Ahşap Mobilya İskeleti Ve Lambri Kullanımı Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ouzhanuglu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 6,878

ouzhanuglu

Ana Kamp
Yer
Denizli
Merhabalar, aranıza yeni katıldım karavan konusundaki bilgi birikiminizden faydalanmak adına buradayım :smiley:
Ayağını yorganına göre uzatmayı seven biriyim daha araç bile almadan araştırmaya başlamak istedim.
Kısacası evdeki hesabı çarşıya uydurmaya çalışacağım :smiley: Karavanımı mobilya işçiliği dahil yapabildiğim kadarını kendim yapmak istiyorum ve bu işi de olabildiğince basitleştirmeye çalışacağım.

Başlıkta belirttiğim konularda bir kaç sorum olucak. YouTube üzerinde izlediğim videolarda genelde mobilya iskeletini tamamen tahtalardan yapıyorlar ve duvarları ve tavanı lambri denilen ahşap malzeme ile kaplıyorlar ve sanırım bunu seçmelerinin sebebi işlemesinin kolay olması.

ilk olarak sormak istediğim; lambriyi işlemek gerçekten görüldüğü gibi kolay mı? ve ağırlık mevzusunu kavak gibi hafif(öyle olduğunu düşünüyorum) ağaçlardan yapılmış nispeten ince lambriler ile çözebilir miyiz? ya da PVC lambri kullanmak mantıklı olur mu? bildiğim kadarıyla suya neme dayanıklı olması açısından su kontrası denen malzeme kullanılıyor ve sanırım bu malzemeninde verniklenmesi ya da kaplanması gerekiyor. hali hazırda bu işlem yapılacaksa lambriyi verniklesek yine suya neme dayanıklı olmaz mı?

ikinci olarak sormak istediğim mevzu yine bu izlediğim videolarda bir çok kişi karavan mobilyalarını tahta iskeletler üzerine monte ediyor.(Video: https://www.youtube.com/watch?v=YgDUyj4H9cQ bu video üzerinde görebilirsiniz) Bu maliyet ve sağlamlık açısından ne kadar mantıklı? ahşap iskelet yerine alüminyum profiller sağlamlık ve maliyet açısından avantajlı olur mu?

şimdiden teşekkürler.

merak edenler için devam videoları. gayet güzel işçilik.

Bütün Videoların Listesi:

Video: https://www.youtube.com/watch?v=RLwaqbn_f6s&list=PLLhAyWhGGbi6JLJBHePgsmR-jSbyC_RgO

Son düzenleme:

Etiketler
beğendiğim videoları paylaşmaya devam etmek isterim.

ingilizce olduğu için işe yaramayacağıı düşünenlere tavsiye olarak; videoyu çeken kişinin ingilizcesi gayet düzgün. YouTube otomatik çeviri oldukça başarılı.

karavan dışına delik açılması

m8 vidalı perçin açılması

alüminyum yatak iskeleti

Son düzenleme:

Ayağı yorgana göre uzatarak doğru bir başlangıç yapmışsınız :smiley: İnşallah beklentilerinizi karşılayacak bir araç sahibi olur güzel günlerde kullanırsınız. Karavan mobilyasında, ağırlık, ısı yalıtımı ve güvenlik gibi nedenlerle metal iskelet genelde tercih edilmez. Lambri levha değil parça olduğundan ölçü alması ve montajı nispeten daha kolaydır. Naçizane birkaç önerim olacak. Gerçekten bir karavana ihtiyacınız var mı? Seyahatte veya kampta ne kadar zaman geçireceksiniz? Yılın üç dört ayını gezilere ayırmayacaksanız, gezileriniz bir haftadan uzun sürmeyecekse, araç yılın büyük bölümünü kullanım dışı geçirecekse maddi olarak zarar verir. Çünkü, sigorta ayrı dert, kullanmadığınız zamanlarda park yeri ve güvenlik ayrı dert oluyor. Hafta sonları bir iki günlük gezilere çıkıyorsanız,ava balığa gidiyorsanız camper kullanmak daha doğru olur. Hem forumda hem dostlar arasında bir heves karavan yapan ya da satın alan sonrasında pişman olan çok insan var.İhtiyacı doğru tespit edip doğru araç sahibi olmak bu açıdan da göz ardı edilmemeli.
Karavan yapmaya kararlıysanız başlarken şunu unutmayın, karavan yapımı ve kullanımında tek doğru yoktur, aynı sorunun çözümü için birden fazla seçenek olduğunu göreceksiniz. Forumda karavan yapımı ile ilgili ulaşabildiğiniz tüm konuları okuyun. İlk kez böyle bir imalat yapacağınız için deneysel çalışmalardan uzak durun. Daha önce güvenilirliği kanıtlanmış malzemeler kullanın ve iç tasarımı aracınızda daha önce uygulanmış bir plana göre yapın. Bu size para ve zaman tasarrufu sağlar. Ne kadar az eşyanız olursa o kadar rahat edersiniz, karavanı başlangıçta temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde imal edin çıktığınız seyahatlere göre şekillendirirsiniz. Selamlar...

Ayağı yorgana göre uzatarak doğru bir başlangıç yapmışsınız :smiley: İnşallah beklentilerinizi karşılayacak bir araç sahibi olur güzel günlerde kullanırsınız. Karavan mobilyasında, ağırlık, ısı yalıtımı ve güvenlik gibi nedenlerle metal iskelet genelde tercih edilmez. Lambri levha değil parça olduğundan ölçü alması ve montajı nispeten daha kolaydır. Naçizane birkaç önerim olacak. Gerçekten bir karavana ihtiyacınız var mı? Seyahatte veya kampta ne kadar zaman geçireceksiniz? Yılın üç dört ayını gezilere ayırmayacaksanız, gezileriniz bir haftadan uzun sürmeyecekse, araç yılın büyük bölümünü kullanım dışı geçirecekse maddi olarak zarar verir. Çünkü, sigorta ayrı dert, kullanmadığınız zamanlarda park yeri ve güvenlik ayrı dert oluyor. Hafta sonları bir iki günlük gezilere çıkıyorsanız,ava balığa gidiyorsanız camper kullanmak daha doğru olur. Hem forumda hem dostlar arasında bir heves karavan yapan ya da satın alan sonrasında pişman olan çok insan var.İhtiyacı doğru tespit edip doğru araç sahibi olmak bu açıdan da göz ardı edilmemeli.
Karavan yapmaya kararlıysanız başlarken şunu unutmayın, karavan yapımı ve kullanımında tek doğru yoktur, aynı sorunun çözümü için birden fazla seçenek olduğunu göreceksiniz. Forumda karavan yapımı ile ilgili ulaşabildiğiniz tüm konuları okuyun. İlk kez böyle bir imalat yapacağınız için deneysel çalışmalardan uzak durun. Daha önce güvenilirliği kanıtlanmış malzemeler kullanın ve iç tasarımı aracınızda daha önce uygulanmış bir plana göre yapın. Bu size para ve zaman tasarrufu sağlar. Ne kadar az eşyanız olursa o kadar rahat edersiniz, karavanı başlangıçta temel ihtiyaçları karşılayacak şekilde imal edin çıktığınız seyahatlere göre şekillendirirsiniz. Selamlar...

İyi dilekleriniz, görüş ve önerileriniz için çok teşekkür ederim. İşim beni sabit bir yere bağlamadığı ve internete bağlı kaldıkça çalışabildiğim için karavanı yılda 10 ay gibi uzun süreler kullanmayı düşünüyorum. Bu nedenle maliyet, güvenlik ve işçilik çok önemli ancak ülkemizde bu üçünü bir arada bulmak çok zor. ben de "kendim yapayım, ne yaptığımı bileyim, bütün haftamı alsada en küçük vidasına kadar kendim sıkayım ki ileride bozulduğunda ya da değişmesi gerektiğinde ne yapacağımı bilebilirim. sonuçta bu benim evim" düşüncesiyle yola çıktım. Dediğiniz gibi kervan yolda düzülür. Tekrar teşekkür ederim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kendim için karavan için gerekecek malzemeleri gördüğüm ve okuduğum kadarıyla bir liste oluşturdum. Liste malzeme ismini, satın alma linkini ve fiyatını gösterir. Genel bir fiyat listesi oluşturması adına.

Satın aldığım ya da kendi karavanımda kullandığım ürünler değildir. Amatör bir çarşı listesidir.

Lütfen listeye kafanızın karışabileceğini, bunlara sizin itiyacınız olmayabileceğini ve listede bulunan malzemelerin en uygun, en iyi ya da en ucuz olmadığını, sadece genel maliyet tablosu çizmek adına oluşturulduğunu, fiyatların ve adetlerin fazla ya da eksik olabileceğini göz önünde bulundurarak bakınız.

Sadece karavan yapmayı düşünen arkadaşlar için fayda sağlaması adına paylaşıyorum.

KARAVAN GENEL MALİYET TAHMİN LİSTESİ

Kendim için karavan için gerekecek malzemeleri gördüğüm ve okuduğum kadarıyla bir liste oluşturdum. Liste malzeme ismini, satın alma linkini ve fiyatını gösterir. Genel bir fiyat listesi oluşturması adına.

Satın aldığım ya da kendi karavanımda kullandığım ürünler değildir. Amatör bir çarşı listesidir.

Lütfen listeye kafanızın karışabileceğini, bunlara sizin itiyacınız olmayabileceğini ve listede bulunan malzemelerin en uygun, en iyi ya da en ucuz olmadığını, sadece genel maliyet tablosu çizmek adına oluşturulduğunu, fiyatların ve adetlerin fazla ya da eksik olabileceğini göz önünde bulundurarak bakınız.

Sadece karavan yapmayı düşünen arkadaşlar için fayda sağlaması adına paylaşıyorum.

Elinize sağlık çok faydalı bir çalışma olmuş.Ben dahil bir çok kişiye faydalı olacaktır.

Tüm Karavancılara selamlar,
Ellerinize sağlık çok güzel bir liste olmuş. Ben de yapım aşamasının en başındayım. Bu listeniz benim çok işime yarayacak. Her şey dilediğiniz gibi olsun...

@SNN76, sizin bu öneriniz aslında benim de kafamı kurcalamakta. Dediğiniz gibi küçük başlayıp yol aldıkça eklenti yapmak mantıklı. Ancak şunu merak ediyorum; karavan ruhsatlama aşamasında projede yer almayan bir cihazı sonradan ekleyebiliyor muyuz. Ve bu eklentiler bir sonraki TUV muayenesinde sorun çıkarabiliyor mu? örneğin şu an yaz arifesinde olduğumuzdan ısıtıcı takmayıp bu şekilde ruhsat alsak,eylül gibi de ısıtıcıyı taksak bu ileride bize problem oluşturur mu? Bu konuda tecrübeli arkadaşlarımızın yardımlarını rica ederim.

karavan ruhsatı almak için aranan şartlarda ısıtıcı ile ilgili bir madde yok muhtemelen sonradan eklemek sorun çıkarmayacaktır yine de proje yaptırırken sormakta fayda var

oldukça uzun ve ayrıntılı bir liste.
ciddi bir araştırmanın ürünü olduğu belli. Merak ettim ardunio ile ilgili kısmı kendiniz mi yapacaksınız?

oldukça uzun ve ayrıntılı bir liste.
ciddi bir araştırmanın ürünü olduğu belli. Merak ettim ardunio ile ilgili kısmı kendiniz mi yapacaksınız?

evet, en azından ucuz çin malı sensörleri kullanarak bir prototip hazırlayıp başarı sağlayabilirsem daha pahalı ve kaliteli malzemeler ile güzel bi sistem kurmayı düşünüyorum.

2020 eylül ayında ducato bi araç alıp karavan yapımına başladım 1 yıllık süreçte %90ı bitti bu süreçte yaptığım harcamaların listesini yaptım yine karavan yapacak arkadaşlara fikir vermesi bu yola başladığım da kafamda neler varmış ve bu süreçte nelere dönüşmüş teorik ve pratik açısından faydalı olacaktır. çektiğim fotoğrafları kurtarınca bi kaç tane ekleyeceğim.

KARAVANIMIN MALİYET LİSTESİ

2020 eylül ayında ducato bi araç alıp karavan yapımına başladım 1 yıllık süreçte %90ı bitti bu süreçte yaptığım harcamaların listesini yaptım yine karavan yapacak arkadaşlara fikir vermesi bu yola başladığım da kafamda neler varmış ve bu süreçte nelere dönüşmüş teorik ve pratik açısından faydalı olacaktır. çektiğim fotoğrafları kurtarınca bi kaç tane ekleyeceğim.

KARAVANIMIN MALİYET LİSTESİ
Elinize sağlık ciddi bir emek harcamışsınız. maliyet listenizi şöyle bir inceledim. araç dışı yaklaşık 30 bin civarı. müthiş düşük bir rakam ancak bir türlü yerli yerine oturtamadım. örneğin "seval HALOJENSİZ YANMAZ EXTRA İZOLELİ N2XH FE 180 2x1.5mm 50 mt" 114 lira demişsiniz. metresi 114 lira ise çok pahalı. 50 m 114 lira ise metresi 2 liraya gelir ki yanmaz kabloyu bu fiyata nerden buldunuz, hemen biz de alalım
Bu listeye bakınca 30 bin liraya karavan çıkar gibi bir sonuç çıkıyor ki bu bence mümkün değil.
ben mi yanlış yorumluyorum acaba?
Kolaylıklar diliyorum.

Elinize sağlık ciddi bir emek harcamışsınız. maliyet listenizi şöyle bir inceledim. araç dışı yaklaşık 30 bin civarı. müthiş düşük bir rakam ancak bir türlü yerli yerine oturtamadım. örneğin "seval HALOJENSİZ YANMAZ EXTRA İZOLELİ N2XH FE 180 2x1.5mm 50 mt" 114 lira demişsiniz. metresi 114 lira ise çok pahalı. 50 m 114 lira ise metresi 2 liraya gelir ki yanmaz kabloyu bu fiyata nerden buldunuz, hemen biz de alalım
Bu listeye bakınca 30 bin liraya karavan çıkar gibi bir sonuç çıkıyor ki bu bence mümkün değil.
Kolaylıklar diliyorum.
evet 50 metresi 114 tl fabrikası zaten denizlide hatta 100metre yanmaz halojensiz boruyu da 70 liraya aldım denizlide TURAN elektrik diye bi yerden güncel fiyatlara baktığımda inanılmaz uyguna almışım hatta o zaman aldığımda bile TTR kablolardan daha ucuza gelmişti bende şaşırmıştım. Genel olarak bu fiyata çıkar çıkmaz durumunu güncel fotoğraflarını paylaştığım da siz değerlendirirsiniz lüks değil ama yaşanabilir temel bi karavan. fiyat listesinde kaçan varsa bile en fazla lavabo sifonu veya metal delme aparatıdır onlarda 20-30tllik şeyler.

şu şekilde bir bağlantıyla en azından fikir vermesi açısından yapım sürecine bakabilirsiniz.

Son düzenleme:

Kolaylıklar diliyorum.

şu şekilde güncel hali benim gözümde %90ı bitti bugün depolarını takıyorum. daha önce bi tecrübem olmadığı için kervan yolda düzülür mantığında gerektiğinde gereken şeyleri yapıyorum bu haliyle çok uzun süreli olmayan gezilere uygun. şaşalı ledler dizili değil şuan aydınlanmayı seyyar ampul ile sağlıyorum kafama uyan bi çözüm bulduğumda onu yapacağım. maliyetimi düşük tutan en önemli etken de bu yapmadan önce alternatiflerini araştırıyorum mesela mutfak tezgahım ahşap değil sunta ama ahşap görünümlü eğer meşe kaplama veya masif panelden olsun isteseydim 3bin tl gibi bi rakamı gözden çıkarmam gerekirdi sanırım ama bu şekliyle bana 600 tlye patladı.

WhatsApp Image 2021 10 07 at 195701 1

WhatsApp Image 2021 10 07 at 195701

WhatsApp Image 2021 10 07 at 195700

WhatsApp Image 2021 10 07 at 195659

WhatsApp Image 2021 10 07 at 195658 1

WhatsApp Image 2021 10 07 at 195658

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,090
Kaydolan Son Üyemiz
senarif1

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR