750 Kg Altı Diye Satılan Ancak 850-950 Kg Olan 2. El Avrupa Karavanlarla Seyahat Ve Belge Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Ozkanbaran Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 35
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 20,242

merhaba
ben 750kg ı geçmediğini düşündüğüm bir kıçtan takma motorlu tekne çekiyorum benim hesabıma göre motor +tekne ve römork 750 kg mı geçmiyor ancak bunun ispatı bir tafik kontrolünde nasıl yapılıyor her seyirde bir tartı dökümü mü almak gerekiyor bilgisi olanın yardımlarını bekliyorum

Sizin yapmanız gereken aracınızın ruhsatındaki muhtemelen boş olan '' katar ağırlığı '' bölümünü işletmeniz. Her aracın kendi ve çekebileceği römorkun ağırlığı fabrika değerlerinde belirlenmiştir bu bilgiyi trafik şubede ruhsatınıza işletin yol üzeri ağırlık tartım merkezlerinde aracınızı tereddüt etmeden tartırabilirsiniz.

Sizin yapmanız gereken aracınızın ruhsatındaki muhtemelen boş olan '' katar ağırlığı '' bölümünü işletmeniz. Her aracın kendi ve çekebileceği römorkun ağırlığı fabrika değerlerinde belirlenmiştir bu bilgiyi trafik şubede ruhsatınıza işletin yol üzeri ağırlık tartım merkezlerinde aracınızı tereddüt etmeden tartırabilirsiniz.

Aracım da çeki demiri ve katar ağırlığı ruhsatta işli 3500kg a kadar çeki yapabiliyor ancak sorunum ehliyet sınırı b sınıfı bir ehliyete sahibim bu nedenle de 750kg üstü bir römork çekemiyorum. Anladığım kadarı ile yola çıkmadan tartı istasyonundan ölçüm raporunu almam şart çünkü teknenin ağırlık etiketi üzerinde ama motor ve römorkun ağırlık etiketleri yok

Selamlar,

Ben aşağıdaki listede güncel 750 kg altı karavan modellerini tutuyorum. Şuan yeni nesil malzemelerle 700 kg altı 1 duble 2 ranza tipi yatak, boiler ve duş/portatif tuvalet ile yakalanmış durumda.

750 + %10 limit düşünürsek, 800-850 kg arasına enerji sistemli ve özel ısıtıcı/soğutucu olan karavan çekilebilir ve trafiksel anlamda sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.

https://www.gezenbilir.com/konu/750-kg-alti-sifir-cekme-karavan-onerileri.122520/page-2#post-1502799

Birde bir mesajda arkadaş, 2. el karavan satışı için nüfus cüzdan fotokopisi altında "sattım"/"aldım" şeklinde imzadan bahsetmiş. Ama bunun hukuki bir dayanağı yok.

Araştırmalarım neticesinde bu tür 750 kg altı ruhsatı olmayan karavanların noter satışı belirli mal satışı şeklinde olabiliyormuş. Sadece araç satış masrafına göre maliyeti daha fazla. (50.000 TL lik satış için 1.000 TL noter masrafından bahsetti Noter.)

Ama hem trafik sigortasında hem de ilerde kaskoya işletilmek istendiğinde 2. el alınan bir karavanın hukuki anlamda sorunlu olmaması için verilebilecek bir rakam olarak düşünüyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR