Akü Ve Güneş Paneli Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan makara60 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 99
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 42,596

Etiketler
Günlük 100-110 amperlik tüketimi nasıl hesapladınız acaba?
Merhaba
Bu arada arkadaşlar iş yerinden cevap yazmaya çalışıyorum imla hataları olursa kusura bakmayın .
Her türlü sorunuz için yardımcı olmaya çalışırım.Yanlış bir şey anlatırsam lütfen uyarın işlerin yoğunlugundan kafam dalğın olabilir şimdiden özür dilerim.

Benim hesaplamam marka model bilğisi olmadığı için ortalama değerlerdir net bir rakam degildir ama en basit haliyle
ürün kullanımına yakın değerleri baz alarak yapılmış bir hesaplamadır.
WATT=VOLTAJ X AKIM ilk ögretilen konulardan biridir (MESLEKLİSELERİNDE) bende Teknik Lise sonarasında M..Y.O ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK mezunuyum gerçi voltaj kanunları fizik derslerindede olması gerekiyor genede bi hatırlatma yapayım dedim.En basit haliyle size aşağıdaki formüllerle anlatmaya çalışacagım.
Bizim araçlarımızın voltajı 12 volt oldugu için waatt/12 v=kullanılan akım miktarıdır bu formülünü kullanacagız

[xtable=bcenter|682x253]
{tbody}
{tr=@x15}
{td=155x15}ÜRÜN{/td}
{td=45x15} GÜÇ{/td}
{td=102x15} SAATLİK AKIM{/td}
{td=181x15} TOPLAM KULLANILAN SAAT{/td}
{td=165x15}
TOPLAM KULLANILAN AKIM
{/td}
{/tr}
{tr=@x15}
{td=155x15}BUZDOLABI{/td}
{td=45x15} 42{/td}
{td=102x15} 3,5 A{/td}
{td=181x15} 16{/td}
{td=165x15} 56 A{/td}
{/tr}
{tr=@x15}
{td=155x15}webosta{/td}
{td=45x15}30{/td}
{td=102x15} 2,5 A{/td}
{td=181x15} 3{/td}
{td=165x15}
7,5 A{/td}
{/tr}
{tr=@x15}
{td=155x15}led (yaşam-mutfak-banyotente altı) toplam aydınlatma kapasitesi{/td}
{td=45x15}
40
{/td}

{td=102x15} 3,3 A{/td}
{td=181x15} 3{/td}
{td=165x15}
9,9 A
{/td}
{/tr}
{tr=@x15}
{td=155x15}tv-uydu{/td}
{td=45x15}60{/td}
{td=102x15} 5 A{/td}
{td=181x15} 3{/td}
{td=165x15}
15 A{/td}
{/tr}
{tr=@x15}
{td=155x15}su pompası{/td}
{td=45x15}30{/td}
{td=102x15} 2,5 A{/td}
{td=181x15} 1{/td}
{td=165x15} 2,5 A{/td}
{/tr}
{tr=@x15}
{td=155x15}cep telefonu-tablet şarj günlük kullanım{/td}
{td=45x15}30{/td}
{td=102x15} 2,5{/td}
{td=181x15} 1{/td}
{td=165x15}
2,5 A
{/td}
{/tr}
{tr}
{td=155x@}
su ısıtıcı 200 WATT lık
MUTFAK BANYO İÇİN{/td}

{td=45x@} 200{/td}
{td=102x@} 16,6 A{/td}
{td=181x@} 0,5{/td}
{td=165x@}
8,8 A
{/td}
{/tr}
{/tbody}
[/xtable]
toplamda 102,5 amper
Bu çıkan sonuç +/- % 5-10 fark oluştursa 90 ila 115 amperlik bir sonuç çıkar kullanılan ürün kullanma şartlarına göre değişim zamanlarda aynı güç harcamasını yapmazlar sıcak soguk nem bulunduğu ortam etkin faktörlerdir

Ama hesaplama yaparken her zaman maksimum seviye dikkate alınmasında fayda vardır .
Ürünlerin harcadıgı maksimum güç hesaplanır güç kaynagından da alınacak minumum güç baz alınır böylelikle en iyi sistem kurulur.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Peki önerebileceğiniz güvenilir akü ,regulatör ve panel markaları önerebilirmisiniz?Çünkü piyasada çok fazla marka var.İthal ürünler yerli ürünleri iki misli fiyata satıldığı için mümkün olduğunca yerli malı kullanmak istiyorum.

