12v Bağlantı Için Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mkokayhan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 16
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,260

mkokayhan

Ana Kamp
Merhaba, KIP marka bir karavan alarak aranıza katıldım. Karavanımda orjinal bir güneş paneli mevcut fakat karavanı görmeden kapora yatırmamı fırsat bilen satıcı maalesef karavanda panel dışındaki aksamı sökmüş. 12v bir akü ve şarj kontrol cihazı aldım. Karavanda bir de 12v 3A adaptör var. Sanırım karavanın orijinal adaptörü. Sorum bu adaptör ile ilgili.

Adaptörün 220v bağlantısının haricinde bir adet daha girişi var. Ben aküden buraya bir giriş yaptım ve adaptörün çıkışını da karavana girerek 12v ile çalışan sistemleri devreye aldım. BUZDOLABI dışında. Bu adaptör 3A olduğu için buzdolabının 12v düğmesine basar basmaz sigortayı attırıyor. Adaptörü devreden çıkarıp aküden gelen kabloyu karavana direkt olarak bağladığımda ise bir sorun yok gibi. Bu durumda iken 220v bağlamayı henüz denemedim.

Karavandaki iki giriş bir çıkışlı ve üzerinde cam sigortası bulunan bu değişik adaptörün ne işe yaradığını tam olarak anlamış değilim. Sistemden tamamen çıkarsam bir sorun olur mu?

Ayrıca 12v televizyonumu kendi adaptörünün kablosunu kesip artı ve eksi uçlarını aküye yine direkt olarak bağlar isem cihaza zarar verir mi? Acaba karavandaki adaptör aküden 12,5-13V gelen enerjiyi tam 12V'a çevirip cihazlar sağlıklı çalışsın diye mi konulmuş? Bu durumda da 8-9A çeken buzdolabım 3A olan bu adaptörün sigortasını attırıyor.

Bilgi verip aydınlatırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkür eder, aranıza kaltılmaktan büyük mutluluk duyduğumu da ayrıca belirtmek isterim.

GNpEDiY.jpg
w4tCy

Son düzenleme:

bahsettiğiniz 12V 3 A adaptör dediğin cihazın bir kaç fotosunu yüklersen, en azından yanlış bir şey ifade edilmesinin önüne geçmiş olursunuz.
yanlış ifade, yanlış yorum getirebilir.

Resimler cikmamis. Adaptor dediginiz sanki 3 amperlik redresor-regulator karisimi gibi geldi. Yani sadece akulerinizi harici 220 ve gunes panelinden sarj etmek icin. Ikinci 12V girisi de arac sarj dinamosundan sarj icin olabilir. Ama emin degilim. Cunku arac akusunden sarj 20 amper civarinda olmali. Bence aldiginiz saticiya sorun, soktuklerini parayla alacagim deyin. Direk akuden aldiginiz hatlarda mutlaka aku cikisi ve cihaz girisi icin 2 adet sigorta kullanin. Aku cikisini tek buyuk sigorta yapip da dagitabilirsiniz.

Teşekkür ederim. Fotoğrafı tekrar yüklemeyi deniyorum:

ZOQ6mz

Fotoğraftaki standart bir 12V adaptör. Bununla aküyü şarj etmemelisiniz/edemezsiniz.
Belki önceki sahibi bu adaptörü LED aydınlatmalar için almış olabilir.
Ayrıca bağlantıları kesinlikle resimdeki gibi el ile yapmayın. Aşırı ısınma, yanma gibi istenmeyen durumlar olabilir.

akü kutup başı - Google'da Ara
Bu malzemeden kullanın yada bir oto elektrikçiden destek alın.

Cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Deneme amaçlı bu şekilde bağlamıştım. Akü maşası aldım ve kabloları maşaya bağladım.

Ayrıca bu adaptör yerine 20 amper, 13.8V çıkışa sahip bir led trafosu aldım. Bu adaptör hem karavandaki su pompası, tv gibi 12v ile çalışan cihazlarımın 220v varlığında çalışmasını sağlayacak hem de şebeke varlığında aküm şarj olacak. Akümün voltajı 13,8V'a geldiğinde akım otomatik olarak kesilecek.

Böylece şebeke varken hem aküm dolacak hem de 12v cihazlarım elektriğini akü üzerinden değil, adaptör üzerinden çekeceğinden aküm yıpranmayacak. Sizce düşüncemde bir eksik veya hata var mı?

Cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Deneme amaçlı bu şekilde bağlamıştım. Akü maşası aldım ve kabloları maşaya bağladım.

Ayrıca bu adaptör yerine 20 amper, 13.8V çıkışa sahip bir led trafosu aldım. Bu adaptör hem karavandaki su pompası, tv gibi 12v ile çalışan cihazlarımın 220v varlığında çalışmasını sağlayacak hem de şebeke varlığında aküm şarj olacak. Akümün voltajı 13,8V'a geldiğinde akım otomatik olarak kesilecek.

Böylece şebeke varken hem aküm dolacak hem de 12v cihazlarım elektriğini akü üzerinden değil, adaptör üzerinden çekeceğinden aküm yıpranmayacak. Sizce düşüncemde bir eksik veya hata var mı?
Standart led trafosu vb. cihazlar aküyü sağlıklı bir şekilde şarj etmez.
Aldığınız cihazın aküyü şarj edebilme özelliğine mutlaka kataloğundan teyit edin. Belki de şarj edebilme özelliği vardır...
Forumda daha önce şarj cihazı hakkında yazılar vardı diye hatırlıyorum.
Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Yalnız akü bağlantılarında mutlaka sigorta olsun. Herhangi bir hata sonucu sadece sigorta atsın. Aküye denemelik dışında hiç bir zaman sigortasız sabit bağlantı yapmayın.
13.8V ile akülerini sorunsuz şarj eder ve sınırsız süre şarjlı olarak tutarsınız.

Teşekkür ederim. Şimdi şunu sormak istiyorum. Karavandaki 12v tv'nin çalışması için gereken akım, 220'ye bağlı olan 13,8V'luk adatörden mi çekilir yoksa bu adaptörün bağlı olduğu aküden mi? Neden?

Teşekkür ederim. Şimdi şunu sormak istiyorum. Karavandaki 12v tv'nin çalışması için gereken akım, 220'ye bağlı olan 13,8V'luk adatörden mi çekilir yoksa bu adaptörün bağlı olduğu aküden mi? Neden?
Akım adaptörden çekilir. Olay gerilimle ilgili. Gerilim akünün geriliminden yüksek olduğu için gerilimi yüksek olan sistemi besler. Aküye akü geriliminin altında bir kaynak bağlarsanız kulldığınızı akü besler. Başka bir örnek olarak diyelim güneş paneliniz fazla güçlü değil ama akünüzü şarj ediyor. Buzdolabınızla 10A çekmeye başladığınızda panelin voltajı hızla çöker ve panelin sağlayamadığı akımı akü vermeye başlar yani akü deşarj olmaya başlar.

Açıklama çok güzel fakat hala kafama takılan iki şey var:

Adaptör aynı zamanda aküye bağlı olduğundan akünün voltajı da 13.8e çıkmış olmayacak mı? Burada kafam karıştı.

Bir de ben aküy 1Amper 14.6v'luk bir şarj cihazı bağlarsam o anda bzdolabı 10A akımı şarj cihazından çekerek şarj cihazına aşırı yüklenme yapmış olmaz mı?

Bir selale dusunun, 10 metre yukseklikte. Asagidada bir havuz var. Havuz..aku olsun. 10 metre yukseklikteki selale , 220Volt bagladiginiz redresor. Cesmeyi ( ornegin TV) havuzun altina baglarsaniz havuzdan, 3 metre yuksekten baglarsaniz selaleden su alir. Selale surekli akarsa havuz tasar.
Selaleden akan sudan fazla su cekerseniz cesmeyi havuzun altina baglarsiniz ve havuz bosalir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.