Tek Başına Kaçkar Dağları ve Yaylaları (1.Etap)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fozturk13 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,425
Ynt: Tek Başına Kaçkar Dağları ve Yaylaları (1.Etap)

DÖNÜŞ;
Sabah olunca fotoğrafları çekip. kampı topladım.06.10 da sal yaylasından Şenyuva köyüne doğru yürümeye başladım. 2.30 dk sonra 11km aşağıda bulunan "Davor Mahallesi" çeşmesine geldim.
dscf1591c.jpg

dscf1601b.jpg

Gezi boyunca beden olarak belki çok yorulmuş olabilirim ama beyin olarak çok dinlendim.
http://img163.imageshack.us/img163/4245/dscf1600i.jpg

dscf1599.jpg

Bu koymayı unuttuğum bu resmi Apivanak 'a inerken çekmiştim buraya ileve ediyorum.Bu bitki sanırım Kaçkarlara özgü endomik bir tür. Daha önce hiç görmemiştim.

dscf1262l.jpg

Ardeşen'den Saat 16.30 daki Ankara otobüsüne yetişebilmek için Sefer amcanın verdiği numarayı arayarak Çamlıhemşin'de market işleten Cengiz beyi arayarak beni buradan almasını rica ettim.Cengiz bey bir Jeep ile 20 dk sonra gelip beni buradan alıp Çamlıhemşin'e getirdi. Sırt çantamı kendisine emanat edip tekrar Ayder 'e oradan da Yukarı Kavrun'a minübüsle çıktım.Bisikleti alıp Çamlıhemşin'e indim.Heybeleri bisiklete yerleştirip Ardeşen'e doğru yola çıktım. Bu arada şimşekler çakıp şiddetli bir yağmur da yağmaya başlamıştı.Rampa aşağı çok keyifli ama telaşlı bir vaziyette yola devam ettim. Bir ara 60 km ye kdar çıktım ama yol ıslak olduğu için kayabilirim diye hızımı düşürdüm.Yol kıyısında Rafting yapmak için bekleyen 15-20 kişilik grup karşıdan geldiğimi görünce yol kıyısına dizilip alkışlayıp bravo bravo diye tezahurat yaptıkları zaman bir hoş oldum. Ama acelem olduğu için hiç durmadan devam ettim.Sonunda Ardeşen terminal'e geldim ama otobüsü kaçırmıştım. Ancak Saat:18.30 da Batum'dan gelecek bir otobüs varmış onda bir kişilik yer bularak ertesi gün erken saatlerde Ankara AŞTİ ye geldim.Bu sefer Doğu Karadeniz firmasını tercih ettim.Bisiklet için yine bagaj ücreti istendi.Ben de cebimde olan bozuk 15TL yi verdim.Hiç itiraz etmediler.Ardeşe yYazanesinde İbrahim bey de sağolsun çok yardımcı oldu.

dscf1623f.jpg

Önümüzdeki Sene Kaçkar dağlarının 2.Etabını gerçekleştirmeyi düşünüyorum. O zamana kadar şimdilik bu kadar.Umarım keyifli vakit geçirmişsinizdir.Olumlu veya olumsuz yorumlarınızı bekliyorum.Bu yorumlarınız bundan sonraki makalelerimin daha güzel olmasını sağlayacaktır.

Etiketler

Büyük bir zevkle gezi yazınızı okudum.Tebrikler.....teşekkürler...

sanırım tek kişi idiniz ve kendinizin fotograflarını zaman ayarlı modda çektiniz.

Benim de sizden önce arabayla yaptıgım gezide ugramadıgım..içimden hep ahhh..keşke hava açık olsaydı dedigim..gidemedigim yerleri gezmişsiniz.
inanın gezmiş gibi oldum desem yeridir.Anlatımınız...kısım kısım ve sade anlatım herşeyi yeteri kadar anlatıyor.

Tek başına olmak...birazda olsa sizi sıkmıyor mu ? ..dertleşecek..konuşacak arkadaş olması bu geziyi daha çekici yapmaz mıydı ? neden "TEK BAŞINA"

-Eleştiri demeyecegim ama..keşke daha çok görsel diyorum..

Bakarsınız gelecek yıl aynı rotayı bende gezerim...ama tek degil tabi...

Yine muhteşem fotoğraflar.. Yine güzel anlatımınız.. Fikret bey sizi yürekten kutluyorum.. İsmail Beye katılıyorum neden bu turu yalnız icra ettiniz şartları daha da zorlaştırmadımı sizce ? Bölgede intikal ederken yer bulma konusunda elektronik ekipmanmı kullandınız yoksa iyi bir ön hazırlık aşamasımı işleri kolaylaştırdı.. Aslında sizden şunu rica etmek istiyorum.. Bu bölgeye yalnız gidecekler için olmazsa olmaz ekipman nelerdir, siz tekrar gidecek olsanız aynı bölgeye neleri ilave ederdiniz yanınıza ? Hangi ay gidilmesi daha uygun ? şimdiden tekrar teşekkürler..

yusufyasemin' Alıntı:
Yine muhteşem fotoğraflar.. Yine güzel anlatımınız.. Fikret bey sizi yürekten kutluyorum.. İsmail Beye katılıyorum neden bu turu yalnız icra ettiniz şartları daha da zorlaştırmadımı sizce ? Bölgede intikal ederken yer bulma konusunda elektronik ekipmanmı kullandınız yoksa iyi bir ön hazırlık aşamasımı işleri kolaylaştırdı.. Aslında sizden şunu rica etmek istiyorum.. Bu bölgeye yalnız gidecekler için olmazsa olmaz ekipman nelerdir, siz tekrar gidecek olsanız aynı bölgeye neleri ilave ederdiniz yanınıza ? Hangi ay gidilmesi daha uygun ? şimdiden tekrar teşekkürler..

+1

mdr' Alıntı:
Büyük bir zevkle gezi yazınızı okudum.Tebrikler.....teşekkürler...

sanırım tek kişi idiniz ve kendinizin fotograflarını zaman ayarlı modda çektiniz.

Benim de sizden önce arabayla yaptıgım gezide ugramadıgım..içimden hep ahhh..keşke hava açık olsaydı dedigim..gidemedigim yerleri gezmişsiniz.
inanın gezmiş gibi oldum desem yeridir.Anlatımınız...kısım kısım ve sade anlatım herşeyi yeteri kadar anlatıyor.

Tek başına olmak...birazda olsa sizi sıkmıyor mu ? ..dertleşecek..konuşacak arkadaş olması bu geziyi daha çekici yapmaz mıydı ? neden "TEK BAŞINA"

-Eleştiri demeyecegim ama..keşke daha çok görsel diyorum..

Bakarsınız gelecek yıl aynı rotayı bende gezerim...ama tek degil tabi...

Neden tek başına?
Bunun cevabı mecburiyetten. Geçen sene bisikletimle gene tek başına Ankara'dan Bolu-Yedigöller-Bartın rotasıyla 5 günlük bir gezi gerçekleştirmiştim. Bir-iki ay öncesinden yapacağım tura katılmak isteyen arkadaşları davet ettim. 5-6 kişi katılabileceğini söyledi. Ancak o gün gelip çattığında o arkadaşlardan hiç ses çıkmadı. Bende yalnız gitmek zorunda kaldım. Bu seneki Kaçkar turuna çıkmadan önce internetten bilgi topladım.Oralara gidenler ile bağlantı kurup tavsiyelerini aldım.Rotamı oluşturdum. Gideceğimi birçok insan biliyordu ona rağmen sadece yakın bir arkadaşım benimle birlikte gelebileceğini söyledi. Ama son anda onun da bir işi çıktı. Bende yine yalnız gitmek zorunda kaldım.

Tek başına olmak...birazda olsa sizi sıkmıyor mu ?
Bu kişiden kişiye değişebilir. Bana hiç de sıkıcı gelmedi. Hem tam manasıyla yalnız sayılmam. Çünkü gittiğim her yaylada insanlarla tanışıp sohbetler ettim. Yeni arkadaşlar edindim.Yani canım hiç sıkılmadı diyebilirim.

yusufyasemin' Alıntı:

Yanımda google map ta oluşturduğum rota ve bir pusula haricinde elektronik ekipman kullanmadım. İzlediğim rota için gerek de yok zaten.Oralara ilk defa gitmeme rağmen yer bulma konusunda hiç zorlanmadım. Ama bu herkez için geçerli olmayabilir.

Ancak özellikle arazi tecrübesi olmayan arkadaşların bölgeye benim gibi yalnız gitmelerini tavsiye etmiyorum. Aslında ben de yalnız gitmekle büyük risk aldım. Mesela arazide kayalardan geçerken düşüp ayağımı kırsaydım halim çok kötü olurdu. Onun bilincinde olduğum için çok dikkatli ,tedbirli ve yavaş haraket ettim. Aynı zamanda güvenlik amacıyla üzerimde taşıdığım ruhsatlı silahımda vardı. O olmasan tek başıma asla yola çıkmazdım. Böyle gezilere ben en az üç kişiyle gitmenizi tavsiye ederim. TEKBAŞINA GİTMEYİ AKLINIZDAN ÇIKARIN.

Konuştuğum yöre insanları en iyi ayların Ağustos ve Eylül olduğunu söylediler. Ağustos ayı Ramazan'a geldiği için ben Temmuz ayını tercih ettim.

Malzeme konusunda sadece en önemli olmazsa olmaz asgari malzemelerden bahsedeyim.
Kamp ocağı ve iigili malzemeleri,Pusula,Çadır,Uyku tulumu,mat,alt ve üst yağmurluk,su geçirmez bot veya ayakkabı,tozluk,polar mont,iç çamaşırı,çorap,ilkyardım malzemesi,rahat bir pantolon ve tişört.Yiyecek olarak sucuk,kaşar peyniri,balık konserve,makarna,çay,kahve, gibi malzemeler yeterli olur sanırım.

Önemli:
İç çamaşırını her gün için bir ad. olacak şekilde yanınıza alın. Akşamları iç çamaşırınızı değiştirip yıkayıp kuruması için serdiğinizde sabah yine ıslak olduğunu görürsünüz. Buralarda ıslanan çamaşırı kurutmak çok zor.Hava genelde nemli.Özellikle öğleden sonraları hep çiğ yağıyor. Ben 3 takım almıştım.iki takımı gündüz kullandım.Bir takımı da sadece gece yatarken kullandım.Gündüz kullandığım iç çamaşırları hep nemliydi bir türlü tam kurutamadım. Yüksek rakımlı yerlerde ateş yakmak için ağaç falan aramayın çünkü bulamazsınız.

Tozluğun bu kadar çok işe yarayacağını tahmin etmiyordum.Arazi genelde hep yeşil.Otlar hep ıslak.Yürürken pantolon paçaları sırılsıklam oluyor.Tozluk hem bunu önlüyor hemde ayakkabınızı koruyor.

Gıda maddesini fazla alıp ağırlığınızı arttırmayın.Güzergahınızda bulunan yaylaların çoğunda ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz. Ben yanıma aldığım gıda maddelerinin yarısını geri getirdim.

Birde baston kullanmanın performansı yüzde 15-20 arttırdığını duymuştum. Dileyen onuda alabilir.

cok tesekkurler bu belgesel tadinda anlatim icin , rica etsem offroad arac ile gidilebilecek rotalari google harita olarak paylasabilir misiniz ? tesekkurler

Çok teşekkür ederim Fikret bey ilave açıklamalarınız için.. Aklınızda bulunsun ben bu tür geziler için birinci sıradan adayım.. zaman sorunun yok Aynı bölgeye yada benzer bir noktaya tekrar gitmek isterseniz seve seve size katılırım.. mail adresim yyasemin1963@hotmail.com.. (Ayrıca Denizli Bisiklet Topluluğu sayfasından da ulaşabilirsiniz) görüşmek dilegiyle..

gercekten iyi bir tol olmuş,paylaşım için teşekürler.

tebrik ediyorum, harika fotoğraflar ve ilham veren bi hikaye olmuş...umarım en yakın ağustos da ben de buna benzer bir gezi yapabilirim..Saygılar...

yusufyasemin' Alıntı:
Çok teşekkür ederim Fikret bey ilave açıklamalarınız için.. Aklınızda bulunsun ben bu tür geziler için birinci sıradan adayım.. zaman sorunun yok Aynı bölgeye yada benzer bir noktaya tekrar gitmek isterseniz seve seve size katılırım.. mail adresim yyasemin1963@hotmail.com.. (Ayrıca Denizli Bisiklet Topluluğu sayfasından da ulaşabilirsiniz) görüşmek dilegiyle..

Yusuf bey Kaçkarlar 2.etap için önümüzdeki sene sizi bilgilendireceğim. Müsait olursanız katılmanız beni memnun eder.

Tebrikler.

Resimler ve anlatım harika.

Doğaya bayıldım. Doğu karadeniz turuna çıkmak şart oldu artık :smiley:

Selam. Anlatım ve fotolar çok güzel. Tek başınıza olmak biraz tehlikeli ve sıkıcı olmuştur, tebrik ederim. Güzel yerler arabayla ve ailemle bende bu yerlere gitmeyi düşünüyorum. Üniversite yıllarında Ankaralı arkadaşımla bizde İzmir civarında geziler yaptık. Bisikletle gitmeyi bende isterim ama, malum aile olunca imkansız. Tekrar tebrik ederim.

:smiley: Fikret Bey biraz geç oldu ama tebrik ederim.Tek başınıza o doğada bravo..
Bende bu Kaçkar turu için bu sene değilde önümüzdeki yıllar da düşünüyorum,belki Bisiklet veya Trekking usulü,Kısmet..

Hoşça Kalın...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,507
Kayıtlı Üye Sayımız
172,164
Kaydolan Son Üyemiz
erensipahi

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR