Yerli Çekme Karavan Üreticilerine Eleştiriler

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan pasolvon Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,186
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 311,771
Güzel, enteresan bir model ama..
Ben denenmemiş yenilikleri kullanmakta hep çekimser kalırım.
Bilmiyorum bu 49 yıllık mesleki yaşanmışlıktan mı geliyor.. ?

Güzel aydınlık bir model, ama ön cam çok büyük.
Ender Bey ile bir görüşün bakalım,
bu camın yarısı kadar bir nodel çalışması veya üretimi var mı ?

Bir de Ender Bey i yaklaştıramadığımız konu, mdflam konusu.. :confused:
Gülle gibi ağır bir malzemedir ..
Fakat Ender Bey, uğraştırıcı görüyor bu konuyu..

Şunu deneyebilirsiniz.

İçini boş alıp, havalarda uçmayan bir marangoza (Mobilyacı demiyorum, fiyatları katlarlar)
Bant zımpara ile yüzey pürüzleri hafifçe alınmış ve ardından cilalanmış 12 mm kavak kontra döşetmek..

En az 50-60 Kg. kazanırsınız..

Yurt dışına gitmeyi düşünenler için, ağırlık aşmama önemli bir konu.

Kararınız hayırlı olsun.
Benim TIR ehliyetim olduğu için , O1 konusunu dert edinmiyorum..?

@AKMühendis
Bir goruseyim ama olumlu sonuç alabileceğimi sanmıyorum. Ortada daha diğerinin prototipi yok. MDF kullanmadığını sunta kullandığını arada en fazla 20 kg oynayacağını zahmete ve maliyete degmeyecegini iletti kendisi.

Arkadaşlar,
Yeni model konusunda ben de klasik MİDİ ve MAKSİ'nin daha fazla tercih edilmesi gerektiğini düşünenlerdenim. Özellikle MİDİ'de karşılıklı kanepelere uzanabilme fonksiyonu var ki bu çok yararlı bir fonksiyon. Masayı toplamadan ve herhengi bir değişiklik yapmadan iki kişi dahi uzanarak uyuyabilirsiniz klasik MİDİ'de. Yine yeni karavanda ön dolap fonksiyonu yok. Tenteyi ve birçok şeyi koyabileceğiniz bir dolap yok. Önde açılmayan kocaman cam yazları sera etkisi de yaratabilir bu da eksilerinden bir tanesi. Bence bu karavan konusunda düşünülecek çok şey var. Keşke ENDER abimiz buna yeni MİDİ değil de başka bir isim verseydi. Çünkü bence MİDİ modeli başarısını kanıtlamış, çok sayıda insan tarafından tercih edilmiş bir standart model. Yeni modelinse daha alacağı çok yol olabilir. İşte benim konu üzerine düşüncelerim bundan ibaret.

@yugun teşekkür ederim tavsiyeleriniz için. Neden bilmiyorum yeni model daha sıcak geliyor bana da , eşime de. Yeni oldugundandir belki ;)

Alacağınız karavan hayırlı uğurlu olsun. 750 kg sınırı önemli mi sizin için? Ekstralariniz olacak mı?
Teşekkür ederim. Maalesef önemli. Öncelikle uygun ehliyetim yok. Birde TÜVTÜRK ile her yıl uğraşmak zul olur diye düşünüyorum. Ekstralarim olacak, ben bu işte daha yeni bile sayılmam. Son derece bilgisiz ve tecrubesizim. İlk arastirmalarimdan edindiğim izlenime göre güneş paneli ve webasto olmalı diye düşünüyorum. Başka da şimdilik yok.

Teşekkür ederim. Maalesef önemli. Öncelikle uygun ehliyetim yok. Birde TÜVTÜRK ile her yıl uğraşmak zul olur diye düşünüyorum. Ekstralarim olacak, ben bu işte daha yeni bile sayılmam. Son derece bilgisiz ve tecrubesizim. İlk arastirmalarimdan edindiğim izlenime göre güneş paneli ve webasto olmalı diye düşünüyorum. Başka da şimdilik yok.
O zaman sizinle aynı durumda sayılırız
Ben ve eşim de aşağı yukarı sizinle aynı düşüncelerle kısa süre önce 3 kişilik klasik midi aldık. 650 kg çıkışlı. Su an güneş enerji sistemi ve ekstra olarak bir tente ile - 15 20 litre kadar su dahil- 780 kg geldi haberiniz olsun. MİDİnin yeni modeli 700 kg çıkışlı olacaksa ona göre hareket etmenizi tavsiye ederim :smiley:

O zaman sizinle aynı durumda sayılırız

Ben ve eşim de aşağı yukarı sizinle aynı düşüncelerle kısa süre önce 3 kişilik klasik midi aldık. 650 kg çıkışlı. Su an güneş enerji sistemi ve ekstra olarak bir tente ile - 15 20 litre kadar su dahil- 780 kg geldi haberiniz olsun. MİDİnin yeni modeli 700 kg çıkışlı olacaksa ona göre hareket etmenizi tavsiye ederim :smiley:
O zaman harika 800-850 arası gelir. Yüzde 10 fazla la hakkı var diye biliyorum. Buna sevindim. Memnun musunuz Guney Karavan sahibi olmaktan?

Bir karavanda minibüs tipi sürgülü cam ile plexiglass cam olması arasında konfor farkı nedir acaba? Plexiglass olmazsa olmaz birşey midir?

Bir karavanda minibüs tipi sürgülü cam ile plexiglass cam olması arasında konfor farkı nedir acaba? Plexiglass olmazsa olmaz birşey midir?
Basit bir örnekle anlatayım. Geçen yaz haziranda çanakkalede bir kamptaydım. Sabah şiddetli ama tatlı bir yağmur başladı. Biz 4 kişi karavana geçmek durumunda kaldık. E tabi karavandaki oksijen sınırlı. Tavan havalandırmasını da açamıyorsunuz şiddetli yağmurda su giriyor. Benim erbanın minibüs camlarını açayım dedim açılı yağan yağmur izin vermiyor. Etrafımdaki avrupa karavanlara baktım hepsi karavan camlarıni açmış keyif yapıyorlarken biz o yağmurun keyfini çıkartamadık. İste o an anladım ne derece onemli olduğunu.

Ikinci deneyimim de izolasyonla ilgili. Sıcaklık farkı fazla olduğunda izolasyonun zayıf oldugu noktalarda aşırı terleme oluyor. Bir keresinde -5 derecede çocuğumla kamp yaparken 22 dereceye ayarladım webastoyu. 2 saat sonra camlardan koltuk minderlerine akan suyu görünce gozlerime inanamadım. Çift kat pleksi olması bu izolasyon işini de büyük oranda çözüyor diyor avrupa kullananlar.

Ayrıca muayene işini abartmayın gözünüzde. Yarım saatlik iş. Karavansever bir istasyona giderseniz öncelikte tanıyorlar. Aksine daha güvenli buluyorum. En azindan her yıl bakımdan geçirip fren tertibatını test ettirmis oluyorsunuz bu da güvenlik açısından çok önemli bir konu.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Basit bir örnekle anlatayım. Geçen yaz haziranda çanakkalede bir kamptaydım. Sabah şiddetli ama tatlı bir yağmur başladı. Biz 4 kişi karavana geçmek durumunda kaldık. E tabi karavandaki oksijen sınırlı. Tavan havalandırmasını da açamıyorsunuz şiddetli yağmurda su giriyor. Benim erbanın minibüs camlarını açayım dedim açılı yağan yağmur izin vermiyor. Etrafımdaki avrupa karavanlara baktım hepsi karavan camlarıni açmış keyif yapıyorlarken biz o yağmurun keyfini çıkartamadık. İste o an anladım ne derece onemli olduğunu.

Ikinci deneyimim de izolasyonla ilgili. Sıcaklık farkı fazla olduğunda izolasyonun zayıf oldugu noktalarda aşırı terleme oluyor. Bir keresinde -5 derecede çocuğumla kamp yaparken 22 dereceye ayarladım webastoyu. 2 saat sonra camlardan koltuk minderlerine akan suyu görünce gozlerime inanamadım. Çift kat pleksi olması bu izolasyon işini de büyük oranda çözüyor diyor avrupa kullananlar.

Ayrıca muayene işini abartmayın gözünüzde. Yarım saatlik iş. Karavansever bir istasyona giderseniz öncelikte tanıyorlar. Aksine daha güvenli buluyorum. En azindan her yıl bakımdan geçirip fren tertibatını test ettirmis oluyorsunuz bu da güvenlik açısından çok önemli bir konu.

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim yeterince anlaşılır oldu plexiglass.
Haklısınız, fakat maalesef ehliyet problemi var birde ortada.
Acaba O1 belgesi ile aldigimiz bir karavani daha sonra ağırlığınin artması sebebiyle ruhsat çıkartabiliyor muyuz?
Muhtemelen Güney Karavan'i tercih edeceğim. Ben O2 belgeli istiyorum diyebiliyor muyum?

O zaman harika 800-850 arası gelir. Yüzde 10 fazla la hakkı var diye biliyorum. Buna sevindim. Memnun musunuz Guney Karavan sahibi olmaktan?
Çok bilgi sahibi değilim kanunlar hakkında yalnız ben %5 diye biliyorum o oranı. Dünyanın en iyi karavanı bizimkisi. Bütçemiz dahilinde karar verebilmistik daha yeni zaten inşallah uzun dönemde memnun kalırız :smiley:

Bir goruseyim ama olumlu sonuç alabileceğimi sanmıyorum. Ortada daha diğerinin prototipi yok. MDF kullanmadığını sunta kullandığını arada en fazla 20 kg oynayacağını zahmete ve maliyete degmeyecegini iletti kendisi.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Doğru bilgi değil.
İş inada binerse, oturur satır satır hesap çıkarırım, ama uğraşmaya değmez. :tonguewink:

Ayrıca ben mdflam demedim zaten, baştan belirttiğim malzeme suntalam..
Mdf lam tam gülle, suntalam da onun omuz hizasında arkadaşı.. :p
Mdf güllesini bizim İzmirliler kullanmıştı tam acemilik zamanlarında..

Ayrıca suntalam vidalamaya karşı berbat bir malzemedir, kazara bir vida çıktı ise,
aynı yere yeni bir vida oturmaz, yer kırıklar halinde laçka olmuştur.
Vida yerini sert bir macunla doldurmanız lazım.

Ayrıca, bu iki malzeme arasında , yani suntalam ve kavak kontra arasında
kalite ve ağırlık açısından zannedildiği kadar az fark olsaydı,
hiç bir marka kavak kontra ile uğraşmaz,
ucuz ve ağır plan suntalamı çakar geçerdi... ?

Biz de böyle, dostluk arkadaşlık başka, doğrular bambaşka.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,439
Kayıtlı Üye Sayımız
172,094
Kaydolan Son Üyemiz
ArdaDeniz16

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR