Vernik ve Cila Teknikleri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan buralpdi Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 110,256
Ynt: Vernik ve Cila Teknikleri

levent bey ellerinize sağlık, benim gibi pek çok hevesli amatörün ziyedesiyle faydalanacağı bir çalışma oluş, çalışmalarınızı yakından takip ediyor tecrübelerinizden faydalanmaya çalışıyorum, sevgilerimle...

Etiketler

Levent kardeşim.
Çok teşekkur ederım. Benım ıçın bu bılgı cok onemlıydı sagol.
Gordugum her teknıgı ogrenmek sevdasından , her elıme gecenı (bır gun lazım olur) bır koseye saklamak (çogu zaman bulamam) huyumdan ne zaman kurtulurum bılmıyorum . Ama , ben hobılerım ıle yaşamaktan cok mutluyum . Koyverdım artık. Boyle gelmış boyle gıder. :D
Saglıcakla kalın.

magicburak' Alıntı:
levent bey ellerinize sağlık, benim gibi pek çok hevesli amatörün ziyedesiyle faydalanacağı bir çalışma oluş, çalışmalarınızı yakından takip ediyor tecrübelerinizden faydalanmaya çalışıyorum, sevgilerimle...

ne demek, selamlar :smiley:

Sentinel' Alıntı:
Elinize sağlık
Çok güzel bilgiler.

teşekkürler, selamlar :smiley:

orbay74' Alıntı:
Levent kardeşim.
Çok teşekkur ederım. Benım ıçın bu bılgı cok onemlıydı sagol.
Gordugum her teknıgı ogrenmek sevdasından , her elıme gecenı (bır gun lazım olur) bır koseye saklamak (çogu zaman bulamam) huyumdan ne zaman kurtulurum bılmıyorum . Ama , ben hobılerım ıle yaşamaktan cok mutluyum . Koyverdım artık. Boyle gelmış boyle gıder. :D
Saglıcakla kalın.

aynı huydayız Mehmet ağbi, değişemeyiz böyle yaratılmışız, vaktini boşa harcayanlara göre biz daha iyiyiz en azından birşeyler yapmaya üretmeye çabalıyoruz,
selamlar :smiley:

züğürt gezençi' Alıntı:
Teşekkürler Levent usta. :smiley:

umarım işinize yarar, selamlar :smiley:

levent bey... hatta levent usta desem daha doğru olacak sanırım :smiley: aklıma takılan net anlayamadığım bir konu var, ahşabın kendi doğal rengini kullanmak istemiyorsak, mesela krem rengi kullanmak istiyorsak ama ahşabın dokusunu da krem rengi içinde görmek istiyorsak, yani kapı pencere doğramaları gibi olmamasını istiyorsak nasıl bir yol izlemeliyiz ??? tabii camper içinde kullanılacağı için en dayanıklı yöntemi bulmaya ve kendi başımıza uygulayabilmeye de ihtiyacımız var ??? forumda konu hakkında pek çok ileti okudum ama okudukça kafam daha çok karıştı :smiley: ben de daha fazlka karıştırmadan ustasına bir sorayım dedim :smiley: tavsiyeleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim, keyifli geziler...

Burak amerikan kapılarındaki desenler gibimi bir şey istiyorsun

levent ustam, ne istediğimin adını ben de tam koyamıyorum, ahşabın dokusu, su yolları görünsün ama ahşabın kendi renginde olmasın, istiyorum, ahşap rengiinden daha açık bir renk, misal krem rengi ya da daha uygun bir şey kullanmak istiyorum... ilstediğim görüntü yaklaşık olarak gönderdiğin amerikan kapı fotoğrafındaki gibi bir şey sanırım ama kaplama mı bu kapılar ?

bu kapılar meşe ağacının dokusunun taklididir, vinil kaplamadır ama senin istediğin görüntünün aynısını verir, bu işlem boya ilede yapılabilir ama ahşap meşe veya meşe kaplama olması gerekir,
-meşe kaplanmış ahşabımıza önce dolgu verniği atarız
-kuruduktan sonra zımparasını yaparız
-zımparalanmış yüzeyimizi temizledikten sonra seçtiğimiz rengimizi atarız
-istersek bu rengin üstüne vernik atabiliriz
bu işlemleri yaptığında istediğin dokuyu istediğin renkte elde edersin, ahşabın su yolları çukurda olduğu için üstüne atılan boya ve vernikler bu çukurları dolduramayacaktır, dolmayan çukurlarda yüzeyde ışığın yardımıyla istediğin dokuyu gösterecektir,

bunun tam terside patina boya dediğimiz boya tarzıdır, yine meşenin üstüne ziftten imal edilmiş patina boyası sürülür ve kurumadan silinir, bu sayede çukur olan su damarlarında siyah boya kalır yüksek yüzeylerdede silindiği için olmaz, bu sayede su damarları siyah diğer yüzeyler meşe rengi kalır, sonra dolgu ve sonkat verniği atılarak işlem bitirilir
selamlar

