Terk Edilmiş Köy Evinde Kalmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Mustafa DOĞAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,847
Annem de öyle diyor. Evin bir şeyi yok diyor. Hatta köye gittiğimizde köylülere prefabrik evden söz ettiğimde, Bu evin bir şeyi yok ki ya şeklinde tepkiler ile karşılaşmıştım. Aslında ormanda çadır kurmak en güzeli ama hem geçen yıl o bölgede bir ayı ile karşılaştık; hem de köyün çevresindeki bahçeleri ayının Talan ettiğini, meyve ağaçlarını kırıp yanına oturup yediğini falan anlattılar. Ev o yüzden aklımıza geldi.

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
siz o evde yaşarsanız ateş yakarsanız yanınızada bir güneş paneli akü alırsanız, 4-5 tande LED li aydınlatma alırsanız hiç bir sorun kalmaz, birde yanınıza bir tüfek alırsınız ayı felan geldimi havaya atarsınız bir el veya 4-5 tane torpil alır yaklaşırsa yakınına atarsınız bir daha yaklaşmaz, hemde ayıya da zarar gelmez.

siz o evde yaşarsanız ateş yakarsanız yanınızada bir güneş paneli akü alırsanız, 4-5 tande LED li aydınlatma alırsanız hiç bir sorun kalmaz, birde yanınıza bir tüfek alırsınız ayı felan geldimi havaya atarsınız bir el veya 4-5 tane torpil alır yaklaşırsa yakınına atarsınız bir daha yaklaşmaz, hemde ayıya da zarar gelmez.
Hiçbirine gerek yok aslında. ev köyün içinde. elektriği istersek bağlatırız. aboneliği duruyor ama ev boş yanmasın diye tek direkten kesmiş.

İlginç bir tecrübe olmuştur muhtemelen, bence arada bir o eve uğrayıp sizin için yaşanılabilir bir hale getirmeniz sizin açınızdan güzel olacaktır.Canınız sıkldıkça gidip kullanırsınız.
Evet mesela çatının yenilenmesi gerekiyor. Yine de beklediğimizden çok çok iyi çıktı. 65 Yaşına rağmen umduğumuzun ötesinde. Video buradan paylaşamadım Çünkü boyutu büyük. YouTube attım linkini aşağıya koyuyorum. Bir şiir okudum, müziğe montajladım ve resimleri videoları slayt yaptım.
Video: https://youtu.be/aQOpsg8-MPs

Çok alemsiniz :D evin içine çadır mı kuracaksınız ? o_O yazılanlardan anladığım kadarıyla o evin içinde bir doğal yaşam var :p bence ya herşeyi göze alıp ( ben alamazdım mesela :confused: ) mücadele edin o doğal yaşamla çadırınızı dışarda yakın bi mesafeye kurup odalardan birinde konaklayarak ya da yaşanır hale getirip keyfini sürün :smiley: çünkü çok keyifli bi ev gibi gözüküyor...şimdiden kolaylıklar o_O ( bence kalmayın o haldeyken ! )

Çok alemsiniz :D evin içine çadır mı kuracaksınız ? o_O yazılanlardan anladığım kadarıyla o evin içinde bir doğal yaşam var bence ya herşeyi göze alıp ( ben alamazdım mesela :confused: ) mücadele edin o doğal yaşamla çadırınızı dışarda yakın bi mesafeye kurup odalardan birinde konaklayarak ya da yaşanır hale getirip keyfini sürün :smiley: çünkü çok keyifli bi ev gibi gözüküyor...şimdiden kolaylıklar o_O ( bence kalmayın o haldeyken ! )
Çadır b planıydı, Gerek kalmadı. Biz orada 8 gün kaldık, bir problem yok zaten.

Ilk gidişimiz Sabah saatlerinde oldu. İlk gün Yarasalar panikle kaçışıp uçtu falan. Işıkları ilk gece sabaha kadar açık bıraktım. Ortalık bir yere de bir MP3 çalar koyup sabaha kadar çaldırdım. Yine evin etrafında döndüler ama içeri giremediler. 2. günde yarasa falan yoktu zaten.

Merhabalar bence istanbul içerisinde 20 yıl kapalı kalmış tarihi binayı açıp fare böcek ve mikroplardan kolayca arındırabiliyorsak burasıda hayli hayli kullanıma uygun hale getirilebilir. , öncelikle kendi elinizden gelmiyorsa ilaçlama işinden anlayan birini ve bir sıvacı ayarlayın ve eğer mümkünse en azından kullanacağınız yeri boya yerine kireçle boyamak üzere gerekli hazırlıkları yapın , İlaçlamanın hemen sonrasında gizli yerlerdeki haşaratların tekrar kullanım alanlarına çıkartmadan sıvacı delik oyuk neresi varsa iyi bir şekilde kapatsın . Önemli konu bu tür bir yapıda muhtemelen zemin ve tavan ve merdivenler ahşaptır ve zamanla kullanılmadığı içi çatlama kurtlanma , çürüme v.b sorunları yaşamasıdır , zemindeki alanlar için aralarından içeri girecek şekilde ilaçlama sonrası bölüm miktarda toz kireç i
yere dökün ve aralardan içeri girip kaybolana kadar süpürün ( bazı ağaç panellerini değiştirmeniz gerekebilir ) bu durumda ağaç macunu veya daha fazla macun gerekli durumlar için ince talaş ve tutkalı karıştırarak macun kabine getirin , duvara alçı çekilir gibi spatula yardımıyla tüm delikleri kapatın ve kuruma sonrası temiz bir boya yapın .
Yatacağınız yerde öncelikli en büyük ihtiyaç , mutfaktan önce tuvalet ve banyo için kullandığınız alandır , muhakkak atık su giderlerinin aktif olduğunu bol miktarda su ile test etmekle başlayın ve fare engelleyici bir kapak almayı unutmayın , burayıda önceki gibi basit tadilatlar ve temizlikle , zaman zaman tatil yapma alanınız haline getirebilirsiniz , Eğer bunların hiç birini yapmayacaksanız dahi ev e bir sonraki ziyaretinizde 2 3 torba kireç götürün ve eşyalar ve zemin dahil herşeyin üzerine bolbol serpin
Konu evin içerisine çadır kurmak olabildiği için mutfaktan bahsetmedim. Ancak burayada aynı işlemleri uyguladıktan sonra , bir piknik alanında yaptığınız herşeyi oradaydı yapabilirsiniz Bunların tümü düşük maliyetli ve keyifli olabilecek işlerdir , iyi eğlenceler :smiley:

Merhabalar bence istanbul içerisinde 20 yıl kapalı kalmış tarihi binayı açıp fare böcek ve mikroplardan kolayca arındırabiliyorsak burasıda hayli hayli kullanıma uygun hale getirilebilir. , öncelikle kendi elinizden gelmiyorsa ilaçlama işinden anlayan birini ve bir sıvacı ayarlayın ve eğer mümkünse en azından kullanacağınız yeri boya yerine kireçle boyamak üzere gerekli hazırlıkları yapın , İlaçlamanın hemen sonrasında gizli yerlerdeki haşaratların tekrar kullanım alanlarına çıkartmadan sıvacı delik oyuk neresi varsa iyi bir şekilde kapatsın . Önemli konu bu tür bir yapıda muhtemelen zemin ve tavan ve merdivenler ahşaptır ve zamanla kullanılmadığı içi çatlama kurtlanma , çürüme v.b sorunları yaşamasıdır , zemindeki alanlar için aralarından içeri girecek şekilde ilaçlama sonrası bölüm miktarda toz kireç i
yere dökün ve aralardan içeri girip kaybolana kadar süpürün ( bazı ağaç panellerini değiştirmeniz gerekebilir ) bu durumda ağaç macunu veya daha fazla macun gerekli durumlar için ince talaş ve tutkalı karıştırarak macun kabine getirin , duvara alçı çekilir gibi spatula yardımıyla tüm delikleri kapatın ve kuruma sonrası temiz bir boya yapın .
Yatacağınız yerde öncelikli en büyük ihtiyaç , mutfaktan önce tuvalet ve banyo için kullandığınız alandır , muhakkak atık su giderlerinin aktif olduğunu bol miktarda su ile test etmekle başlayın ve fare engelleyici bir kapak almayı unutmayın , burayıda önceki gibi basit tadilatlar ve temizlikle , zaman zaman tatil yapma alanınız haline getirebilirsiniz , Eğer bunların hiç birini yapmayacaksanız dahi ev e bir sonraki ziyaretinizde 2 3 torba kireç götürün ve eşyalar ve zemin dahil herşeyin üzerine bolbol serpin
Konu evin içerisine çadır kurmak olabildiği için mutfaktan bahsetmedim. Ancak burayada aynı işlemleri uyguladıktan sonra , bir piknik alanında yaptığınız herşeyi oradaydı yapabilirsiniz Bunların tümü düşük maliyetli ve keyifli olabilecek işlerdir , iyi eğlenceler :smiley:
Iş bitti. Zaman çok fazla yoktu, biz de dumanla Hallettik. Evin 2 odasında ocak var; yani Ateş yakılabilen alana sahibiz. oralara Ateş yaktık ve dumanı sivrisinekler dahil her şeyi uzaklaştırdı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,509
Kayıtlı Üye Sayımız
172,165
Kaydolan Son Üyemiz
gül93

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR