Zorunlu Trafik Sigortası Primleri Azaltılsın!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fsirin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 105
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 103,664
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: Zorunlu Trafik Sigortası Primleri Azaltılsın!

Bekir Bey isim derken sigorta firmalarindaki etkili insanlari kastetmistim. Hepimizin is yaptigi acenteler var. Belki acentelerimize sorarak bulabiliriz diye düşündüm. Genel Müdür dikkatine yerine direk bu isimlere yazabiliriz. Kampanya için gazete yardimi alabilir miyiz bilmiyorum. Dediginiz gibi ben de yazip cevreme gonderecegim. Emek verip bu yaziyi yazdiginiz icin teşekkürler.

Etiketler

bartek' Alıntı:
Bekir Bey isim derken sigorta firmalarindaki etkili insanlari kastetmistim. Hepimizin is yaptigi acenteler var. Belki acentelerimize sorarak bulabiliriz diye düşündüm. Genel Müdür dikkatine yerine direk bu isimlere yazabiliriz. Kampanya için gazete yardimi alabilir miyiz bilmiyorum. Dediginiz gibi ben de yazip cevreme gonderecegim. Emek verip bu yaziyi yazdiginiz icin teşekkürler.

İlginiz için teşekkür ediyorum. Ne kadar çok insan katılırsa o kadar başarma şansımız var. Hepimiz birden yazarsak ve tanıdıklarımıza dağıtırsak MUTLAKA kaale almak zorunda kalacaklar. Bu dağıtımın sonunda yetkili birilerinin eline ulaşacağına da şüphem yok. Yeter ki katılımcı sayısı çok olsun.

Yoksa ben her zamanki gibi Don Kişot'luğumla kalacağım!

Bana mantıklı gelen sadece aigorta değil verginin de azalması.

Mesela benim ln65 hilux um var, ve çok az biniyorum. Arkadaşımında clio su var diyelim.
Onun karbon emisyon çok düşük, kamyonette değil. Ancak o yılda 150bin km, ben 10bin km yol yapıyorum.

Kimin kaza riski, çevreyi kirletmesi, yolu eskitmeai daha fazla?

Aklıma şöyle bir fikir geldi, alınan yakıt aracın plakasına satılıyor, vergiler vs yakıt üzerinden hesplansa, karbon emisyon tonaj kasgo bedeli vs katsayı olarak kullanılsa daha adil bir düzen olmazmı.

Bir arkadaşımın işi bilen bir sigortacısı var. Doğru anladıysam şöyle anlattı: Yeni baştan motorkaravan olarak sigorta yaptırırsam aracın orijinal tescili eski olduğu için sigortacıların bilgisayar sistemlerinin cezalıymış gibi işlem yaparak aşırı yüksek fiyatlar çıkaracağını + bütün hasarsızlık indirimlerimi kaybedeceğimi söyledi. Bu yüzden önerisi mevcut poliçeme zeyil yaptırıp süre bitiminde yeni firma araştırmak. Mapfre'den zeyil için istenen fark 1868 TL! (Panelvan olarak 274 TL prim ödemiştim.)

Bu arada bütün firmalara yazmanın ötesinde bir kaç firmanın genel müdürüne doğrudan yazdım. Ayrıca Bimer'e zehir zemberek bir müracaat yaptım.

Her zamanki gibi tek başına DonKişot'luk yapmak zorunda kaldığım için pek umudum olmasa da sonuçları burada paylaşacağım. Zahmet edip kampanyama destek verenleri tenzih ve kendilerine teşekkür ederim. Diğerleri toplumun geri kalanı gibi oturdukları yerden söylenmeye ve ahkam kesmeye devam edebilirler. :(

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü hızlı bir şekilde dilekçeme yanıt gönderdi. Şubat ayıydı. Dilekçemiz Hazine Müsteşarlığına yönlendirilmiş. Eylül başında da Hazine Müsteşarlığından yanıt geldi. Özetle fiyatların serbest olarak belirlendiğini www.sbm.org.tr'den sorgulama yapılabileceğini belirtmişler. Biraz da sigorta teminat değerlerinden bahsetmişler. Bizim derdimiz ise teminat değil pirimlerin yüksek olmasıydı.
http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2014/08/20140810-5.htm

Az önce zehir zemberek bir Bimer müracaatı daha yaptım. Çünkü Hazine Müsteşarlığının Nisan ayında onayladığı yeni yönetmeliğe göre araç aynı araç, sürücü aynı sürücü (ben) olmasına rağmen aracı tadil ettiğim için hasarsızlık indirimim yüzde 10'a düşüyormuş!!! :mad:

Sigortacıların bana önerebildiği en iyi çözüm aracımı satmak!!! O zaman hasarsızlık indirimimi koruyabilir mişim! Nereme monte edeceksem artık... Aracın yeni sahibine giren / girecek olan kazıklar cabası!

Sonuç olarak ortaya çıkan durumdan benim anladığım şu: Bu edepsizliklerin tümünün arkasında sevgili (!) devletimiz var!

Bu arada, Groupama ve Allianz (aynı zamanda YK Sigorta)'dan gelen cevap: Serbest piyasa kuralları geçerli. (Yani yerseniz!)

Bu durumda ben Ducato kapalı kasa aracımın içinde gecekondu tip yer yatağı,yer sofrası sistemine devam edip normal trafik sigortamı ödemeye devam ederim.Benzinliklerde WC bol,denizde banyo idare eder giderim artık

TA2RX' Alıntı:
Az önce zehir zemberek bir Bimer müracaatı daha yaptım. Çünkü Hazine Müsteşarlığının Nisan ayında onayladığı yeni yönetmeliğe göre araç aynı araç, sürücü aynı sürücü (ben) olmasına rağmen aracı tadil ettiğim için hasarsızlık indirimim yüzde 10'a düşüyormuş!!! :mad:

Sigortacıların bana önerebildiği en iyi çözüm aracımı satmak!!! O zaman hasarsızlık indirimimi koruyabilir mişim! Nereme monte edeceksem artık... Aracın yeni sahibine giren / girecek olan kazıklar cabası!

Sonuç olarak ortaya çıkan durumdan benim anladığım şu: Bu edepsizliklerin tümünün arkasında sevgili (!) devletimiz var!

Bu arada, Groupama ve Allianz (aynı zamanda YK Sigorta)'dan gelen cevap: Serbest piyasa kuralları geçerli. (Yani yerseniz!)

Ben bu noktayi anlayamadim? Aracinizi satip yeni karavan aldiginizda hasarsizlik indiriminizi koruyabiliyorsunuz ama aracinizin ruhsatini degisitirip tadilat yaptirinca hasarsizlik indirimi yaniyor mu? Bu nasil bir mantiktir?

TA2RX' Alıntı:
Bir arkadaşımın işi bilen bir sigortacısı var. Doğru anladıysam şöyle anlattı: Yeni baştan motorkaravan olarak sigorta yaptırırsam aracın orijinal tescili eski olduğu için sigortacıların bilgisayar sistemlerinin cezalıymış gibi işlem yaparak aşırı yüksek fiyatlar çıkaracağını + bütün hasarsızlık indirimlerimi kaybedeceğimi söyledi. Bu yüzden önerisi mevcut poliçeme zeyil yaptırıp süre bitiminde yeni firma araştırmak. Mapfre'den zeyil için istenen fark 1868 TL! (Panelvan olarak 274 TL prim ödemiştim.)

Bu arada bütün firmalara yazmanın ötesinde bir kaç firmanın genel müdürüne doğrudan yazdım. Ayrıca Bimer'e zehir zemberek bir müracaat yaptım.

Her zamanki gibi tek başına DonKişot'luk yapmak zorunda kaldığım için pek umudum olmasa da sonuçları burada paylaşacağım. Zahmet edip kampanyama destek verenleri tenzih ve kendilerine teşekkür ederim. Diğerleri toplumun geri kalanı gibi oturdukları yerden söylenmeye ve ahkam kesmeye devam edebilirler. :(

Zeyil işini sigorta bitmeden birkaç gün önce yaparsanız, birkaç günün farkı 20-30 gibi küçük bir rakam olur ve poliçe yenilendiğinde daha düşük fiyat çıkmasının önü açılmış olur.

TA2RX' Alıntı:

Eğer Melih beyin üst mesajda belirttiği gibi sadece yeni satın alınan araca hasarsızlık indiriminiz yansıtılıyorsa, aracınızı eşinize satın birkaç gün sonra da tekrar geri satın alın. O zaman indiriminiz aktarılmış olabilir. Çok saçma ve muvazaa olduğunun farkındayım ama bizi böyle düşünmeye itenler utansın :( Böyle başa böyle tarak, ne yapalım?

melihbozkurt' Alıntı:
Ben bu noktayi anlayamadim? Aracinizi satip yeni karavan aldiginizda hasarsizlik indiriminizi koruyabiliyorsunuz ama aracinizin ruhsatini degisitirip tadilat yaptirinca hasarsizlik indirimi yaniyor mu? Bu nasil bir mantiktir?

Türkiye'deki sigortacıların (!) mantığı.

Bu ülkede bankalar ve iletişim şirketlerinin de kafaları benzer şekilde çalışıyor dersem ne demek istediğimi siz anlayın artık! :mad:

Gecen sene dönüşümden hemen önce kamyonet olarak yaptırdığım trafik sigortami son gününde ( yenilemeye etkisi vardır diye umarak ama ölçme imkanım olmadan ) karavan olarak zeyil ettirdim. Sadece 1 senelik hasarsizlik indirimi, sadece kayitli iki sürücünün kullanabildigi aile indirimi ve Ziraat subesinden fiyat almaya çalışırken gecikmemden ötürü %5 ceza artırımı ile birlikte 877 liraya Ziraat Sigorta dan trafik sigortası yaptirdim.

Buna da şükür diyerek bu seneyi de atlattım, bilgilerinize.

Yapilan girişimler sonuc verir de seneye daha rahat ederiz inşallah.

Ufuk bey benim aracımın durumuda şu an sizinki ile aynı kamyonetten karavana çevirdim ruhsatta karavan trafik sigortasında kamyonet görünüyor.sigortaya zeyil yapmak için çok yüksek ücret istediler yaptırmadım sigortanın bitimine dokuz ay var karavanda otoparkta olduğu için kafam rahat fakat trafiğe çıkınca polis kontrolunda ne olur bilmiyorum.siz hiç trafik kontrolüne denk geldinizmi.allah korusun bir kazaya karışırsak sigorta şirketinle sorun yaşarız diye tereddüt ediyorum.

Kaza durumu kotu olabilir, uzak olsun inşallah. Ben hic kontrole denk gelmedim. Ancak touring den uluslararası trafik sigortası (yesil kart) alırken bunu belirttim ve sorun olur mu diye sordum. Policenin dönüşümden önce olduğunu da söyledim karavan olarak yapalım dedim ama buradaki nasılsa öyle yapmamız gerekir sorun da olmaz dediler. Dönüşüm döneminde bir seferlik kabul edilebilen bir durum da olabilir mi bilemedim.

Fiili karavan olarak trafikte gecirdigim sure ancak 1-2 aydır.

İyi bayramlar ufuk bey bende uluslararası sigorta yaptırdım fakat turinge değil sigorta acentesine benimkini karavan olarak yaptılar bir aylık 183 euro gibi bir para aldılar.demekki bu iş gerçekten karışık

TA2RX' Alıntı:

Hazine Müsteşarlığı uzuuunca bir süre Bimer müracaatlarımı kaale almayıp ille de kendi sistemleri üzerinden yazmamı istedi. Ben de her seferinde Bimer'e yazıp cevap vermeyi reddederek görevini ihmal eden ve mağduriyetime sebep olan memurlar hakkında TCK 257'ye göre hapis cezası istemiyle cezai işlem yapılmasını talep ettim.

Toplam 6. Bimer müracaatımın sonunda Hazine Müsteşarlığı cevap vermeyi lütfetti ve "serbest piyasa koşullarının" geçerli olduğunu bildirdi! Son bir Bimer müracaatı yaparak bu işte sorumluluğu olan ne kadar amir, memur, müsteşar, milletvekili, vs. varsa tümünün yedi kuşak sülalesine beddua ederek konuyu kapadım.

Ankara Sigorta nihayet lütfedip bir adım attı. Yeni tarifeleri şöyle:

Basamak kodu Brüt prim
4.basamak 306,00 TL
5.basamak 275,00 TL
6.basamak 260,00 TL
7.basamak 244,00 TL

Bu sene ödemiş bulunduğumuz primlerin ne olacağını sordum. Cevap bekliyorum.

Mapfre sigorta da Kasım (ya da Aralık tam hatırlamıyorum) başına yeni tarife duyuracağını yazmıştı. Haber alınca ileteceğim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,091
Kaydolan Son Üyemiz
Engin Koygun

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri