750 Kg Altı Sıfır Çekme Karavan Önerileri

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Burak DEMİRAL Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1,423
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 442,025
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
@Selferi

Dün akşam gürdüm ilanı. Şok oldum. 42.000 TL den hiç bahsetmemişti. Akşam yazdım, cevap vermedi. Cevap vermedende buraya yazmak istemedim ama siz önce davranmışsınız.

Madem zam yapacaktı öneden söylemesi gerekiyordu. Çünkü ben birçok yere 2020 model 38.000 TL yazdım. 4.000 TL fark az bir fark değil.

Dediklerinize katılıyorum.

Altın listemizde yani 700 kg altı 4 kişilik karavanlarda 4 modelimiz var. Ben yakın zamanda bu modelleri şuanki fiyatları ile değerlendireceğim.

Carpento pahalı derken, Carabinata ve MAY ona yaklaştı resmen.

MAY Orhan Usta ile ilgili şuan durum hoşlanmadığım bir noktada. Her yıl böyle 3-4.000 TL zam olursa, 4 metrelik modeli kaç TL olur düşünmek bile istemiyorum. Daha birde bunlara 9.000 TL Plexi cam takacağız...

Neyse, daha fazla yazmak istemiyorum...

@Kampoliji

Abi araç konusu biraz bütçe işi ve elbette senin isteğin önemli. C SUV istiyorsan, 2. araç olarak kullanacaksan benzinli modelleri tercih edebilirsin. Ama ilerde karavnı büyütürüm, çekişi iyi olsun ve çok km yapacağım dersen dizel manuel bakabilirsin. Çok bütçen varsa otomatik bakarsın. 0 fiyatları uçtu evet, ama 2. el fiyatları daha çok uçtu malesef :(

Son düzenleme:

Etiketler
@Selferi

Dün akşam gürdüm ilanı. Şok oldum. 42.000 TL den hiç bahsetmemişti. Akşam yazdım, cevap vermedi. Cevap vermedende buraya yazmak istemedim ama siz önce davranmışsınız.

Madem zam yapacaktı öneden söylemesi gerekiyordu. Çünkü ben birçok yere 2020 model 38.000 TL yazdım. 4.000 TL fark az bir fark değil.

Dediklerinize katılıyorum.

Altın listemizde yani 700 kg altı 4 kişilik karavanlarda 4 modelimiz var. Ben yakın zamanda bu modelleri şuanki fiyatları ile değerlendireceğim.

Carpento pahalı derken, Carabinata ve MAY ona yaklaştı resmen.

MAY Orhan Usta ile ilgili şuan durum hoşlanmadığım bir noktada. Her yıl böyle 3-4.000 TL zam olursa, 4 metrelik modeli kaç TL olur düşünmek bile istemiyorum. Daha birde bunlara 9.000 TL Plexi cam takacağız...

Neyse, daha fazla yazmak istemiyorum...

@Kampoliji

Abi araç konusu biraz bütçe işi ve elbette senin isteğin önemli. C SUV istiyorsan, 2. araç olarak kullanacaksan benzinli modelleri tercih edebilirsin. Ama ilerde karavnı büyütürüm, çekişi iyi olsun ve çok km yapacağım dersen dizel manuel bakabilirsin. Çok bütçen varsa otomatik bakarsın. 0 fiyatları uçtu evet, ama 2. el fiyatları daha çok uçtu malesef :(
Biraz daha şok edeyim o halde. Bu karavan Eylül 2018den beri takibimde. Fiyat gelişimi alttaki gibidir; 47dd99852c6ed2ded860774900f7ed43

SM-N935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@pasolvon

Abi Demek biz yanlış yapıyoruz... Böyle birşey yok. Kasımda 38.000 olan karavan ne oldu da 3 ay sonra 42.000 TL oluyor.

Yenilikler yaptım maliyet kurtarmayacak deseydi, en azından bizde öyle bilgi verirdik.

Ben kendi adıma konuşayım:

Tamam hayalimiz diyoruz, hayal kuruyoruz. Çocuk çocuğumuzu inandırıyoruz. Ama bu iş maliyettir. Maliyet böyle aşarsa hayalinde bir anlamı kalmaz.

Şuan Adria tarzı sabit tuvaletli full karavana girersek bildiğiniz 70.000 TL yi geçtik. Seneye 4 metrede 80.000 TL denirse hiç şaşırmayacağım...

Neyse 4 alternatif var, şuan. Dolly Bülent ustada çalışıyormuş. Umarım 700 kg altı çıkarırda bu alternatifler artar ve fiyatlar rekabette olur.

May karavan Orhan usta malum sitedeki ilanını yenilemiş 2020 model 3.60 karavan ilanını yeni kaplamalı kontrakavak malzemeli olarak yapmış yalnız fiyatinida 42000 TL cik olarak güncellenmiş fiyatlar durmadan artıyor 4 m lik olanın fiyatında bu durumda daha fazla olacaktır biz ortizi saly i fiyat olarak eleştirirken May karavan da ayni fiyatlara geldi bizim taleplerimizle Avrupa karavan fiyatlarına çok yakın fiyatlara gelecek örneğin basit bir hesapla 3 sistem buzdolabı 7500 kasetli WC 5500 truma isitici 5000 şofben 2000 güneş panalleri ve aküler 5000 toplamda 25000 daha koydukmu 42000 TL lik 3.60 karavan 67000 TL oluyor Avrupa karavana bir tık kaldı
2020 model MAY 3600 4 kişilik çekme karavan gerçek 750 kg altı Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 554402814
Aynı ölçülerde Adria 89000 TL
Adria Aviva 360 DK ve ya DD Kampanya fiyatı olarak Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 788137868

Bu fiyatlara gidip Saly bakın, Başoğlu bakın, Erba bakın, bakın da bakın işte bir çok ürün var. En azından Alko şasi, dingil bir ürün olur, ayrıca bildiğim kadarı ile Hala O1 konusunda da bir kesinlik yok. ;)

@lautreamont

Tip Onay belgesini vereceğim, önümüzdeki ay başı demişti. Hadi onlara takılmıyoruz. Ama 3 ayda 4.000 TL fiyat artışını ben anlamadım ve bunu hiç söylemeden, konuşmadan yaptı...

@Demirak Bence asıl takılınması gereken konu o, tip onay belgesi olmaması başlı başına bir sorun, ve yokken daha fiyat bu seviyelere çıkıyorsa, evrak olduğunda ne olacak o daha bilinmez bir soru sanırım. Yarın bir yasal düzenleme ile trafiğe çıkamama riski olan bir ürüne 42 000 tl. Felaket tellalı gibi oldum kusuruma bakmayın, niyetim ürün kötülemek de değil, mühendis akıllıyım ben yalnızca bu güne bakarım ne düne ne yarına, bu gün varsa ok, yoksa bir anlamı yok benim için. Kamu kurumları ile iş yapan biri olarak söylüyorum, belge olayına takılın, çok önemli, ürününüzün geleceği bürokrasinin bir noktasındaki bir kişinin iki dudağının ucunda çünkü. Bu sözlerim yalnızca May için de değil, belgesi olmayan tüm üreticiler için, şahsım adına benim için yok hükmündeler, yarı fiyatına bile olsa.

@lautreamont

Şuan zaten bu fiyat içinde Tip onay belgesi var. Şuan zaten başka şirket üzerinden veriyor. Ancak kendi adına Mart ayı itibariyle verecek. Fiyatta herhangibir ekstra olmayacak.

Bunları geçmişte çok kez konuşmuştuk.

@Demirak O fiyat mertebesine ilk aklıma gelen ürünler, Erba 410, Rena3, Carabinata XL 5 kişilik, Benzer fiyatlara belgenizi de cebinize koyun binin gidin, belge ürüne ve firmaya ait olduğundan da kilo sorununu çok takmayın kafanıza, yarın bir düzenleme ile takarsınız plaka gezmeye devam edersiniz, 4 Mt civarı hiç bir yerli ürünün 700 kg civarından aşağı düşebileceğini çok tahmin etmiyorum şahsen ben. 10 altı 10 üstü olabilir anca, ki onda da 750 yi er geç aşıyor olacaksınız zaten.

Günün güzel haberi...

Biliyorsunuz, daha önce paylamıştım. Engelli olmam ve ÖTV'siz araç alabilmem sebebiyle Türkiye'nin ilk ve tek 0 karavanı olan "Hotomobil" vardı. 0 Doblo üzerine 3 kişilik 1. sınıf bir motokaravandı. Araç kredisine uygun, kampanyalı alınabilen ve Avrupa karavanları aratmayacak donanımları vardı. 260.000 TL civarı olan full modeli bana ÖTV'siz 150-160.000 TL arasına geliyordu. Tek negatifliği şuan için otomatik vites seçeneğinin olmayışı (saece otomatik vites kullanabiliyorum) ve 3 kişilik olmasıydı.

Firmadan gelen son haberlerde 2 yeni ürün daha çıkarttıkları ve İstanbul KAmp&Karavan Fuarında sergileyecekleri oldu.

1. Ürünleri Gladiator

Son dönemde Yurtdışında çok fazla gördüğüm ve Türkiye'de de Pino ile başlayan(Ben öyle biliyorum) ve şuan Crawler ile devam eden Pick-up üstü karavan akımında bir ürün geliyor.

Alkovenli olması sebebiyle Pick-up kasayı çok aşmadan 4 yatak kazanılabiliyor. Ve Hotomobil'de tıpkı Pino ve diğer Dünya'da ki örnekleri gibi sökülebilir olarak imal edecekmiş. Yani, Kamp alanına bırakıp, tıpkı çekme karavan gibi aracınızla işlerinizi halledebiliyorsunuz.

Burada tartışılan tek konu, mevzuatsal boşluktu. Yani kasadan taşma uzunluğu vb durumlarda sıkıntı olabildiğinden bahsedildi. Ancak Crawler çatır çatır satmaya devam ediyor ve sorun yaşayanları okumadım. Ayrıca Pino'nun modelini alan bir kişi tüm Avrupa'yı dolaştı.
Monoblok olması, Crawler gibi sabit değilde bağımsız olması bence güzel artıları. Ama 3 kişilik olması yine olumsuz oldu. Fuarda firma yetkililerine neden 4+ çalışmadıklarını soracağım. Tamam Ronin yani motokaravan aracı zaten 3 kişilik, karavının da 3 kişilik olması doğaldı. Ancak burada çift kabinli pick-up araçların hepsi 4+1 yani 5 kişilik araçlar...
Ürünle ilgili firmanın verdiği bilgiler şu şekilde:
♦ Farklı outdoor donanımlarına sahip olup 3 kişinin dört mevsim rahatlıkla konaklayabileceği özelliklerdedir.
♦ Tüm çift kabin Pick-up modelleri ile uyumludur.Aracınızın arazi performansı ve hareket kabiliyetini etkilemeyen bir tasarıma sahiptir.
♦ Montaj gerektirmeyen taşınabilir bir yaşam kabinidir.
♦ Taşıma ayakları sayesinde aracınızdan bağımsız olarakda kullanılabilir.
♦ Monoblok, alevlenmez ve antibakteriyel gövdeye sahiptir.
♦ Tüketici kredisi veya kredi kartı taksidi ile kişiye özel ödeme seneçekleri

2. Ürünleri Troy:

Listemize girecek O1 kategorisinde 2 kişilik monoblok bir çekme karavan daha geliyor. Resim yok, fuarda lansmanını yapacaklarmış. Verdikleri bilgiler şu şekilde:
♦ Farklı iç dizayn ve çözüm opsiyonlarına sahip olup 2 kişinin dört mevsim rahatlıkla konaklayabileceği özelliklerdedir.
♦ Monoblok, alevlenmez ve antibakteriyel gövdeye sahiptir.
♦ 750 kg altı üretiminden dolayı tescil yok.
♦ O1 Belgesine sahiptir .
♦ Tüketici kredisi veya kredi kartı taksidi ile kişiye özel ödeme seneçekleri

Hotomobil |

Fuarı heyecanla bekliyorum. Soran arkadaşlar için son kez yazayım:
Ben 24.02.2020 tarihinde Fuara gideceğim. Telefon numaram profilimde var. Saat konusunda İstanbul trafiği ve 1.5 yaşında oğlum olduğu için kesin birşey diyemiyorum. Ama benimle görüşmek isteyen arkadaşlar olursa telefonla ulaşabilirler, ayarlamaya çalışırım.

Sevgiler,

Son düzenleme:

@lautreamont

Şuanda 3.80 metre karavanında 660 kg civarını yakaladı. Ve bu karavanda minibüs camı var. Kg konusunda benim şüphem yok. Çok zeki ve bu işi biliyor. Ama dediğiniz gibi fiyatlar yükseliyor ve rakiplerine yaklaşıyor, bu sıkıntı. Umuyorum biraz frene basar...

Gerçi ben bize zam bilgisini vermediği için kızgınım, o ayrı.

@lautreamont

Şuanda 3.80 metre karavanında 660 kg civarını yakaladı. Ve bu karavanda minibüs camı var. Kg konusunda benim şüphem yok. Çok zeki ve bu işi biliyor. Ama dediğiniz gibi fiyatlar yükseliyor ve rakiplerine yaklaşıyor, bu sıkıntı. Umuyorum biraz frene basar...

Gerçi ben bize zam bilgisini vermediği için kızgınım, o ayrı.

Bu başlıkta okumuştum yine sizin postlarınızda, yeni bir yere taşınacak, 3 usta ile çalışacak vs. diye 3 usta 3 maaş demek, 3 s,gorta demek, büyük yer büyük maliyet demek vs. Bu şaşkınlığı anlayabimiş değilim doğrusu, kilo konusuna gelince de, sandviçh panel ile yapılan karavanlarda dediğiniz kilolara yaklaşıyorsa zayıf noktaları olacağını düşünüyorum, Kavak kontra bu ölçüdeki bir karavan da en fazla 40-60 kg arasında farkettirebilir ancak, şasi konusu ise ayrı bir sorunsal diye düşünüyorum. Fiyat konusu ilk takılması gereken konu değil gibi geliyor bana halen. Gerçekten hakkı ile yapıyor ise süreç içinde o fiyat daha da artacaktır emin olun. ;) Biz tüketiciler ürünleri isterken her şeyi isteriz her şeyin en iyisini vs. Ama o her şeyin de bir bedeli var.

@lautreamont

Firmanın maliyet analizi ile ben ilgilenmiyorum. Çünkü ben bir tüketiciyim. Ayrıca kendi özelinde mal sahibi kendi olduğu bir yer vardı, orayı kiraya verip kiraya çıkıyor. Ve çıktığı yer İzmir Büyükşehir de değil. Yani sadece biraz daha yakınlaştı o kadar.

Kaldı ki firmasahibinin kendi bildiği bir konuda maliyet artışı oluyorsa, 2-3 hafta önce yaptığımız ziyarette bana taşınma ile ilgili planını söylemişti, bana Burak zam yapacağım, fiyat paylaşımları yapma diyebilirdi. Ama hiçbir şey söylemedi. Ve bende yanlış bilgi olarak paylaştım.

3 usta olayı da kendisi ile ilgili maliyetler hemen yükselmez. 1-2 ay geçiş süreci verilebilir. Neyse...

Şaseyi birebir gördüm, Al-Ko'nun aynısı denebilecek kadar benzer lazer kesim, vidali şase yapmış. Elbette kalitesini zamanla görürüz. Ama işa başladığı ilk gün yaptığı karavanı hala kullanılıyorsa ve hala su almıyorsa, başarılıdır diye düşünüyoruz.

Fiyatın artması şuan benide endişelendiriyor. Rakiplerde böyle olursa dediğim gibi hayalimizden vazgeçeriz, yapılabilecek birşey yok :(

Elbette tüketicilerin istekleri sonsuzdur. Ancak bizde pırlanta karavan istemiyoruz ki. Fark ettiyseniz her isteğimizin bir karşılığı var. Mesela Karavan camı diyoruz + 9.000 TL. Sabit Tuvalet diyoruz +6.000 TL vb. Ancak boş karavan fiyatı emsalleri ile aynı ya da daha pahalı olursa burada durur, düşünürüz. Çünkü MAY'in en büyük artısı fiyatıydı. Böyle giderse sadece kilosu kalacak. Ve diğer rakipleri değerlendirilebilir hale gelecek, biz aslında bundan bahsediyoruz...

Selamlar,

Fuar katılımcıları kesinleşmiş:

Camp&Caravan İstanbul

Kesin olarak O1 Kategorisinde karavan üreten, Başoğlu, Pino, Carpento, Umarsan ve NK karavan katılıyor. Saly, evet katılmıyor. Ayrıca Crawler ve yukarıda bahsettiğim Hotomobil markası da katılacak.

Güneş paneli, ısıtma&soğutma, römörk, TV&Anten firmaları ile Tiny House konusunda ürünleri olan bir firmada katılacakmış.

Güzel bir fuar olacak gibi...

750 kg altı 4 kişilik bir karavanın fiyatı 60 bin liranın altında olmaması lazım
Adamlar o kadar yatırım yapıyor :smiley:

CPH1941 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaslar bildiginiz gibi ben May 3800 siparisi verdim,mayis haziran gibi teslim alacagim.Yazdigim fiyatlar da May3800 modeli icin gecerli olan fiyatlar.22 Kasim 2019 tarihinden sonra Orhan Ustayla konusmaya basladim.Yani benim ilk aramamdan 4 gun once zam yapmisti.37 binden 40 bine cikti fiyat.15 Aralik`tada kesin karar verip 40 bin tlye aldim.Her sordugumda da yeni yilda maliyetlerin artacagini ve zam yapacagini soyledi.Zam miktari konusunda bilemem ama zam yapma konusunda Orhan Usta`ya biraz haksizlik yapiyorsunuz.Örneğin ayni zammi NK karavanda yapti.2019 fiyatlariyla 2021 model karavana fiyat hesaplamak zaten biraz hayalperestlik olur.

@darkastano

Abi mesele zam değil. Sonuçta firma onun, ürün onun. İstediği gibi zam yapabilir. Maliyeti yükselmese de yapabilir. Bu tüketici olarak bizi ilgilendirmiyor.

Ben 2 hafta önce yüz yüze konuştum. Kaç kez telefonda konuştuk, yazıştık. Yeniliklerini kaç kez yazdım. Bana, "burak bunları bu fiyata yazıyorsun ama yazma, zam yapacağım" deseydi, ben yazmazdım. Ben sosyal medyada 2020 şöyle şöyle karavanını 38.000 TL ye satıyor diyorum...

Neyse, ben konuyu kapattım. Daha yazıma cevap vermedi. Verdiği zaman buradan da paylaşırım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,436
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR

Geri