50 Liralık Bir Çadırın 200 Liralık Bir Çadırdan Ne Gibi Eksikleri Vardır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan thisrockhero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,649

thisrockhero

doğada tek başına
Yer
eskişehir
Web
www.kahramanburak.blogspot.com
ben 50 liralık bir çadır aldım ama internetten baktıklarım 200 lira 300lira hatta bazıları 1500 lira
benim çadırım da 2 tenteli biri sinek ve böcekler için diğeri kar dolu ve yağmur için
pahalı olanların ne gibi bir avantajları var
ben daha çok çok yeniyim bilgim sınırlı
pahalı olalar soğuğu daha az mı geçirir
daha mı hafiftir
muşambası daha mı dayanıklıdır,

SNV34922 1067x800

Etiketler
Ynt: 50 Liralık Bir Çadırın 200 Liralık Bir Çadırdan Ne Gibi Eksikleri Vardır?

Selamlar
"bence" en bariz özelliklerinden biri, pahalı olan çadırlar "uzun yıllar ve sık kullanacağınız" varsasyılarak üretilmiştir. Dolayısı ile, ihityacınız oldugunda yedek parcasını bile bulabilirsiniz. Ancak, ucuz olanlar "arada bir" kullanılmak ve bozulmaya başladığında da "atılmak" üzere üretilmişlerdir. reha

o fiyatı uçuk olanlar genelde kışın trmanış yapıp -50 derecede kalanlar için 50-60 ytl lik lerde yagmurdan korur iyisini bulursan tabi.
bende 3 mevsimlik 60 ytl aldıgım bir çadır kullanıyorum yagmurda da kaldım problem olmadı
bazıları otamatik kuruluyo felan öyle özellikler fiyatı degiştiriyoo
reha ark bence çadırların ömrü açısından yanılıyorsun fark tente yani kumaş farkı ve extra özellikler otamaktik kurulum vb gibi

Geçen hafta sonu iğneada'da ailecek 4 kişi çadırda kaldık. Bizimkisi de ucuz bir çadırdı ve çadırın içi terleme yaptı, boncuk boncuk su oldu.

ucuz çadırları ucuza maletmek için kötü malzeme kullanılır, bu nedenle çok kolay su geçirirler, ayrıca sökme takma, katlama mevzularında iyi bir çadır uzun seneler yıpranmazken kötü çadırlar birkaç söküp toplamadan sonra sorunlar çıkartmaya başlayabilir. En sıcak yaz kampında bile gece bir anda sağanak yağmur yağmayacağının garantisi yoktur, işte o yağmur yağarsa ve ucuz bir çadırdaysanız o zaman iyi bir çadırın faydasını anlarsınız :smiley:

tabi tentesi iyi olmalı ama dikkatli bir şekilde kurulup toplarsan sorun olacagını sanmıyorum ben çadırımı3 senedir kullanıyorum benimkinden kullanan bir kapçı ile konuştugumda adamki 5 yılllıkmış sadece çubuktaki lastik kopmuş bence yaz kapçıları için 3 mevsimlik ideal paraya kıyıyorsa iyisi çok daha iyi olur nemde yapmaz terlemde laylon karışımından yapıyolar ucuz tenteleri

Anlarılan sağanak yağmurun şiddetini bilmiyorum ama ben dazzlers (metro) iki katlı dakota çadırıma hotumla şiddetli bir şekilde su tuttuğumda bile su almıyor.

Dikiş ve kumaşı çürüyüp atabilir, cırt! efektiyle Ayşe Teyze'yi hatırlatabilir :D

Farkı fiyatı değil tabii ki :smiley:
Çok daha kalın ve sağlam hatta aluminyum destekli poller, çok iyi nefes alan ve terleme yapmayan bir iç katman, çok iyi yalıtılmış dikişler, çelik kazıklar ve genel olarak 1. sınıf malzeme. Kalitenin farkını ödediğinizde çadırınız 10 sene sonra da size hizmet ediyor olacaktır. Kalitesiz çadırların polleri sert rüzgarda kolayca kırılabilir, iç katman terleme yapar, belli bir kullanım süresinden sonra dikişler dağılabilir, dış katman yırtılabilir.

Ayrıca su geçirmeme en basit özelliktir, nalburdan muşamba alın üzerine su tutun o da su geçirmeyecektir. ;)

Mert Paşam gerekli yanıtları vermiş.

1998 de başlayan Çadırlı kamp maceram sonunda elde ettiğim tecrübelerin sonunda yazacaklarımı Mert kısaca özetlemiş.

Çadırları kullanım amacınıza göre satın almanız en doğru çözümdür.
4200 metre irtifada kurmayı düşündüğüm ve o amaçla satın almış olduğum 4 alimunum Pollü - Çift Giriş ve Çift katlı çadırımı deniz seviyesinde kullanmak gibi bir hataya mecbur kalmadıkça düşmem.

Tek katlı yazlık çadırımı alırım yanıma. Su geçirmezliğini garnatilemek amacı ile de yanımda hışır adı ile nalburlarda satılan koruyucu boya örtülerinden bir adet alırım.
Yağmur başlarsa koruyucu örtü ile çadırımı korurum.
:smiley:

şu an kullandığım çadırımı 10 sene önce hatırladığım kadarıyla 30 tl civarında almıştım yaz kış demeden kullandım çubuklarının lastiğinin kopması haricinde hiç bir sorun yaşamadım haftanın 3 veya 4 günü dağda çadır kurup sabah işe gittiğimide düşünürsek gayet sağlam oluyorlar. ;)

tuncel' Alıntı:
şu an kullandığım çadırımı 10 sene önce hatırladığım kadarıyla 30 tl civarında almıştım yaz kış demeden kullandım çubuklarının lastiğinin kopması haricinde hiç bir sorun yaşamadım haftanın 3 veya 4 günü dağda çadır kurup sabah işe gittiğimide düşünürsek gayet sağlam oluyorlar. ;)

Kışın dağda her koşulda test ettiniz mi? 70-80 km/h rüzgar, kar fırtınası gibi ekstrem koşullarda? Markası nedir?

Mert Paşam.
Sanırım o çadır deniz seviyesinde sürekli ağaçların arasında ve gölgede kullanılmıştır. ;D
Yoksa 10 sene de ne pol dayanır ne de kumaşın su geçirmezliği.

TezzMertek' Alıntı:
Mert Paşam.
Sanırım o çadır deniz seviyesinde sürekli ağaçların arasında ve gölgede kullanılmıştır. ;D
Yoksa 10 sene de ne pol dayanır ne de kumaşın su geçirmezliği.

Ama arkadaşımız mesajda dağda kullandığını söylüyor da ben ona takıldım, o zamanlar vaude space I e dünya para vermiştim de yazık mı etmişim acaba? :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.