2 Haftalık Karadeniz Gezisi Için Yeni Karavancıya Tavsiye

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan oguzy Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,272

oguzy

Yeni Üye
Herkese selam. Karavan tecrübem hiç yok ama şu pandemi zamanlarında Ağustos ayı gibi 2 hafta Karavanla Karadeniz turu yapmayı planlıyorum. Her tür tavsiyeye açığım bu konuda. Karavan kiralama konusunda öneri site, güzergah, Karavanla Karadenizde nerelerde mola verilir gibi her şeye açığım. Hedefim Artvine gitmek aslında. Istanbul'dan yola çıkacağım. Belki doğrudan Artvine gider orada vakit geçirir, sonra dönüş yolunda gezerim. Derdim biraz şehirden uzaklaşmak, teknolojiden uzak doğaya takılmak. Gece yolculuğu yapar mıyım emin değilim, pek sevmem gece araç sürmeyi, muhtemelen geceleri kendimle geçirdiğim zamanlar olacak. Dediğim gibi hiç kafamda bir plan yok, video izleyip, aynı seyahati yapanların tecrübelerini okuyorum.
Sevgiler.

Etiketler

Herkese selam. Karavan tecrübem hiç yok ama şu pandemi zamanlarında Ağustos ayı gibi 2 hafta Karavanla Karadeniz turu yapmayı planlıyorum. Her tür tavsiyeye açığım bu konuda. Karavan kiralama konusunda öneri site, güzergah, Karavanla Karadenizde nerelerde mola verilir gibi her şeye açığım. Hedefim Artvine gitmek aslında. Istanbul'dan yola çıkacağım. Belki doğrudan Artvine gider orada vakit geçirir, sonra dönüş yolunda gezerim. Derdim biraz şehirden uzaklaşmak, teknolojiden uzak doğaya takılmak. Gece yolculuğu yapar mıyım emin değilim, pek sevmem gece araç sürmeyi, muhtemelen geceleri kendimle geçirdiğim zamanlar olacak. Dediğim gibi hiç kafamda bir plan yok, video izleyip, aynı seyahati yapanların tecrübelerini okuyorum.
Sevgiler.
Batıdan Doğuya benim sevdiğim yerler:
Kırklareli İğneada
Kocaeli'nde Ormanya, Acarlar Longozu
Bartın, İncekum
Amasra
Kastamonu kanyonlar, İnebolu
Sinop İnceburun Feneri (TRnin en kuzey noktası)
Samsun, bilumum tarihi yerler
Ordu, Yason Burnu
Trabzon, tarihi yerler (ama özellikle Cephanelik), Uzungöl (Araplar nedeniyle fiyatlar fahiş)
Rize, Ayder (artık fazla turistik), Zilkale
Artvin (şehir için karavanla tırmanmak için yollar fazla dik ve aşırı dar. Aşağıda parkedip toplu taşımla Kafkasör)
-Ulugöller (iki adet)
-Maçahel (MUTLAKA)
- Gitmişken aracı bırakıp sınırdan yaya geçerek Batum

Vaktiniz ölçüsünde seçin beğenin alın.

Kırklareli İğneada
Bartın, İncekum
Amasra
Ordu, Yason Burnu
Trabzon, tarihi yerler (ama özellikle Cephanelik), Uzungöl (Araplar nedeniyle fiyatlar fahiş)
Artvin (şehir için karavanla tırmanmak için yollar fazla dik ve aşırı dar. Aşağıda parkedip toplu taşımla Kafkasör)
-Ulugöller (iki adet)
-Maçahel (MUTLAKA)

Teşekkürler. Güzel özet olmuş

Merhaba. Şimdiden iyi gezmeler. İki yıl önce ağustosta bir gezim olmuştu. Enerji konusunda nasıl bir yol izlersiniz bilemiyorum ancak gezim sırasında Ordu ve Rize arası bir hafta boyunca güneş yüzü göremedik bilginize..

Merhaba. Şimdiden iyi gezmeler. İki yıl önce ağustosta bir gezim olmuştu. Enerji konusunda nasıl bir yol izlersiniz bilemiyorum ancak gezim sırasında Ordu ve Rize arası bir hafta boyunca güneş yüzü göremedik bilginize..
Baktığım karavanlarda güneş enerjisi ile veya hareketle şarj durumu var yazıyor. Bu güzergahlarda karavanlara özel yerler var mı bilmiyorum.

Macahel yani CAMİLİ köyü çok güzel bir yerdir. Balı pahalıdır ama çok güzeldir. Bir güzel özelliği var ki inanılmaz: Dünyada bulunduğu ortamın havası yani atmosferinde en çok oksijen olan yer Camili köyü yöresidir.
Uzungöle giderseniz gölü besleyen dereyi takip ederek yukarılara göllerin olduğu yerlere gidin derim yol biraz diktir ama düzgündür her gün çevre oteller kendi araçları ile müşterilerini gezdirmek için bu göllere getirir

Kırklareli İğneada
Bartın, İncekum
Amasra
Ordu, Yason Burnu
-Ulugöller (iki adet)
-Maçahel (MUTLAKA)

Abi borçka karagölü eklemeyi unutmuşsunuz. Birde sera gölü vardı.

Son düzenleme:

Tavsiyede bulunurken gezme süresince tercihleriniz nedir diye sormayı unuttuk. Tabiat güzelliği olarak uzun göle gelmeden birkaç kilometre önce sağa sapaktan yukarıya Sultan Murat yaylasına çıkarsanız çok güzel yerlere uğramış olursunuz.

Baktığım karavanlarda güneş enerjisi ile veya hareketle şarj durumu var yazıyor. Bu güzergahlarda karavanlara özel yerler var mı bilmiyorum.

Dışarıdan enerjiye ihtiyacınız yoksa (yani 12V sistemle idare edebiliyorsanız) özellikle Doğu Karadeniz'de karavanlara özel yerlere ihtiyacınız yok. Sahil boyunda park edeceğiniz yer sıkıntısı çekmezsiniz. Tek sorun yanınızdan akan trafiğin gürültüsü olur. Gürültü istemem derseniz biraz içerilere doğru kaçarsınız. Yeşilliğin içinde keyfinize bakarsınız.

Abi borçka karagölü eklemeyi unutmuşsunuz. Birde sera gölü vardı.

Karagöller yerine Ulugöl'ler yazmışım, özür dilerim.

Biri Borçka'nın diğeri Şavşat'ın iki tane Karagöl'ü vardır. İkisi de birbirinden güzeldir. Yalnız orada gece konaklamaya kalkarsanız, hiç bir hizmet almasanız da sizden para isterler. Gündüz verdiğiniz park parası gözlerini doyurmaz. Üzerine bir de gece konaklamak için kamping parası isterler. :mad: Ben son gittiğimde bu yüzden küfredip terketmiş ve gidip yolda bir yerlerde konaklamıştım.

Smela

Sümela Manastırı hiç unutamadığım yerlerden birisi. Eşimle yürüyerek yukarı 45 dakikada çıktık. Alttan bakınca farkedilmiyor ama içeriye girince kendimi bir şehire girmiş gibi hissettim.

Giresun doğası itibarıyla çok etkileyiciydi. Bir de buna Kümbet yaylası yolundaki Halil Paşa tüneli ve yayladan sonraki Hacı Abdullah Ağa duvarı da eklenmişti. Tavsiye ederim. Kümbet'e giderken uğradığım bir yaylada karavanlar da vardı.

Karagöller yerine Ulugöl'ler yazmışım, özür dilerim.

Biri Borçka'nın diğeri Şavşat'ın iki tane Karagöl'ü vardır. İkisi de birbirinden güzeldir. Yalnız orada gece konaklamaya kalkarsanız, hiç bir hizmet almasanız da sizden para isterler. Gündüz verdiğiniz park parası gözlerini doyurmaz. Üzerine bir de gece konaklamak için kamping parası isterler. :mad: Ben son gittiğimde bu yüzden küfredip terketmiş ve gidip yolda bir yerlerde konaklamıştım.
Hocam ben de şavşat karagöle kadar çıkıp istedikleri park parasına kızıp durmadan geri dönmüştüm.Demek ki bir ben değilmişim:smiley:

Karagöller böyle galiba, Borçka Karagöl'e giderke yağmur bastırdı, araç yokuşu çıkamadı , ben de 400 metre geride yolda aracı kenara bırakıp, yürüyerek çıkmıştık, benden otopark parası istemişlerdi. Ne komik adamlardı :smiley:

.
Karadeniz’i gezmemizin üzerinden çeyrek yüzyıldan fazla zaman geçti. Şimdi tekrarı, o günlerin bende yıkılması olur diye korkuyorum..
Dünyaya erken gelmenin hep zararı olacak değil ya.. :yum:

Dünyada bulunduğu ortamın havası yani atmosferinde en çok oksijen olan yer Camili köyü yöresidir.

* Ormanların, bitki yapısına da bağlı olarak değişken yapıda ama doğadaki temel oksijen üretim kaynakları olduğunu,
* oksijen yoğunluğunun yükseklikle azalıp, gün boyunca değiştiğini ve
* ısının oksijen üretimine etki eden bir değişken olduğunu biliyorsak sakın “Dünyada oksijeni en bol yer” tanımı turistik ve magazinsel bir yaklaşım olmasın ? :wink:
Sizleri bilmem ama ben, Türkiye’de böyle kaç yer olduğu iddiasını saymayı çoktan bıraktım. :yum:

...
Oğuz bey size keyifli yolculuklar.
İlerisi için karavan düşünceniz varsa bu arada en akıllı yatırımı yapıyorsunuz..

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri