65.000 Tl'ye Kadar Arac Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Xmxm Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 24
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,115

Xmxm

Yeni Üye
Selamlar,
Uzun zamandir arkadasimla yaptigimiz birkac dag gezintisi sonrasinda bende yaklasik 2 aydir arazi araci almak icin arastirmalarima basladim.
Kusura bakmayin forumdaki ilk mesajim tavsiye almak uzerine olacak.
Oncelikle forumdaki birkac konuyu bastan spna okudum ve devaminda uye olarak tavsiye almak istedim.

Antalyada yasiyorum dolayisi ile toroslarin hakim oldugu bu cografya arazi gezintileri icin epey elverisli durumda.

Arazi araci kullanma konusunda uzman degilim ama birkac kez kullandim.

Gorsel olarak en begendigim model mitsubishi pajero tam olarak linki burada 2002 Mitsubishi Pajero 2.5 TD 59.600 TL Galeriden satılık ikinci el - 560829511
Fakat bu aracin yedek parcasi ve bakimlari konusunda sorun yasarim gibi. Zira Turkiyede pek bulunmayan gumrukten getirilen arac modeliymis.
Diger gorsel olarak begendigim arac 2001 Hyundai Galloper 2.5 TDI 35.000 TL Sahibinden satılık ikinci el - 601570156

Amacladigim durum su net olarak, 1-2 haftada 1 defa dag yollarinda gezinti yapmak (off road degil). Muthis bir performans beklentim yok dolayisi ile.
Hafta ici gunlerdede cok ender zamanlardada olsa 30-90 km araligindaki merkezlere gidip donmek.

Bu seviyedeki araclarin yakit tuketimlerinin 8-12 LT araliginda oldugunu gordum. LPG ile uyumlu araclarida tercih edebilirim dizel disinda.

Yedek parca, tamir ve servis konusunda sikinti yasamayacagim yukaridaki kriterlere uygun 65bin TL'ye kadar arac tavsiyelerinizi iletebilirseniz cok sevinirim.

Aslinda L200 fiyat/performans olarak en begenilen modellerden biri ancak kasali bir arac oldugu icin pek begenemedim.
Kis doneminde arkadas grubumuzla arabaya 8-10 kisi dolusup turda yapiyoruz.

Tesekkurler

ılk tavsiyem 4 ceker duster hem ekonomık hem sorunsuz bir takım at lastık ile son derece basarili ikinci tavsiyem ssangyong kyron turkiyede fazla bılınmesede rusya gıbı cografyanın zorlu oldugu bır ulkede oldukca yogun kullanılıyor . onun disinda 20 yasına gelmıs derdı bitmeyen tamırcıden cıkmayan arazi aracı adı altında satılan tursusu cıkmıs mazot canavarlarından uzak durun

ılk tavsiyem 4 ceker duster hem ekonomık hem sorunsuz bir takım at lastık ile son derece basarili ikinci tavsiyem ssangyong kyron turkiyede fazla bılınmesede rusya gıbı cografyanın zorlu oldugu bır ulkede oldukca yogun kullanılıyor . onun disinda 20 yasına gelmıs derdı bitmeyen tamırcıden cıkmayan arazi aracı adı altında satılan tursusu cıkmıs mazot canavarlarından uzak durun
Yanit icin tesekkurler,

Duster dizayn ve gorsellik olarak en begenmedigim arac diyebilirim. Duster disinda her arac benim icin uygun aslinda.
Ayrica bu konuda epey arastirma yapmis bir arkadasimda Land Rover Discovery modeli tavsiye etti.
Butceyi mecburen 82.000 civarlarina cikarmak zorunda kaldim.
Bu yonde farkli onerisi olan varsa memnun olurum.
Tesekkurler

Yanit icin tesekkurler,

Duster dizayn ve gorsellik olarak en begenmedigim arac diyebilirim. Duster disinda her arac benim icin uygun aslinda.
Ayrica bu konuda epey arastirma yapmis bir arkadasimda Land Rover Discovery modeli tavsiye etti.
Butceyi mecburen 82.000 civarlarina cikarmak zorunda kaldim.
Bu yonde farkli onerisi olan varsa memnun olurum.
Tesekkurler

o zaman araç bakmadan önce servis bakın..
madem "görece" eski, 10-15 yaşında araçlara yöneleceksiniz hem araçtan anlamanız lazım hem de bu aracın ustasının Antalya da olması gerekir.

disco oralarda çok zor derim..
2006-7 jeep WH (WK diye biliniyor ama gerçek kodu WH avrupa modeller için) 3.0 tavsiye ederim madem 80 lere çıkacaksanız. bu araç hakkında bolca değerlendirme ve bilgi var forumda.

ama her ne marka alacaksanız alın cepte en az 5000 TL ekstra nakit olmalı, sonuçta en bakımlı araç bile masraf çıkartır, ama ufak ama büyük..

8 ila 12 lt ye duster yürür bende kia sorento 2.5 crdi otomatik var yakıt sarfiyatı 10 ila 13.5 lt 100 km yola her ne kadar uzun yolda 8.7 görsemde istisnai durum 90 km hızı geçmeden hiç şehir içine girmeden.
benim aracım az yakıyor diyene inanma mazot pahalı araçlar çok yakmıyor aslında
gelirin iyiyse 5bin 10 bin tl masrafa dayanabilirsen grand cheroke olur al masraf et düzelt bin 2.5 sorentolarda iyi parçası bol ve ucuz diğer suv lara göre ama dusteri yabana atma 2018 yeni kasaları çok güzel hem ekonomik verdiğin parada değer kazanır

Freelander 1td4 hse düşük kmli alınır. 3 cm yükseltme çok basittir, peşine 225 65 17 bf. Ko2 lastikler takılır. Benim diyen araçların peşinden değil önlerinden gidilir. Sorunsuz araçtır. M47 dizel bmw motoru, aisin otomatik şanzumanı ile çok uyumlu çalışır. Ehil yerde abartmadan 130 bg olacak şekilde yazılım yapılır.

Yapılan işlemler ile şehir içinde 10-12 litre yakıt tüketir, şehir dışında 7.5 litre tüketir.

Sıcak iklimde olmanız nedeniyle dahili webasto işinize yaramaz ancak toroslara çıkınca kışın millet araç içinde motoru ısıtayım diye uğraşırken sizin aracınız 30 saniye içinde yaşam alanını ısıtır, hse donanıma entegre ön cam ısıtma zaten ayrı bir nimettir. Koltuk ısıtma, harman cardon ses sisteminden, bagajda gömülü çift sarımlı bass hoparlörden bahsetmiyorum. Kronik demiyelim nazik diyelim tek kusuru vardır. Cam halatları. Cam işi yapılan yerde tanesi 100 tl civarında oluyor. Değişimi yapılır yağlanır temizlenir. Başka da bir derdi yoktur aracın.

2 yıllık 50.k arazili dağlı taşlı otoyollu tecrübelerim bunlardır.

Freelander 1td4 hse düşük kmli alınır. 3 cm yükseltme çok basittir, peşine 225 65 17 bf. Ko2 lastikler takılır. Benim diyen araçların peşinden değil önlerinden gidilir. Sorunsuz araçtır. M47 dizel bmw motoru, aisin otomatik şanzumanı ile çok uyumlu çalışır. Ehil yerde abartmadan 130 bg olacak şekilde yazılım yapılır.

Yapılan işlemler ile şehir içinde 10-12 litre yakıt tüketir, şehir dışında 7.5 litre tüketir.

Sıcak iklimde olmanız nedeniyle dahili webasto işinize yaramaz ancak toroslara çıkınca kışın millet araç içinde motoru ısıtayım diye uğraşırken sizin aracınız 30 saniye içinde yaşam alanını ısıtır, hse donanıma entegre ön cam ısıtma zaten ayrı bir nimettir. Koltuk ısıtma, harman cardon ses sisteminden, bagajda gömülü çift sarımlı bass hoparlörden bahsetmiyorum. Kronik demiyelim nazik diyelim tek kusuru vardır. Cam halatları. Cam işi yapılan yerde tanesi 100 tl civarında oluyor. Değişimi yapılır yağlanır temizlenir. Başka da bir derdi yoktur aracın.

2 yıllık 50.k arazili dağlı taşlı otoyollu tecrübelerim bunlardır.

forumda freelander hakkında okuduğum ilk iyi yorum desem yeridir..
hani 2 yıl ve 50k demeseniz itiraz ederdim ama bu tecrübe itiraz edilebilir cinsinden değil.
hem çok şanslı hem de aracı üzmeyen ve bilgili bir kullanıcı olduğunuzu düşünüyorum.

tek katılmadığım nokta "Benim diyen araçların peşinden değil önlerinden gidilir", bunlar sanırım CRV tarzı suv araçlar.. herhangi bir GC nin aynı lastik ve şartlarda arazide daha kötü bir performans sergilemesi için kullanıcının ciddi tecrübesiz olması ve hata yapması gerekir.

forumda freelander hakkında okuduğum ilk iyi yorum desem yeridir..
hani 2 yıl ve 50k demeseniz itiraz ederdim ama bu tecrübe itiraz edilebilir cinsinden değil.
hem çok şanslı hem de aracı üzmeyen ve bilgili bir kullanıcı olduğunuzu düşünüyorum.

tek katılmadığım nokta "Benim diyen araçların peşinden değil önlerinden gidilir", bunlar sanırım CRV tarzı suv araçlar.. herhangi bir GC nin aynı lastik ve şartlarda arazide daha kötü bir performans sergilemesi için kullanıcının ciddi tecrübesiz olması ve hata yapması gerekir.
Mizansen diyelim :smiley: YouTube kanalımda bir çok videolarım var, araç kendi sınıfında cidden başarılı. Bunu derken eski kj kullanıcısı olarak yorumluyorum.

Bakım tabii ki önemli. Daha da önemli olanı olası sorunlar çıktığı zaman doğru ellerde müdahale. Bunu derken de eski Lr2 kullanıcısı olarak diyorum

yakıt tüketimi biraz fazla geldi o kadar, ama webasto kesinlikle muhteşem bir olay ve başlı başına bir tercih sebebi.

şanzıman konusunda daha önceki duyumlarım soruna yatkın olduğuydu, ama aisin japon olduğu için sağlamdır diye düşünüyorum, sizin yorumlar nasıl?

290 nm tork dayanımı var. 150.k yağ değişim periyodu önemli. Şanzuman bozulma vakaları ise viskoz kaplin nedeniyle oluyordu 2004 modele kadar olanlarda. Viskoz kaplin farklı takılınca sorun kalmadı zaten
290nm tork dayanımı az değil mi? chip sonrasında tork kaç araçta? servis durumu ve yedek parça nasıl? bakım maliyetleri ne seviyede geziyor?

WH daki en büyük rahatlık mercedes motor ve şanzıman, Tr de nerde arasan buluyorsun parçasını, ustası da mevcut.

290nm tork dayanımı az değil mi? chip sonrasında tork kaç araçta? servis durumu ve yedek parça nasıl? bakım maliyetleri ne seviyede geziyor?

WH daki en büyük rahatlık mercedes motor ve şanzıman, Tr de nerde arasan buluyorsun parçasını, ustası da mevcut.

Standart Olarak 230 nm şanzuman. Tork dayanımı daimi. Pik olarak her türbinli şanzuman kısa süre fazladan basınç gönderir. Sonrasında oynama yoksa olması gereken basınca düşer. Yazılım olsa dahi. Zaten araç sürekli tepe nokta güç ile yürüyemez.

Bakımı özel serviste 10.k aralık ile yaptırıyorum. Son bakım 450 tl tuttu. Bazı parçaları inanılmaz pahalı ancak onlar da sorun çıkarayım diye kenarda beklemiyor. Abs sensörü bir ara 1200 tl idi. Extrem şartlarda arazide bir kaç sefer oynadım. Ve hatta bir keresinde, bilirsin ki arazi işi ciddi iştir. Yanında yörede lakayt tavırlar insanı delirtir, bende delirip suya daldım. Kayaya vurup askıda kalınca şaft sabitleme takozları koptu. 130 tl idi tanesi. Birde ve yine Extrem şekilde aracı zorlarsam, çamurda batan kj wk çekersem :smiley: arka def.sabitleme takozu kopuyor. 80 tl. Bunlar haricinde sıkıntım olmadı çok şükür

Standart Olarak 230 nm şanzuman. Tork dayanımı daimi. Pik olarak her türbinli şanzuman kısa süre fazladan basınç gönderir. Sonrasında oynama yoksa olması gereken basınca düşer. Yazılım olsa dahi. Zaten araç sürekli tepe nokta güç ile yürüyemez.

Bakımı özel serviste 10.k aralık ile yaptırıyorum. Son bakım 450 tl tuttu. Bazı parçaları inanılmaz pahalı ancak onlar da sorun çıkarayım diye kenarda beklemiyor. Abs sensörü bir ara 1200 tl idi. Extrem şartlarda arazide bir kaç sefer oynadım. Ve hatta bir keresinde, bilirsin ki arazi işi ciddi iştir. Yanında yörede lakayt tavırlar insanı delirtir, bende delirip suya daldım. Kayaya vurup askıda kalınca şaft sabitleme takozları koptu. 130 tl idi tanesi. Birde ve yine Extrem şekilde aracı zorlarsam, çamurda batan kj wk çekersem :smiley: arka def.sabitleme takozu kopuyor. 80 tl. Bunlar haricinde sıkıntım olmadı çok şükür

abi ne çektin jeepini batıran adamlardan yahu :d

Hyundai galloperin benzinli ve otomatik olması durumunda heryere gidersiniz bence. o model zaten eski pajero altyapısını kullanır.

yada Mitsubishi Pinin filan alınabilir.

WK modelinin adı geçmiş, maalesef günümüz parça ve usta fiyatları ile 5000 tl ek bütçeye güvenip,ikinci el WK ucuza alıp, sonra toplayamaz tamir ettiremezsiniz. 11 12 bin tl yapalım onu.

Daha geçen gün, arka sol proyayı kendim değiştirdim. En ucuz 500 tl fiyat aldım. Bilinen markadan olsa 1100 tl, fabrikasyon parça olsaydı 2400 tl id. İşçilik vs hariç. Porya dediğimizde 4 saplaması olan, kapalı presli bir rulman sadece, aks bile ayrı. Kızdırma bujisi kontrol ünitesi 1100 tl. Her bir kızdırma bujisi ucuzunu nereden bulacağınızı bilmiyorsanız 340 tl! 6 tane var.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

SON KONULAR

Geri