4.80 m - 680 Kg. lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (İnşallah.. :) )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 245
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 108,919
Ynt: 4.80 M - 680 Kg. Lık Hafif Çekme Karavan Yapıyorum (inşallah.. :smiley: )

Teşekkür ederim, bunun için gayret ediyorum.
Bu yüzden 2 ay "Hak kuşu" gibi panel basımı bekledim ve sonuçta
bana maliyeti üçbin TL civarında olan 2 yan paneli, kıyıya koydum.
Daha önce yazmıştım, beklediğim ağırlıktan çok çektiler,
ağırlık bu karavanda çok önemli. Trafikle takışmak istemiyorum.

Ayrıca bir çok gösterişli malzemeden de vazgeçtim.
Mutfak bankosunu bile Koçtaş da satılan İtalyan malı çok hafif plastik bir dolaptan yapacağım.
Amacım, lüksden ziyade, ihtiyaç görecek, sabit 4 kişilik yataklı, yatak olabilen masalı ve
bol pencereli, ferah, ama ASLA KULLANIM AĞIRLIĞI 750 Kg. ı GEÇMEYEN bir karavan imal etmek.

Sezon geçtiği için de çok acele etmiyorum.

Etiketler

Kiloyu tutturmak için, ondan sakına bundan kese
kuşa çevirip aşağıdaki gibi karavan çıkar mı diye korkmaya başladım ::smiley:

Komik Minik

Aluminyum şasi hakkında daha fazla bilgi edinmek lazım..
Bizim karavan macerasından sonra bir off-road karavan yapmak için tasarıma başlamıştım ve ilk düşündüğüm de aluminyum şasi oldu. Benim imalatla ilgili pek bir tecrübem yok; ama iyi bir araştırıcıyımdır.

Benim gördüğüm 6063 serisi aluminyum alaşımda T4-T5-T6 ısıl işlem görmüş olsa da MIG kaynak noktalarında aluminyum tekrar T0 -yani ısıl işlem görmemiş- haline dönüyor. Buradan da yapısal problemler çıkabilir diye düşünüyordum. Sorunun çözüm yöntemi var mı bilmiyorum. Teardrop tarzı hafif yapılarda belki bağlantı noktaları güçlendirilirse sorun çıkmaz ama 4-5m karavanlarda ben buna güvenemedim.

Neyse, zaten 6. Maltepe buluşmasında eşim Faruk Bey'in Hymer'ini yakından inceleyince -sen hiç karavan yapmakla uğraşma; bir yabancı karavan alalım bitsin bu iş- diye projeye noktayı koydu.

Dolayısıyla sorum beyin jimnastiği niteliğinde.

Sevgili frigo, üretim aşamasıyla ilgili resimleri heyecanla bekliyoruz.

sevgiler

trek71' Alıntı:
Aluminyum şasi hakkında daha fazla bilgi edinmek lazım..
Bizim karavan macerasından sonra bir off-road karavan yapmak için tasarıma başlamıştım ve ilk düşündüğüm de aluminyum şasi oldu. Benim imalatla ilgili pek bir tecrübem yok; ama iyi bir araştırıcıyımdır.

Benim gördüğüm 6063 serisi aluminyum alaşımda T4-T5-T6 ısıl işlem görmüş olsa da MIG kaynak noktalarında aluminyum tekrar T0 -yani ısıl işlem görmemiş- haline dönüyor. Buradan da yapısal problemler çıkabilir diye düşünüyordum. Sorunun çözüm yöntemi var mı bilmiyorum. Teardrop tarzı hafif yapılarda belki bağlantı noktaları güçlendirilirse sorun çıkmaz ama 4-5m karavanlarda ben buna güvenemedim.

Neyse, zaten 6. Maltepe buluşmasında eşim Faruk Bey'in Hymer'ini yakından inceleyince -sen hiç karavan yapmakla uğraşma; bir yabancı karavan alalım bitsin bu iş- diye projeye noktayı koydu.

Dolayısıyla sorum beyin jimnastiği niteliğinde.

Sevgili frigo, üretim aşamasıyla ilgili resimleri heyecanla bekliyoruz.

sevgiler
Aklın yolu bir,profesyonel üreticiden almak en mantıklısı,yerli malı olsun diye diye keyfimizi kaçırmanın anlamı yok...

Bu karavanı toplamaya niyetleniyorum.
Benim işyerimde, benim marangoz makinalarımla,
şasisi hazır, yan panelleri hazır, pencereleri hazır,
iç mobilyaları dahil toplayacak amatör veya profosyonel bir
marangoz - mobilyacı arıyorum.
Bu sitede kendi karavanını toplamış İzmirli bir arkadaşımız da olabilir.

Önerilerinizi bekliyorum.

Bir ara bilgi:

Sadece heves ile kendi karavanını yapanlara karşı nasihatkar bir tutumum olduğu malum.
Bu nedenle net bir açıklamada bulunayım:

Elimden geldiği halde, şasiyi ben imal etmedim,
bu konuda profosyonel hizmet veren ve tip onay belgesi bulunan
mühendis bir arkadaşıma şasiyi imal ettirdim.
Daha sonra onun tadilat projesi ile de karavanı TÜV den geçirip plakalı olarak kullanacağım.
220

Son düzenleme:

Bu mesajım halen geçerli..
İnşallah bir müracaat olur,makul teklif ile..

Powered by Wikiloc

Öncelikle sormalıyım;
Bende çift dingil(4 teker) frenli belgeleri olan AL-KO dan şasi alıp, aynısını yapmayı düşünüyorum.Şasi için sorun yok,fakat üst yapı için kimse tip onay vermiyor.
Tip onay belgesi römork için alınıp üzerine karavan yapıldıktan sonra TSE -tescil -plaka ve TUV işlemlerimi olacak ?
Karavanın ayrı tip onayı !
Römork için ayrı tip onayı !
İzmir de karavan için tip onayı olan bir yer olduğunu bilmiyorum.
Araç tadilat - LPG dönüşüm -Çeki demiri buna benzer işlemler için yetki belgesi ve tip onay olabilir.
750 kg aşan 3500 kg geçmeyen bir karavan için Tip onayı ayrı olması gerekir.

İzmir de AKS römork firması bu konuda becerikli ve belgeli.
Karavan imalatını gerçekleştirecek amatör veya profosyonel
bir ustayı hala bulamadım.
Bir iki tane geldi, havada uçuyorlar.

Eskiden imalat yanında, mecburen müteahhitlik işine de bulaşıyordum.
Beni en çok yoran fayans ustaları oluyordu. Daha önce de yazmıştım.
Adam,kahvede okeyden başını kaldıramıyor, kahvecinin deyişi ile,
içtiği çayın parasını yazdırıyor, ama iş teklif ettiğinizde yövmiyesini bu günün parası ile 3-400 liraya getirmeye kalkıyordu..
Karavancılarda da böyle birkaç tipe rastladık..

İzmir'de adı geçen firma römorklar(tekne -reklam-yük taşıma v.b) için belgeleme yapabiliyordu.
Farklı kapasitelerde (karavan) 0 2 kod için onayı bulunmuyordu.
Yeni römork ve karavan direktifinde AT ( özellikle fren) 0 1 ve 0 2 belgelenme CE -TİP onay bulunması gerekiyor.
Takip ediyorum
0 2 çift dingil 750 - 3500 kg için( kendim yapacağım karavan için) mühendislik hizmeti kapsamında TİP onay veremiyorlar.

Karavan imalatı için sanayi bakanlığı
Ticaret sicil
İmalata yeterlilik belgeleri
Hizmet yeterlilik belgeleri
TSE -CE belgelendirmeleri
Konular kapsamında yetkili personel bulundurma(mak. müh)
Tip onayı alınacak sistemin prototipi
Kullanılacak ekipmanın uygunluk ve test belgeleri(dingil -fren -karavan camı-çeki demiri gibi)
Üretim yeri yeterlilik ve kontrolü
Sistemin TSE veya onay almış bir kurumda testleri
Tip onay ve fatura veren firmanın işi zor,tüm bunları karşılayacaksın karşılığında 1000 kg için onay aldın diyelim ,bu onay sadece 1000 kg kapasiteli karavan için geçerli.
1600 kg için yeniden başvuru yapıp ayrı belgelendirme yapılacak.
Kendi karavanını yapanların plaka çıkarmaları neredeyse imkansız.

Forumda bu şekilde imalat durumunda ruhsat vs. Nasıl çıkar ile ilgili detaylı bir başlık olduğunu hatırlıyorum.
Bir de AL-KO perakende olarak tek şasi satmaz diye düşünüyorum

Sent from my LG-H815 using Tapatalk

Forumda bu şekilde imalat durumunda ruhsat vs. Nasıl çıkar ile ilgili detaylı bir başlık olduğunu hatırlıyorum.
Bir de AL-KO perakende olarak tek şasi satmaz diye düşünüyorum

Sent from my LG-H815 using Tapatalk
ALKO İstanbul Türkiye ;bayisi aracılığı ile satış yapıyor.
Güzel bir katalog yapmışlar nasıl bir sistem isterseniz uygun olanı seçiyorsunuz buraya kadar güzel.
Şasi olarak her belge ve tip onay var.Bayi ile konuştum tekne taşımak,farklı römorklar için uygulamaları var,karavana gelince üst yapıyı yapmıyoruz dediler.
Üst yapıda sıkıntı var.Bu yapıyı oluşturacak ve sorumluluğu alacak yer,kayıtlı firma olma durumunda.
Bu firma istenen tüm belgelerini tamamlar ve karavan imalatı için yeterlilik alırsa bu işi yapar.( söz konusu tip onay -belge v.s çekme karavanlar için)

iyi günler geçen sene işim gereği römork almam icap etmişti. bende piyasada ki römorklara para vereceğime kendim yapayım dedim. ilk başlarda sarsıntı sıkıntısı yaşasam da sorunun lastik kaynaklı olduğunu lastikleri değiştirince anlamış oldum iş yoğunluğundan balans ayarı yaptırmamıştım. tabi ki bu arada 70 i geçmek nasip olmadı çok kullanmadığımdan dert etmedim erken kalkar yavaş gider yol alırım diye. kendimden de kısaca bahsedeyim. balıkesir de haşere ilaçlama firmam var. tarım makinaları teknikeriyim ve kamu yönetimi bitirdim. daha önce de biga da büyük bir fabrikada haddehane mekanik bakımda çalışmışlığım var. esas derdim ise ailem için 4 kişilik bir karavan tasarlayıp yapmak. bunun içinde araştırma içerisine girdim. konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. 2. el yada yeni karavan almayı düşünmüyorum.

iyi günler geçen sene işim gereği römork almam icap etmişti. bende piyasada ki römorklara para vereceğime kendim yapayım dedim. ilk başlarda sarsıntı sıkıntısı yaşasam da sorunun lastik kaynaklı olduğunu lastikleri değiştirince anlamış oldum iş yoğunluğundan balans ayarı yaptırmamıştım. tabi ki bu arada 70 i geçmek nasip olmadı çok kullanmadığımdan dert etmedim erken kalkar yavaş gider yol alırım diye. kendimden de kısaca bahsedeyim. balıkesir de haşere ilaçlama firmam var. tarım makinaları teknikeriyim ve kamu yönetimi bitirdim. daha önce de biga da büyük bir fabrikada haddehane mekanik bakımda çalışmışlığım var. esas derdim ise ailem için 4 kişilik bir karavan tasarlayıp yapmak. bunun içinde araştırma içerisine girdim. konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. 2. el yada yeni karavan almayı düşünmüyorum.

Biraz araştırma yaparsanız, sitede bu konuda bir sürü bakılacak başlık var.
Onları inceleyip, o imalatı yapan arkadaşlardan yardım alabilirsiniz.

Ben herkesin kendi karavanını yapma hevesine, şiddetle karşıyım.
Muhtelif başlıklarda bu konudaki fikrimi beyan etmiştim.
Yanii..... :smiley: yanlış kapıyı çaldınız.. :smiley:

Kolay gelsin, başarılar dilerim.

TAVSİYE: Gücünüz yettiği kadar, yerli veya yabancı,
denenmiş bilinen marka 2. el bir karavan alın,
en azından yol emniyeti test edilmiş demektir.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR