2 Çeker Aracı 4 Çekere Çevirme Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan nasah Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 49
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 107,479
Ynt: 2 Çeker Aracı 4 Çekere Çevirme Hakkında

ben 4x4 olup arızalı defransiyel i şaft ve arazi vitesini söksek , bu aracı 4x2 ye çevirebilirmiyiz, diye sordum ,
tadilat işleri yapan müşavir olmaz öyle şey dedi. başından atmak içinde söylemiş olabilir.

bence onları tamir etmek daha mantıklı olur

Etiketler

mtv si açısından bir plan yapmıştım, olmaz dediler vazgeçtim

Merhaba
Sürekli 4 çeker olarak tadilat yapılsa. Araçta arazi vitesi olmayacağı için ruhsatta yazmasa dahi tüvden sorunsuz geçer.
Zaten büyük ihtimal ivecoda sürekli 4 çekeri problem etmezler.
malzeme bulman için senin aracınla aynı kasa ve aynı motor 4x4 üretilmiş mi türkiye için ona bak ve sonra hurdacılara bak.
Ama tadilat için şanzıman çıkışının 4x4 olması lazım yani kafadan şanzıman değişecek. Önden çekişliyse normalde arkaya şaft ve difransiyel eklenecek.
Orj hali arkadan itişli ise daha büyük problem.
Her şartta ruhsata belirtmesen dahi 10-15 bin masraf edilir gibime geliyor.
Ayrıca sonradan eklenen malzemeler mekanik konularda çoğu zaman problem çıkarıyor.
bilgiğim kadarı ile yardımcı olmaya çalıştım.

aracın şasesi 4x4 e uygunsa , düz vitesse şanzımanın değişmesine gerek yok,
şanzıman çıkışı , arazi şanzımanı veya arazi defransiyeline mil ile bağlanır ve aracın ön ve arka şaftlarıyla güç iletimi sağlanır.

suzuki de, şanzımandan çıkar, şaft /mil aracılığı ile arazi şanzımanına girer, arazi şanzımanından öne ve arkaya dağılır.

çoğu 4x4 de böyledir diye düşünüyorum.

2 şanzıman var, 1) viteslerin olduğu 2) arazi / dağıtıcı , istenirse arazi sökülür, 1.şanzıman doğrudan arka defransiyele bağlanır, ön iptal olur, araç binek tip e döner.

ön defransiyel <-
I
şanzıman ---> Arazi şanzımanı --> arka defransiyel

Hımm arazi araçlarında sizin dediğiniz gibi. Şanzımandan sonra birde arazı şanzımanına aktama gidiyor.
Ama her 4x4 bu şekilde çalışmıyor. Özelliklede bu panelvan tarzı araçlarda ve normal sedan araçlarda tek şanzıman tek çıkış var biliyorum.

Sektördeki terim karmaşasından kaynaklanan bir durum var sanırım.

4x4 derken arazi vitesli dörtçeker kast edilmiş olur genellikle. Diğer dörtçekerler awd, 4wd gibi oluyor.

şimdi yasal olarak 2wd aracın 4wd konuma dönüşeceği uygun mudur kanun nezninde araştırmalarımda böyle bir sonuç malesef bulamadım da

sadece damper takılacak araçlara yavru şanzıman montesi var komple arazi şanzımanı ve ön diff. montajı uygun gözükmüyor

yok hala cevap beklediğim birkaç proje takipçisi var ama umutlu değilim

dodgelerin ağırlığı 2 tonun üzerinde arazi araçlarının kanundaki karşılığına bakarsanız boş ağırlığı 2 tonu aşmayan diye ibare vardır ayrıca her 4 çeker araç arazi taşıtı olmayacağı gibi 2 çeker olupta arazi taşıtı olan da var karayolları trafik kanununun ilgili maddelerini okursanız sorularınızın cevapları var.

2 tonu aşmayan araç olursa yapmak mümkün mü

kanun maddesinin tam açılımını alabilir miyim numara tarih v.b.

karayollari trafik yonetmeligi araclarla ilili tanimlar kismi ;

7) G Sınıfı - Arazi Taşıtları
N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşmayanlar ve M1 sınıfındaki motorlu araçlar, en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil ve en az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması varsa ve tek araç için hesaplanan % 30’luk bir eğimi tırmanabiliyorsa, arazi tipi araç olarak kabul edilir.
N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşanlar ile N2, N3, M2 ve M3 sınıfı araçların arazi taşıtı sayılabilmesi için Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğindeki şartları taşıması gerekmektedir.

merkezci' Alıntı:
karayollari trafik yonetmeligi araclarla ilili tanimlar kismi ;

7) G Sınıfı - Arazi Taşıtları
N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşmayanlar ve M1 sınıfındaki motorlu araçlar, en az bir ön dingili ve en az bir arka dingili eşzamanlı tahrikli olarak tasarlanmış, bir dingilinin tahriki ayrılabilen araçlar dahil ve en az bir diferansiyel kilit mekanizması veya buna benzer işlevde en az bir mekanizması varsa ve tek araç için hesaplanan % 30’luk bir eğimi tırmanabiliyorsa, arazi tipi araç olarak kabul edilir.
N1 sınıfı araçlardan azami kütlesi 2 tonu aşanlar ile N2, N3, M2 ve M3 sınıfı araçların arazi taşıtı sayılabilmesi için Motorlu Araçlar ve Römorkları Tip Onayı Yönetmeliğindeki şartları taşıması gerekmektedir.

bu arazi aracı tanımı olarak tamam

şimdi örneklemek gerekirse parçaların bulunduğunu varsayalım bu bir örnek
hyundai starex in yurt dışında 4x4 modelleri var 2wd starexi 4wd yaparak bunu projelendirip onaylatmak mümkün mü benim araştırmalarım sonucu mümkün değil nedeni yapısal değişikliklere giriyor buna da trafik tescil izin vermiyor

n1 sinifi olacak ve agirligi 2 tondan fazla olacak ve takacaginiz ekipman aracin orijinal olan ekipmanlari olacak bu takdirde projeye bile gerek yok direk olarak kullanabilirsiniz ve tuv size hicbirsey soramaz , ancak starex in bos agiliginin sizin ruhsatinizda 2 tonun uzerinde yazdigini zannetmiyorum ayrica teknik belgesindede agirligi 2 tonu asmaz diye dusunuyorum kolay gelsin

merkezci' Alıntı:
n1 sinifi olacak ve agirligi 2 tondan fazla olacak ve takacaginiz ekipman aracin orijinal olan ekipmanlari olacak bu takdirde projeye bile gerek yok direk olarak kullanabilirsiniz ve tuv size hicbirsey soramaz , ancak starex in bos agiliginin sizin ruhsatinizda 2 tonun uzerinde yazdigini zannetmiyorum ayrica teknik belgesindede agirligi 2 tonu asmaz diye dusunuyorum kolay gelsin

şimdi daha net anlaşıldı teşekkür ederim

4x2 herhangi bir aracı (M1 veya N1 sınıfı) 4x4 e çevirmek için;
1. AİTM 4.2 ye göre "Aktarma organları tadilat projesi" yetkili Makina Mühendislerince çizilmeli;
2. Aktarma organları tadilatlarında, hız göstergesinin Ek VII madde 1.17yi, frenlerin madde 1.9u ve gürültü seviyesinin madde 1.1i, ayrıca 97/27/AT Yönetmeliğinde belirtilen tırmanma yeteneğini (30 derece) şartlarının sağlandığı tevsik edilmelidir.
3. Aynı durum Farklı sayıda hız kademesi olan dişli kutusu takılması, otomatik vites takılması veya otomatik vitesten düz vitese dönüştürülmesi gibi aktarma organları tadilatlarında geçerlidir.
4. Kaldıki güzel ülkemin büroksisine göre Kasa üzerine fiber kabin takmak, Römork - Karavan çeki kancası takmak, ön bullbar takmak, dingil ilave etmek ve çıkarmak, hatta normal kasalı araca frigo kasa koymak bile dünya kadar iişeme tabi iken çok fazla emek zaman para ve çelik gibi sinirler olduktan sonra MÜMKÜNDÜR.

Bunları 4x2 long kasa suzuki samurai yi 4x4 e çevirmek için uğraşmış; 1976 Unımog Dokayı Havalı fren sistemine çevirdikten sonra 4 ay muayene plan proje Otam onayı Tüv vb ile uğraşmış olarak yazıyorum.

Olmaz yok. İmkansıza yakın mertebede Olur.

Kalın sağlıcakla.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR