabileceğini falan zannetmiyorum ama en azından bu ipler zorlandığında zil çalacağından bir fikrimiz olur. Insanlara gelince zaten Gece ikiye üçe kadar oturup bir iki saat karanlıkta yatarız. Onun dışında ertesi gün 11 gibi uyansak bize yeter. zaten Çok da fazla uyuma taraftarı değiliz. hamaklar var gündüz hamaklarda da kestirilebilir. Işık ve Radyo için iki ayrı Yorum geldi. bu konuyu netleştirmek lazım.

Vallahi ilk kamp için iddialı bir hedef canım çekmedi desem yalan olur.

Hayvanlara karşı önlemleri araştırmışsınız zaten önemli olan iki noktaya değinmek istiyorum sadece.

1) sineklerden ve böceklerden korunmanın kükürt, kahve yakmak, sinkov, tütsü gibi bir çok yolu da olsa hiçbiri tam garanti sağlamaz. Mümkün olduğunca destinasyon seçimine dikkat etmek lazım yoksa benim gibi ateş başında akreplere şarkı söyleme ihtimali oluyor Ancak arkadaşların da dediği gibi ne yılan ne akrep kolay kolay yaklaşmaz tek istisna örümcektir o da nereyi bulsa girer zaten.

2) en önemli husus ise insanlardan ve medeniyetten uzak kalmak istiyorsunuz doğal olarak. Yanınıza mutlaka böcek sokmaları da dahil acil durumlar için belli başlı ilaç ve tıbbi ekipmanı alın. Kullanmayı bilen birileri de varsa hayat kurtarıcı olacaklardır. Ancak amatörce bile bir çok ilaç sizin hem konforunuzu arttırır hem de acil durumda hayat kurtarır
Yazılanları arkadaşım gözden geçirdi ve benim gözden kaçırdığım bir şey hatırlattı. böcek sokmalarında ne önerirsiniz? şudur diyebileceğiniz net bir tavsiyeniz var mı?

Köyde komşum yazın bağda domuz için nöbetteyken uyuduğunda boynundan veya omuzundan akrep sokunca, kalkıp eziyorum bulursam akrebi, sonra bir bardak su içip gene yatıyorum uyumaya devam dedi. Bir diğer komşuda geçen hafta benim depoya giriş kapısını açınca omzuna bir şey düşmüş üstten, ne bu diye bakmış akrep, ezdim gitti ama sonra pişman oldum, sol kalçamda ağrı var ona soktursam geçerdi ağrı dedi...Ben bunu dinledim akşam yatmadan döndüm köyden.
Doğaya alışık olanla olmayan farkı.

Akrep Bildiğim kadarıyla sıcak iklim hayvandır. Biz Batı Karadeniz Bölgesi'ne gidiyoruz. oralarda pek akrep bulunmaz. benim Çocukluğum köyde geçti. Yılan Hikayesi dinledik; ayı hikayesi dinledik; domuz hikayesi dinledik, hiç akrep hikayesi duymadım hatırlamıyorum ama diğer böcek sokmalarına karşı ne lazım? mesela bir eşek arısı ya da sarı bal arıları daha tehlikeli olabilir.

Yazılanları arkadaşım gözden geçirdi ve benim gözden kaçırdığım bir şey hatırlattı. böcek sokmalarında ne önerirsiniz? şudur diyebileceğiniz net bir tavsiyeniz var mı?

Ses ve ışık konusunu şöyle anlatmaya çalışayım üstad vahşi hayvanların en güçlü duyusu koku almadır ve ona göre hareket ederler yani ses ve ışık ekstra dikkat çekmek yerine onlar için uyarıcı olur bu sebeple kamp ateşleri sürekli canlı tutulmaya çalışılır veya izci grupları ormanda şarkı söyleyerek ilerler

İlaç konusunda ise yarına detaylı bilgi verebilirim

Ses ve ışık konusunu şöyle anlatmaya çalışayım üstad vahşi hayvanların en güçlü duyusu koku almadır ve ona göre hareket ederler yani ses ve ışık ekstra dikkat çekmek yerine onlar için uyarıcı olur bu sebeple kamp ateşleri sürekli canlı tutulmaya çalışılır veya izci grupları ormanda şarkı söyleyerek ilerler

İlaç konusunda ise yarına detaylı bilgi verebilirim
Eyvallah takipteyim

merhabalar,

öncelik ile yabani doğa içerisinde tedbirli olmak ve garantici olma isteğinizi çok doğal karşılıyorum.

ancak!!

yersiz korkular ve endişeler içerisindesiniz....halk dilinde amiyane bir laf vardır;

demirden korksam trene binmezdim .

madde 1/ akrep,yılan,börtü böcek,özellikle domuz ateş yaktığınız da yaklaşmazlar
madde 2/çadır içerisinde uyku halinde iken domuz,tilki gibi hayvanlar gelirler ise umursamayın (korkarlar)
madde 3/eşofman ve spor ayakkabı tercih edilmeli, parmak arası terlik gel tadıma bak demektir
madde 4/silaha hiç gerek yok savaşa gitmiyorsunuz
madde 5/ıssız ve kesinlik ile insansız bir bölgede iseniz zaten insan gelmez oraya
madde 6/ korkular ve endişeler ile gidilen yabani doğa kampından haz alamazsınız
madde 7/ o sivri sinek seni sokacak ki haz alacaksın,o domuz gece yarısı homurdanacak ki haz alacaksın
madde 8/ yaban bülbülü sabaha karşı serenat yapacak ki haz alacaksın
madde 9/yabani doğada kamp yapmanın tadı,acıdan geçer zorluktan geçer

umarım yazdıklarıma alınganlık göstermezsiniz!!

yabani doğada defalarca (yalnız) çadır kampı yapmış biriyim ....SAYGILAR

Son düzenleme:

merhabalar,

öncelik ile yabani doğa içerisinde tedbirli olmak ve garantici olma isteğinizi çok doğal karşılıyorum.

ancak!!

yersiz korkular ve endişeler içerisindesiniz....halk dilinde amiyane bir laf vardır;

demirden korksam trene binmezdim .

madde 1/ akrep,yılan,börtü böcek,özellikle domuz ateş yaktığınız da yaklaşmazlar
madde 2/çadır içerisinde uyku halinde iken domuz,tilki gibi hayvanlar gelirler ise umursamayın (korkarlar)
madde 3/eşofman ve spor ayakkabı tercih edilmeli, parmak arası terlik gel tadıma bak demektir
madde 4/silaha hiç gerek yok savaşa gitmiyorsunuz
madde 5/ıssız ve kesinlik ile insansız bir bölgede iseniz zaten insan gelmez oraya
madde 6/ korkular ve endişeler ile gidilen yabani doğa kampından haz alamazsınız
madde 7/ o sivri sinek seni sokacak ki haz alacaksın,o domuz gece yarısı homurdanacak ki haz alacaksın
madde 8/ yaban bülbülü sabaha karşı serenat yapacak ki haz alacaksın
madde 9/yabani doğada kamp yapmanın tadı,acıdan geçer zorluktan geçer

umarım yazdıklarıma alınganlık göstermezsiniz!!

yabani doğada defalarca (yalnız) çadır kampı yapmış biriyim ....SAYGILAR
Üstadın dediklerine katılmakla beraber ben silahı doğaya karşı değil kendi türüme karşı taşıma taraftarıyım zira bu güne kadar ayı dahil her türlü hayvanla karşılaşmama rağmen hiçbirisinden Zarar görmedim sadece bir kere meraktan arabama pençe yedim. Bir kere de dalgın bir domuz sürüsü ben uyanınca korkudan kaçışırken kamp alanının altını üstüne getirdi.

İlaç olarak yanıklar için yanımda silverdin taşırım yumuşak doku travmaları için lasonil ben gay veya doline sprey önerebilirim. Antihistaminik herhangi bir krem basit sokmalara yeter yani küçük bir ilk yardım seti fazlasınile yeterli olur. Yine de kullanmamanızı dilerim.

Daha önce de söyledim. Biz silahları bir şey bulmak için götürmüyoruz. ses çıkarmak için düdük te götüreceğiz. zaten yatmadan önce havaya bir el ateş ederiz ki etrafta hayvan Varsa uzaklaşsın diye. biz öyle silah meraklısı falan da değiliz. zaten bizimkisi demirden korkmak değil de tedbir almak diyelim. ilk kez girişeceğimiz bir eylem çünkü. seneye Belki de dediğiniz gibi olur.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,440
Kayıtlı Üye Sayımız
172,094
Kaydolan Son Üyemiz
ArdaDeniz16

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR