Ankara Çadır Kamp Alanları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan uda4a Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 29,874

uda4a

Kamp II
Yer
Ankara
Herkese merhabalar,
forum sayfasını bir süredir takip ediyorum ama sanırım bu ilk mesajım ve kullanımı konusunda çözemediğim noktalar olduğundan,
bu soruyu doğru yere sorup sormadığımdan emin değilim, öncelikle yanlış ise bunun için özür dilerim.
forum da kısa bir araştırma yaptım ama genelde bulduğum cevaplar karavan üzerine,
Ankara ve çevresinde aile ile birlikte hafta sonu çadır kurulup kamp yapılabilecek özellikle güvenlikli (Gece içki içip rahatsız edilmeyecek, saha sola silah atılmayacak)yerler hakkında biraz detaylı bilgi alabilirmiyim.Teşekkürler.

Etiketler
Ynt: Ankara Çadır Kamp Alanları

Herkese merhaba.
42 kişinin okuduğu bu konu hakkında cevap gelmemiş olması, Ankara nın çadırlı kamp etkinlikleri (Ailece) konusunda yetersiz olduğunu anlamını taşımakta sanırım.

Merhaba, Google'a "ankara kamp alanı" yazdım ve karşıma şu linkler geldi..

http://www.agaclar.net/?id=showthread&t=13104

http://www.erbakaravan.com.tr/kamp_karavan_yerleri.html

http://www.ankaravizyon.com/turizm/kamp-ve-karavan-turizmi

http://bolcana.org/tatil/ankara-kamp-karavan-turizmi-ve-doga-yuruyusu.html

Merhaba ilginiz için teşekkürler.
benim özellikle buraya yazmam daki neden, denenmiş tecrübe edilmiş yerleri öğrenmekti.

Herkese Merhaba,
Kendim ettim kendim buldum misali, kendim sordum kendim 2 alternatif cevapla konuyu pekiştireyim istedim.
Özellikle, çocuklu aileler için arayışta bulunduğum kamp yeri için, bu hafta yaptığım günü birlik gezimde,
1- ilk durağım,Ankara - Gerede yolu, gerede ye 20 Km kala yayla camping alanına uğradım.Yetkililerle görüşmemde bungolov tipi ve VIP bungolav konaklama alternatifi ile beraber çadır kurulabileceği bilgisini aldım.Artı ve eksilerini kısaca yazacak olursam, (+) etrafı çevrili ve güvenli olması, çok acil ilhtiyaçların kamp alanındaki lokantadan karşılanabilmesi,kamp alanın arka tarafında ki sırtlarda küçük kısa yürüyüşler için uygun olması. (-) yol kenarına yakın olması nedeni ile yoldan geçen ağır vasıtaların seslerinin rahatsız edebileceğini ve oluşturulan suni gölet nedeni ile sivri sinek sıkıntısı olabileceğini düşünüyorum.
2- Gerede ki tesbitlerim üst kısımlarında, yaylalar mevcut ve bu yaylalarda çadır kurulabilecek güzel alanlar var,vahsi doğal yaşam alanlarının içerisinde kalıyor.Çocuklu aile ile kamp yapacakların bunu göz önüne alması gerekir.Gerede de ikinci alternatif,
Esentepe piknik alanında, arka taraflarda, kısaca insanların yoğunlukta olduğu piknik alanlarından uzak kısımlarda da çok güzel çadır alanları mevcut.Görebildiğim kadarı ile su tek bir noktada mevcut.Görevli Bekçi ile yaptığım görüşme alan polis sahasına girdiğinden burada yapılacak gece konaklamalı kalışlarda önceden polise bilgi verilmesi zorunluluğu var ve gece emniyet mensupları tarafından da kontrol ediliyormuş. Her ne kadar şehir içinde gözüksede, doğallığı yaşayabileceğiniz bir yer.
BU iki tesbitim, ben her önüme gelen dağın başında kamp kuramam,ailem için güvenli olsun diye yer bakanlar için tavsiye edebileceğim, kendi gözlemlediğim alanlar.

konuyu hortlatayım bari :smiley:
ankarada benim bildiğim bir yer yok ama beypazarı karagöl ve yine beypazarı-kırbaşı yolunda as balıkçılık tesislerinde çadır kampı yapanları gördüm .

Birkaç tane de ben belirtmek isterim.

1. E-5 üzerinde Kızılcahamam'ı geçtikten sonra Alakoç Yaylası ve Yünlü Yaylasının arka tarafları ailece kamp atmak için uygun. Yola yakın arabanızı bırakabileceğiniz cepler mevcut ve 50-60 metre içerilere giderseniz düz, su kaynaklarına yakın kamp atabileceğiniz bölgeler mevcut.
2. Yine E-5 Üzerinde Kızılcahamam'ı geçtikten sonra Çamdere göletine ayrılmayı müteakip asfalt yoldan devam ederken sağlı sollu ayrılan düz şose yollar mevcut.
3. TEM üzerinde Gerede'ye doğru giderken Cankurtaran mevkiinde Kaya Otel var. Arabanızı park yerine koyup, kahvaltınızı yapıp göletin ordan tellerden atlayıp :smiley: arka bölgede kamp atabilirsiniz.
4. Yünlü Yaylası ve Aktaş göletini arkadan bağlayan yol üzerinde de kamp atabileceğiniz güzel yerler bulunuyor.

Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Arzu eden olursa koordinatlarını da verebilirim.

Eğer aracınız binek bir araç ise bu mevsimde Yedigöller'e gitmeden bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederim. Yolun bir kısmı toprak yol ve aracınıza zarar gelebilir. Gerede yolu üzerindeki Yayla Mocamp ailece kamp yapmak için bence en uygun yer şu an için.

aslında yakın zamanda binek aracımla ailecek gitmiştim , günü birlik bir gezi oldu . yolun çok kötü olduğu söyleniyordu ama daha kötülerini binek araçlarla geçtiğim için çok ta yadırgamadım ;D .

yağış olması durumunda derin tekerlek izleri oluşursa diye söylemiştim yolun bozukluğunu ama daha önce gittiğinize göre yolla ilgili bir fikriniz vardır mutlaka. aslında bana sorarsanız Yedigöller ailece kamp yapılacak yerler listesinde benim için daha geri sıralarda. Sebepleri;

1. Aile üyelerinden herhangi birinin başına kötü birşey gelse acil müdahale yapabilecek hiçbir tesis yok. Sağlık desteği çağırsanız o yol şartlarında ne kadar bir sürede geleceğini tahmin edin.
2. Cep telefonu çekmiyor. Bu da acil bir durumda ne siz birisine ne de yakınlarınız size ulaşamayacak demek. (yedigöller kampından sonra kendime ikinci el uydu telefonu aldım)
3. Aracınız arıza yapsa yol üstünde veya kamp bölgesinde teknik destek almanız çok zor. Teknik desteğin gelmesi saatler alabilir.
4. Çok küçük bir alanda birçok çadır (özellikle tatil zamanlarında) kuruluyor. yanınıza gelen insanların gerçekten huzur içinde kamp yapmaya geldiklerinin garantisini veremiyorsunuz. arabasını mp3 çalar olarak kullanan bir çok insan var memleketimde. hem de kulaklık kullanmadan! alkol alıp sapıtması da yanında cabası.

Tabiki tüm bu hususlar benim bakış açımdan bakıldığında böyle görünüyor. Herkesin kendine göre bir değerlendirmesi mutlaka vardır. Ama aile söz konusu olunca hassasiyet de artıyor doğal olarak. Ben kamp alanlarımı şuna göre seçmeye çalışıyorum : " İnsandan uzak, yola yakın, ayu olabülüür" :smiley:

Kesinlikle haklısınız ama söz konusu aileniz olunca çok ıssız yerleri tercih edemiyorsunuz yoksa ona benzemezne yerler var

Sizin de belirttiğiniz ve çoğumuzun yaşadığımız zorluk aslında ortak. Memleket güzel. Görmek ve tanımak lazım. Çocuklarımıza anlatmamız lazım.
Ama ne yazık ki ülkemizde sınırları belli olmayan ve kavramların birbirine karıştığı bir kampçılık kültürü var. Yani sırt çantalı gezi kültürü (backpacking için çeviri bu :smiley:) , araçlı kampçılık veya ormanda rahat yaşayabilme hüneri (bushcraft için de çeviri bu :smiley:) ve piknikçilik birbirine girmiş durumda. Yurtdışında kamp attım ama hiç kampingte kalmadım onun için yurtdışında ki uygulamayı bilmiyorum ama memleketimde çadırda kaldığın zaman çadırda kalan kişi başına ücret alan kamping yerleri var :smiley:
Bizim memleketimizde de belkide yukarıda sıraladığım kampçılık türlerine göre çok geniş kamp sahaları belirlense ve bu sahaların işletmeleri profesyonel firmalara verilse, inancım odur ki Türkiye'de de belli bir kampçılık kültürü oluşacaktır. İşte karavanı ile kamp yapmak isteyen ayrı bir sahada, aracı ile malzemesini getiren ayrı bir sahada, sırt çantasını alıp kamp yapan isteyen ayrı bir sahada kamp yapabilse keşke diyorum .
Ama kampçılığa karşı gençlerin ilgisi her geçen gün artıyor. Malzeme temin ediyorlar, araştırıyorlar v.b. İleride kampçılığın Türkiye'de daha da ileriye gideceğine inanıyorum ben. Ama şimdilik kendimizin bulduğu çözümlerle kamp yapmaya devam edeceğiz herhalde.
Saygılar.

http://www.kampkaravan.org.tr/kampingler.html

yukarıdaki linkte bazı kampinglerin listesi var , gün gelir lazım olabilir incelemekte fayda var :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,464
Kayıtlı Üye Sayımız
172,117
Kaydolan Son Üyemiz
fmt35

Çevrimiçi üyeler

SON MESAJLAR