12 V Kompresörlü Üstten Kapaklı Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan insel Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 53,379
Ynt: 12 V Kompresörlü Üstten Kapaklı Buzdolapları

Waeco lar elbette guzel ama 31 litre modeli €645+kvd. Yanı yaklaşık 2000TL. Bir buzdolabı için çok pahalı. Daha mutrvazi bütçeli karavan severler mecburen alternatiflere yöneliyor.

Sent from my iPad using Tapatalk

Etiketler

Büro tipi 220 volt buzdolapları 400-700 tl arası fiyatları var,bunu aküden çalıştırmak için 1000w yada daha büyük pahalı invertör gerkiyor,çok elektrik harcadığı için çok sayıda yada yüksek amper akü gerekiyor,bu aküleri şarj etmek için daha fazla sayıda güneş paneli gerekiyor,dolasıyla aslında bence daha ucuz ,toplam soğutma maliyetine bakarsak en ucuzu aslında bu,karavanlarda buzdolabından başka yüksek elektrik enerjisi harcayan cihaz yok bu nedenle az enerji harcayan,üstten kapaklı olduğu için verimli bir buzdolabı en ekonomik çözüm

Uzun yıllardır kullandığım üstten kapaklı buzdolaplarının övülecek hakikaten çok tarafları var. Bunların elektrik ihtiyacı çoğunlukla 32-36 watt civarında. Kapak açıldığında fazla enerji kaybı olmuyor. Çünkü soğuk hava ağır olduğu için aşağıda duruyor. Sayın Omnitemporal‘ ın fikirlerine katılıyorum. Bu buzdolapları için az akü ve az solarpanele ihtiyaç olduğu için elektrik bakımından hemen hiç sorun çıkarmıyorlar. Böyle bir buzdolabı için 100 wattlık bir panel ve 120 amperlik bir akü yetebiliyor. Alternatif çözümlerin maliyeti ile üstten kapaklı „kompresörlü“ buzdolaplarının maliyetini karşılaştırırken, alternatif çözümler için her 2-4 yılda bir yenilenmesi gereken aküleride hesaba katmak lazım.

Yalnız üstten kapaklılar kullanım bakımından önden kapaklılar gibi pratik değil. Herşey yukardan aşağıya konulduğu için doldururken düzenli doldurmak, aşağıdan bir şey alırkende tüm düzeni altüst etmemek pek okadar kolay değil.

Ben haftaiçi dolabıni çıkarıp eve getirmek, cuma sabahtan içine malzemelerimi koyup 220 ile çalıştırmak, kampa giderken de buzdolabini hazir soğuk olarak alıp araçta 12v baglamayi düşünüyorum. Bu hem kamp öncesi hazırlık acisindan benim icin daha pratik hem de soğuk olarak araca gireceği icin de solar panele gerek kalmadan yasam aküsü ile 2 gün idare eder gibime geliyor.

Neden dolabı demonte etmeyi düşünüyorsunuz ? Benim her yola çıkmadan önce yaptığım gibi, sadece malzemeleri hallice soğutmanız ve ayriyeten, uygun büyüklükteki bir plastik kapda dondurduğunuz herhangi bir içeceği dolaba koymanız yeterli olmalı ?

Akü kapasitesi ve ortam ısısının kullanım süresini belirlemesi de malumun ilamı.
Veriler uygunsa gerçekleşmemesi için sebep yok bence. :smiley:

Not
Umarım voltmetreniz vardır ? ;)

üstten kapaklı dolap bende kullandım avantajlı ve kullanışlı oldugunu söyleyebilirim , fakat bu dolapların avantajları kadar dez avantajlarıda şunlardır 30 veya 40 lt. gibi aralıklarda hacimli olan dolapların bir çok modellerinde artı ve eksi derece de kullanabilme seçeneginiz yoktur bazı marka ve modellerinde var fakat bu iç hacimi daha da daraltıp pek kullanışlı olmuyor , olsada 2 kapılı dolap performansını 2 ayrı derecede kullanımı söz konusu ise bu bence pek mümkün degil. Fakat iç hacimin tamamını eksi veya artı derecelerde kullanımı söz konusu oldugunda kesinlikle performansı çok iyi diyebilirim.

bende ustten kapakli ilac kopugu kullaniyorum cok sik acmazsam yazin bile icine iki tane 2,5 litrelik dondurulmus pet sise ve icindeki malzemeye gore iki tane de kaset buz koydugumda 4 gun rahat sekilde soguk kaliyor en az sureyi soyledim sartlara gore bu sure uzayabiliyorda saglik mudurluklerinde tanidiklariniz varsa temin edebilirsiniz hem soguk hem de cok ekonomik
cok uzungeziler yapmayacak olanlar icin birebir hem de degisik boyutta olanlari var ben 60 litre civarinda olandan bahsediyorum yanlis anlasilmasin

merkezci' Alıntı:
bende ustten kapakli ilac kopugu kullaniyorum cok sik acmazsam yazin bile icine iki tane 2,5 litrelik dondurulmus pet sise ve icindeki malzemeye gore iki tane de kaset buz koydugumda 4 gun rahat sekilde soguk kaliyor en az sureyi soyledim sartlara gore bu sure uzayabiliyorda saglik mudurluklerinde tanidiklariniz varsa temin edebilirsiniz hem soguk hem de cok ekonomik
cok uzungeziler yapmayacak olanlar icin birebir hem de degisik boyutta olanlari var ben 60 litre civarinda olandan bahsediyorum yanlis anlasilmasin

Bu yontem guzel ve ucuz hatta motorlarda bunlarin altina ufak bir delik acik icinde biriken suyuda tahliye diyorlar. Fakat sorun surekli gezen insanlarin icine koyacak buz bulamamasi. Yolda her yerde karsiniza kalip buz cikmaz. Restoranlara tek tek sorup para karsiligi almaniz gerekli. Aslinda cok zor olmaz, cok para istiyeceklerini sanmiyorum ama olay sinek ufaktir ama migde bulandirir olayi. Tatilinizin en guzel yerinde restorantlari dolasmak ve para karsiliginda bile alacak olsaniz buz istemek can sikici olabilir.

Motorkaravandaki 12 volt buzdolabının yanında 40 litrelik indel B marka 12/220 volt üsten kapaklı soğutucuyu kullanıyorum.sık kullandığım malzemeleri karavanın buzdolabına az ihtiyaç duyduğum malzemeleri seyyar dolaba yerleştiriyorum.üsten kapaklı dolap önceden elimde mevcut olduğu için karavana küçük buzdolabı taktırdım.bir kaç günlük gezilerde sadece araç buzdolabı yeterli,uzun soluklu gezilerde cift buzdolabı kullanışlı oluyor.indel b markasına alırken şüphe ile yaklaşmıştım fakat kullanınca çok memnun kaldım.

Karavanımın 3 sistem Elextrolüx dolabına ilaveten, bir yerli üreticinin prototip olarak ürettiği, sonradan seri üretimden vazgeçip çok uygun fiyata sattığı Danfoss kompresörlü üstten kapaklı 35 lt buzdolabı kullanıyorum. 5 yıldır en ufak problemim yok. Hatta diğer prototiplerden birini Ömer Sak'a da almıştık. O da oldukça memnun.

Merhaba,

Ben 2 senedir cf40 kullanıyorum. Bütün arkadaşlarımda da her modelinden var.İnanılmazda memnunuz.Fakat dün yolda gelirken error 2 yazısı çıktı. İlkönce akü sandım( çift aküm olmasına rağmen). Akülerim yeşil renkdeydi. Ayrıca akülerden direk özel kabloyla elektrik kullanıyorum. Akülerimi test ettirdim gayet sağlıklı çıktı. Sonra dolabımı eve çıkarıp prize taktım yani 220 volt moduna geçtim. Fakat error2 yazısı tekrar çıktı. Tercihen İstanbul -Anadolu yakası servis bilgisi olan varsa paylaşabilirmi ?

Teşekkürler.

Image

Merhaba,
Benim dolapta da benzer bir sıkıntı var.
Temmuzda kampta bir kaç gün 220V ile çalıştırdıktan sonra birden kapandı ve 220V'ta bir daha çalışmaz hale geldi.
12V ile çalışmaya devam ediyor.
Araştırmam neticesinde aşağıdaki servis bilgisine ulaştım, ne yazık ki Avrupa yakasında.
Gelişmelerden haber ederseniz sevinirim.

ELTESAN- STARCOOL MERKEZ SERVİSİ
İSTANBUL AVRASYA BÜYÜK OTOGARI
ALTINTEPSİ MAH YAHYA KEMAL CADDESİ GÜNEYDOĞU ÇARŞISI
NO:93-16( TEMSA BREY OTO ÜSTÜ)
BAYRAMPAŞA –İSTANBUL
İLGİLİ:ADEM BULUT
Tel:02125497606 GSM:05354954285 adem.bulut@eltesan.com

Selamlar, uzun süredir forumu sessiz sessiz takip ediyorum, fakat şu ara araç için üstten kapaklı kompresörlü bir buzdolabı almak istiyorum o yüzden bilgilerinize ihtiyacım var, yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum .
İşin açıkçası daha aracımı bile almadım, ama ne istediğimi bildiğimden önce buzdolabını almaya karar verdim. Amacım doblo almak ve içini minimum teçhizatla mini mini sade bir camper a dönüştürmek. O yüzden şimdilik tek ihtiyacım buzdolabı. Döviz kuru nedeniyle fiyatlar malum, ikinci ele de güvenemedim,bir arkadaşımda ezetil marka buzdolabı var ve ben almak istiyorum(60 litrelik Ezetil ezc 60, fiyat olarak 3200 tl civarına) Sıfır durumda kutusundan çıkmamış, sizce ezetil markası nasıldır kullananlar ya da yorumlayabilecekler varsa sevinirim, zira nette hiçbir bilgi bulamadım. Ayrıca başka marka modele de açığım.
Ezetil teknik veri olarak ulaşabildiğim tek veri; ortalama güç gereksinimi 40 watt, elektrik tüketimi 0.7 ah/ saat der. Teşekkürler.
Şafak

Son düzenleme:

.

Şafak bey, :yum:
Tecrübelerime dayanarak söylüyorum; iki kişi için bile 60 litre fazla. Üstelik aracınız Duplo !
Heryer market dolu. Sebzelerin marul maydonoz gibileri hariç en az 2-3 gün dayanması sorun değil. Soğan sarımsak v.s. zaten daha uzun dayanmakta. Mesela küçük kavunu keserek koyabilir, yoğurt veya benzerlerini ufak boyutlu pakette alabilirsiniz.
Dolapta ne olacağını masaya koyarak kontrol edin.
Kısaca az ve sık almak yerinde olmalı ?

Biz suyu yarım litrelik şişelerden aşlama yaparak içiyoruz. Tekrar susayıncaya kadar zaten soğumuş olması bir yana, yerleşimde büyüklerine göre daha kolaylık sağlıyor.

Karavan ev değil herşeyi ona uygun yani baştan düşünmek gerekli.
Hele mini kamperler için.

...
Şimdi protestoların gelmeyeceğine inansam, 40 litreden bile az alın derdim. :yum:

.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR