50 Liralık Bir Çadırın 200 Liralık Bir Çadırdan Ne Gibi Eksikleri Vardır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan thisrockhero Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 67
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,650
Ynt: 50 Liralık Bir Çadırın 200 Liralık Bir Çadırdan Ne Gibi Eksikleri Vardır?

TezzMertek' Alıntı:
200 liraya polleri Alimunyum lan bir çadır bulursanız haber verin Zafer Bey.
;D

??? Evt Yokmuş bulursam 3 tane alırım ;D

Etiketler

Selam arkadaşlar.
Bir çadırın fiyatı, 1200 - 1300 tl iken (Marmod, Asgard 5 mevsim Expedisyon).Diğer çadırın fiyatının 30 tl olması arada belli başlı kalite ve uzun süre dayanım farklılıklarını getirir bence.
Çadır oalyın da önemli olan şeylerden birisi de izolasyon. 30 tl lik çadır suyu belli limitlere kadar geçirmyebilir. Ama aynı zamanda insan vucudundan yayılan buhar ve ısıyı da geçimez. Bu da zamanla terlemeye yol açar. Ama kaliteli. Macunlu da diyebilirim bir çadır da nefes alabilen kumaş teknolojileri kullanılmıştır. Fİyat farkını oluşturan etmenlerden birisi de budur.

Sonuçta herksin ortak kararı , ihtiyaçlara ve maddi imkanlara göre çadırın kalitesinin belirlenmesi en mantıklı olanı :smiley:.

Saygılar

bu kadar açıklamanın üstüne yazılacak şey;
"pahalıdır vardır bir hikmeti, ucuzdur vardır bir illeti" diyorum.

bende bu yaz husky bırd kullandım çadır olarak kampta.aşırı sıcak ve nem olmasına rağmen ki çadırım öğle güneşini tam üstüne alıyordu;herkes ucuz olarak tabir edilen çadırlarından denize yada kamelyalara kaçarken bir tek biz çadırda uyuyabiliyorduk.ucuz ve pahalı çadır arasındaki fark içinde şunmları söyleyebilirim.teknik çadırlar yağış sebebiyle içeriye su almazken diğerleri için garanti söz konusu değildir.Ripstop özelliğe sahip dış kumaş delindiğinde yırtılmaz.Taban kumaşı ve dış tente kumaşı suya karşı güçlendirilmiştir ve dikiş noktaları da arka taraflardan ısıl işlemle bantlanmıştır.ayrıca çadırın tepesindede bir adet havalandırma pencerisi mevcuttur.ben çok memnun kaldım.eşim kış tırmanılarında the north face yada salevanın ekspedisyon çadırlarını seçiyordu hatırladığım kadarıyla.
açıkçası arkadaşım 30-40 tl verip bir çadırın içinde pişiceksem,acaba yağmur yağarmı diye düşüneceksem,ya içeri böcek-sinek girerse diye tedirgin olacaksam ve 4-5 kullanımdan sonra işi bitecekse bir 30-40 daha veririm üzerine.hem içim rahat olur.hemde tatilim-kampım güel geçer.aslına bakarsanız.kene ve böcek ilaçlarıyla komple korunduktan sonra sadece uyku tulumumla yıldızları seyrederk uyumak en iyisidir.

Merhabalar

öncelikle en son benim bildiğim guncel fiyatlara göre 50 TL lik çadırla 200-TL lik çadır arasında hemen hemen hiç bir fark yoktur ama 1000-1500 TLlik 5 mevsim expedisyon çadırı ile aralarındaki fark anlatmayla bitmez...Birçok arkadaş çeşitli özelliklerini özetlemişler ben kısaca belirtmek isterimki malzeme bilimi gun geçtikçe hayatımızın her alanında değişimler yapıyor bu iki segment çadırlar arasındaki farkta bunun sonucu bu tıpkı uyku tulumunda olduğu gibidir. -50 de comfort bekliyorsan o sartlara uygun malzeme kullanılmış teknolojik Çadıra vericeksin o rakamı ha deniz kenarı cocunkok tadı istiyorsan en ucuzuunu alır farkı 1A ya verirsin tamamen yerine bağlı "şart a göre malzeme " mantığından ileri geliyor ama pro bir çadırla eco çadır arasında çokk buyuk fark olduğunu Zor şartlar olmadan anlamanızı dilerim...ki 97 den bu yana Profesyonel dağcılık yapıyorum ne şartlarda ayakta kalan Vaudeler, the northfacee ler gördum olmaz boyle çadırlar dersiniz..

by-jingless' Alıntı:
Yada iyi bir örnek vermek gerekirse; (Ağırlıklı olarak kampçılar erkek olduğuna göre iyi bir örnek olacaktır sanırım....)
Kullan at jiletlere, Mach3 jiletleri arasındaki fark gibidir...
Her traşta yeni bir tane açmak zorunda kalmazsın pahalı alırsan.. Daha doğrusu pahalısı demeyelimde kalitelisi diyelim pahalı olup, kaliteli olmayanlarda mevcut...
Bir diğer açıdan bakarsakta kullan at bıçaklar diğerlerine göre daha hijyeniktir... Onun gibi avantajlarıda var ucuz olanın.. mesela bişi olsa üzülmez atar yenisini alırsın... yedek parçaydı yamaydı arayıp uğraşmazsın...
Şunuda unutmayın çok pahalısnıda alsan, zaman içerisinde gene yıpranacak, doğaya karşı özellikle ağır şartlarda çok daha kolay yıpranacaktır ve ucuz olanından farkı kalmayacak tabi ucuz olan o ağır şartlara hiç dayanamaz o da ayrı... :smiley:) ucuz vede kaliteli daha doğrusu kalitesi yüksek fiyatı düşük ürünleri tercih etmeyi yeğelerim her zaman....
Bir örnek daha vereyim herkes değişik değişik markalarda kamp ve avcı bıçakları kullanıyor...
Ka-bar diye bi marka duydunuz mu bilmiyorum netten bakın...
Ucuz değil bu da gerçi... Ama kaliteliyim diyen birçok markayı silip atarken, onlara göre son derece ucuzdur...
Özellikle 1211 ve 1212 yi tavsiye ederim. Zevkinize kalmış...
Saygılarımla,

Aslinda herkez gerekli aciklamalari yazmis ama bende sizin orneginizi su yonde gelistirmek istiyorum ki mesela ben mach3 vb. tras bicaklarini cok kullanmayi denedim fakat 3-5 bicak sigdirmak icin kucuk basliga jilet aralari kucuk. Benimde sakallarim kalin. Tek kullanimda doluyo atiyorum. Bu durumda madem tek bir kere kullanacagim tek kullanimlik jiletlere donuyum dedim. Yani kisaca burdada ucuz yada pahali veya kaliteli yada kalitesiz olmasi degil kullanim amaci secimimi sekillendirdi.:smiley:

Değerli kardeşim.öncelikle çadırı ne amaçla nerede kullanacağın çok önemlı.bende üç adet var.altı kişilik odalı çadırımı kamplarda.dört kişilik 500 kg olanını pikniklerde.200 kg olanınıda ava gıderken sırt çantama baglıyorum.burda amaç çok önemli.kaliteye gelince en pahalısı en kalitelisi anlamına gelmez.ucuza da kal,teli mallar bulabilirsin.kampanyaları takip et yada gıdıp yerinde gör incele kolay gelsin

500 kg.?
200 kg.?

Çadır örtüsü olarak hangi metali kullanmışlar.?
;D

5.00, 2.00 diye yazmak istedi sanırım :smiley:

Halen kullandığım 3 mevsim LAFUMA çadırımı, 10 yılı aşkın süre önce indirimden 160 küsur TL'ye almıştım. Sanırım marka ve fiyat birleşince soru işaretleri azalıyor... Kaç kez kurduğumu saymadım fakat, (dikkatli kullandığımı söylemeden geçemem) en ufak bir açılma, fermuar problemi ile karşılaşmadım. Hala taş gibi... Tamam, bu bahar, bir takım kazık almam lazım, doğal olarak.
Süper-Hiper-Marketten 50 TL'ye alınacak çadırları tavsiye etmiyorum/edemem. Hortumla tutulacak su testleri hiçbir anlam taşımaz. Yağmur gibi bir yağmurda çadırda olmak farklı birşey !

pahalı çoğu çadırın koyu renkli olmasına çok fazla anlam veremiyorum bu konuda fikri olan varsa yazarsa sevinirim. mesela lafuma ve hannah çadırlar bu işte uzman markalar ama nedense renkleri hep koyu renkler bu da benim için olumsuz bir etken. çadır rengi turuncu, sarı, bej-krem gibi açık renkler olmalı diye düşünüyorum. eğer basit bir ilkokul mantığı yaparsak yazın açık renkler güneş ışınlarını koyu renklere göre daha çok engeller. bu da çadır içi ısı için önemli. evet kışın ise tam tersi olur ama kışın çadır kurup kamp yapan çok fazla kişi yoktur diye düşünüyorum. o yüzden açık renkli çadır tercih etmekte fayda var diye düşünüyorum.

Koyu renk çadırlar genelde yüksek irtifa çadırlardır ve içersinin daha fazla ısınmasını sağlamayı amaçladıklarını düşünüyorum.

Forumda bu konularda çok daha bilgili arkadaşlarımızı yanıt vereceklerdir Gencer.

Çadır renginin doğada kolayca ayırdedilecek biçimde çarpıcı renklerden seçilmesi gerektiğine yürekten katılıyorum. Aslında sadece çadır değil, kıyafetlerimizi de uzun mesafelerden dahi kolay farkedilecek renklerde seçmek gerekir.
Koyu renk çadırların yüksek irtifalarda ve bahar aylarında, ısıl avantajları yadsınamaz; buna tamamen katılıyorum ve de bu açıdan tecrübeli dostlar tarafından tercih edilebilir, diye düşünüyorum.
Selamlar, saygılar.

iyi günler ben kısmetse bu yaz kampçılığa başlamak istiyorum fakat hiç kamp tecrübem olmadı hiç çadırda da kalmadım aslına bakarsanız yakından çadır bile görmedim :smiley: internetten çadırlara bakıyordum ebatlara 150x150 falan diyordu üstelik iki kişilik çadır ben uzun boylu bir insan olmamama rağmen (176-177 civarı) böyle bir çadırda iki büklüm kalmam gerekir.

sorum şu acaba 2 kişilik çadırların boyutları hep böylemi yani rahat kalmak için 4 veya 6 kişilik çadır mı almak lazım?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR