Akü, Invertör, Solar Şarj, Şebeke Şarj Bağlantısı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mmrs Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 0
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,737

mmrs

Yeni Üye
Merhaba,

2.el aldığım Pino Cachalot marka karavanımda DC yükleri (hidrofor, aydınlatma vb.) yaşam aküsüne bağlayarak besleyecek mevcut bir tesisat var, ancak şu ana kadar bir yaşam aküsü bağlı değil idi.

Aldığım aşağıdaki cihazları en esnek, verimli ve güvenli bir şekilde bağlamak için tesisat şeması ve kullanılacak şalter, sigorta, kablo kesiti vb. konularda önerilerinize ihtiyacım var.

1) Jel akü, 100Ah
2) 220V şebek şarj aleti - 7A
3) 1200W invertör
3) 150W solar panel
4) 20A solar şarj kontrol ünitesi

Akü kolay erişilebilir bir yerde olmadığı için (belki invertör, şebeke ve solar şarj cihazları da akü dolabına konabilir), seçici şalter, sigorta, priz, voltmetre gibi cihazları kolay erişilebilir bir kontrol panelinde toplamak istiyorum.

Kullanım senaryolarım şu şekilde:

1) Karavandaki mevcut AC ve DC tesisatlara müdahele etmek istemiyorum. Sadece yaşam aküsünü DC tesisatı besleyecek şekilde bağlayacağım.

2) Invertör çıkışını karavan 220V şebeke tesisatından ayrı olarak tutmak ve kullanmak istiyorum.

3) Yaşam aküsünü hem şebeke, hem de solar panel üzerinden şarj edebilmek istiyorum. Aynı anda olması gerekmiyor. Şebeke şarj cihazı, karavanın mevcut 220V şebeke tesisatından enerji alacak. Solar şarj kontolörü de paneller üzerinden beslenecek.

4) Akü bir yandan şarj edilirken, diğer yandan invertör ile AC enerji kullanabilir miyim ? Benzer senaryoyu şarj esnasında Solar şarj kontrolörü üzerindeki ayrı bir DC yük çıkışı ile sağlamakta.

5) Yani temel olarak sorum, bütün bunları en uygun şekilde nasıl bir araya getirebilirim ?
Bütün cihazlar akü üzerinde birleşeceği için, birbirini olmusuz olarak etkilemesi olası durumlar için, uygun şalter, sigorta vb. içeren bir tasarıma ihtiyacım var. Örneğin invertörün DC girişini, aküden direk mi almalıyım, yoksa solar şarj kontrolöründeki DC yük çıkışından mı almalıyım? Neticede solar şarj kontrolörü de sürekli aküye bağlı durumda olacak :smiley:

Şimdiden teşekkürler,

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR