3 Haftada Vw Transporter Ile Iskandinavya Gezisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan a.adalioglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 86
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,228
Sabah kahvaltıdan sonra Vasa batık gemi müzesine gittik.

DSCN0646
DSCN0654
WP 20160714 008
WP 20160714 015
WP 20160714 018

Etiketler

15 Temmuz tarihinde Oslo ya geldik. Yine şehir içinde park yeri arama mücadelesi verdikten sonra ücretsiz saatin başlamasına 2 saat kala uygun bir psrk yerine park ettim 2 saatlik park ücretini makinaya ödedim. İlk gün oraya mahsus şehir hatları gemisiyle fyord içinde 3 adayı kapsayan kişibaşi 10 tl. ye gelen fiyatla gezi yaptık.

DSCN0690
DSCN0692
DSCN0696
DSCN0698
DSCN0701
DSCN0703

Son düzenleme:

devam,
DSCN0713
DSCN0714

Meğerse o akşam memlekette neler olmuş ta haberimiz yok daha.....

16 Temmuz sabahı kahvaltıdan sonra, viking müzesini ziyaret etmek maksadıyla müzenin olduğu bir sokağa park ettim. Müze giriş ücretini ödedikten sonra müzenin açık wifi sine bağlandım. Ve kızımdan adına darbe denen olayların olduğuna dair bir mesaj düştü. Hemen haber sitelerinden durumun vehametini anladıktan sonra müze bize zehir oldu. yine bazı fotğraflar çektim. Ama bundan sonra bu şartlarda kızımı daha fazla yalnız bırakmamak için daha seri dönmeye karar verdik.(Osloya kadar 2 haftada geldim, ama dönüşüm bir hafta sürdü).

DSCN0718
DSCN0720
DSCN0721
DSCN0722

Oslo da müzeden çıktıktan sonra dönüşe geçtim. Göteborg u görmemiş olmayalım diye kısa bir süre ziyaret ettik. Varberg bölgesinde kapsamlı bir benzincide konakladık. Ertesi gün kahvaltıdan sonra Öğlen yemeği için Malmö İKEA mağzasına girdik. Hakikaten orada da en uygun fiyatta yemekler bu mağazadaydı.

DSCN0728
DSCN0731
DSCN0732
DSCN0733

Aynı gün uzun bir araç yolculuğu yaparak , daha önce belirttiğim köprü ve yollardan geçerek aynı zamanda aynı ücretleri ödeyerek hatta Danimarka'yı da pas geçerek tekrar Flensburg- Almanya ya geldik. Burada geceledik günlerden pazar olduğundan park yeri sorunu yoktu. Hava da soğuktu.

WP 20160717 012

Gezi dönüş planımda tadilat yaptığımdan sonraki rotamız Bremen idi.

Bu arada gezi paylaşımıma ara verip aracımı tanıtmak istiyorum. Aracım VW Transporter, 2006 model. İki yıl önce 8900 km. de İzmirden satın aldım. Aracı alış nedenim tamamen gezme maksatlı konaklama ihtiyacına yönelikti. Karavan almanın ikinci bir araca gereksinim gerektirmesi park yeri, sigorta masrafları vb. nedenleri ile karavan düşünmedim. Bu aracı çift maksatlı kullanmak için projeler geliştirdim. İki senelik süre içerisinde kece ile izolasyonunu yaptırdım. Gertiğinde orta koltuğu çıkararak camper gibi kullanmak için mobilya tasarımı yaptım. Seyyar tuvalet temin ettim. 12-24 volt soğutucu ve 70 Ah. aracın alternatöründen şarjlı yaşam aküsü ekledim. Gezide gerktiğinde kullanmak üzere iki adet piknik tüpü, 220v alabileceğim yerlerde kullanmak üzere tek gözlü elektrikli ocak aldım. Ayrıca 20 lt.lik musluklu su bidonumu da yerleştirdim. Sunuç aşağıdaki gibi oldu; iki kişilik yarı camper. Her iki yatak boyu 1.70- 1.75 oluyor.
Şimdi ortadaki mobilyaları sökerek bagaj bölümüne yerleştirdim ve koltukları yerine taktım.

Ara
WP 20160605 004

Son düzenleme:

pop-up tavan yaptırmayı düşündünüz mü , güle güle kullanın , güzel bir gezi olmuş . takip .

Akşam 18 de Bremenden yola çıktık. Yol üstünde Wolfsburg yakınlarındaki bir tesiste (Benzin istasyonu) konakladık.
Sabah kahvaltıdan sonra tekrar yola çıktık ve 12.00 civarı Leipzing'e geldik. Birkaç saat burada şehri gezdikten sonra tekrar yola çıktık.

IMG 0349
IMG 0350
IMG 0352

Saat 16.00 gibi yola çıktım. Akşam 19.00 civarında Prag a geldim. Akşam yemeği yedikten ve şehri kısaca gezdikten sonra sokakta bir park yerinde konakladık. Daha önce iki defa bu şehre geldiğimden ve yorgun olduğumdan fazla zaman ayırmadım.

Bu noktadan sonra yol boyunca Burno ya uğradık ve akşam Bratislava yakınlarında Mc Donats Drive park yerinde konakladık. Bu şehri de daha önce gördüğümüzden gezmedik.

Sabah kahvaltıdan sonra yolacıktık ve Timişoara ya kadar durmadık. Yine Romanya sınırından geçtikten sonra 6 euro ya vinyet aldım. Şehri tekrar gezdikten sonra sakin bir sokakta geceledik. Timişoara çok hareketli, güzel ve uçuz bir şehir.

22 Temmuz günü sabahı tekrar yola koyularak Sofya ya kadar araba kullandım. Daha önce park ettiğim yere gidererk burada konakladım.

23 Temmuz sabahı yolda kahvaltıdan ve Lidl marketten alışverişten sonra Türkiye ye doğru yola çıktık.
IMG 0378
IMG 0379
IMG 0380

Tükiye girişi yaptıktan sonra ihtiyaç için durduğumuz mola tesisinde kalabalık ve tuvaletlerin pisliğinden kaçarak tekrar yola çıktık. Maalesef bizim gurbetçi olarak nitelendirdiğimiz pek çok insanın bulundukları ülkenin medeniyetinden en ufak feyz alamamış olmalarını görmek çok acı.

TR girişinden E5 üzerindeki kasımpaşa sapağına 4 saatte geldim ancak eve kalan 20km yi 2 saatte geçtim.

Bu geziyi uzun zamandır yapmayı planlıyordum. Aracım ile ilk yurtdışı gezimi de 2 ay önce 4 günlüğüne Yunanistan a yapmıştım. Dolayısıyla araçla ilk uzun yurtdışı gezim oldu. Özellikle İskandinav bölgesi çok hoşumuza gitti. Aklımızdan çıkmıyor. Eğer bir aksilik olmazsa seneye aynı dönemde Nordkapp a kadar uzanmayı ve Norveç Fiyord larını görmeyi hedefliyorum.

Gezi planlamamda bu forumlardan çok istifade ettim bunun için teşekkür ederim. Sorularınız olursa memnuniyetle cevaplarım.

Sağlıcakla kalın.

Ek bilgiler;

- Ehliyetimi yeni çıkan ehliyetler ile değiştirdim.
- Haziran ayı başında bu siteden iletişim kurduğum arkadaş aracılığıyla 100 euro ya 3 aylık yeşil sigorta yaptırdım.
- Navigasyon olarak aracımda igo primo ve windows phone here drive ve maps uygulaması kullandım.(İnternet gereksinimi yok) Hiçbir sıkıntı yaşamadım. Yürüyerek gezerken bu telefon da çok işime yaradı. Kağıt haritaya gerek kalmıyor.
- Bulaşık işinde biraz sıkıntı yaşadık. Bu maksatla bundan sonraki gezilerde toptan plastik malzeme almaya karar verdim. Zamandan da tasarruf olur.
- İskandinav ülkelerine girmeden Almanya sınırında gıda stoğu yapmakta fayda var.
- Duş için donanımlı benzinciler çok uygun. İllede kamping e girmeye gerek kalmıyor. (aracında duş imkanı olmayanlar için) Konaklamak için şehir merkezine yakın kampinglerin girişindeki otoparklardan da ücretsiz istifade edilebilir.
- Otoyol kullanılmadığı zaman sık sık köy ve kasabalardan geçilmekte, sık sık hız 50 km. lere düşürülmekte ilk zamanlar güzel gelsede zamanla hep benzeri yerlerden geçildiğinden sinir bozucu hale gelmekte ve yorgunluk oluşturmaktadır. Aksi takdirde ise cebe kumanda etmektedir. :worried:

- İsveç ve Norveç te yollar paralımı halen bilmiyorum. :confused:

Zet

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri