Alkovenli Karavan Yaptırmak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan tgbrk34 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 3
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 21,697

tgbrk34

Ana Kamp
Öncelikle alkovenliye çevrilicek araç ne olmalı panelvan mı yoksa kamyonet (arkası açık) mı? ve

Maliyeti ne kadar olur ? Camper yaptırmak mı daha manlıklı alkovenli mi? 3 kişi 1 çocuk için hangisi daha uygun fikirlerinizi bekliyorum

Etiketler
Ynt: Alkovenli Karavan Yaptırmak

Panelvan araçtan alkovenli yapımı eskiden oluyormuş ancak şimdi yapılamıyor ( yönetmelik gereği ) bu sebepten açık kasa veya şase bir araç almanız gerekiyor. Camper mi yoksa Alkoven mi bu konu kişiye göre değişir, üzerinde çok düşünmenizi öneririm. Ben Camper ile başladım 2014 Nisan ayında ancak şimdi Alkoven yaptırdım. 1 hafta oldu biteli, her aracın avantajı vede dezavantajı var, önemli olan sizin beklentileriniz. Kolay gelsin

teşekkürler bilgi için bu soru kafamdaydı araştırma yaptım fakat bulamadım yer konusunda sıkıntımız var karavanda 66cm genişliğinde akülü tekerlekli sandalye olucak ve yatak önünde 80 90 cm genişliğinde boşluk ve resimdeki kırmızılı yerde 100 ila 120cm dönüş alanı gerekiyor camperde bu alanı bulmam halinde camper yaptırmayı düşünüyorum aralarındaki fiyat farkıda önemli tabi arkada 140cm eninde 2 kişilik yatak x ranza düşünüyorum arada kaldım

Adsz

Karavan araçları bildiğiniz üzere kısıtlı ve sıkıştırılmış kullanım alanlarından oluşur.
3 yetişkin +1 çocuk kendi başına zaten karavan için iyi bir sayı.

Öncelikle şunu belirtmek gerek: karavanlar trafikte 1 şoför + 1 yolcu izniyle ruhsatlandırılıyorlar. Alkovan yada kamper farklı değil.

Böyle dedik ama yine de bu noktayı göz ardı ederek, yerleşime gelinecek olursa bir karavanda, oturma düzeni, mutfak (evye+ocak), yataklar ve wc-banyo temel donanımlardır. Bunların bazılarından vazgeçebilir, bazılarından ise aracınızın ruhsatında karavan yazması için isteseniz de vaz geçemezsiniz. Ancak her durumda bir veya birkaçının kullanım düzeninden ve/veya boyutlarından fedakarlık etmeden 15 m3 yada 17 m3 bir kamper araca sığabilmeniz sanırım olanaklı olmayacaktır. Bence mutlaka profesyonel yapımcılar ile görüşmenizde yarar var. Siz nelerden vaz geçebileceğinizi, neleri daha ufak boyutlarda kullanabileceğinizi belirtirseniz onlar da size farklı önerilerde bulunabilir.

Alkovanlı karavan elbette daha geniş kullanım alanına sahip olacağından istediklerinize çözüm bulmanız da bir o kadar kolay olabilir. Buna rağmen, bildiğim kadarıyla artık alkovanlı aracı her üretici her biçimde yapamıyor. Sebebi önceki yıl uygulamaya giren "Tip belgesi". Tip belgesini bir kaç karavan üreticisi, ciddi maddi harcamalar gerektirdiği için, belli bir araç ve tip için aldı. Bazı üreticiler onu bile almayıp alkovanlı yapmaktan vaz geçti. Sizin isteyecekleriniz mevcut kapsamda kalır mı, onu da yine üreticileri ile görüşmelisiniz.
Eğer oluyorsa, sonraki aklıma gelen şey de, şimdiye dek gördüğüm alkovanlı karavanların pek de geniş olmayan giriş kapısı. Sanırım ve umarım ona da bir çözüm bulunur bu özel durumunuz için.

Eminim başka bilgisi olan dostlar da fikir verecektir.

Umarım her şey gönlünüzce ve kolay olsun...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,458
Kayıtlı Üye Sayımız
172,113
Kaydolan Son Üyemiz
KhanDeep

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR