Ankara Offroad ve Outdoor Etkinlikleri Grubu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeomad Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8,847
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 590,498
Ynt: Ankara Offroad Ve Outdoor Etkinlikleri Grubu

jugu' Alıntı:
bunun üzerine Salih Abi 'den bir tek yol suzi tavsiyesi bekliyorum : D

veee tavsiye geliyor.
Tek yol Suziiii...
Fiyat-fayda...
Yakıt...
Vergi...
Arazi ve asfalt kullanımı...
hepsi en ideal= Suzi....

Etiketler

Salih bey hazır tek yol suzi muhabbeti açılmışken nasıl olsa ikisini de kullanmışsınız sorayım, terios ile suziki'nin bakım masrafları arasında bir fark var mı? bana suzi biraz daha nazlı gibi geldi.. mesela hiç terios radyatörü şişleteni ya da termostatını değiştireni duymadım ama suzukide bunları okudum forumlarda. 5-6 ay önce bizim ustaya rav4 ün devirdaimini artık değiştirsek mi diye sorduğumda (o sıralar 280bin kmdeydi) gerek yok demişti, ama okuduklarım arasında suzuki devirdaimlerini 60bin km civarında bile değiştiren vardı.

sakyuz' Alıntı:
O araçları biliyorum ama bence kullanıcıları aracın potansiyelini fazla zorluyorlar. Fabrikadan çıkan hallerine itarazım yok ama netice itibari ile yerden yükseklik 20cm civarı olduğu sürece sadece arazi şanzımanı durumu pek kurtarmıyor gibi geliyor bana, yükseltme ihtiyacı doğuyor. Eh aracın eni boyu belli, bir de yerden yüksekliği artarsa yol tutuşu ciddi derecede bozulabilir gibi geliyor bana. Ben böyle şeyleri kafaya takarım, ama takmayanlar için modifiyeli araç kullanmak tabi ki bir seçenek.

Şimdiye kadar yaptığımız gezilerde ne benimne de diğer Suzuki kullanıcılarının bir sıkıntı yaşamadığını bliyorum.
Özellikle İrfan abi 1.6 tek kapı ile normal lastiklerle çokrahat geziyor.
Yükseltme bir seçenek tabi ama çok da şart değil.Bir aracı nekadar çok araziye uyarlarsanız asfalttan okadar çok uzaklaşır.
Yükseltmehemkonforu hem de yol tutuşu azaltıyor fakat arazide o kadar rahatlıyorsunuz.
Hangisini seçerseniz diğerinden o kadar feragat etmek gerekiyor.
Bence Suzuki hepsini de en iyi karşılayan araçlardan biri...
Selamlar.

Bir aracı nekadar çok araziye uyarlarsanız asfalttan okadar çok uzaklaşır.
Yükseltmehemkonforu hem de yol tutuşu azaltıyor fakat arazide o kadar rahatlıyorsunuz.

Benim öncelikler vakit darlığı sebebi ile biraz asfalt performansından yana.. bir de mevsimler de değişti artık eski kışlar yok, mesela geçen pazar eğriovadaydım, yol karlı ama gayet düzgündü, geçen seneki gibi olsaydı bırakın rav4'ü LC bile gidemezdi oraya, bu sene ocak ayındayız ama yaylalara doğru dürüst kar yağmamış, hava sıcaklığı ise mart ayı gibiydi.

Neyse, suzuki'ye geri dönecek olursak, 2.0 altı motorlar biraz hararetli çalışıyor gibi. Motor kapağı çatlatma vs gibi problemler okudum, hem gezenbilir forumlarında hem de yurtdışı kaynaklı sitelerde böyle diyor. Bunu yeni nesil (2006 sonrası) 1.6 motorlu suzukiler için de söylemişler ama işin garibi aynı şekilde yüksek devirde çalışan daihatsu terios hakkında böyle birşey okumadım.

sakyuz' Alıntı:
Salih bey hazır tek yol suzi muhabbeti açılmışken nasıl olsa ikisini de kullanmışsınız sorayım, terios ile suziki'nin bakım masrafları arasında bir fark var mı? bana suzi biraz daha nazlı gibi geldi.. mesela hiç terios radyatörü şişleteni ya da termostatını değiştireni duymadım ama suzukide bunları okudum forumlarda. 5-6 ay önce bizim ustaya rav4 ün devirdaimini artık değiştirsek mi diye sorduğumda (o sıralar 280bin kmdeydi) gerek yok demişti, ama okuduklarım arasında suzuki devirdaimlerini 60bin km civarında bile değiştiren vardı.

Ben Teriosu ilk aldığımda komple bakım yaptırmıştım,benden önceki kullanıcı sadece yağını değitirmişti kullandığı sürede ben de rutin bakım,balatalar,kayışlarını,sileceklerini değiştirdim 400 TL vermiştim,yaklaşık 8 ay sonra da sattım.
Suzuki de alınca bakım yaptırmadım çünkü yapılmıştı,sadece direksiyon kutusunun alttaki kısmında önceden bir kırık vardı ve yağ sızıyordu onu yaptırdım,bir de ön sol amartisörü ses yaptığı için değiştirdim.Rutin bakımı son baharda yaptırdım 200 tl,Sanzıman yağı değişti 160 tl,bu kış da soğuklarda aküsü bitti 140 tl.
Çok arıza vs ile uğraşmadığım için (çok şükür) kıyaslama şansım yok...
Şunu söyleyebilirim Terios çokgüzel bir araç ve çok sağlam,Suziler arazide fazla hırpalanırsa sıkıntı çıkartabiliyor ama rutin de o da çok sağlam araç...
Ben de araç fanatizmi yoktur,ihtiyaçlarımı karşıalayan araç en iyidir.
Selamlar...

Şunu söyleyebilirim Terios çokgüzel bir araç ve çok sağlam

Evet şeytan diyor al bitane aradaki ötv farklı ile araç en az 3-4 sene daha az kullanılmış ve nerden baksanız 100bin km daha az yol yapmış oluyor... bir ara 1.5 motorlu olanları denemem lazım, 1.3 pek kesmedi. Belki 1.5 te pek kesmez, aldıktan 5-6 ay sonra cayıp satmak ta var işin ucunda, biraz kafa kurcalıyor.

Ben de araç fanatizmi yoktur,ihtiyaçlarımı karşıalayan araç en iyidir.

Bence de öyle..

o şeytan bazen bana da uğruyor...
Bazen iyi sıkıştırıyor,vergisi daha az yakıtı daha az vs.
Sonra diyorum aldığın arabaya da masraf yapacaksın o da aynı hesaba gelecek boşver...

Bu ara şu Caretta karavanlara taktım.
Ne dersiniz alınır mı?

http://www.basoglucaravan.com.tr/urunler_caretta_caretta_1500-l-1-sayfa_id-33-id-2660

SH100425

SH100425

12001

Sonra diyorum aldığın arabaya da masraf yapacaksın o da aynı hesaba gelecek boşver...

Orası öyle, benim (daha doğrusu benim değil eşimin) problemi , rav4 bir 5 sene daha kullanılırsa 400bin km'ye gelmiş olacak, o saatten sonra kime satacaksın o arabayı diyor. Ben de pek birşey diyemiyorum, evet elimde kalabilir diyorum. Yoksa motor+şanzıman yaptırsam bile (ki o kadar çok arıza çıkaracağını zannetmiyorum) bu yeni bir araç almanın maliyetinin altında kalıyor.

Sorun yedek parça desek, imkan dahilinde gözüken 2006 model mitsubishi'nin yedek parça sorunu çok daha fazla gibi geldi, daihatsuyu ise bilmiyorum.. bazen şeytana uymak pek iyi olmayabilir, karar veremedim.

sakyuz' Alıntı:
Orası öyle, benim (daha doğrusu benim değil eşimin) problemi , rav4 bir 5 sene daha kullanılırsa 400bin km'ye gelmiş olacak, o saatten sonra kime satacaksın o arabayı diyor. Ben de pek birşey diyemiyorum, evet elimde kalabilir diyorum. Yoksa motor+şanzıman yaptırsam bile (ki o kadar çok arıza çıkaracağını zannetmiyorum) bu yeni bir araç almanın maliyetinin altında kalıyor.

Sorun yedek parça desek, imkan dahilinde gözüken 2006 model mitsubishi'nin yedek parça sorunu çok daha fazla gibi geldi, daihatsuyu ise bilmiyorum.. bazen şeytana uymak pek iyi olmayabilir, karar veremedim.

Bence yenge hanım haklı,araba ne kadar sağlam olursa olsun fazla km başa bela...
eğer araç marka ve modelinden memnunsanız satıp daha az km li bir araç almak daha akıllıca...
km arttıkça müşteri azalır ve nazı artardiye düşünüyorum.ben arabaları çok severimve sürekli piyasayı takip ederim ama yüksek km li araçlara bakmam bile...
Böyle düşünmek fydalı olur sanki.
bu arada isminizi bilmiyorum hitab edemedim kusura bakmayın.

bu arada isminizi bilmiyorum hitab edemedim kusura bakmayın.

Bu forumlarda olmadık sebeplerden zaman zaman hararet artabiliyor herkes aynı olgunluk seviyesinde değil, o yüzden ben ismimi hiç yazmıyorum. Bir hitab ismi lazımsa "Selim" diyelim...

Bence yenge hanım haklı,araba ne kadar sağlam olursa olsun fazla km başa bela...

Evet, hali hazırda yeterince haklı bile olabilir 290bin km'yi buldum çünkü, ama ona bakarsanız aracı 210bin km'de almıştım ve onun bile çok olduğunu düşünen satan adam araçtan kurtulmaya çalışıyordu ve bende hiçbir problem çıkarmadı.

Memnun oldum Selim "diyelim" bey ;D
Burası o tarz forumlardandeğil merak etmeyin.
Selamlar...

salih yardımcı' Alıntı:
Memnun oldum Selim "diyelim" bey ;D
Burası o tarz forumlardandeğil merak etmeyin.
Selamlar...

Ben aynı fikirde değilim, ben gezenbilir'in çok eskilerindenim, ve burda da öyle tartışmalar olabiliyor. Özellikle şu arazi ile ne alakası olduğu bilinmeyen 'suv' ları neden sevdiğinizi anlamayanlara derdinizi anlatmak zor oluyor abuk subuk tartışmalar çıkıyor. "Ya kardeşim o araçlardan siz ne kadar anlıyorsanız ben de yıllardır kullanıyorum ben de o kadarını anladım ama benim ihtiyacıma bu uygun" noktasına gelemiyorsunuz her zaman, anlamadığınızı sanıyorlar.
Selamlar..

salih yardımcı' Alıntı:
Bu ara şu Caretta karavanlara taktım.
Ne dersiniz alınır mı?

http://www.basoglucaravan.com.tr/urunler_caretta_caretta_1500-l-1-sayfa_id-33-id-2660

çok güzeller... yük için de kullanılabilir oluyordu galiba ( ben motor için bakmıştım ) . fiyatları da bence işlevine göre makul . konforlu kamplı gezi için ideal hele sizin için. hem büyük çekme karavanlar kaba değil hem de her ihtiyaca cevap verir duruyor.

jugu' Alıntı:
çok güzeller... yük için de kullanılabilir oluyordu galiba ( ben motor için bakmıştım ) . fiyatları da bence işlevine göre makul . konforlu kamplı gezi için ideal hele sizin için. hem büyük çekme karavanlar kaba değil hem de her ihtiyaca cevap verir duruyor.

Çok doğru Ömer hocam,şeytan dürtüyor sürekli,fiyatları biraz daha makul olsa çok rahat alınır.
Şu tarz aktivitelerde 10 numara...

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95661.0

bunaldın mı atla git...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR