Türkiye'de Karavancılık Kültürü Ve Tarihi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan attarotta Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,447

attarotta

Yeni Üye
Yer
Gaziantep, Türkiye
Merhabalar,
Karavan/Karavancılık tarihi ile ilgili kitap yazmaya başladım. Şu an literatür araştırması içerisindeyim. Bu konu ile ilgili birçok yabancı kaynak mevcut. Özellikle Amerika da ve Avrupa da karavancılığın tarihsel gelişimi ile ilgili. Ancak Ülkemizde karavancılığın kültürel ve tarihsel gelişimi ile ilgili olarak büyük bir kaynak problemi var. Bu konuda bilgi birikiminin artması için bu konuda başlık oluşturmak istedim.
-Türkiye'deki ilk karavan üreticisi ve arkasından gelen üreticiler ?
-Türkiye'deki ilk karavan kamp alanı ve arkasından gelenler ?
-Türkiye karavan ile ilk ne zaman ve nasıl tanıştı?
-Türkiye'de karavan kültürü ile ilgili terimler?
-Türkiye'de karavan kültürü ile ilgili dernek ve platformlar nelerdir ve kuruluş öyküleri?
-Türkiye'de karavancılık kültürüne katkıda bulunan kişiler ve biyografileri?(Buradan bu sitede birçok önemli şahsiyetin bu konuda önemli katkı sunduğunu düşünüyor ve Rüzgar abimizi saygıyla anıyorum)
-Yabancıların gözünden Türkiye'de karavan kültürü?
-Türkiye'de karavan kültürünün gelişmesinde engeller neler?

Buraya daha birçok soru eklenebilir. Sizlerde sorular ve bu sorulara cevaplar eklerseniz çok mutlu olurum. Böylelikle bu alanda önemli olan bir eksikliği hep birlikte doldurmuş oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Selamlar,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Böyle bir kitabı kaleme almak, genel olarak bu konulara hevesli insanların karavan ve karavancılık hakkında bir çok bilgiye toplu bir şekilde ulaşmasını sağlaması açısından çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konunun tarihini yazacaksanız, sanıyorum ki meseleye en başından itibaren yani, develerle oluşturulan kervanlardan başlayacaksınız. Uzun soluklu ve keyifli bir araştırma olacağından eminim.

Yukarıda sıraladığınız sorular için belli başlı yanıtlarınız yada araştırmalarınız varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.
Buradaki tecrübeli arkadaşlarımız da sizin araştırmalarınıza ilaveten bilgi ve tecrübeleri ile size destek olup fikir ve görüşlerini paylaşacaktır.

Uzun soluklu bir konu olabilir diye düşünüyorum. 👍

Selamlar,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.

Böyle bir kitabı kaleme almak, genel olarak bu konulara hevesli insanların karavan ve karavancılık hakkında bir çok bilgiye toplu bir şekilde ulaşmasını sağlaması açısından çok faydalı olacaktır diye düşünüyorum.

Bu konunun tarihini yazacaksanız, sanıyorum ki meseleye en başından itibaren yani, develerle oluşturulan kervanlardan başlayacaksınız. Uzun soluklu ve keyifli bir araştırma olacağından eminim.

Yukarıda sıraladığınız sorular için belli başlı yanıtlarınız yada araştırmalarınız varsa bunları bizlerle paylaşabilirsiniz.
Buradaki tecrübeli arkadaşlarımız da sizin araştırmalarınıza ilaveten bilgi ve tecrübeleri ile size destek olup fikir ve görüşlerini paylaşacaktır.

Uzun soluklu bir konu olabilir diye düşünüyorum. 👍
Hoş gördük:smiley: Çok teşekkür ederim ilginiz ve değerli katkılarınız için.

Evet konu tarih olunca tabi çok eskilerden başlayacağız. Develer değil de sanırım atlardan başlayacağız: Türk olan veya içerisinde Türk barındıran İskit/Saka Uygarlığından. Yani aslında karavancılık kültürel kodlarımızda var diyebilirim:smiley:

Araştırmalarımız ve yazılarımı bu başlık altında belirli zamanlarda paylaşacağım, umarım önemli bir katkı sunabilirim.

Bu konuda katkı sunacak herkese şimdiden teşekkür ederim.

Hoş gördük:smiley: Çok teşekkür ederim ilginiz ve değerli katkılarınız için.

Evet konu tarih olunca tabi çok eskilerden başlayacağız. Develer değil de sanırım atlardan başlayacağız: Türk olan veya içerisinde Türk barındıran İskit/Saka Uygarlığından. Yani aslında karavancılık kültürel kodlarımızda var diyebilirim:smiley:

Araştırmalarımız ve yazılarımı bu başlık altında belirli zamanlarda paylaşacağım, umarım önemli bir katkı sunabilirim.

Bu konuda katkı sunacak herkese şimdiden teşekkür ederim.
Keyifli bir araştırma olacağı kesin gibi görünüyor. 🙂

Tarihten günümüze doğru yaklaştıkça bende bazı fikir ve görüşlerimi dile getireceğim.

Size kolaylıklar diliyorum.

İyi forumlar.

Son düzenleme:

Merhabalar,
Karavan/Karavancılık tarihi ile ilgili kitap yazmaya başladım. Şu an literatür araştırması içerisindeyim. Bu konu ile ilgili birçok yabancı kaynak mevcut. Özellikle Amerika da ve Avrupa da karavancılığın tarihsel gelişimi ile ilgili. Ancak Ülkemizde karavancılığın kültürel ve tarihsel gelişimi ile ilgili olarak büyük bir kaynak problemi var. Bu konuda bilgi birikiminin artması için bu konuda başlık oluşturmak istedim.
-Türkiye'deki ilk karavan üreticisi ve arkasından gelen üreticiler ?
-Türkiye'deki ilk karavan kamp alanı ve arkasından gelenler ?
-Türkiye karavan ile ilk ne zaman ve nasıl tanıştı?
-Türkiye'de karavan kültürü ile ilgili terimler?
-Türkiye'de karavan kültürü ile ilgili dernek ve platformlar nelerdir ve kuruluş öyküleri?
-Türkiye'de karavancılık kültürüne katkıda bulunan kişiler ve biyografileri?(Buradan bu sitede birçok önemli şahsiyetin bu konuda önemli katkı sunduğunu düşünüyor ve Rüzgar abimizi saygıyla anıyorum)
-Yabancıların gözünden Türkiye'de karavan kültürü?
-Türkiye'de karavan kültürünün gelişmesinde engeller neler?

Buraya daha birçok soru eklenebilir. Sizlerde sorular ve bu sorulara cevaplar eklerseniz çok mutlu olurum. Böylelikle bu alanda önemli olan bir eksikliği hep birlikte doldurmuş oluruz. Şimdiden teşekkürler.

Kamping hayatım 1970’li yılların ortalarında Istanbul Ataköy Kampingte baṣladı.
VW Vosvos ile yaptığım ilk Türkiye gezilerimden biriydi. Ataköy Kampingte çadırda geceledim. Kampingte çok Macar vardı. Yanlarında getirdikleri kamping malzemelerini satıyorlardı. Yanlarında bolca Macar içkileri vardı. Akṣam içkili sohbetimizde karṣılıklı olarak birbirimze „ṣerefe“ diyorduk. Daha doğrusu ben ṣerefe onlarda Macarca „Egészségére“ diyordu. Macarca öğrendiğim ilk kelime.

„Türkiye'de karavan kültürünün gelişmesinde engeller neler?“ sorusuna cevabım, siyasilerin karavanı lüks bir araç olarak görmesi önemli bir engel. Iṣin ilginç tarafı karavanı pahalı yapanlarda kendileri. Motokaravanda ÖTV, heryıl tüv, aṣırı yüksek trafik sigortası nedeniyle, karavancılar ve karavan üreticileri önce çekme karavana, sonra da tüv ve ruhsat zorunluğu olmayan 750 kg altı karavanlara yöneltiliyorlar.

Bu geliṣme karavan sektörünü ve oluṣmakta olan karavan kültürünü çok negatif etkiliyor.

Halbuki kamp ve karavan, ailecek dinlenmek, gezerek hem ülkeyi hemde insanları tanımaktır. Gezen karavancılar küçük esnaf için önemli bir gelir kaynağı oluyor.

Avrupa’da belediyeler karavancıları kemdilerine çekebilmek için konaklama yerleri (karavan parklar) sunmak yarıṣındayken, Türkiye’de çok sayıda belediye alternatif sunmadan yasaklayıcı tedbirler alıyorlar.

Internette tesadüfen gördüğüm karavanlara konaklama olanakları. Benzer teṣebbüsler gittikçe artıyor. Para kazanmak isteyen insanlar karavancılara olanak sağlıyorlar.

Çalıṣmalarınızda baṣarılar.

Son düzenleme:

.
Kitabınız bir tez çalışması mı yoksa ticari veya kişisel bir hedef olarak mı kabul edilmeli ?

Kendisi ve ulaşılabilir verileri bu derece cılız olan bir tema üzerinde çalışmak pek kolay olmamalı ?

Son düzenleme:

Kamping hayatım 1970’li yılların ortalarında Istanbul Ataköy Kampingte baṣladı.
VW Vosvos ile yaptığım ilk Türkiye gezilerimden biriydi. Ataköy Kampingte çadırda geceledim. Kampingte çok Macar vardı. Yanlarında getirdikleri kamping malzemelerini satıyorlardı. Yanlarında bolca Macar içkileri vardı. Akṣam içkili sohbetimizde karṣılıklı olarak birbirimze „ṣerefe“ diyorduk. Daha doğrusu ben ṣerefe onlarda Macarca „Egészségére“ diyordu. Macarca öğrendiğim ilk kelime.

„Türkiye'de karavan kültürünün gelişmesinde engeller neler?“ sorusuna cevabım, siyasilerin karavanı lüks bir araç olarak görmesi önemli bir engel. Iṣin ilginç tarafı karavanı pahalı yapanlarda kendileri. Motokaravanda ÖTV, heryıl tüv, aṣırı yüksek trafik sigortası nedeniyle, karavancılar ve karavan üreticileri önce çekme karavana, sonra da tüv ve ruhsat zorunluğu olmayan 750 kg altı karavanlara yöneltiliyorlar.

Bu geliṣme karavan sektörünü ve oluṣmakta olan karavan kültürünü çok negatif etkiliyor.

Halbuki kamp ve karavan, ailecek dinlenmek, gezerek hem ülkeyi hemde insanları tanımaktır. Gezen karavancılar küçük esnaf için önemli bir gelir kaynağı oluyor.

Avrupa’da belediyeler karavancıları kemdilerine çekebilmek için konaklama yerleri (karavan parklar) sunmak yarıṣındayken, Türkiye’de çok sayıda belediye alternatif sunmadan yasaklayıcı tedbirler alıyorlar.

Internette tesadüfen gördüğüm karavanlara konaklama olanakları. Benzer teṣebbüsler gittikçe artıyor. Para kazanmak isteyen insanlar karavancılara olanak sağlıyorlar.

Çalıṣmalarınızda baṣarılar.
Katkınız için çok teşekkürler. Sizler gibi büyük tecrübelere sahip değerlerin katkıları çok daha kıymetli. Size belediyeler konusunda katılıyorum, buna Gaziantep Belediyesi örneğini verebilirim. Gaziantep Belediyesi 2 sene önce karavan park alanı kurdu. Ve bu şehirde bir anda karavan farkındalığı yarattı. Bugün Gaziantep kamp ve karavan fuarları düzenleniyor. Ve birçok Gaziantep li bu yaşama sıcak bakmaya başladı. Umarım bu alanda sınırlı karavan kamp alanlarına sahip olan Güneydoğu ve Doğu anadolu belediyelerine örnek olur.

.
Kitabınız bir tez çalışması mı yoksa ticari veya kişisel bir hedef olarak mı kabul edilmeli ?

Kendisi ve ulaşılabilir verileri bu derece cılız olan bir tema üzerinde çalışmak pek kolay olmamalı ?
Selamlar, tez çalışması değil. Ticari olarak bir kitap düşünmüyorum, çünkü bilgiye bedelsiz ulaşımın temel hak olduğuna inanıyorum. Avrupa ve Amerika'da konu ile ilgili güzel kaynaklar var. İlk hedefim bu yabancı kaynaklardaki bilgileri çevirerek buradan parça parça aktarmak. Böylelikle Dünya Karavan tarihi ile ilgili Türkçe kaynak boşluğu bir nebze olsun doldurulmuş olacak. Sonrasında ise Ülkemizin tarihine geçeceğiz. tabi belki başlangıçta çok eskilere gidemeyeceğiz ama bir yerden başlamış olacağız, tabi bu konu benim sunabileceğim katkıdan çok bu sitedeki değerli kamp ve karavancı dostların katkıları ile mümkün olacağını düşünüyorum. Umarım hep birlikte başarırız:smiley: Bu hafta içinde karavan tarihinin antik kökenleri ile ilgili ilk yazımı paylaşacağım.

.
Bu da benden günü gününe tam 10 sene evvel yapılmış amatör bir araştırmaydı.

Ciddi bir kitaba almak için yine de sağlamasını yapmak gerekir !

Son düzenleme:

.
Bu da benden günü gününe tam 10 sene evvel yapılmış amatör bir araştırmaydı.

Ciddi bir kitaba almak için yine de sağlamasını yapmak gerekir !
Teşekkürler katkınız için. Evet bazı düzeltmeler yapmak gerek. aslında karavan kelime kökeni asurca değil, sümerce ve/veya akadça Harranu(Harranu-Harran-Kerwan-Caravan) kelimesinden geldiği belirtiliyor okuduğum 4-5 kaynakta. Bu da aslında Şanlıurfa şehrimizin ilçesi olan harran ile aynı kökten geldiğini ve karavan kelimesinin anadolulu olduğunu göstermesi bakımından çok heyecan verici

.
Evet haklısınız, Asurların yükselişi sırasında Sümer kültürünün hala etkisini göstermesini benim o zamanki kaynak atlamış olmalı.
Fakat bunda karum ticaretinin, antik Mezopotamya'da özellikle Asurlular tarafından M.Ö. 2000 yıllarından itibaren yoğun bir şekilde kullanılmış olmasının rolü olmalı. Yani deyimlerin kullanımının da bu zamanlarda yoğunlaşmaya başladığı düşünülmeli.

“Asur İmparatorluğu, farklı coğrafi bölgeleri birbirine bağlayan ticaret yollarının kontrolünü ele aldı. Asurlular, ticaret merkezlerini (karumları) kurarak ve ticaret yollarını denetleyerek, ticaretin kolaylaştırılmasını sağladılar. Bu ticaret merkezleri, farklı bölgelerden gelen tüccarların ve konvoyların toplanma, alışveriş yapma ve mal değişimini gerçekleştirme yerleri olarak hizmet verdi.

Sümerler, Asur İmparatorluğu'nun kuruluşundan önce yaşamış antik bir halktır ve Sümer şehir-devletleri döneminde de ticaret yapılmıştır. Ancak Asurlular ticarette daha fazla belirgin bir rol oynamış ve ticaret yollarını daha fazla denetim altına almışlardır.

Dolayısıyla, Karum ticareti özellikle Asurlular tarafından yoğun bir şekilde kullanılmıştır”

YZ

Zaten bizde yoldan birine veya az çok mürekkep yalamış batılılara sorulsa “Karavan” kelimesinin, Arapça (Qarvān) olduğu cevabı verilirdi. Fakat yine de semiyolojik kökü aslında çok daha eskilere dayanıyor.
“Caravan” kelimesinin batı diilerine ait olduğunu sananlara ise hiç bulaşmayalım. Onların çoğunun Sümerlerin kim olduğundan bile haberleri yoktur sanırım.😊

Son düzenleme:

Türklerin Göçebe kültürünü, Yurt denilen keçi kılından çadırları. Ve Obaların nasıl yer değiştirdiğini de kapsam içine almak gerek. Bir göçebe aşiretle bir süre geçirilebilir ve gündelik hayatları deneyimlenebilir. Hala göçebe olan aşiretler olabilir. Kamp tarihi ve kampçılık araçları Karavan'dan ibaret değildir. Bir yerde yerleşmeden (Sabit tesis kurmadan) konaklayan herkes kampçıdır. Ve buna askeri birlikler de dahildir.

Biz Kampçı ve Karavancıyız, Bu nedenle doğru yaklaşım Kamp ve Karavan Kültürü ve Tarihinin çalışılması olmalıdır. Karavan sadece bir araçtır. Onu kullanan insanların bir kültür oluşturduğu doğrudur. Ancak bu genel tabloyu ıskalamak olur kanımca... Mutlaka Kamp ve Karavan Kültürü olarak incelenmeli kanımca...
Sevgiler...

Türklerin Göçebe kültürünü, Yurt denilen keçi kılından çadırları. Ve Obaların nasıl yer değiştirdiğini de kapsam içine almak gerek. Bir göçebe aşiretle bir süre geçirilebilir ve gündelik hayatları deneyimlenebilir. Hala göçebe olan aşiretler olabilir. Kamp tarihi ve kampçılık araçları Karavan'dan ibaret değildir. Bir yerde yerleşmeden (Sabit tesis kurmadan) konaklayan herkes kampçıdır. Ve buna askeri birlikler de dahildir.

İzninizle akademisyen olarak bu noktada müdahale etmek isterim. Konuyu bu kadar genişletirseniz bitiremezsiniz. Benim önerim karavanla sınırlı kalıp, diğer boyutlarını yazmayı başkasına bırakmak.

Biz Kampçı ve Karavancıyız, Bu nedenle doğru yaklaşım Kamp ve Karavan Kültürü ve Tarihinin çalışılması olmalıdır. Karavan sadece bir araçtır. Onu kullanan insanların bir kültür oluşturduğu doğrudur. Ancak bu genel tabloyu ıskalamak olur kanımca... Mutlaka Kamp ve Karavan Kültürü olarak incelenmeli kanımca...
Sevgiler...
Yücel Bey katkınız için teşekkürler. Kamp ve karavan kavramları ne kadar farklı olsa da dediğiniz gibi çok yakın ilişkili kavramlar. Yalnız TAR2X 'in değindiği gibi kamp kültür tarihi çok geniş bir konu ve bu sebep ile ayrı bir başlık hakettiğini düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR