Türkiye'de Zorda Kalındığı Zaman Yenilebilecek Böcek Türleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan doqukankemer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,098

Etiketler
Ynt: Türkiye'de Zorda Kalındığı Zaman Yenilebilecek Böcek Türleri

cagdas90' Alıntı:
Merhaba Türkiye'de yaşayan hemen tüm karınca ve kurtçuk türleri yenebilir. Toprak solucanı, akrep, kertenkele bunlardan da ne bulursanız yiyebilirsiniz menüyü sadece böceklerle sınırlı tutmayın :smiley: Genelgeçer kural parazit taşıması muhtemel (örn:kara sinek) canlılardan kaçının, diğerlerini de mümkünse pişirerek/kaynatarak yiyin. Çekirge yenmesinde neredeyse hiçbir sorun olmayan bir canlıdır, gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz. Nitekim 1. Dünya Savaşı'nda da Medine Muhasarası sırasında erzak sıkıntısı yaşayan Fahreddin Paşa Müdavim Kuvvetleri Medine'ye tarlaları talana gelen çekirge sürüsünden çekirge yakalayıp yiyerek müdaafayı devam ettirme takatini kendilerinde bulabilmişlerdir. Saygılar ve selamlar.

Vauv bilgiler güzel, teşekkürler :smiley:

Bilindiği gibi çekirge vücudunda yüksek miktarda protein içeren bir hayvandır.Yani tam adrenalin kampçısı besini :smiley:

Umarım yemek zorunda kalmayız

Arkadaşlar yazmayayım dedim uzun zaman ama dayanamadım yahu bırakın bu konuda yazmayı kimse hiç kimse ne kadar zorda kalsada bir ... (böcek) yiyemez

;D
yerim diyende işkembeyi kübradan sallıyordur ???

alpino' Alıntı:
Arkadaşlar yazmayayım dedim uzun zaman ama dayanamadım yahu bırakın bu konuda yazmayı kimse hiç kimse ne kadar zorda kalsada bir ... (böcek) yiyemez

;D
yerim diyende işkembeyi kübradan sallıyordur ???

Ne kadar başlamışsın cümlene, ''yazmayayım'' demişsin, keşke yazmasaydın, bence de bu şekilde sen işkenbeden sallıyorsun gibi geliyor bana. En azından bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşıyorlar. Varsa bir bilginiz sizden de alalım lütfen, neden yiyemezler mesela bize bir anlatsanızda dinlesek.

Yiyemezler demişsiniz, hiç hiç böcek yiyen biri görmediniz mi, konu başlığından da belli ''ZORDA KALINDIĞINDA''. Bunları günlük yiyecek olarak yiyen bir dünya insan var, onları düşündükçe neden yenemesin.

Neyse, konuyu uzatmanın anlamı yok gereksiz yere arkadaşlarımızı kırıyorsunuz bu söylediklerinizle.

sertem41' Alıntı:
Ne kadar başlamışsın cümlene, ''yazmayayım'' demişsin, keşke yazmasaydın, bence de bu şekilde sen işkenbeden sallıyorsun gibi geliyor bana. En azından bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bilgilerini paylaşıyorlar. Varsa bir bilginiz sizden de alalım lütfen, neden yiyemezler mesela bize bir anlatsanızda dinlesek.

Yiyemezler demişsiniz, hiç hiç böcek yiyen biri görmediniz mi, konu başlığından da belli ''ZORDA KALINDIĞINDA''. Bunları günlük yiyecek olarak yiyen bir dünya insan var, onları düşündükçe neden yenemesin.

Neyse, konuyu uzatmanın anlamı yok gereksiz yere arkadaşlarımızı kırıyorsunuz bu söylediklerinizle.

anlatanlar yemiştemi anlatıyor acaba bunu düşünün , yazan arkadaşlar bunu tatbik etmişdemi yazmış bir okuyun işte budur işkembeyi kübradan atmak,falanca böcek yenirmiş falanca iyiymiş gibi kardeşim tadına baktında yazıyorsan eyvallah yoksa burada yazmaya gerek bile yok zorda kaldıgında bunları yiyenler var diyorsunuz kimlerdir ögrensek iyi olacak ,düşünün bakalım neden yensin bana bir mantıklı sebep yazın ben de konuyu polemiğe taşımayayım :smiley:

ben böcek yiyen birini görmedim siz gördünüzmü ? :D

alpino' Alıntı:
anlatanlar yemiştemi anlatıyor acaba bunu düşünün , yazan arkadaşlar bunu tatbik etmişdemi yazmış bir okuyun işte budur işkembeyi kübradan atmak,falanca böcek yenirmiş falanca iyiymiş gibi kardeşim tadına baktında yazıyorsan eyvallah yoksa burada yazmaya gerek bile yok zorda kaldıgında bunları yiyenler var diyorsunuz kimlerdir ögrensek iyi olacak ,düşünün bakalım neden yensin bana bir mantıklı sebep yazın ben de konuyu polemiğe taşımayayım :smiley:

ben böcek yiyen birini görmedim siz gördünüzmü ? :D

Benimde niyetim sizinle polimiğe girmek değil. Yalnız size yüzlerce örnek fotoğraflı olarak gösterebilirm fakat bunun la uğraşamayacağım, en azından konuyu anlyabilmiş olsaydınız o zaman konuşabilirdim sizinle. Zorda kalmak demek yiyecek bulamdığınız da yiyebileceğiniz bir takım şeyler vardır, Allah kimseyi muhtaç etmesin fakat mecbur kalırsanız diye bilimsel ve deneysel olarak bilinen şeyler bunlar. Neler yenir neler yenmez bilmek te fayda var en azından, aklınızın bir kenarında bulunsun diye arkadaşlar paylaşmış. Biraz meraklı bir insan olsaydınız, burada yazanlar işmkembeden atıyor demeden önce bir araştırır ondan sonra böyle bir cümle kurabilirmiydiniz merak ediyorum.

Ben size yardımcı olayım bari, http://www.nedennasilnedir.com/bocekler-yenirmi.html/ verdiğim bu linke bir bakarsanız öğrenmiş olursunuz. Burada kimse dikkat ederseniz yediğini söylemiyor, bildiklerini aktarmaya çalışmışlar. Sizi ikna edebilmeleri için yemelerinimi isterseniz.

Neyse benim için sizinle burada konuşacağımız konu bitmiştir, anlaşamayacağımız belli oluyor.

alpino' Alıntı:

biyoloji öğretmenliğinde okuyorum.Çekirge konusunda bilgimi paylaşayım dedim.

Gölcük depreminde enkaz altında 21 gün kalan,hayatta kalmak için kendi idrarını içen insanları gördüm.Zorda kalmak diye bir durum var gerçekten.Allah o duruma getirmesin ama geldiği zaman kimsenin gözü böcek filan da görmez

Asiksk' Alıntı:
biyoloji öğretmenliğinde okuyorum.Çekirge konusunda bilgimi paylaşayım dedim.

Gölcük depreminde enkaz altında 21 gün kalan,hayatta kalmak için kendi idrarını içen insanları gördüm.Zorda kalmak diye bir durum var gerçekten.Allah o duruma getirmesin ama geldiği zaman kimsenin gözü böcek filan da görmez
Haklısınız , ben İzmitliyim , insanların o çaresiz hallerini hala dün gibi hatırlıyorum.
Yani sırf muhalefet olmak için boş eleştiri yapıyorlar.Böcek yiyen insan gördünüz mü demiş arkadaş. Ben de 17 Ağustos 1999'da kendi idrarını içerek hayatta kalan insanlar tanıyorum.

alpino' Alıntı:
Boş eleştiriler yapmayın , madem bilginiz yok bu konuda istirham ediyorum bilgilerini paylaşan arkadaşları engellemeye çalışmayın. Siz yemezsiniz tamam kabul , ama benim ve arkadaşların söylediklerini böyle saçma ithamlarla kınamaya çalışmayın.

Aç köpek kızgın fırını delermiş diye bir laf vardır insan aç kaldığında aklınıza hayalinize gelmeyecek şeyler yiyebilirler 1970 li yılllarda zannedersem kolombiya rugby takımının uçağı and dağlarına düşer arama kurtarma çalışmaları sonuç vermez o karda kışta hayatta kalanlar kendi arkadaşlarının cesetlerini küçük parçalara ayırıp yerler bu olay gerçek olup daha sonra filme çekilmiştir.İsteyenler bu konu hakkında internet üzerinden araştırma yapabilirler ve çaresiz kalındığında nelerin yenilip yenilemeyeceğini görürler.

annem yemek yapmamış dışarıdan karafatma yakaladım onu yedim :p ;D ;D ;D

Ben hemen hemen hiç yazmayan ama, ilgiyle takip eden bir üyeyim. (Üyelik kaydımı yaparken de bu özelliğimden bahsetmişimdir). Bu gün yazma ihtiyacı hissettim.

Konunun açılış sebebi belli yenilebilir böcekler hakkında bilgi istenmiş. İnsanlar illa tecrübe edinerek neticelerini burada paylaşmak durumunda değil. Ancak yaşanmış olayları, bilimsel olarak olabilirliği muhtemel şeyleri paylaşmakta ne sakınca var anlamadım doğrusu !
Bir arkadaşımızın ifadesi " Ben bu işte uzmanım, size anlatmaya ağzım yorulur, kıymetli zamanımı harcamayın ve böyle işlerle en iyisi siz hiç uğraşmayın. Bilmezsiniz, çocuksunuz, birde sizinle uğraşmayalım" gibi bir ego kokusu (yoksada bile) doğrusu hiç hoş olmamış. Bir abimin dediği gibi; "Biliyorsan hayır söyle, bilmiyorsan şer eyleme !"
Paylaşımda bulunan, fikirlerini beyan eden arkadaşlara teşekkür ederim. Bir iyilik daha istiyorum bu işte profösonel anlamda hizmet veren, bilgi sahibi ve zamanı müsait olan arkadaşlardan.. Yazdıklarınızı ve tarif ettiklerinizin hemen hemen hepsine vakıf olduğumu düşünüyorum ama, arkadaşlarımıza daha iyi bilgi verme bâbından bazı canlıların (mesela parlak kara salyangozu ve su salyangozu, tüylü mantarlar ve bitkiler) fotoğraflarla tanıtımının yapılmasının bilgilendirme açısından daha faydalı olacağını düşünüyorum.
Saygılar sunuyorum. Çıkmayıp içinde kalanlara da selam ve saygılar sunuyorum. :smiley:

Can OKR' Alıntı:
annem yemek yapmamış dışarıdan karafatma yakaladım onu yedim :p ;D ;D ;D

hatırlatma-düzeltme

Peygamber efendimizin kızı olan Hz. Fatma koyu renk ten liymiş, bu yüzden ozamanın düşman yahudi kabileleri Hz. Fatma ile dalga geçmek için asıl adı "hamam böcekleri" olan böceklere "karafatma" diyerek alay konusu yaparlarmış...
Bu böceklere "karafatma" diyerek aynı alay konusuna iştirak etmiş oluruz, inşallah bu hataya düşmeyelim...
Saygılar...

Salyangozlar konusunda çok ta fazla bilgim yok.

Yenebilir bitki çeşitleri çok fazla ve foto paylaşımı zor olacağını düşünüyorum.Bildiğim kadarıyla Türkiyee'deki yenebilir doğal otlar ve bitkiler hakkında bir kitap var.Kitabı edinirseniz daha net bilgilere ulaşabileceğinizi düşünüyorum.

Mantar konusune gelirsek gene bitkiler gibi çok çeşitli bir konu.Ayrıca bazı mantar çeşitlerini birbirinden ayırt etmek gerçekten güç bir iş.Mantar yerine çekirge gibi hayvanların tercih edilmesinden yanayım :smiley:.Ancak şunu söylebilirim ki

Herzaman farklı,doğaya uyumsuz parlak renkler taşıyan hayvan bitki ve mantarlardan uzak durun.Büyük çoğunluğu zehirlidir.

Sonradan vaktim olduğunda biraz kitap karıştırarak mantar ve salyangoz konusunda bilgi verebilirim.Saygılarımla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,479
Kayıtlı Üye Sayımız
172,133
Kaydolan Son Üyemiz
sereze

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR