18 Yaşında Üç Gencin Otostopla Ege Turu İçin Öneriler

hakanavgin

Yeni Üye
Mesajlar
1
Tepkime puanı
0
Bu sene liseden mezun oluyoruz ve yaz boyunca yapabileceğimiz her türlü aktiviteyi yapmak istiyoruz. Bunun için de otostopla ege turu yapmaya karar verdik. Haziranın sonu ve Temmuzun başı gibi. Olabildiğince para harcamak istemiyoruz ve en iyi şansımızın geceleri kamp yapmak olduğunu düşündük. Egeyi seçmemizin sebebi de insanların daha cana yakın ve diğer bölgelere göre göreceli olarak daha yardımsever olmaları. Başımıza bir şey geleceğini pek sanmıyoruz ancak yine de sizin gibi tecrübeli insanların fikirlerini ve önerilerini almak istedik.

Kişi başı 300-400 tl gibi bir bütçemiz olacak. Acil durumlarda kullanmak için biraz daha paramız var ancak mümkün olduğunca az para ile bu turu gerçekleştirmek istiyoruz. Geceleri mümkün olduğunca sahillerde veya kamp alanlarında kalarak 10-15 günlük bir tur yeterli olur diye düşündük ondan sonrası hem bedenimizi hem bütçemizi çok zorlar. Böyle bir bütçe başlangıç seviyesi kamp için yeterli olur mu? Çadır, uyku tulumu, çanta dahil olmak üzere herhangi bir ekipmanımız yok. Ayrıca böyle bir tur için olmazsa olmaz diyeceğiniz başka ekipmanlar var mı?

Bir de benim özellikle en bilgisiz olduğum konu güvenlik ve kanunlar. Bildiğim kadarıyla tüm plaj ve sahil şeridi devlete ait ve kimsenin bize kamp kurdurmama gibi bir hakkı yok. Böyle bir şey var mı? Ayrıca plajlarda kamp yapmak ne kadar güvenli? Özellikle tatil beldelerinde geceleri içen insanlar herhangi bir sorun yaratabilir mi bizlere? Alabileceğimiz önlemler var mı? Benzinlik gibi 7/24 yardım isteyebileceğimiz yerlerde kamp kurmak daha mı mantıklı sizce?

Son olarak da bu turu planlayabileceğim, rota oluşturabileceğim en iyi telefon uygulaması hangisidir? Mümkün olduğunca bizi zorlamayacak ancak kesinlikle görülmesi gereken yerlerden oluşan bir rota yapmak istiyoruz. Saklı kalmış doğal güzellikleri vesaire görmeden kuru kuruya gezmek olmaz herhalde ancak ilk deneyimimiz olacağı için bedenimizin sınırlarını da bilmek gerekiyor sırtımızda çantalarla kilometrelerce tırmanış yapmak pek gerçekçi değil bizim için.

Şimdiden yardımcı olan ve olmayan herkese teşekkürler.
 

iamtrippingballs

Ana Kamp
Mesajlar
33
Tepkime puanı
16
Konum
Antalya
Hevesli olmanız çok güzel.Lakin ilk önce ekipmanları tedarik etmeniz lazım.Alt seviye ekipmanlar bile maliyetli olacak maalesef.En az iki 60 lt ve üzeri çanta , 4 kişilik 3 veya 4 mevsimlik bir çadır , 3 adet mat ve 3 adet uyku tulumu zaruri diyebilirim.
Gerekli ekipmanları tamamladıktan sonra rota belirlemeniz lazım.Başlangıçtan bitişe rotayı etaplara bölün.Etaplarda ulaşım , konaklama , yeme-içme , gezilip görülecek yerler , yapılacaklar planlamalarını yapın.Tüm rota planlamasını yaptiktan sonra elinizdeki bütçeyi en verimli nasıl kullanabileceğinizi göreceksiniz.
Otostopla yolculuğun tehlikelerinden bahsetmeyeceğim.Sadece üç kişi olduğunuzdan araç bulmakta biraz zorlanabilirsiniz diyeceğim.
Halka açık sahillerde çadır kurmak yasak.(Çoğunda)
 


Forum istatistikleri

Konular
99,923
Mesajlar
1,475,212
Kullanıcılar
167,715
Son üye
onurdeliceoglu

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Üst