Açık Kasa Kamyonete Çekme Karavan Montajı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uysalburak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 55
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,364

uysalburak

Zirve
Yer
İstanbul/Bahçeşehir
Bir çekme karavan ve açık kasa kamyonet satınalıp çekme karavanı kamyonete montajını yapsam prosedür nedir ? Tıpkı alkovan karavanda ki gibi prosedürler mi var? Yoksa çok daha basit prosedürleri mi var ?

Etiketler
Bu tarz birşey yapmanın prosedürü nedir acaba? Bd06e56a3a20ab7303af0ad8eb521609

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

Benim bildiğim kamyonetler hususi ve ticari olarak kullanılır hususi kamyonette sizin örnek çok eğreti durur bence sorun yaşarsınız. Forumda 4x4 çift kabin kamyonete bunu karavan firmasına yaptıran biri çok sorun yaşamıştı.Ticari kamyonet olarak yük nakli gibi yaparsınız oda fatura ,irsaliye,src vs uğraşırsınız

Cevap için çok teşekkür ederim ederim. Bu mağduriyet konusunu biliyorum. Ben pikap değil de kamyonete hani şu alkovan karavanları yaptığımız kamyonete montajı sordum.
Neden bunu soruyorum. Avrupa motokaravan aksak rakamlar inanılmaz ev parası resmen. Ama 130.000₺ ye çok kaliteli dörtsörtlük çekme karavanlar var.
Bu çekme karavanı kendi şasesinden ayırıp bir kamyonete montaj yapıp karavan ruhsatı ve izni almayı kastettim.

Örnek verdiğiniz durumda arkadaş ben pikapımı günlük hayatta kullanayım ama tatile çıkarkan kasaya karavanı koyayım gibi düşünüyordu.

Ben kalıcı motokaravandan Söz ediyorum.

Bence hedefinize çok yaklaşmışsınız 130 000 tl çekme karavan, kamyonette 80 000 ile 100 000 tl dersek 10 000 tl ile montaj vs derseniz. 250 000 tl ile amacınıza uygun bir karavan yaptırabilirsiniz, yada alabilirsiniz.

Bence hedefinize çok yaklaşmışsınız 130 000 tl çekme karavan, kamyonette 80 000 ile 100 000 tl dersek 10 000 tl ile montaj vs derseniz. 250 000 tl ile amacınıza uygun bir karavan yaptırabilirsiniz, yada alabilirsiniz.

İlker bey 250.000 e satılan motokaravanlar 130.000₺ lik ithal çekme karavanların büyüklüğünde ve kalitesinde değil. Eğer o kalite ve özellikleri ararsak 600.000₺ üzeri fiyattan söz edilmeye başlanıyor malum sitedeki ilanlarda. Zaten. Benim de öyle bir bütçem yok.
Amaç kaliteli ve fonksiyonel karavanı ucuza alabilmek.

Tapatalk kullanarak iPad aracılığıyla gönderildi

.

Emre bey kanaatiniz; yasal dayanak ve uygulamalarından emin olduğunuz bir olanak mı, yoksa tahmini bir tavsiye mi ?

Gerçi Burak(?) beyin sırf buradan alacağı bilgilerle yola çıkacağını sanmasam da, belki farkındasınızdır forum ev kullanımı için üretilen aletleri pek irdelemeden, karavan yapımında uygulayanlarla dolu.
Forumun ucuz olduğu düşünülen uygulamalar için böyle sorunlu bir pratiği var.

Aslında dikkat çekmek istediğim, şu zamanlar kanunda olmayanları bile varmış gibi davranan bir bürokrasiye muhatap olmamız.
Bu açıdan da tavsiyeniz riziko içeriyor olabilir ?

AB ülkelerinde TÜV gibi yarı resmî araç teknik kontrol kurumları, kendi yaptığınız karavanın yasalara uygun planını, koltuk sayısını, gaz sistemini, yangın güvenliğini, kontrol ve izin hakkına sahip oldukları halde, bizde uyum yasaları şekillendirilirken bu ödev güvensizlik sebebiyle sadece resmî TSE’ye verilmiş olduğunu tahmin ediyorum.
Fakat bizlerin bunlarla ilgili uygulama bilgilerine ulaşması ise olası değil. :confused:

Çünkü eminim bunlarla ilgili bilgi, dolayısıyla yönetmelikleri bile yok. Bu açıdan mühendislik bürolarının yaptıkları ne iş için para aldıkları da haklı bir soru olmalı ?.. ;)
Almanya’da herkesin internet veya telefon yoluyla bu bilgilere birkaç dakikada ulaşması sorun değil.
Bilmem uyumdan anlaşılan acaba ne ?

Düşünün Almanya’da TSE nin muadili DIN gibi büyük ve resmî bir kurumun bu konuların teorik düzenlemesini hazırlaması mümkün olsa da pratikte bu işlerle uğraşması akla sığacak bir şey değil.

Biz bize benzeriz belki doğru bir deyiş ama, bence bunun kaderimiz olması artık kabul edilir olmamalı ?

Ama şimdilik işler bence öyle kolay ve rizikonuz değil.
Kamyona, çekme karavan kondurmak da...:yum:

.

Son düzenleme:

Karavanın boyutları ve ağırlığı yük haddini aşmıyorsa sorun çıkmayabilir. Ancak karavanınızın aracın kasasına sabit olması ve bu şekilde muayeneye gitmek sorun olabilir.

Karavanın boyutları ve ağırlığı yük haddini aşmıyorsa sorun çıkmayabilir. Ancak karavanınızın aracın kasasına sabit olması ve bu şekilde muayeneye gitmek sorun olabilir.

Kamyonetin kasasında karavan taşıyabilmesi için, ticari olamasa da K2 yük taşıma belgesinin olması zorunluluğu var. Bu belge olmadan taşımanın yapılmaması gerekir.
K2 BELGE ÖRNEĞİ
Yük taşımacılığı hakkında link

K2 Yetki Belge harç ücreti:
Kamyonlar için: 10.000 TL
Kamyonetler için %75 indirim yapılarak 2.500 TL dir.

Kamyonetin kasasında karavan taşıyabilmesi için, ticari olamasa da K2 yük taşıma belgesinin olması zorunluluğu var. Bu belge olmadan taşımanın yapılmaması gerekir.
K2 BELGE ÖRNEĞİ
Yük taşımacılığı hakkında link

K2 Yetki Belge harç ücreti:
Kamyonlar için: 10.000 TL
Kamyonetler için %75 indirim yapılarak 2.500 TL dir.

.

Orhan bey, kendi yükünüzü taşıdığınız zaman da bu belgeye gereklilik var mı ?
Yoksa durum memurların yorumuna mı kalacak dersiniz ?
Yukarıda söylemek istediğim böyle birşeydi..

.

.

Orhan bey, kendi yükünüzü taşıdığınız zaman da bu belgeye gereklilik var mı ?
Yoksa durum memurların yorumuna mı kalacak dersiniz ?
Yukarıda söylemek istediğim böyle birşeydi..

.

Şahıs adına alınan araç ile yük ve eşya taşımıyorsak, yetki belgesi zorunlu değil ama bu araç ile başkasının yükünü veya bir firmaya ait yük ve eşya taşıyacaksak o zaman yetki belgesi alınması zorunludur.

Görevli biri çıkar (Türkiye'de olağan) bu taşıdığın malın/eşyanın sana ait olduğunu belgele diyebilir, sözlerin inandırıcı gelmeyebilirse ceza yeme şansına da sahipsiniz demektir.

Arac sahibi sahis ise kendi esyasini sadece ikametgahi olan sehir icinde tasiyabilir.
Aksi takdirde K belgesi almak zorunda. Cezasi cok fazla.
Arac sahibi firma ise K2 belgesi ile sadece kendi sehri icinde tasir. Sehir disi icin farkli K belgesi almasi lazim.
Bir de yolcu tasima isi var, ona girmiyorum. Normalde yolcu tasima icin farkli K belgesi var.
Sahis ise aileden, firma ise sirket calisani disinda yolcu yasak esasinda ama bu konuda kontrol yok.
AB uyum yasalari gelmisti zamaninda.

Şahıs adına alınan araç ile yük ve eşya taşımıyorsak, yetki belgesi zorunlu değil ama bu araç ile başkasının yükünü veya bir firmaya ait yük ve eşya taşıyacaksak o zaman yetki belgesi alınması zorunludur.

Görevli biri çıkar (Türkiye'de olağan) bu taşıdığın malın/eşyanın sana ait olduğunu belgele diyebilir, sözlerin inandırıcı gelmeyebilirse ceza yeme şansına da sahipsiniz demektir.
Benim arabada 20 kiloğram üzüm olduğu için yapmadıklarını bırakmadılar yol kenarı kontrol istasyonunda.(Kantarda)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

SON KONULAR

Geri