açıklamanız için çok teşekkür ederim levent ustam, yapılması gereken işlemi anlamış oldum :smiley: sırası gelmişken bir şey daha danışayım başınızı ağrıtmayacaksam :smiley: kaplama olayına bir türlü alışamadım, neden derseniz çocukluğumun en büyük eğlencesi evdeki kitaplığın odam daki dolabun ransaznın üzerindeki kalkma yapmış kaplamaları çekerek onların cııırtt diye elime gelmesini sağlamak, elimdeki parçayı anneme gösterip, ben önde o arkada mahalleyi bir baştan bir başa iki üç defa koşmaktı :smiley: :smiley: :smiley: velhasılı, bu kaplamanın uzun ömürlü olması için, allah kısmet eder de o günleriş görürsek, büyük ihtimalle bana benzeyecek olan çocuklarımın işkencelerine dayanabilmesi için nasıl uygulanması gerekir ? anladığım kadarıyla bu kaplama malzemesi de ahşap yanılıyor muyum ? gerçi konu vernik ve boya konusunun dışına çıkıyor ama bu kaplamaların ömrünü arttırmak için boya ve vernik aşamasında özel bir işlem yapmamız gerekir mi diye bağlarsak soruyu tekrar konunun içine katmış oluruz sanırım :smiley: tavsiyeleriniz ve bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim...

iyi tutkallanmamış, rutubete maruz kalmış, yanlış imalat, yeterli vernik yapılmaması bu dediğiniz sonuçları verir bu çok sık karşılaşacağınız bir durum değildir korkmayın

Levent usta karavanın dış yüzününde kullandığım 4mm marin kontraplağın üzerine çift kat ahşap koruyucu boya sürdüm, Konraplağın kenarlarını da silikonladım. Yani kenarlarından su alamaz hale getirdim. Bu şekilde ne kadar idare edebilirim? Nihayi bir koruma yöntemine geçene kadar ne kadar bir süre idare edebilir acaba? 1 ay gibi bir süre bir şey olmasa bana yeter sanırım... Üstte fiber düz levha kullanacağım galiba, Levhalar kontraya yapıştırılacak, Malesef tek boyda kapatacak fiber levha bulamıyorum, En geniş fiber levhalar 120 cm, Mecburen fiberglass kullanarak ahşaba yapıştırdığım iki parçayı boydan boya birleştireceğim. Üstte ikinci seçeneğim aliminyum levha kullanmak, En incesinden parlak olacak ve tüm yüzeyiyle yapışacak, Bu yüzden ahşaba yapıştırma işleminin etkisinin azaltmaması için vernik atmak istemiyorum.
Selamlar,

yugun' Alıntı:
Levent usta karavanın dış yüzününde kullandığım 4mm marin kontraplağın üzerine çift kat ahşap koruyucu boya sürdüm, Konraplağın kenarlarını da silikonladım. Yani kenarlarından su alamaz hale getirdim. Bu şekilde ne kadar idare edebilirim? Nihayi bir koruma yöntemine geçene kadar ne kadar bir süre idare edebilir acaba? 1 ay gibi bir süre bir şey olmasa bana yeter sanırım... Üstte fiber düz levha kullanacağım galiba, Levhalar kontraya yapıştırılacak, Malesef tek boyda kapatacak fiber levha bulamıyorum, En geniş fiber levhalar 120 cm, Mecburen fiberglass kullanarak ahşaba yapıştırdığım iki parçayı boydan boya birleştireceğim. Üstte ikinci seçeneğim aliminyum levha kullanmak, En incesinden parlak olacak ve tüm yüzeyiyle yapışacak, Bu yüzden ahşaba yapıştırma işleminin etkisinin azaltmaması için vernik atmak istemiyorum.
Selamlar,

Yücel sürdüğün ahşap koruyucu pinoteks ise suya karşı hiçbir faydası yok, pinoteks böçeklenme(kurtlanma) olmasın diye sürülür, kullandığın kontraplak su kontrası olsada mümkün olduğunca suyla temasını engelle, bilhassa üst kaplamanı yapıştıracağın zaman alttaki kontraplağın nemli olmamasına dikkat etmelisin, nem kalırsa sağlıklı yapışmayı elde edemezsin, kontraplağın üstüne en güzeli ve en sağlıklısı fiber-polyester kaplamayı yapıştırman, yapıştırmadan evvel kontraplağın üstünü kalın bir zımpara ile (kalın kumlu kırmızı renkli) zımparalarsan dahada güzel yapışır,
özetle mümkün olduğunca suyla temas ettirme

levent ustam, sizin ve kendi karavanını kendi yapan diğer dostların imalat süreçlerini tekrar incelediğimde, daha önce farketmediğim bir şeyi farkettim, kotraları önce yerine alıştırıp montajını yapıyoruz, montaj tamamlanınca bütün parçaları söküp dolgu verniklerini ve sonkat verniklerini atıyoruz, zımpara işlerini yapıyoruz, sonra tekrar monte ediyoruz... tamamen konuyu bilmediğim için soruyorum, bilip bilmeden yorum yapıyorum sanılmasın... neden böyle yapıyoruz ??? en başta vernik işlerini yapsak, sonra bir seferde montaj yapsak... açıkta kalan kesim yerlerine yerinde kontrol verniği yapsak bir mahsuru olur mu ??? yoksa verniklenmiş ahşabı kesmek yerine alıştırmak mümkün değil midir ??? durmadan faydalandığımız bilgileriniz için ve yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Burak kontraplaklarını kesmeden önce vernikleyebilirsin, vernikli olarakta yerlerine alıştırabilirsin,
fakat bu işlem hiçbir usta tarafından tercih edilmez, sebebide imalat aşamasında iken vernikli malzemeyi sağlıklı yapıştıramazsın, çizilirse vernikli malzemede tamiratı problem olur ama ham halindeyken çizikleri daha kolay onarırsın

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR