98 Cherokee İçin Asfalt Lastiği Kararsızlığı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan onurckc Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,332

onurckc

Yeni Üye
Yer
ANKARA
Öncelikle bütün forum üyelerine merhaba demek isterim. İşim sebebi ile aracımı yoğun bir şekilde asfalt yolda kullanmaktayım yaklaşık dört aydan beri lastik araştırmaktayım ama bir türlü karar veremedim.Olmadı gidip aracın orjinal Good year lastik alayım demiştim ki Gezenbilir sitesi ile karşılaştım ve en doğru kararı vermeme buradaki deneyimli arkadaşlar yardımcı olabilir diye düşündüm. Bu arada şu anda aracın üzerinde Toyo 225/70/16 A-T lastikler var.Lütfen marka ve önerilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim.Şimdiden yardımcı olanlara teşekkürlerimi sunuyorum.Saygılarımla

Etiketler
Ynt: 98 Cherokee İçin Asfalt Lastiği Kararsızlığı

arkadaşım merhaba.kendi şahsi tecrubelerime dayanarak sana tavsiyem eğer çok süratli araç kullanmıyorsan hem asfalta hemde toprakta kullanırım dersen COOPER at yok ben hızlı araç kullanırım benim için asfalt performansı daha önemli diyorsan TOYO dan şaşma

Beni aslında daha çok rahatsız eden tam tur dönüşlerde aşırı derecede ses çıkarması birde asfalt lastiklerinin özellikle yakıt konusunda biraz daha cimri olduğuna dair bir düşünce var.

AT lastikler % 70 asfalt lastiği olduğu için ses çıkarması gayet normal.yakıta gelince düşündüğün şekilde gözle görülür cebe yansıyacak bir fark olmaz

Ben de bir kac tecrubemi paylasayim ama son karar yine size aittir.
Genelde asfaltta,cok nadiren arazide ve sadece piknik icin derseniz H/T,
Hafta icinde evden ise,hafta sonlarinda da arazide soft offroad derseniz A/T,
Genelde arazide dolasirim araziye ulasmak icin asfaltta cok yol yaparim derseniz M/T,
Araziden hic cikmam,benim sadik yarim daglardir derseniz extreme lastik tavsiye edilir.
Eski isyerinin cift kabin pick up inda Bridgestone H/T ile sadece asfaltta yetmisbin km yaptim.
LSD diferansiyel nedeniyle yagista dikkatsiz bir iki ufak kayma disinda cok iyi lastiklerdi.
Tamamen asfaltta kullanim icin dizayn edilmis yuksek yanakli lastiklerin ince desenleri vardi.
Genelde arazi icin kullandigim ama evin onunde duran aracimda BF Goodrich A/T kullaniyorum.
Asfaltta dikkat etmek gerekiyor,sert hareketlerde kayiyor.%50 asfalt,%50 arazi desenli cunku.
Genelde sehirde kullanilan daha buyuk ve agir olan aracimda Bridgestone A/T kullaniyorum.
Arazide dikkat ediyorum,cunku %30 arazi,%70 asfalta uygun dizayn edilmis.
Yaklasik iki tonluk araci asfalta yapistiriyor,yani bana gore isini iyi yapiyor.
Son olarak bir cesitle heryere gidilemiyor ve neyiniz varsa ona gore surmek lazim.
Extreme ile asfaltta gurultu,sarsinti ve aracinizi cabuk dokme problemi yasarsiniz.
Arazinin en kotusunde,kayaliklarda bile size takilmadan gecmeye yardimci olur.
M/T ile asfaltta extreme lastige gore daha az ama yine gurultu yasarsiniz fakat dokulme pek olmaz.
Camur,tas vs her turlu zor kosullara dayanikli ve rahatca araziden cikabilen bir surus keyfi olur.
A/T ile asfaltta nispeten rahat eder,araziye ciktiginizda soft offroad yapar,cogu yerde pek batmazsiniz.
H/T ile asfaltta sessiz,konforlu,hizli ama sadece toprak yollarda suruse uygun olursunuz.
Fakat burada ne yazarsak yazalim her durumda yine de ise yaramayan pozisyonlar olacaktir.
O zamanda surucu tecrube ve ongorme yeteneklerine ihtiyaciniz olacaktir.
Kumda,karda,camurda,kayalarda,her zaman calisan bir icat simdilik yok ama uzmanlar calisiyor.
Sahsi dusunce ve tecrubelerimdir,yardimci olursa ne mutlu.

Sanırım forumların en güzel tarafı bu bilgi ve birikimini insanlarla hiç bir karşılık beklemeden paylaşmak. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Şehir içi ve site inşaatlarının altyapı işleri ile uğraştığım için çoğunlukla asfalt ancak bazı şantiye alanlarında toprak ve kışları ise çamur h/t lastik seçimi sanırım benim için daha faydalı olacak.

hararetle lassanın yeni competuslarını öneririm 2004 KJ ye aldım. competus HL idi sanırım ismi. oldukça sessiz ve yol tutuş olarak üstün lastikler. At olacaksa yokohama geolander AT go12 tavsiye ederim.

İşinize yararsa değerlendirin derim.Ben asfatta memnundum,fakat kullanım az asfalt,çok çamur olunca tercihim değişti.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=84121.msg1073649#msg1073649

apollo7474' Alıntı:
İşinize yararsa değerlendirin derim.Ben asfatta memnundum,fakat kullanım az asfalt,çok çamur olunca tercihim değişti.

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=84121.msg1073649#msg1073649

Teşekkür ederim ama jantlarımı çok seviyorum hatta lastiklerle beraber onları eski parlak ve pürüzsüz haline nasıl getirebilirim onun araştırmasındayım :smiley:

ben şu an kumho road venture a/t lastik kullanıyorum ve yol tutuşu olsun asfaltta öncekilere nazaran sessizliği olsun hoşuma gitti.

Öncelikle 15 yıldır cherokee xj kullanıcısıyım 2 tane cherokee'm var birini av da yani sürekli arazide diğerinide şehir içi kullanıyorum gündelik .Şantiye demişsiniz sanırım meslek inşaat bende inşaat işindeyim. Kullandığım lastikleri size sıralayım;

1.michelin ltx m/s vardu müthiş bir lastik asfaltda ve karda çok iyi ama malesef ülkemizde satışı yok bu lastiği 7 sene kullandım.
2.Cooper discoverer a/t 235/75/R15 asfaltda çook iyi frenlemede başarılı ancak karda ve çamurda iyi değil.
3.Prelli scorpion 225/75/R15 kesinlikle uzak durun
4.Bridgestone dueller a/t 225/75/R15 asfalt,kar,yağmur ve çok çamur olmayan arazide mükemmel fiyatıda uygun şu an kullanıyorum.
5.Birde av cherokeem için kışlık goodyear wrangler m/t lastik var tabi siz asfal istemişsiniz ancak genede paylaşayım 235/75/R15 karda ve çamurda mükemmel ancak yağışlı asfalda inanılmaz kayar kuru asfalda ise arabayı yoruyo ve inanılmaz gürültülü bir lastik.

Önümüzdeki sene yeni lastik almayı düşünüyorun şehirde kullandığım cherokeeme bu sefer bfgoodrich a/t düşünüyorum ancak daha zaman olduğu için henüz tam araştırmadım ancak iyi olduğu söyleniyor umarım yardımcı olmuşumdur...

ECY' Alıntı:
Öncelikle 15 yıldır cherokee xj kullanıcısıyım 2 tane cherokee'm var birini av da yani sürekli arazide diğerinide şehir içi kullanıyorum gündelik .Şantiye demişsiniz sanırım meslek inşaat bende inşaat işindeyim. Kullandığım lastikleri size sıralayım;

1.michelin ltx m/s vardu müthiş bir lastik asfaltda ve karda çok iyi ama malesef ülkemizde satışı yok bu lastiği 7 sene kullandım.
2.Cooper discoverer a/t 235/75/R15 asfaltda çook iyi frenlemede başarılı ancak karda ve çamurda iyi değil.
3.Prelli scorpion 225/75/R15 kesinlikle uzak durun
4.Bridgestone dueller a/t 225/75/R15 asfalt,kar,yağmur ve çok çamur olmayan arazide mükemmel fiyatıda uygun şu an kullanıyorum.
5.Birde av cherokeem için kışlık goodyear wrangler m/t lastik var tabi siz asfal istemişsiniz ancak genede paylaşayım 235/75/R15 karda ve çamurda mükemmel ancak yağışlı asfalda inanılmaz kayar kuru asfalda ise arabayı yoruyo ve inanılmaz gürültülü bir lastik.

Önümüzdeki sene yeni lastik almayı düşünüyorun şehirde kullandığım cherokeeme bu sefer bfgoodrich a/t düşünüyorum ancak daha zaman olduğu için henüz tam araştırmadım ancak iyi olduğu söyleniyor umarım yardımcı olmuşumdur...

Ben de 91 model XJ sahibiyim. Eğer Bf A/T düşünüyorsanız ve şuan Dueler'dan memnunsanız, kesinlikle alın derim :smiley:. Dueler'dan sonra sanki asfalt lastiği gibi sessiz gelecek. Karda en iyi lastik zaten bf, ancak benim en çok şaşırdığım ve memnun kaldığım, fren mesafesi. Dueler'a göre neredeyse yarı mesafede duruyor ıslak yollarda vs. Işıklarda "lastikleriniz ne güzelmiş" diyen insanlar da oldu bf taktıktan sonra :smiley:. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Konu başlığına gelince, HT lastik yerine kesinlikle AT lastik alınmasını öneririm. Yağmur dışında bir farkı olmuyor. Yokohama ve BF Goodrich AT lastikleri epey sessiz ve kaliteli AT'lerdir. Toyo'larda durduğunuz yerde direksiyon çevirirken ciyaklama oluyor, bu lastiklerde bunu göremezsiniz.

bakas' Alıntı:
Ben de 91 model XJ sahibiyim. Eğer Bf A/T düşünüyorsanız ve şuan Dueler'dan memnunsanız, kesinlikle alın derim :smiley:. Dueler'dan sonra sanki asfalt lastiği gibi sessiz gelecek. Karda en iyi lastik zaten bf, ancak benim en çok şaşırdığım ve memnun kaldığım, fren mesafesi. Dueler'a göre neredeyse yarı mesafede duruyor ıslak yollarda vs. Işıklarda "lastikleriniz ne güzelmiş" diyen insanlar da oldu bf taktıktan sonra :smiley:. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Konu başlığına gelince, HT lastik yerine kesinlikle AT lastik alınmasını öneririm. Yağmur dışında bir farkı olmuyor. Yokohama ve BF Goodrich AT lastikleri epey sessiz ve kaliteli AT'lerdir. Toyo'larda durduğunuz yerde direksiyon çevirirken ciyaklama oluyor, bu lastiklerde bunu göremezsiniz.

Teşekkürler, bunu öğrendiğim iyi oldu açıkcası bf'de karar kılmıştım ancak diş yapısından dolayı çok gürültülü olurmu diye düşünüyordum onu da öğrenmiş oldum. Zeten bende dueller diğer xj'de o daha yeni bf leri asfalda kullandığım 91'me alacağım üzerinde pirelli scorpion var hem ömrü doldu hemde memlun kalmadım birde sizin bf lerin ebadlarını yazabilirseniz sevinirim ben standart jant kullanıyorum düşündüğüm ebat 225 veya 235/75/r15.

ECY' Alıntı:
Teşekkürler, bunu öğrendiğim iyi oldu açıkcası bf'de karar kılmıştım ancak diş yapısından dolayı çok gürültülü olurmu diye düşünüyordum onu da öğrenmiş oldum. Zeten bende dueller diğer xj'de o daha yeni bf leri asfalda kullandığım 91'me alacağım üzerinde pirelli scorpion var hem ömrü doldu hemde memlun kalmadım birde sizin bf lerin ebadlarını yazabilirseniz sevinirim ben standart jant kullanıyorum düşündüğüm ebat 225 veya 235/75/r15.

235/75r15 ebadları. 2 inç yükseltmeyle bile gayet güzel oturuyor araca. Yükseltme öncesi de hiçbir sürtme sorunu yoktu.

bakas' Alıntı:
235/75r15 ebadları. 2 inç yükseltmeyle bile gayet güzel oturuyor araca. Yükseltme öncesi de hiçbir sürtme sorunu yoktu.

Çok iyi zaten benim xj de 2 inç yükseltmeli bir şey daha sorayım Ankarada iseniz nereden aldınız çünki her yerde bulunmuyor teşekkürler...

ECY' Alıntı:
Çok iyi zaten benim xj de 2 inç yükseltmeli bir şey daha sorayım Ankarada iseniz nereden aldınız çünki her yerde bulunmuyor teşekkürler...

Eskişehir yolundan Konya yoluna dönüşten 200 metre falan sonra sağ tarafta kalıyor Michelin/BF bayii. Konya yolu No:128 adresi. Telefonu da 0312 284 48 55-56. Sahibi de Rubicon sahibi ve eski aracı XJ olan birisi olduğu için hem bu konuda sohbetleri de hoş oluyor, hem de arazi lastiği stokları epey zengin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.