Araba İle Gürcistan, Kafkasya, Kerç Boğazı, