5 Yaşından Küçük Panelvan Aracın Camper dönüşümü?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Hasan_Yazıcı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 14
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,517

Hasan_Yazıcı

Ana Kamp
Yer
İstanbul
5 yaşından genç (2006 model) bir t5 alıp campere çevirsem yasal olarak hangi işlemleri yapmam gerekir? Bir de 5 yaşından genç olan araçları çevirince %85 ötv ödeniyormuş. Bu ötv ne üzerinden hesaplanıyor? Aracı aldığım 2. el fiyatından mı, yoksa sıfır fiyatından mı?
Selamlar...

Etiketler

Ynt: 5 Yaşından Küçük Panelvan Aracın Camper dönüşümü?

Sağolun Atilla abi. Uzun şasi 2006 model bi t5 düşünüyorum. Vergileri, kaskosu vs yıllık masraflarını araştırıyorum. İçinde 4-5 kişi yol yapıp, geceleri en fazla 2-3 kişi yatacağımız için uzun t5'in yeterli olacağını düşünmeye başladım.
Selamlar

Atiladi (atilla dinçer) artık yalnızca panelvan ve minibüslerin campera dönüştürülebileceğini söylemişti. Trasnporter City Van bu sınıfların dışında mı kalır acaba?

citivan demek zaten panelvandan yapılma yarı van yarı yolcu minibüsü demek...

Yani Atilla abi vergilendirmede panelvan sınıfına mı dahil oluyor? Çünkü öyleyse vergisi biraz yüksek, sigortası az olur. Peki örneğin 2005 model 2500 motor city van campera çevrilip ruhsatı da camper olarak değiştirilirse vergisi nasıl olur?

Karavana çevirince vergisini karavan sınıfından motor hacmine göre ödüyorsun, sigortası yolcu koltuk sayısına göre belirleniyor, önce bir muameleci ile görüşmen gerekir...

Karavan sınıfı olunca vergi %50 düşüyor diye biliyorum, doğru mu? Muameleci nedir bu arada? Akşam akşam da tutturdum bir vergidir ama ::smiley:

Son söylediğin çok doğru...Karavan yapmaya kalkan kişi vergilere bu kadar takılırsa, bu iş biraz zor...Zevkin para hesabı olmaz, ayrıca söylediğin WV zaten karavan yapmak için pahalı bir araç ve ufak olduğu içiçn kimsenin tercih etmediği bir model..Karavan için en uygun ve ucuz araç 10-12 m3 ducato, jumper ve boxer dir, yani PSA grubu araçlardır..

Aracı babamla bazen ortak kullanağımız için uzun şasi transporter'dan büyük bir araç alamam. İçine sadece 2 kişilik yatak, mini buz dolabı ve birkaç küçük çekmece göz koymayı düşünüyorum. Cevaplar için çok sağ olun Atilla abi.

Sağolun Yusuf abi. Bu mesajla 20. mesajımı da doldurmuş oluyorum. Yani artık özelden de başınızı ağrıtabileceğim :D

Hasan baş ağrısı ne kelime biz paylaşmayı seven bir ekibiz istediğin zaman yazabilirsin hatta arayabilirsin telefonumu avatarın yanına boşuna koymadım isteyen dostlar takıldıkları konularda arayabilsinler çözebilirsek çözeriz olmadı daha derin üstadlarımız var Atilla abi gibi topu kendilerine atarız iş hallolur.

Selamlar. Ruhsatında özel kamyonet yazan T5 uzun şase 4+1 Wolksvagen yeni camlı panelvanıma arkaya sadece baza ve üstüne minder yaptırmakla ruhsatta değişiklik yapmam gerekir mi? İlginize şimdiden teşekkürler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,437
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR