GEZENBİLİR DERNEĞİ | HAKKIMIZDA | SOSYAL MEDYA HESAPLARIMIZ | FORUM KURALLARI | YARDIM | SPONSORLUK | İLETİŞİM  

2 Çocukla 8 Ülke, 18 Şehir, 21 Gün, 4827 Km Balkanlarda,yunanistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-hersek, Sırbistan, Kosova,bulgaristan

  • Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Savaş KINAY Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 31
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,913

Savaş KINAY

Ana Kamp
Mesajlar
23
Tepkime puanı
21
Web
www.youtube.com
11ep - Karadağ ( Montenegro ) KOTOR
Videolarımızı beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Çetine' de kiraladığımız evde yorgunluğumuzu atmak ve tazelenmek için dinleniyoruz. Dinlenirken eksiklerimizi gideriyor çamaşırlarımızı da yıkıyoruz. Oğuz Emre internette bulduğu videoları izleyerek zaman geçiriyor. Balkanlarda bizdekine benzeyen kahve alışkanlıkları var. Osmanlı İmparatorluğu buralardayken kültürümüzden etkilenmişler. Birçok balkan ülkesinde Türk kahvesini bulup içebiliyorsunuz.

Çetine' den sabah yola çıkıyoruz hedefimizde Kotor var. Yol çok dar ve virajlı sürekli uçurum kenarından bayır aşağı denize doğru iniyoruz. Manzarası için durduğumuz bir seyir terasında Zipline yapan insanları görüyoruz. Çok yüksek onları hayranlıkla izliyoruz. Bir adam çocuğuyla beraber yapıyor fark edince çok şaşırıyoruz. Çok güzel bir manzara eşliğinde 42 km' lik yolu yaklaşık 2 saatte iniyoruz. Norveç' teki fiyort' lara benzeyen denizin karanın içlerine girintiler yaptığı muhteşem bir Kotor manzarasını seyre doyamıyoruz. Bakıyoruz Kotor' a giden bir çok turist de bizim gibi manzarayı seyretmek ve fotoğraf çektirmek için duruyor.

Dağın üzerinde kaleyi görüyoruz geziye çıkmadan önce araştırma yapmıştım.Şehirden kaleye çıkmak için 1355 basamak çıkmanız gerekiyor. Sabah erken yada akşam üstü serinde çıkmanızı tavsiye ederiz. 30 dakika ile 1.5 saat arasında değişen sürelerde çıkılabilir deniyordu okuduğum yazılarda.

Kotor Old Town' un girişindeyiz. Surlarda bulunan 3 kapıdan birinden eski şehre giriyoruz. Sokaklardaki kemerlerden başka sokaklara geçiliyor. Taş döşenmiş dar sokaklar taştan yapılmış evler bize ortaçağı yaşatıyor. Dükkanın vitrinindeki yazı dikkatimi çekiyor. Torba, Peşkir, Sandale, Marama size de tanıdık geldi mi ? Dilimizden bazı kelimeler onların diline geçmiş. Sokaklar labirent gibi rast gele geziyoruz. Bol bol şehrin resimlerini çekiyoruz. Kotor kalesine çıkılan kapının önüne geliyoruz çocuklar ve bebek arabası yukarı çıkışı bir başka sefere diyerek erteliyoruz. Gezerken bir meydana denk geliyoruz Ve keman sesini duyup dinlemek üzere mola veriyoruz. Gotik Tarzdaki St. Triphon Katedralinin bulunduğu meydanda acıktık bir pizzacıda mola veriyoruz. Yemek kolalar dahil 16 Euro incecik ve çok güzel bir pizzaydı tadı hala damağımda. Tekrar dar sokaklardan geçerek çıkışı bulmaya çalışıyoruz. Bir sellfie ile Kotor gezimizi tamamlıyoruz.

Çetine' ye dönerken solumuzda şehrin gece manzarasını görünce durup videoya çekiyoruz. Çetine' ye döndüğümüzde mahallemizin kedilerini besleyerek günü tamamlıyoruz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=W66ghoVHeAI&t=1s


YENİ VİDEOLARIMIZI BU BAŞLIKTA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
 


tronur

onur guler
Mesajlar
7
Tepkime puanı
3
Yer
İstanbul
Web
www.fitbull.com
Mükemmel Rota!
Bosna Hersek ve Karadağ versiyonunu Uçak ve kiralık araç ile yapmıştık. Şimdi aynısını araba ile düşünüyorum. Benim Schengen'im var ama eşimin yok, Vize istemeyen Ülkelere gidiş için ise ya Yunanistan'dan ya Bulgaristan'dan geçmem gerekiyor tabi. Transit vize halledilebilir mi? Siz nasıl çözdünüz?
bulgaristan multi vize alırsanız bulgaristan uzerinden gidebilirsiniz. schengen almak şu an imkansız
 

Savaş KINAY

Ana Kamp
Mesajlar
23
Tepkime puanı
21
Web
www.youtube.com

12ep - Karadağ ( Montenegro ) - BUDVA - Sveti Stefan​

Videolarımızı beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Sabah erken uyanıp Çetine’ de evimizde kahvaltımızı yapıp Budva’ ya doğru yola çıkıyoruz. Çetine’ de sokak lambalarını güneş enerjisiyle çalışır hale getirılmiş olduğunun farkına varıp resimlerini çekiyoruz.

Budva’ yı yukardan dağlardan görünce resim ve video çekimi için duruyoruz. Hedefimiz eski kentin bulunduğu yarımada. Aracımızı Tre Canne otelinin sağ yanındaki otoparka bırakıp yürüyoruz. 1,2 km yürüdükten sonra Budva Old Town' a ulaşıyoruz. Kotor' a benziyor. Dar taş sokaklar. Taş döşeli yollar. Acıkınca tavsiye üzerine, dilim olarak satılan pizzadan yiyoruz. Şöyle büyük bir pizzanın dilimi 2 Euro.

Deniz kıyısından arabamızın olduğu otoparka doğru etrafı gezerek ve resim çekerek yürüyoruz.. Hava çok sıcak. Ama şehir ve manzara çok güzel. Budva’ da deniz kıyısında Submarine isminde bir deniz aracı var. Denizaltıya benziyor ama değil. Tabanı cam olan bir tekne 12 yaşından küçükler için 8 Euro fiyatı.

Otoparktan arabamızı alıp Sveti Stefan' a doğru yola çıkıyoruz. Sveti Stefan, Budva'nın yaklaşık 6 kilometre güneydoğusunda, Budva Rivierası'nın ve tüm Akdeniz'in sıra dışı eşsiz bir adası ve şehri. Bu küçük adacık 5 yıldızlı bir oteldir. Burada ailecek resim çekinmek istiyoruz. Fransız bir aile bizim resmimizi çekiyor You Tube kapak resmimiz böylece oluşuyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=gbXO982FjZI&t=15s


YENİ VİDEOLARIMIZI BU BAŞLIKTA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
 Savaş KINAY

Ana Kamp
Mesajlar
23
Tepkime puanı
21
Web
www.youtube.com

13ep - Bosna-Hersek ( Mostar )( Mostar Köprüsü )​


Videolarımızı beğenmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Sabah Çetine’ de evde kahvaltımızı yapıp Dubrovnik’ e olan yolculuğumuza başlladık. Navigasyon cihazımız kısa diye bizi oldukça eski, dar, virajlı dağların arasındaki bir yoldan götürüyor. Bir yol düşünün tek araba genişliğinde. 2 saat boyunca sizi geçen, karşıdan gelen hiç araba yok. 2 saatin sonunda sola çekip mola veriyoruz. Karşımızdan bir araba geliyor. Bir italyan bizi görünce duruyor. İlk sözü ‘ open road ‘ ( Yol açık mı ?). Karşısından kimse gelmeyince yolun açık olup olmadığından emin olamamış. Biz de ona ‘ Open Road ‘ diye sorduk.Karşılıklı gülümseyerek vedalaştık ve yolumuza devam ettik.

Vraćenovići sınır kapısında çok uzun bir araç kuyruğu vardı. Sıraya girdiğimiz yerden sınır görünmüyor du. Sınırda işlemler yavaş olunca 4 saate yakın zaman kaybettik.

Bosna Hersek' teyiz biraz Karadenizi andırıyor. Karadeniz demişken bizi yağmur karşılıyor. Çok vakit kaybettik Dubrovnik’ ten vaz geçiyoruz. Rotamızı Mostar' a doğru değiştiriyoruz. Yağmur eşliğinde serin bir yolculukla Mostar' ın yolunu tutuyoruz. Hava kararmaya başlıyor.

Mostar' da kiraladığımız Iman Hostel'i buluyoruz. Geceliği 25 Euro. Bosna Hersek'te bulunan Mostar köprüsü 9 Kasım 1993'te Boşnak-Hırvat Savaşı sırasında Hırvat güçleri tarafından yıkılmıştı. Köprü Türkiye'nin de desteğiyle orjinaline uygun olarak tekrar inşa edilmiştir. Mostar köprüsü İngiliz Prensi Charles tarafından 23 Temmuz 2004 tarihinde yeniden açıldı.

Hostel’ imizde hiç oyalanmadan köprüyü görmek için çıkıyoruz. Yıkılışını gördüğüm sonrada tekrar yapılışını televizyonda izlediğim köprüyü dünya gözüyle görüyorum. ‘’ Hayaldi gerçek oldu. ‘’ Köprüyü geçmek için ilerlerken yerdeki parlak nehir taşları dikkatimizi çekiyor. Görünüşü güzel ama bebek arabasıyla gezmeye uygun değil. Mostar köprüsünü geçiyoruz. Gördüğümüz manzara muazzam güzel, çok kalabalık, insanlar eğleniyorlar.

Gündüz gözüyle Mostar köprüsünü görmek için sabah erkenden yollara düşüyoruz. Yolda Koski Mehmet Paşa Camii’ ne rastlıyoruz. Bu cami 1618 tarihinde yaptırılmış. T. C. Diyanet işleri Başkanlığı, Tokyo Camii Vakfı işbirliği ile 1992-1994 savaşında yıkılan minaresi yeniden yaptırılmış. Cami’ nin içi ve dışı tamamen restore edilmiştir. Camii’ nin içindeki dükkanlarda küçük hediyelik eşyalar satılmakta. Camii' nin gölgesinde dinlenip. Ölmüşlerimizin ruhuna bir dua okuyup, Mostar köprüsünü gündüz gözüyle görmek için yolumuza devam ediyoruz.

Köprü ve çevresi yine çok kalabalık. Köprünün üzeri de manzarayı seyreden resim çektiren turistlerle dolu. Ben de çektirsemmi ? Ailecek bir selfi yapıyoruz. Tam köprüyle vedalaşıp. Mostar' dan ayrılmak üzereyken. Elis yere oturup ben gitmem kimseyi de göndermem diye inat etmez mi :smiley:))) Sonunda Elis’ i ikna edip Blagay Tekkesi’ ne doğru yola çıkıyoruz.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=toNGmXz54sk


YENİ VİDEOLARIMIZI BU BAŞLIKTA PAYLAŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ.
 

BENZER İÇERİKLERForum istatistikleri

Konular
100,257
Mesajlar
1,480,617
Kullanıcılar
168,202
Son Üye
Srcnkstrt

SON KONULAR

BENZER İÇERİKLER

       
   KURUMSAL    BAĞLANTILAR    GİZLİLİK VE KULLANIM    BİZİ TAKİP EDİN
   Hakkımızda    Gezenbilir Dernek    Forum Kuralları    Youtube
   Yönetim    Gezenbilir Kültür    Üyelik Sözleşmesi    İnstagram
   Haberler    Gezenbilir Medya    Gizlilik Politikası    Twitter
   Logo ve Görseller    Gezenbilir Stüdyo    Çerez Politikası    Facebook Grup
   İletişim      Yardım    Facebook Sayfa
         Tüm Diğer Sosyal Medya Hesaplarımız
     
        
       

HAYATİ UYARI: Forumlarda yer alan tüm konular sadece referans amaçlıdır ve içeriklerinde hayati risk taşıyan tehlikeli spor ve benzeri özel uğraşılar olabilir. Lütfen forumlarda okumuş olduğunuz spor veya özel uğraşıların uzmanlarından yardım almadan kendi başınıza denemeye çalışmayın. Aksi halde meydana gelebilecek aksiliklerden dolayı gerek forum yöneticileri, gerekse içerik yazarları hiçbir sorumluluk kabul etmeyeceklerdir.

TELİF UYARISI: Forumlarda yayınlanan yazılı ve görsel materyallerin tüm hakları ve sorumluluğu yazarlarına aittir. Bu materyalleri izinsiz kopyalamak ve kullanmak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasası'na göre suçtur.

SORUMLULUK REDDİ: Forumlarda yer alan, kullanıcıların oluşturduğu tüm yazılı ve görsel içerik, görüş ve bilgilerin doğruluğu, eksiksiz ve değişmez olduğu, yayınlanması ile ilgili yasal yükümlülükler içeriği oluşturan kullanıcıya aittir. Bu içeriklerin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından Gezenbilir ve forum yönetimi hiçbir şekilde sorumlu değildir. Sorularınız için içeriği oluşturan üye ile irtibata geçebilir veya iletişim formumuzu kullanarak yönetime bildirebilirsiniz.

Yer Sağlayıcı: VERİTEKNİK Belge No: YS-308

 

  Copyright © 2000 - 2020 Gezenbilir

     
Üst