3 Sistem Buzdolapları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 209
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 119,327
Ynt: 3 Sistem Buzdolapları

RM6401 tipi buzdolabının kullanım kılavuzunda bu tip buzdolaplarının montajı tüm yönleriyle (konumu, havalandırma aralıkları, elektrik bağlantıları vb.) detaylıca anlatılmış.
İlgili sayfaları pdf olarak ekledim.
Arka kısmın yalıtımı ve çizimleri dökümanın hemen ikinci sayfasında (sayfa no 18).

Umarım işe yarar...

Ekli dosyalar

• dometic 3way fridge installation.pdf
    217.6 KB · Görüntüleme: 359

Etiketler

Bir teşekkür de benden... :smiley:

Ferhat'ın da dediği gibi, üç sistem buzdolabı olan ve kullanmayı düşünenlerin çok işine yarayacağı kuşkusuz. ;)

Cavid Sezen

Rica ederim arkadaşlar.

Elim değmişken Dometic in servis kılavuzu da var bende, oldukça detaylı, neredeyse tüm tipleri ve arıza çeşitlerini onarım yöntemleri ile birlikte içeriyor.

Onu da paylaşayım :smiley:

Ekli dosyalar

• dometic 3way fridge service manual.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 469

Değerli Forum Takipçileri,

DOMETIC marka 3-Sistem (Gaz/12V/230V) Buzdolaplarının Türkiye temsilcisi firmamız Eltesan Mobil Teknolojileri olup, her türlü isteğiniz ile ilgili bizimle www.eltesanmobil.com internet sitemizdeki iletişim bilgilerinden temasa geçebilirsiniz.

1997 yılından bu yana Türkiye dağıtıcısı olduğumuz WAECO firmasının, 2007 yılında DOMETIC Group ile birleşmesi ile birlikte DOMETIC (eski ELECTROLUX) markalı 3-sistem buzdolapları da ürün gamımıza girmiştir.

Selamlar,

Suleyman G.

Karavanımızdaki 3 sistem buzdolabını gazla çalıştırma konusunda sorun yaşıyorduk aldığımızdan beri.
Gaz düğmesini basılı tuttuğumda çalışıyor, ancak bırakınca alev sönüyordu. Yolda 12V, kamp yerinde de 220V olduğundan sorun yaşamıyorduk pek. Ama yolda gecelediğimiz zaman sabaha kadar aküyü bitiriyordu.

Dün ve bugün boş vaktim vardı, akşamdan internette biraz araştırma yaptım ve ekteki dökümanı buldum.
3 sistem buzdolabı gaz sorunları hakkında harika bir başvuru kaynağı olmuş.
Tüm olasılıkları detaylı olarak yazmış Herr Wolfgang :smiley: sağolsun.

Almanca bilmem pek ama google translate in de yardımıyla bendeki sorunun termokuplun röleye temasında olduğunu anladım ve bugün hallettim sorunu...

Dolabı çalışır durumda bıraktım, sabah kontrol edeceğim.

Şansım var ki emniyetli ventil sağlammış, çok pahalı yoksa ;)...

Ekli dosyalar

• Wartung_Gasanlage_Kuehlschrank.pdf
    904.6 KB · Görüntüleme: 453

Serdar Bey,

Tebrikler.

Wolfgang Bey çok güzel resimleriyle anlatmış. Üç sistem buzdolabındaki problem çözümünde faydalı olabilecek bir açıklama. Google Translate´nin yeterli olmadığı yerde yardımlaşabiliriz.

Teşekkürler Hüseyin Bey, teknik ve günlük konularda sorun olmuyor da mecazi terimler ve ağdalı, uzun cümleler anlaşılmıyor pek, gerekirse yazarım :smiley:
Şansıma, resimlerde gösterilen buzdolabı benimkinin aynı, hepten kolay oldu :smiley:

Bu arada dökümanın sonundaki linkler de yine üç sistem buzdolabı ile ilgili ve çok güzel...

Uzun süreli denemeler de başarılı; sorun çözülmüş.
Az daha basit bir temas sorunu nedeniyle 250€ luk parçanın yenisini alacaktım...

Kolayca gaz kullanımına geçiyor ve gazla daha hızlı soğutuyor dolap :smiley:

Elektrolux Üç Sistem Buzdolaplarının Bakımı (El Kitabı)

Bilgiler Almanca. Bakım ve arıza aranması resimlerle izah edildiği için faydalı olabilir diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Servicehandbuch-Absorber.pdf
    655.2 KB · Görüntüleme: 336

Üç sistem buzdolaplarrının bakımı için Serdar Beyin (Theta) verdiği birinci linkin yanısıra ikinci bir link daha veriyorum. Serdar Beyin verdiğı linkte resimler ve izah (yazılı) çok iyi. Ikinci link bir video. Karavanda takılı bir buzdolabına nasıl ulaşılacağını ve bakımının nasıl yapılabileceğini gösteriyor. Dil Danimarkaca fakat resimler herşeyi anlatıyor. Iki link birbirini iyi tamamlar diye düşünüyorum.

Ekli dosyalar

• Wartung_Gasanlage_Kuehlschrank.pdf
    904.6 KB · Görüntüleme: 244

Arkadaşlar bu amonyaklı dolaplar gercekten soğutabiliyormu?Ben Manisa yapımlarını pek çok yerde ( otellerde) kontrol ettim bırakın soğutmayı serinletmiyor bile.İkinci el olarak Avrupa yapımları aldım hiç bir şekilde soğutmanın yanından bile geçmiyorlardı.

Sayın Ince999,
çekme karavan mı -motokaravan mı? tartışması nasil hiç bitmezse, kompresörlü buzdolabı mı-absorber buzdolabı mı tartışması da hiç durmaz. Ben uzun yıllardır kompresörlü buzdolabı kullanıyorum ama absorber buzdolabınında üstün tarafları var. Absorber buzdolabının hiç bir parçası aşınmaz. Çünkü hiç bir parçası kompresördeki gibi hareketli değildir. Yenileri çerve sıcaklığının 30 derece altına kadar soğutuyorlar. Hiç ses çıkarmazlar. Yukarda bahsettiğimiz bakımları düzenli yapıldığında sorun çıkarmazlar. Aksine aküler boşaldığı için çalışmayan kompresörlü buzdolapları ile daha sık sorun yaşanır. Halen çok sayıda lüks karavanda absorber buzdolabı vardır. Absorber buzdolabı olanın, karavanının üstünü solar panelle, içini de aküyle doldurmasına gerek kalmaz. Ama absorber buzdolapları, karavanın içinde buzdolabının olduğu yerde sıcaklık 35 dereceyi geçerse yeterince soğutamazlar. Ama karşılığında karavanınızı gölgede tutarsınız. Ayrıca verimli çalışmaları için düz durmaları gerekir. Avrupa’ da karavanparklarda duran karavanların tekerlerinin altına bakarak hangisinde absorber, hangisinde komptesörlü buzdolabı var tahmin etmek kolaydır. Tekerin altındaki takoz genellikle karavanda absorber buzdolabı olduğunun işaretidir.

Sayın Hüseyin bey Amonyaklı dolabın olumlu yanlarını yazmışsınız katılıyorum.Ama sadece benim sıkıntım ise karşılaştığım amonyaklı dolapların hiç soğutmaması sadece birazıcık serinlemesi,bundan dolayı yine sorayım Bu tür dolaplar sahiden buz gibi sogutuyormu?sogutuyorsa benim incelediklerimde hiç bir kırık çıkık patlak kacak olmadığına göre neden soğutmuyorlardı?
Benim bilmediğim bir arıza türü mü var bu cins dolaplarda.
Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.