Bir karavanda ki 12 voltluk ekovatla çalışan buzdolabı günde 16 saat çalışıyorsa o buzdolabının bakıma ihtiyacı var demektir.
Zaten şayet dolapta "ETKİN DORDURMA" konumunda çalıştırma yoksa akşam olup ortam sessizleşince dolabı kapatırız ki zaten dolap artık açılıp kapatılmadığından kendide durur.Yani bence bir karavanda dolap bence ortalama 8 saat kadar çalışır ki bu bile fazladır ya dolabın ısı yalıtımı iyi değildir yada dolap hor kullanılmakta içine çok sıcak maddeler konmakta yada kapısı gereginden fazla açık bırakılmaktadaır.Dolabın ekovatını 40watt kabulü ile
8 saat çalışsa 40 X8=320 Watt/saat tüketim olur.
şerit ledin 1 metresi 0.4 amper çeker yani 12X0.4=4.8 watt yapar buna 5 watt diyelin sizin tabloya göre 40 watlık harcama için 40/5= 8 metre şerit ledi sürekli yakmak gerek.karavanda 8 metre ledi nerelere koyacaksınız ki.Ledleri kaç saat yakacaksınız 4 metre ledimiz olsun hava iyice kararıncaya dogru yani saat 7 sularında ledleri açtık hergün üstüste gece 12 ye kadar oturduk var sayarsak 5 saatX4metre led X0.4=8 watt/saat yapar 10 watt/saat diyelim
Vebasto diye marka ismi ile adlandırdığımız ısıtma sistemine gelince ya dolap kullanacagız ya ısıtma sistemi; karavanda ikisi birden aynı anda nasıl gerek olacak ki.
Elektrikle temizlik suyu ısıtma işini tasarruf adına unutuyor o işi tüpgaz ile yapıyoruz.
Telefon şarjı için hesap yapılırmı ama yinede yapalım 3 adet akıllı cep telefonu varsa 2.5 amper/saatlık aküleri var sayalım toplamda 7.5 amper saat yapar 8 diyelim 8X12=36 watt/saat yapar 40 olsun.
Su pompası yani hiroforumuzu gün içinde toplamda ne kadar kullanacagımız tam kesin olmasada depomuzdaki suyu idareli kullanmak adına her halde su pompası gün içinde 1 saatten fazla çalışmaz etti 30 watt/saat.
TV ,uydu kullanılmıyor ama yinede kullanalım tv boyutuna göre 50-60 watt enerji tüketiyor.Günde 4 saat kullandığımızı var sayarsak
60X4240 watt/saat yapar 250 diyelim
Günlük toplam elektrik enerjisi harcamasına bakarsak
320 watt/saat dolap
10 watt/saat aydınlatma
40 watt/saat şarj
30 watt/saat hidrofor
250 watt/saat TV
------
650 watt tüketim olur.Bu da bize 650/12=55 AMPER değerini verir .
ısıtıcı sistemide aynı anda çalıştırdık diyelim.
Ortamın serinleyip ısıtıcıyı açmamız için gece olması gerekecek zaten gece uzun değil ama yinede yükseğe ayarlı termostatı ile günde çalışsın çalışsın 4 saat çalışır 30X4=120 watt saat yapar bununda akımı 10 amperdir
Her şeyi açsak bile 55+10 =65 amper civarında işi bitiriyoruz %15 fazlası ile 75 amper /gün ile iş bitiyor.Bu degeri kabul ile akümüzü garantili saglıklı tutmak için kapasitesinin de 75X4= 300 amper / saat yada en azından için 75X3= 225 amper/saat olması gerektiğini buluyoruz
Sabah oldu güneş çıktı güneş paneli işbaşı yaptı. geceden 75 amper eksiğimiz var.dolap gündüz 6 saat çalışsa 30X6=180 watt tüketir eder 15 amper hidroforu biraz kullandık 2 amper de o tuketti.TV yi arada 2 saat açtık 120 watt tüketti yani 10 amper.
Bizim gariban güneş paneli üstüne güneş ışığı geldiği toplam sürede 75+15+2+10 yuvarlak hesap 100 amper üretmesi gerekir.
İşte şimdi zurna ZIRRRT DEDİ.
Panel kaç saat elektrik üretebilir verimi nedir.Önce verimi unutup %100 var sayalım.
karavanla yazın gezdiğimizi kabul edersek gökte güneş ışıgı 12 saat garantili olarak pırıldıyor biz panelimiz için 8 saat kuvvetli güneş işiği var dersek 100 amperi bu 8 saatte üretmesi gerekir yani 100 amper yapar 1200 watt eh 8 e bölünce 150 watt yapar.
Benim hesap ve kabullerim böyle.
Bu hesaplamada panelin güneşe bakma konumuna göre verimini hesaba katmadık.150 watt sonucuna ulaşınca verim katsayısını fazla incelemeden panelimizi 200 watlık yaparız.
Şimdilik benden bu kadar.
Saygılar

Bir karavanda ki 12 voltluk ekovatla çalışan buzdolabı günde 16 saat çalışıyorsa o buzdolabının bakıma ihtiyacı var demektir.
Zaten şayet dolapta "ETKİN DORDURMA" konumunda çalıştırma yoksa akşam olup ortam sessizleşince dolabı kapatırız ki zaten dolap artık açılıp kapatılmadığından kendide durur.Yani bence bir karavanda dolap bence ortalama 8 saat kadar çalışır ki bu bile fazladır ya dolabın ısı yalıtımı iyi değildir yada dolap hor kullanılmakta içine çok sıcak maddeler konmakta yada kapısı gereginden fazla açık bırakılmaktadaır.Dolabın ekovatını 40watt kabulü ile
8 saat çalışsa 40 X8=320 Watt/saat tüketim olur.
şerit ledin 1 metresi 0.4 amper çeker yani 12X0.4=4.8 watt yapar buna 5 watt diyelin sizin tabloya göre 40 watlık harcama için 40/5= 8 metre şerit ledi sürekli yakmak gerek.karavanda 8 metre ledi nerelere koyacaksınız ki.Ledleri kaç saat yakacaksınız 4 metre ledimiz olsun hava iyice kararıncaya dogru yani saat 7 sularında ledleri açtık hergün üstüste gece 12 ye kadar oturduk var sayarsak 5 saatX4metre led X0.4=8 watt/saat yapar 10 watt/saat diyelim
Vebasto diye marka ismi ile adlandırdığımız ısıtma sistemine gelince ya dolap kullanacagız ya ısıtma sistemi; karavanda ikisi birden aynı anda nasıl gerek olacak ki.
Elektrikle temizlik suyu ısıtma işini tasarruf adına unutuyor o işi tüpgaz ile yapıyoruz.
Telefon şarjı için hesap yapılırmı ama yinede yapalım 3 adet akıllı cep telefonu varsa 2.5 amper/saatlık aküleri var sayalım toplamda 7.5 amper saat yapar 8 diyelim 8X12=36 watt/saat yapar 40 olsun.
Su pompası yani hiroforumuzu gün içinde toplamda ne kadar kullanacagımız tam kesin olmasada depomuzdaki suyu idareli kullanmak adına her halde su pompası gün içinde 1 saatten fazla çalışmaz etti 30 watt/saat.
TV ,uydu kullanılmıyor ama yinede kullanalım tv boyutuna göre 50-60 watt enerji tüketiyor.Günde 4 saat kullandığımızı var sayarsak
60X4240 watt/saat yapar 250 diyelim
Günlük toplam elektrik enerjisi harcamasına bakarsak
320 watt/saat dolap
10 watt/saat aydınlatma
40 watt/saat şarj
30 watt/saat hidrofor
250 watt/saat TV
------
650 watt tüketim olur.Bu da bize 650/12=55 AMPER değerini verir .
ısıtıcı sistemide aynı anda çalıştırdık diyelim.
Ortamın serinleyip ısıtıcıyı açmamız için gece olması gerekecek zaten gece uzun değil ama yinede yükseğe ayarlı termostatı ile günde çalışsın çalışsın 4 saat çalışır 30X4=120 watt saat yapar bununda akımı 10 amperdir
Her şeyi açsak bile 55+10 =65 amper civarında işi bitiriyoruz %15 fazlası ile 75 amper /gün ile iş bitiyor.Bu degeri kabul ile akümüzü garantili saglıklı tutmak için kapasitesinin de 75X4= 300 amper / saat yada en azından için 75X3= 225 amper/saat olması gerektiğini buluyoruz
Sabah oldu güneş çıktı güneş paneli işbaşı yaptı. geceden 75 amper eksiğimiz var.dolap gündüz 6 saat çalışsa 30X6=180 watt tüketir eder 15 amper hidroforu biraz kullandık 2 amper de o tuketti.TV yi arada 2 saat açtık 120 watt tüketti yani 10 amper.
Bizim gariban güneş paneli üstüne güneş ışığı geldiği toplam sürede 75+15+2+10 yuvarlak hesap 100 amper üretmesi gerekir.
İşte şimdi zurna ZIRRRT DEDİ.
Panel kaç saat elektrik üretebilir verimi nedir.Önce verimi unutup %100 var sayalım.
karavanla yazın gezdiğimizi kabul edersek gökte güneş ışıgı 12 saat garantili olarak pırıldıyor biz panelimiz için 8 saat kuvvetli güneş işiği var dersek 100 amperi bu 8 saatte üretmesi gerekir yani 100 amper yapar 1200 watt eh 8 e bölünce 150 watt yapar.
Benim hesap ve kabullerim böyle.
Bu hesaplamada panelin güneşe bakma konumuna göre verimini hesaba katmadık.150 watt sonucuna ulaşınca verim katsayısını fazla incelemeden panelimizi 200 watlık yaparız.
Şimdilik benden bu kadar.
Saygılar
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Benim tüketimim sizin yaptığınız hesabın da altında çıkacağından eminim.Çünkü ben de tv,anten,tablet yok.Buzdolabımın motoru 25 lik ve 90 lt lik büro tipi buzdolabı,tek başıma gezdiğim için kapısı da pek açılmaz:smiley:Benim asıl merak ettiğim hangi yerli markalara güvenebiliriz?Ucuz diye alıp sonradan pişman olmak istemiyorum.

@SERDARATİK , foruma hoşgeldiniz. :yum:

Hesaplarınız ne yazık ki karavancılık gerçeği ile çakışmıyor !
Forumu dikkatli okumaktan kaçınmazsanız, faydanıza olacağından eminim...

Son düzenleme:

Aslında 36 mesajda yazdığım hesaplama mantığı ile ama biraz farklı düşünüp daha fak değerlerde bulabiliriz ama her gün üst üste güneşin ışıldadığı ön şartı ile.
Şimdi biz hizmet aküsünü dolu alıyoruz yerine takıyoruz güneş tepemizde pırıldıyor yani panelimiz elektrik üretiyor ama henüz dolabı çalıştırmadık tv yi açmadık yani tüketime start vermedik akümüz dolu tamam.Her şeyi çalıştırmaya başladık aküden akım çekiyoruz ama çalışkan panelimiz anında yerine koyuyor yani güneş batana kadar bütün aletlerimiz çalışmasına ragmen akü tam dolu durumunda kalır.Hooop güneş battı panel paydos dedi akümüz boşalmaya başladı şimdi bunun miktar hesabını 36 .mesaja göre yapalım.
Buz dolabı gece çalışsın çalışsın 2 saat çalışır 40X2=80 watt
aydınlatma için 4 metre ledi 5 saat yaktık 5X4X0.4X12=10 watt
Telefon dolumunu gece yapmıştık bol keseden 40 watt
hidroforu bulaşık tı derken 1 saat kullandık etti 30watt
haberlere baktık TV 250 watt
Nasıl bir iş ise ısıtıcıda çalıştırıldı 120 watt
toplamda 530 watlık enerjiyi aküden ödünç aldık.
Sabah oldu güneş çıktı panelimizde bizimle beraber uyandı.
dolap geceden 2 saat çalıştığı için gündüze içi soğuk başladı 6 saat çalışmak yetti eder 40X6=240 watt
Lambaları kapadık - 0 - watt
Telefonları çıkardık - 0 - watt
yahu uyurken dünyada neler oldu diye televizyona şöyle bi baktık 2 saat olmuş 2X60=120 watt
sabah sabah çeşmeyi açtık kapadık 1 saat 30 watt
gündüz olmuş ısıtıcıyı kapattık - 0 - watt. Şimdi akşam olup güneş ortadan kaybolup evine gidene kadar bizim panelde paydos edene kadar geceden 530 ve gündüzde 240+120+30=390 watt harcadık ettı toplamda 920 watt. Güneş bize bugünlük bu kadar dediğinde istiyoruz ki panelimizde o an akümüzü tam dolu hale getirmiş olsun yani panelimiz güneşin olduğunu kabul ettiğimiz 8 saate 920 watlık elektriği üretip akümüze yollamış olsun eh o zaman 920/8=115 wattlık panel yani pratikte 100 watlık panel yetiyor toleransı ile 125 watt oluyor.
Gece dolu aküden 530 watlık tüketim yapmıştık 530/12=45 amper yapar burada sağlama gidelim dersek 45X4=180 amper saatlik akü yada gittiği kadar gitsin dersek 45X3=125 amper saatlik akü yeterli oluyor.
Aynı tüketim için biraz farklı baktık ve daha küçük değerler yani daha düşük maliyet bulduk.
Bu daha küçük değerlerle sisteme ilaveler pek yapılamaz yada yapılmaya mecbur kalınırsa aletlerin kullanma sürelerine dikkat edilip süreler azaltılır.
Tatbiki ilaveler yapılma düşüncesi ile Panel regülatörü ilk baştan daha büyük değerde alınır.akünün yanında ilave aküye yer varsa baştan büyük değerde akü almak pek akılcı olmaz aynı şekilde 125 watlık panelin yanında pek yer yoksa daha baştan bütün panel alanını kaplayacak boyutta panel almak doğru olur düşüncesindeyim.
bu küçük değerlerde olan sistem kurulur da bir gün boyunca hiç güneş çıkmazsa
geceden 530 watt tüketmiştik gündüzde 390 tükettik etti 920 watt ama güneş yooookkk;gecede oldu yine 530 watt daha tükettik ettimi bizim bütün harcama 530+530+390= 1450 watt yani 120 ampercik yani gitti bizim 125 amper saatlik akü dibine kadar boşaldı.Ufak değerlerle hep güneş varmış gibi hesabında böyle tehlikeleri var.Güneş ışıldamazsa aküyü zora sokmamak için elektrik tüketimini azaltacağız yani tv yi açmayacağız buz dolabının fişini çekeceğiz 3 telefonu birden doldurmayacağız aydınlatmayı dikkatli kullanacagız. Baktık işler kötüye gidiyor arabanın motoru çalıştırılıp boşalan akümüzü alternatörden besleyeceğiz.

Öncelikle faydalı olabileceklerini düşünerek bilgilerini aktaran tüm arkadaşlarımıza canı-gönülden tesekkür ederim.
Şimdi ; Halimi arz edip , yanlışlarımın farkına varabilmeyi amaçlayarak yorumlarınıza ihtiyaç duyuyorum. 2011 başlarında enerji unitemi kendim kurdum . Bilirsiniz o yıllarda tüm arkadaşlar biri-birlerine yardımcı olabilme cabası icerisinde yarışırcasına bilgi aktarımı icerisindeydiler. Çoğumuza sistem yeni olduğu için nerede ne duymuş ve ögrenebildi k ise aramızda paylaştık

Kendi ihtiyaçlarımı karşılayabilecegi umudu ile bir sistem hazırladım. Başlangıçta 3 adet 150 (mono 12V) tamamı 450 vaat lık panel aldım. Maksat ; sonbaharda da (belkide kış) azalan güneş ışıgında kevgirin büyügünü kullanıp bir an öce parsayı toparlam düşüncesi . Regülatör olarak bulabildiğim ( CXN PHOCOS 40 A lik ) Kendi-kendini ayarlıyabilen 5 programlı fazla gösterişli olmayan belirli zamanlarda ses ile uyarıda bulunan bir alet aldım. Kurulumda ise , 3 adet paneli iç kısımlarından 30x30 profiller ile vidalayarak tek parça haline getirdim. Aracımda bulunan alkovan üzerine 3 adet 12 cm lik 2mm lik inox menteşe ve vidalar ile aracin yapımında iskelet olarak kullanılan metal profillere bağladım . Panelin arkaya gelen kısmını boşda bıraktım . Gerektiğinde , eklediğim bir mekanizma ile panelin tümünü gün batımına yakın 40-45 derecelik bir açı ile daha fazla katkı saglamayı amaçladım. Kablo bağlantı panel ve regülatör arası tahminen 4 metre . İniş için 8mm kabloları su yalıtımlı jaklar yardımı ile yaptım . ( akım kutupları uyumlu olarak) . Regülatör çıkışından akü ye bağlantıyı da 1 metre 10 mm kablolar ile baglantıyı yaptım . akü kaynagım jel 4 adet 65 A 260 A . Gerekdiginde akü yenilemeleri yaparak kullanmaktayım.
Kullandıklarım 12v dolap , 19inç 12v tv , 5 vat aydınlatma , turumatik2000 , su için 12 v santürfüj pompa (3o L 3dk tavan dolum deposu) , 2 telefon 1 el feneri , arada bir de laptop . Ben de herkes gibi enerji, su ve pis su deposu konusunda hassas davranmaktayım.

Bu techizatı ile her ne kadar sorun yaşamamış olsam da , mevsim kasım ay'ı sonlarında daha fazla dikkatli olmamızı gerektiriyor Tamamen tükenmese bile bir sonraki günde yagmur ve bulutlu havayı var sayarak enerji kosamızda bir kaç amper fazla kalsın diye çaba gösteriyoruz.
Diyorum ki bazen (kendi-kendime) ; bu sistem gün geçtikce daha fazla gelişiyor ve daha iyi anlaşılıyor . Sistemimizin belki de bazı yanlışları vardır . Okuduklarımızdan ve duyduklarımızdan bazı tiyo lar elde edebilir ve yanlışlarımızı düzeltirsek bakarsınız daha korkusuz ve daha hovarda bir bol'luk yakalıyabilir umudumuzu sürdürüyoruz.

Şunu amaçladım; gerçekten sistemi mi ve düşündüklerimi irdeleyip tavsiye ve tenkitlerinizi de bekliyorum.

Halen Kafama takılan regülatör . Hiç kimse kullanmıyor herhalde . El kitabında Türkçe yok , Google çeviriden epey bi uğraştım , halen doyurucu bir bilgi edinemedim.

Alet üzerindeki barkod da ;
CXN40-1.1
cx solar charge controller
12/24 40/40 negative groundıgs

RoHS ce PHOCOS

Diye bir ifade var . Bu alet hakkında bir bilgi (iyi-kötü) öğrenebilmeyi çok istiyorum . Yardım edebilenlere minnet duyarım.

SerdarAtik'in temel yanlışı, panelin verimli çalışacağı 5 saatlik süreyi toplam süre olarak alması. Paneller bu 5 saatlik süre dışında da elektrik üretecektir. Hatta geceleyin sokak lambası altında üreteceğine dair yorumlar bile vardı. Verimli çalışma süresinin toplam enerji üretme süresine eşit olmadığını unutmayalım.

Mehmet ağabey, sizin elkitabını tarayıp bana e-posta ile gönderin, yardımcı olmaya çalışayım: ta2rx@tcswat.org

110 ah jel akü ve 2×100= 200 w solar panel ile resimdeki buzdolabı , kış hariç yeterli olurmu ? Buzdolabı ve akü yü aldım , panel ve sarj regülatörü alıp , montaj yaptıracağım , yorumlarınızı bekliyorum , teşekkürler .
dd90751c8b3bb870765c5774d140b3e1.jpg

Eb8dffc5b40b12942b2e61d280e1118d

Bu nasl bir dolap ise 12 volt ile çalışırken 7 amper çekiyormuş.(bana göre biraz fazla)
ilk sogutma çalışmasını tüp gazla yaptığınızı sayalım yani dolabın içi istenilen soguklukta iken günde 8 saat çalışsa
7X8=56 amper harcar biz ona düz hesap 60 amper diyelim.Akünüz 110 amper saatlik kapasitede olduğu için dolabınız bu tempo ile çalışırsa her gün akünüzü yarı yarıya boşaltır ki akünüz kolayca elden çıkar.
Şimdi tersten düşünüp akünüzü emniyette bırakacak kadar kullanım süresini bulalım.
110 /4=27.5 amper eder 28 diyelim dolap 7 amper çekiyordu 28/7 =4 yani dolabınız günde 4 saat kadar elektrikle çalışırsa akünüz emniyetli tarafta kalır.Peki eksik kalan 4 saat içinde tüp gaz hesabı yaparsak bilgilerde dolabın içinin arzu edilen soguklukta çalışması için saate 10 gr gaz yakar diyor 4 saatte 40 gr gaz yapar.Piknik tüpünde yaklaşık 2 kilo gaz vardır şayet tüpü başka yerde kullanmazsan ve günde sadece 4 saat dolabı tüple kullanırsan 2000/40=50 gün de boşalır.
Yani dolabı günde 4 saat aküden 12 volt elektrik sonra elektrigi kapatıp 4 saatte tüp kullanırsan pinil tüpü garantili olarak 1 ay dayanır.
akünüzde aşırı boşalma yapmaz.
gelelim panele.
dolabı 4 saat kullanınca 4X7=28 amper tüketim oldu bunun watt karşılığı 28X12=336 wattır buna 350 diyelim.
sizin panel 200 watt olduğu için güneş altında 8 saatte 1600 watlık enerji üretirki 350 watlık tüketimi çoktan karşıladı.
Şayet hiç gaz yakmaz sadece aküden elektrik ile bütün gün kullanacagım derseniz dolabın kullanım süresine ve açma kapamaya dikkat ederek 5 saat elektrik harcadığını kabul edip 5X7=35 amper harcama yaptırırız eh buda akünüzün kapasitesinin 110/35=3.1 yani 1/3 kadar olur akü emniyette kalır bu durumdada paneller ihtiyacı fzlası ile karşılar.
BÜTÜN VARSAYIM VE HESAPLARI SADECE TEK AKÜ VE BELİRTİLEN ÜÇ SİSTEM DOLAP ÜZERİNE YAPTIK BAŞKA BİR ELEKTRİK HARCAMASI YAPAN ALET EDEVATI HESABA KATMADIK.
Saygılar

Bu durumda ; gündüz piknik tüpü ile , gece yatmadan ( gece buzdolabını tüpgaz ile çalıştırmak karavanın havasını aşırı derecede kirletmesi nedeniyle ) 12 volt akü ile çalıştırırsam , akü şarjında problem yaşamayacağımı gösteriyor .

Bilgilendirme için çok teşekkür .

Sn. Arkadaşlarım

İnternette , şu anda kullanmakta olduğum enerji sisteminde belirttiğim ( CXN40-1.1 ) regülatörü bu gün arattım . Bu başlık altında cihaz görünüyor. Başlıkların biri nin altında kullanma talimatı Türkce çeviri olarak açıklanıyor. Fakat açıklama bilgileri bir-birinin üzerine yazılmış gibi bir görüntü var . çok ugraşmama rağmen okuyamadım . Bu sayfa biçimini nasıl çözümleyebileceğimi bulamadım . Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var .
İlgilerinize teşekkür ederim.

Sn. Arkadaşlarım

İnternette , şu anda kullanmakta olduğum enerji sisteminde belirttiğim ( CXN40-1.1 ) regülatörü bu gün arattım . Bu başlık altında cihaz görünüyor. Başlıkların biri nin altında kullanma talimatı Türkce çeviri olarak açıklanıyor. Fakat açıklama bilgileri bir-birinin üzerine yazılmış gibi bir görüntü var . çok ugraşmama rağmen okuyamadım . Bu sayfa biçimini nasıl çözümleyebileceğimi bulamadım . Bu konuda yardımınıza ihtiyacım var .
İlgilerinize teşekkür ederim.

Mehmet Bey,
Konuyu Almanca olarak Google’ye sordum ve şu cevapları aldım.

Birinci Link kullanım rehberi. Bir kaç lisanda var ama maalesef Türkçesi yok.
http://www.phocos.co.in/sites/default/files/document/181811102 CXN final manual_0_0.pdf

Bu linkte teknik bilgileri var.
http://www.phocos.co.in/sites/default/files/document/Phocos_Datenblatt_CXN-Serie_d.pdf

Her iki linki de bu linkten aldım.
CXN-Serie (10 – 40 A) | Phocos.com

Google tercümesi yeterli olmazsa gerekli yerleri açıklayabilirim.

Almanya’dan selamlar.

Programmable Solar Charge Controller with Negative ... - AltE Store
https://www.altestore.com/.../User_Manual_CXN_ENG.pdf
Bu sayfanın çevirisini yap
Dear Customer,. Thank you very much for buying this Phocos product. With your new CXN controller you own a state-of-the art device which was developed according to the latest available technical standards. It comes with a number of outstanding features, such as: Multifunctional LC display

İlgi ve emeğiniz için teşekkür ederim.
Verdiğiniz linglere girdiğimde sanki , ceviri prpglarından girdiğim limgler ile çok yakınlık gösteriyor . her ne kadar almanca bilmiyorsam da sayfa dizilimi ve verilen degerler , sayfa boyutu da çok yaklaşık. Bu neden ile halen kullanım kitapcığına ulaşamadım .
Ancak ; Yukarıda kopyalama çalıştığım başlık altında gerekli el kitabının var olabileceği çok yakın geliyor. Bu sayfa üst üste yazılmış ve karmaşadan dolayı okunamaz hale gelmiş . Kendimce , bu sayfaya sadece üye olanlar mı okuyabiliyorlar . Bu sayfa okunabiliyor olmuş olsaydı montajından kullanım inceliklerine kadar ulaşabilecekmişim gibi geldi bana .
Size yük olmuş gibi de olmak istemiyorum . Vaktiniz olursa bir inceleyebilirmisimiz , istirhamda bulunuyorum. PC de pek becerikli degiilimdir ama yine de can-hıraç gayret gösteriyorum . Yine de bir sonuç alamadım henüz.
teşekkür ederim . selamlar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR