2010 Fiat Ducato L4h2 Karavan Yapımına Başlıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Karavanlahayat Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 119
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 37,893
Merhaba dostalar,

Kısıtlamaların uzun olması nedeni ile epey boş zamanımız olacak. Bu vesile ile birkaç gün de izin alıp Elektrik kablolamasına ve temiz su tesisatını çekmeye karar verdim. Artık kapanmayı bahçemizde, karavanımızda karşılayacağız.

Elektrik tesisatında marin kablo tedariki bu süreçte çok zor olduğundan mecburen TTR kablo kullanmak durumunda kalacağız.

220V hatlar için 3*2,55 TTR, 12V hatlarda ise 2*1,5 TTR kablo tedark ettim. Ancak, Elektrikli WC elektrik beslemesini en az 6mm kablo ile yapmayı planlıyorum. Akım değeri epey yüksek. Anlık tüketim değerleri 300W değerlerinde olabiliyor. Henüz tedarik etmediğimizden garantili olması için kesiti artıracağım.

Buzdolabı konusunda 12V olması yönünde isteğim var ancak bütçesel olarak 220V a da geçebilirim. Burada invertör'ün gücü ön plana çıkıyor gibi bir izlenime kapıldım. bu nedenle buzdolabının bulunduğu kısıma hem 220V hem de 12V altyapı kuracağım.
Elektrik Malzemesini Ostimde bir oto elektrik toptancısı ve bir inşai elektrik malzemesi satıcısından temin ettim. Tamamı 580 TL civarı tuttu.
50m- 3*2,5mm
35m- 2*1,5mm
5 Ade 6W tavan tipi (gömme) Led (12V)
1 Adet 12 li Sigorta kutusu
Işıklı açma kapatma switchleri (8 adet)
Konnektör (1 kutu), Konnektör Kl, Bant v.s. (10 ar adet)
Güneş paneli sistemi ve Mobilya sonrası alınacak dahaçok malzememiz olacak...

Temiz su tesisatı için pnomatik sistemlerde kullanılan ekipmanlardan tercih ettim.
Kullanacağım malzemelerin toplamı 650 TL civarı tuttu ancak esnekliği nedeni ile araç üzerinde işlemesi ve kullanım sırasında pprc ve pe-x boruya göre sarsıntı altında daha dayanıklı olacağı kesin. Boru miktarını ben fazla aldım biraz zaten yarısından fazlası da boru tuttu.
Aşağıdaki malzemeleri aldım. Eksik kalmadığını düşünüyorum ancak montajda belli olacak :smiley:

20m Soğuk su için (Mavi - 12mm çaplı Pnomatik hortum)
16m Sıcak Su için (Siyah - 12mm çaplı Pnomatik hortum) Kırmızı yoktu ellerinde :((
1 adet 6 lı kollektör (Soğuk su tesisatı için)
1 adet 3 lü kollektör (Sıcak su tesisatı için)
8 adet küresel vana (1/4") (Kollektör üzerinde)
8 Adet konnektör (1/4"-12mm) (Kollektör üzerinde)
3 adet kör tapa (kollektör üzerinde 1 adet rezerv ağız ve 2 yan kapatmaları için)
2 adet hortum bağlama ağzı (1/4)
2 Adet nipel (12mm-12mm) (boru uzatma
4 Adet 12mm-1/2" Rekor (Musluk ve şofben bağlantısı için)
teflon bant. v.s.

Montaj aşamalarını ayrıca paylaşacağım.

selamlar.
Orhan Bey biz bu firmanın dolaplarını forumda 2012 li yıllar da kullananların yorumlarını ve güncel memnuniyetlerini sorguladım, firma sahibi ile görüştüm ve bize uygun olduğu kararını verdim. Firma üretimi 12 v olarak ( istenirse röle ile 220v kullanimi var biz bunu seçtik ) yapıyor. Görüşüp değerlendirebilirsiniz.

05057123561 Ahmet Bey firma sahibi
05321201494 Berkay Bey
Geçen yıl bir Alman firması ile bir ortaklık da yapılmış. Bu firmanın nasıl bir desteği oldu bilgim yok.

Etiketler
Merhaba dostalar,

Kısıtlamaların uzun olması nedeni ile epey boş zamanımız olacak. Bu vesile ile birkaç gün de izin alıp Elektrik kablolamasına ve temiz su tesisatını çekmeye karar verdim. Artık kapanmayı bahçemizde, karavanımızda karşılayacağız.

Elektrik tesisatında marin kablo tedariki bu süreçte çok zor olduğundan mecburen TTR kablo kullanmak durumunda kalacağız.

220V hatlar için 3*2,55 TTR, 12V hatlarda ise 2*1,5 TTR kablo tedark ettim. Ancak, Elektrikli WC elektrik beslemesini en az 6mm kablo ile yapmayı planlıyorum. Akım değeri epey yüksek. Anlık tüketim değerleri 300W değerlerinde olabiliyor. Henüz tedarik etmediğimizden garantili olması için kesiti artıracağım.

Buzdolabı konusunda 12V olması yönünde isteğim var ancak bütçesel olarak 220V a da geçebilirim. Burada invertör'ün gücü ön plana çıkıyor gibi bir izlenime kapıldım. bu nedenle buzdolabının bulunduğu kısıma hem 220V hem de 12V altyapı kuracağım.
Elektrik Malzemesini Ostimde bir oto elektrik toptancısı ve bir inşai elektrik malzemesi satıcısından temin ettim. Tamamı 580 TL civarı tuttu.
50m- 3*2,5mm
35m- 2*1,5mm
5 Ade 6W tavan tipi (gömme) Led (12V)
1 Adet 12 li Sigorta kutusu
Işıklı açma kapatma switchleri (8 adet)
Konnektör (1 kutu), Konnektör Kl, Bant v.s. (10 ar adet)
Güneş paneli sistemi ve Mobilya sonrası alınacak dahaçok malzememiz olacak...

Temiz su tesisatı için pnomatik sistemlerde kullanılan ekipmanlardan tercih ettim.
Kullanacağım malzemelerin toplamı 650 TL civarı tuttu ancak esnekliği nedeni ile araç üzerinde işlemesi ve kullanım sırasında pprc ve pe-x boruya göre sarsıntı altında daha dayanıklı olacağı kesin. Boru miktarını ben fazla aldım biraz zaten yarısından fazlası da boru tuttu.
Aşağıdaki malzemeleri aldım. Eksik kalmadığını düşünüyorum ancak montajda belli olacak :smiley:

20m Soğuk su için (Mavi - 12mm çaplı Pnomatik hortum)
16m Sıcak Su için (Siyah - 12mm çaplı Pnomatik hortum) Kırmızı yoktu ellerinde :((
1 adet 6 lı kollektör (Soğuk su tesisatı için)
1 adet 3 lü kollektör (Sıcak su tesisatı için)
8 adet küresel vana (1/4") (Kollektör üzerinde)
8 Adet konnektör (1/4"-12mm) (Kollektör üzerinde)
3 adet kör tapa (kollektör üzerinde 1 adet rezerv ağız ve 2 yan kapatmaları için)
2 adet hortum bağlama ağzı (1/4)
2 Adet nipel (12mm-12mm) (boru uzatma
4 Adet 12mm-1/2" Rekor (Musluk ve şofben bağlantısı için)
teflon bant. v.s.

Montaj aşamalarını ayrıca paylaşacağım.

selamlar.
Biz Gezenbilir de 2012 de yapılmış bir paylaşımı okuduk. Bu güne kadar kullanmaya devam edenlerin görüşlerini de öğrendim..
Firma sahibi ile de görüştük. 12volt olarak üretim yapıyorlar. Geçen yıl bir Alman firması ile de ortaklık yapmışlar. Teknik olarak katkısı nasıl olur bilemiyorum. Bir-çok dönüşüm yapan kişi ile görüştüm kararımızı bu firmafan yana tercih ettik. En baştan 12v istiyorduk. 220V hiç kullanmayı düşünmüyoruz. Acil durumlar icin kucuk bir inveryer bulunduracağız. Ama konaklama alanlariındaki harici 220v bağlantı dışında ihtiyacımız da yok.

Firma Uzman Soğutma
05057123561 Ahmet Türkoğlu firma sahibi. Görüşüp bilgi alabilirsiniz.
Selamlar...🖐

Dostlar merhaba,

İsmim Doğan,
Bir gün yolda komşumuz, karavanını temizleyen Erol Yaralı abi ile kısa bir sohbetten sonra karavan ile hayatı araştırmaya başladım ve yaklaşık 1 yıl önce aranıza katıldım. Bu süre zarfında sadece uzaktan izliyordum. 2 hafta önce biz de hayalimize kapılıp bir Fiat Ducato 15 m3 L4H2 (16+1 camlı minibüs) satın aldık. Şimdi yavaş yavaş karavan yapımına başlayacağız. 3 küçük çocuğum var bu nedenle 4+1 ruhsat almak üzere yola çıktım. Planımda aşağıdaki tüm özelliklerin olmasını planlıyorum. Tavsiye ve uygun malzeme tedariki için yönlendirmenize açığım.

Sketch up dan bir çizim de yaptım. Tasarım fotoğraflarımı da mesaja ekliyorum. Küçük değişiklikler tabi ki olacaktır. gözünüze batan detayları aktarabilirsiniz.

instagram hesabımdan da yapım aşamasındaki video ve resimleri ayrıca paylaşacağım. instagram hesabım @karavandahayat oradan da takip edebilirsiniz.

1- 4+1 yolcu kapasitesi
2- Arkaya C oturma grubu (2 kişilik yatak olacak) /masa (sökülebilir) ve üste sökülebilir (ya da asansör) ranza yatak
3- Ön 2 li koltuk ve masa grubu (yatak olabilecek)
4- 12V ve 220V elektrik alt yapısı (1 ya da 3 kW tam sinus inverter + 300/400W güneş paneli)
5- 220V Led TV
6- 220V Buzdolabı
7- Elektrikli maceratörlü WC, Duş (Hermetik Şofben-Gazlı)
8- 150-200 Lt temiz ve pis su tankları - gösterge panelleri v.s.
8- Led Aydınlatma (2 okuma, 3 kademe Tavan, 1 Ön Masa aydınlatması, Dış aydınlatma)
9- Mutfak (2 Li gazlı ocak, sıcak/soğu su tesisatı, lavabo)
10- Webasto diesel ısıtıcı (5-8kW)
11- Kauçuk(alüminyum folyolu) izolasyon
12- İç kaplama (buna henüz karar veremedim :smiley:) )
13- Tente (detay araştırmadım)
14- Araç üstü sepet (tasarım aşamasında)
15...... Birçok küçük detay.

İyi dileklerinizi ve desteklerinizi bekliyorum.

Selamlar .
Çok güzel hayırlı olsun.

Merhaba,

Az önce güneş enerjisi için siparişimi verdim. Çarşamba elimizde olmasını bekliyoruz. sonrasında montaja devam edeceğiz.

DC ve AC sigortaları henüz temin edemedim. uygun fiyatlı ve doğru ekipman için tavsiyenizi beklerim.

Aldığım güneş enerji sistemi ekipmanların listesini diğer merak edenler için buraya ekliyorum. Sistem toplam 7000 TL tuttu.

- Mc4 Konnektör tekli (1 adet)
- 6mm Kırmızı Solar Kablo (9 metre)
- 6mm Siyah Solar Kablo (9 metre)
- 16mm Akü Bağlantı Kablosu (3m kırmızı + 3m siyah))
- Mc4 Branş Konnektörü - 2'li Konnektör - (1 adet)
- Lexron 1kVa 12V Tam Sinüs Akıllı İnverter (1 adet)
- Lexron 20Ah MPPT Şarj Kontrol Cihazı (1 adet)
- Lexron 105 Ah 12V Jel Akü (2 adet)
Ebat - Ağırlık : 368*172*219mm. - 31 kg. Menşei: Kore
- 200W Watt Monokristal Güneş Paneli (2 adet)
Çıkış Gücü : 200W Vmp(V) : 20,70 Voc(V) : 23,80 Imp(A) : 9,79 Isc(A) : 9,99 Boyut (mm) : 670*1480*30 Ağırlık (kg) : 11,9

Kolay gelsin, merakla takipdeyim. Ayrıca ürün özelliklerini ve fiyat bilgisi vermeniz yeni başlayacaklar için çok faydalı olur.
Teşekkürler Mustafa bey,

Toplam fiyatı yazmıştım aslında ama birim fiyatlarını da ekleyelim hemen.

- Mc4 Konnektör tekli (1 adet) - 19tl/adet
- 6mm Kırmızı Solar Kablo (9 metre) -10tl/m
- 6mm Siyah Solar Kablo (9 metre) - 10tl/m
- 16mm Akü Bağlantı Kablosu (3m kırmızı + 3m siyah)) - 28tl/m
- Mc4 Branş Konnektörü - 2'li Konnektör - (1 adet) - 49tl/ad
- Lexron 1kVa 12V Tam Sinüs Akıllı İnverter (1 adet) - 1.470 tl
- Lexron 20Ah MPPT Şarj Kontrol Cihazı (1 adet) - 510 tl
- Lexron 105 Ah 12V Jel Akü (2 adet) - 1.530tl/ad

- 200W Watt Monokristal Güneş Paneli (2 adet) - 770 tl/ad

Çıkış Gücü : 200W Vmp(V) : 20,70 Voc(V) : 23,80 Imp(A) : 9,79 Isc(A) : 9,99 Boyut (mm) : 670*1480*30 Ağırlık (kg) : 11,9

Teşekkürler Mustafa bey,

Toplam fiyatı yazmıştım aslında ama birim fiyatlarını da ekleyelim hemen.

- Mc4 Konnektör tekli (1 adet) - 19tl/adet
- 6mm Kırmızı Solar Kablo (9 metre) -10tl/m
- 6mm Siyah Solar Kablo (9 metre) - 10tl/m
- 16mm Akü Bağlantı Kablosu (3m kırmızı + 3m siyah)) - 28tl/m
- Mc4 Branş Konnektörü - 2'li Konnektör - (1 adet) - 49tl/ad
- Lexron 1kVa 12V Tam Sinüs Akıllı İnverter (1 adet) - 1.470 tl
- Lexron 20Ah MPPT Şarj Kontrol Cihazı (1 adet) - 510 tl
- Lexron 105 Ah 12V Jel Akü (2 adet) - 1.530tl/ad

- 200W Watt Monokristal Güneş Paneli (2 adet) - 770 tl/ad

Kablolarınız da hangi marka ve ürünü seçtiniz?
Kablo için tedarik link' i varsa paylaşırmısınız, karşılaştırmak isterim...
🖐

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba,

Aslında paylaşımlarımı intagram üzernden @karavanlahayat hesabımdan yapıyordum. ancak buraya aktarma fırsatı bulmadım.

15 günde epey iş yaptık aslında. Kısaca yaptıklarımızı özetleyeceğim.

12 MAYIS 2021
Güneş panellerimizin montajını başlamak için altyapı çalışmasını tamamladık. Arac tavanını delmek istemediğimiz için aracın orijinal tavan sepet bağlantı noktalarını kullanmak istedik. Ancak bu malzemenin orjinalini bulamadınız için kendimiz bir aparat dizayn ettik. Tamamen kendi elimizdeki imkanlarla yaptık. Çok kuvvetli bir bağlantı aparatı oldu💪videosunu insta igtv olarak paylaştım.
Yarin tavandaki (PSA grubunun kronik hastalığı) boya dökülmelerini rotuşlayıp güneş panellerini yerlerine montaj yapacağız.
Capture1
Capture2
Capture3

Bu bağlantı parçalarının montajını görmek isterseniz aşağıdaki linkten izleyebilirsiniz.

(Ducato Tavan sepeti montaj aparatı. Tasarım ve imalat kendimize aittir. Her hakkı @karavanlahayat a aittir. 😁 💪🧿)

13 MAYIS 2021 -
Bugün sadece yarım gün çalıştık ama yine epey ilerledik. Yaptığımız işlemler şunlar. Resimlerle de kısaca adımları göstermeye çalıştım.
1️ - Tavandaki boya problemi olan yerler basınçlı su ile temizlendi
2️- Boyası kalkmış noktalar zımparalandı
3️- 1 Kat astar atıldı. Akrilik boya ile son Kat boyandı. Tüm boyası kalkmış ve pas olan noktalar elden geçirildi. Boyanın kuruması beklendi. Aracın diğer noktalarindaki kozmetik işler ayrıca bir profesyonele yaptırılacak. Ya tamamen boyanacak, ya da giydirme yapılacak. Ona ileride karar vereceğiz.
4️- Tavan aparatları takıldı. Ara ölçü güneş paneline göre ayarlandı. Takipçilerin tavsiyelerini de dikkate alınarak rijitlik kontrolü yapıldı. Bağlantının çok kuvvetli olduğu anlaşıldı. 💪
Capture4
Capture5
Capture6

14 MAYIS 2021

Paneller yerini buldu. 205W monokristal paneller kullandık. dün yaptığımız taşıyıcı barlar ile paneller çok düzgün ve boşluksuz oturdu. Panellerin sallanmaması için boydan boya ara kayıt atılması gerektiğini anladık. onu ayrıca yapacağız. L profil için gerekli boşlukları bırakarak montajı yaptık. Kablo bağlantılarını bir sonraki çalışmamızda yapıp artık yavaş yavaş araç içine girmeye başlayacağız. Daha bizi pis su tesisatının planlaması ve yapımı bekliyor.

Kısa anlatım videosu aşağıdaki linkte. Umuyorum paylaşımlarım kendi karavanını yapanlara fayda sağlıyordur.
Capture7
Capture8
Capture9
Capture10

23 MAYIS 2021

Bugün babamla yaptığımız işler;
1- panellerin uzun kenarlarına destek amaçlı 30x30x3mm ebatlarında alüminyum destek barları sabitlendi. Salınım yapması önlendi.
2- panel kabloları kısa geldiğinden bir ek kablo yapıldı. iki paneli birleşme noktası panel altına gelecek şekilde ayarlandı.
3- tavanda 2 delik açıldı. Karavan icin özel rekorlu parça dyson silikon ile tavana sabitlendi. Sızdırmaz hale getirildi.
4- içerideki solar kablolar gırtlak boru ile sasedeki büyük saft içinden aşağıya kadar indirildi. Uçları izole edildi. Mppt ve inverter bağlantısını daha sonra yapacağız.

Kısa bir mola: Annemin yaptığı börek, yaprak sarma, kofte/patates ve barbunya ailece afiyetle yenildi. Çay içildi ve acilen aşağı inildi. Annemin eline sağlık 😊

5- geri görüş kamerası için 10mm delik delindi. Altina kauçuk bir şerit takıldı. Etrafı ve altı silikon ile güzelce kaplandı.
6- arka üst stop söküldü. Bu boşluktan video aktarım ve geri vites lambasından elektrik almak için kablolar döşendi.

Bir sonraki haftayı planlamaya başlandı...

Kısa video anlatımı aşağıdaki linkte.

Capture11
Capture12
Capture13
Capture14
Capture15

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR