Yunanistan'da 7 Hafta, Mayis-temmuz 2016

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan grkn-sa Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 184
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 50,854
Sayin hic; Guzel dilekleriniz icin biz de tesekkur ediyoruz. Otobanlara gelince; Yunanistan "gecenden €1, gecmeyenden €2" yontemini neyseki henuz kesfedemedigi icin, otoban disi, alternatif yollar bizimdir diyoruz :smiley: . Zaten en guzel manzaralar da oralarda.

Etiketler
Ben Yunanistanda arabamla gezerken bir şehirden öbürüne gideceğim zaman yol kenarına bakıyordum ne zamanki uzaktan yol kenarında çelik bariyer kuşağı başlıyor yani sağa dönmek imkansızlaşıyor,o kuşak gelmeden sağa sapıyordum veya önüme yunan plakalı olmayan bir TIR alıp onu takip ediyordum sağa saptımı bende sağa sapıyordum.
Sağa sapılıncada Devlet kara yoluna giriyorsunuz yani bütün yerleşim yerleri,benzinlikler bu devlet karayolu üstünde oluyor gezdiğinize seyir yaptığınıza değiyor.Bence otoban da gidiş seyretmek, bakınmak adına çöl sayılır.Türkiyede bile otobana girmiyorum.
Yunanistana yol parası diye zırnık bile vermedim bu güne kadar.

Son düzenleme:

7 Haziran 2016 Sali

Bu guzel sahilden ancak 14:00'de ayrilabildik. Epidavros uzerinden Nafplio'ya geldigimizde saat 16:00 olmustu ve yagmur yagmaya baslamisti. Nafplio limaninda diger motokaravanlarin durdugu yere biz de parkettik. N37.56861 E22.80102. Aksam yagmur durdu. Gece Nafplio'nun Venedik mimarisi ile yapilmis binalarinin arasindaki dar ve ciceklerle bezenmis yollarda dolastik.

20160607 210902
Park ettigimiz yerden Palamidi Kalesinin gece manzarasi. Palamidi Kalesi'ne 999 basamakla cikiliyor. Giris €8.

20160607 204516

20160607 205357

Nafplion sokaklari.

8 Haziran 2016 Carsamba

Sabah yine yagmurla uyandik ama neyseki bir sure sonra durdu ve butun gun bir daha yagmadi. Yagmurdan sonra butun gun devam eden serin, bulutlu ve yurumeye elverisli bir havada sehri gezdik. Akronafplia burnunun etrafini dolasan ve 1km uzunlugu olan Arvantia Promanade denen yuruyus yolunu yuruduk.

100 6422

Palamidi Kalesinden Nafplio.

100 6424

Motokaravanlarin geceledigi limanin parkingi.

Sayin ince999; sizin de belirttiginiz uzere ve daha once Sayin fsirin'in de yazmis oldugu gibi anlasilan kamyonlar otoban isini cozmusler. Demek ki bundan sonra Yunanistan otoyollarinda kamyonlar nereye biz oraya.

Sayin ybasay; begeniniz icin tesekkurler. Fotograflarimizi begendiginize de memnun olduk. Artik cep telefonlarindaki kameralar o kadar gelisti ki profesyonel fotografci olmaya gerek kalmadi. Biz dugmeye basiyoruz gerisini makina beceriyor :smiley:.

9 Haziran 2016 Persembe

Sabah erkenden Nafplion'dan ayrildik. Deniz kenarini takip eden yolda birbirinden guzel koylar gorduk.

100 6456

100 6462

Yolda gordugumuz muhtesem manzaralar.

Sonra yol karanin icine dogru dondu ve virajli fakat guzel bir yolla daglara tirmanmaya basladik. Yol kasabalardan gecerken cok daraliyor, ancak bir arabanin gececegi kadar oluyordu. Iste boyle zamanlarda karsidan araba gelirse diye cok telaslaniyorduk. Bir de evlerin yola uzanan alcak balkonlari da cabasi. Bizim araba icin sorun olmadi ama bu balkonlar biraz daha yuksek araclar icin zor durumlar yaratabilir.

20160609 111152

Kayalik daglarin muhtesemligini hayranlikla seyrederek yol alirken birden bire karsimiza dagin tepesine yakin, kayalarin icine oturtulmus bir manastir cikiverdi: 14. yuzyilda yapilmis olan Elona Manastiri.

100 6468

Her sene 15 Agustos'da gece yarisi tirmanisa gecen insanlar, saat 5:00'de kapilari acilan manastira 4-5 saatlik bir tirmanis sonucu ulasip, hasta yakinlarinin sifa bulmasi icin dua ederlermis.

100 6467

Bir sure sonra bu sarp kayalik daglar cam ormanlari ile yesillendi ve Kosmas'i gectikten sonra da yol duzlesti. Skala'dan Monemvassia tarafina donduk ve bir sure sonra Monemvassia'nin muhtesem manzarasi gozlerimizin onune seriliverdi.

100 6476

Monemvassia.

Monemvassia adasi karaya 1971'de 200 metrelik, ince bir yolla baglanmis.

20160609 142104

Monemvassia'yi ana karaya baglayan 200 metrelik yol.

Adanin karadan gorunmeyen tarafinda kurulmus olan sehir kale duvarlari ile cevrilmis

20160609 142418

Monemvassia sehrinin girisi.

Monemvasia island
Monemvassia adasinda sehrin kus bakisi gorunusu (internetten alinti).
Monemvassia city

Monemvassia'nin karadan gorunmeyen gizli sehri (internetten alinti).

Monemvassia'nin karsisindaki yerlesim merkezine ise Gefira deniyor. Monemvassia'yi Gefira'ya bagliyan yolun basinda buyuk bir park yeri var. Ayni zamanda balikci barinagi. Geceyi diger iki motokaravanla beraber burada gecirdik. N36.68655 E23.03949. Turistlerin bol oldugu aylarda burada yer bulmak kolay olmayabilir ve muhtemelen motokaravanlarin gecelemesine izin verilmeyebilir. Biraz ilerideki marina da gecelemeye uygun. N36.68269 E23.03835.

20160609 165527

Geceledigimiz balikci barinaginin park yeri.

20160609 165935

10 Haziran 2016 Cuma

45 km uzakliktaki Neapoli'ye 1 saatte ulastik. Yolun 30km sinde yine daglari astik. Peloponnese'in 3 parmagindan ilkinin ucunda olan Neapoli cok sirin bir yerlesim bolgesi. Buradan adalara ferribot seferleri var. Kasabanin cikisinda deniz kenarinda, liman manzarali bir yerde geceyi gecirdik. N 36.50642 E23.06307.

20160610 133942

Neapoli'de guneste kurutulmak icin asilmis ahtapotlar.

20160610 134552

Mavi beyaz evler.

20160610 134712

Mavi ile beyazin bulustugu ulke.

20160610 140448

Resimlerle bezenmis merdivenler.

20160610 205413

Geceledigimiz yerden gunes batimi ve feribot limani manzarasi.

11 Haziran 2016 Cumartesi

Sabah Githio'ya dogru yola ciktik. Githio'dan hemen once Valtaki sahili'ndeki meshur Dimitrios batik gemisini gorduk. N36.78919 E22.58227. Burada gecelemek de mumkun. Diz boyu su icinde duran 67 metre boyundaki kargo gemisinin yanina kadar suyun icinden yurunup gidilebiliyor. Dimitrios gemisinin nasil karaya vurdugu hakkinda degisik senaryolar var. Bunlardan birine gore gemi Aralik 1980'de Githio Limanina kaptanin hastaligi nedeniyle girmis ve kaptan hastaneye kaldirilmis. Sonra bir takim motor arizalari ve arkasindan cikan sigorta problemleri sonucu geminin sahipleri tayfalari isten cikarip, gemiyi limanda terketmis. Haziran 1981'de gemi su almaya baslayinca liman yetkilileri gemi sahiplerinden gemiyi limandan cikarmalarini istemis. Fakat gemi sahipleri bu duruma duyarsiz kalmis. 9 Kasim 1981'de cikan bir firtinada gemi aciklara suruklenmis ve 23 Aralik 1981'de Githio Limanina 5 km uzakliktaki Valtaki sahilinde karaya oturmus.

20160611 120933

100 6495

100 6500

Batik gemi Dimitrios.

Githio'da deniz kenarinda ucretsiz bir park yerinde durduk. N36. 76211 E22.5665. Githio oldukca buyuk, guzel bir sehir.

20160611 172157

Githio kordon boyu.

20160611 172104

Githio sahili.

20160611 155807

20160611 152930

Githio.

20160611 162919

Iki kisilik balik, Horta denen, deniz borulcesi gibi zeytinyagi ve limonla yenen haslanmis yesillik, Greek salad, tatli ve sarap €24.

Gece arkamiza bir kamyon park etti. Ici tavuk dolu olan bu kamyon iki kucuk kiz cocugu olan 4 kisilik roman bir ailenin motokaravaniydi!!.. Tavuk seslerinden ve kamyonun etrafindaki her bolgeyi akillarina geldigi anda tuvalet olarak kullanan cocuklardan rahatsiz olmustuk ama Cumartesi gecesi geceleyecek baska yer bulma sansimiz azdi. Bu bizim internette okudugumuz "Roman problemi" ile ilk karsilasmamizdi. Gezimiz suresince baska yerlerde de Romanlarla karsilastik. Ne yazikki motokaravanlarin gecelemek icin tercih edebilecegi bir cok yer bu insanlar tarafindan coktan kesfedilmisti. : (.

Güzel fotoğraflar ve anlatımınız için teşekkürler. Gördüğüm kadar coğrafya bizim coğrafyaya çok benziyor. Ancak Türkiye daha bakımlı ve lüks. (Hatta bazen fazla abartılı ). Kayalara oturmuş manastır, Sümela Manastırını andırıyor. Bir de merak ettim, adamlar Evripos Boğazındaki eski köprüyü ne yapmışlar? Yıkıp temizlemişler mi, olduğu gibi duruyor mu ? Selamlar

Sn. grkn-sa gezi yazınızı ilgi ile okudum. Gelecek yıl yapmayı hayal ettiğim Yunanistan gezisi öncesinde sizin gezi yazınız bizi güzelce havaya soktu. Hayalime ulaşmaya en az 6 ay varken neredeyse yarın yola çıkacak kadar heveslendim. Güzel fotoğraflarınız ve detaylı anlatımınız için teşekkür ediyorum.
:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.