Aküyü Servisten Almak Şart Mi?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan İbn Arabî Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,998

İbn Arabî

Yeni Üye
Yer
Rize
Merhaba arkadaşlar,

Rize'den selamlar.

2005 Freelander TD4 aracımın orjinal aküsü nihayet ömrünü tamamladı gibi. Takviye kablosu ile çalıştırdım, ertesi sabah yine çalıştı, sonra akücüye götürdüm, 8.5-12 arasında, 9.5-12 arasında falan olması lazım dedi, değiştirmen lazım dedi. Sonra akü suyu koydum, 1 hafta çalıştı. Şimdi havalar da soğuyunca çalışmadı.

Madem bu kadar uzun ömürlü oldu bu akü, aynısını alayım dedim. Üzerinde Alman üretimi Varta akü var. Şimdi piyasada çin aküsü varmış. Tarabzon'daki Borusan Oto yetkili servisini aradım, muhakkak Varta al dedi, 425 lira dedi. Ne kadar cimrisin demeyin; fiyatında değilim, en kalitelisini, en uygununu piyasa fiyatında alayım istiyorum.

1. Servisten değiştirmenin bir faydası var mı? Mesela orjinal akü mü takıyorlar?
2. Herhangi bir yerden mi alayım? Herhangi bir yerden alınca zararı var mı?

Selamlar..

Etiketler
Orjinal akü kaç amperlik biliyorsanız o amperde aküyü uzaydan bile alsanız sorunsuz devam edersiniz. Ben eskiden mutlak Bosch'cuydum, sonra mutlak Mutlu'cu oldum. Son dönemlerde İnci ve Yiğit de acayip kaliteli olunca ismi duyulmamış aküler harici aldığım bu akülerin hiçbirinde sorun yaşamadım.

Ayni amper saatteki orta karar bir akünün fiyatı ile karşılaştırın orta karar bir akü size 2 sene hizmet verir,şayet bu akünün ederi 3 kat fazla ise aynı paraya 3 akü alırsınız demektir ki en azından üçkere sıfır akünüz olmuş olur.

geçtiğimiz yaz servis yüksek fiyat verdiği için serviste değiştirmedim. Mutlu aküye gidip daha uygun fiyata aldım ve taktırdım. illaki servis diye bir şart yok.

mutlu akü iyidir, yuvasına uysa bende taktırırdım, ama gel gelelim büyük çıktı arabaya uymadı, inci mi yiğit mi hatırlamıyorum ondan taktılar, onun da bir zararını görmedim, ama arabanın üzerindeki orjinal olması muhtemel akü (markasını hatırlamıyorum arabayı da sıfır almadığım için orjinal mi değil mi bilmiyorum) sızıntı yapıyordu, onun zararını gördüm, asitten paslanan şeyleri temizlemek pek kolay olmuyor :smiley:

mutlu inci markaları yerli ve çok kaliteli üretimlerdir

alacağınız yerden garanti belgesini alabilir ve muhatap olarak aldığınız yeri alırsınız akü de bu iş böyle devam eder şimdiye kadar hep böyle devam etti bende

hatta yolda kaldığım bir dönem mutlu akü ile yeni almıştım başka bir bayide değiştirdiler sorun çıkmıyor önemli olan belgenizin yanınızda olması

bu arada varta kalitesiz demiyelim güzel bir markadır fakat aküde servislerde durum şudur fabrikadan çıktığı aküyü takmazlar öyle bir sistem yok distiributör firmaların fabrikadan aldığı akü üretici listeleri ile o listeden herhangi bir firma ile anlaşırlar ve onu kullanırlar genelde ithal araçlarda pek yerli aküler görülmez ama fiat servisinda renault servisinde mutlu yada inci görebilirsiniz

Değerli arkadaşlar,

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Servisi tekrar aradım. Sattıkları akü piyasadaki akü. Orjinal İngiliz aküsünü sipariş üzere getirebiliyorlar. Fiyatı 980 lira.
Bu durumda sayın ince999 nin dediği gibi 3 tane akü alıyoruz bu fiyata.

O zaman anladığım;
1. Serviste değiştirmenin extra bir faydası yok.
2. Servisteki akü ile piyasadaki fiyat arasında da y. 150 lira fark varsa servisten almanın mantığı yok.
3. Orjinal aküye o kadar para vereceğine 3 kez akü al daha iyi.

Selamlar

Belli bir marka aküyü satın alırken nereden satın aldığınız değil,akünün tazeliği yani imalat tarihinin yeni olması önemlidir.
İmalat tarihi malın üstünde yarı şifreli olarak yazılıdır.O markanın malına tarih nasıl yazılıyor diye nette araştırırsanız bilgi bulursunuz sonrada piyasaya çıkıp akülerin tazeliğine bayatlığına bakar uygun olanı alırsınız.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,451
Kayıtlı Üye Sayımız
172,104
Kaydolan Son Üyemiz
onur57

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.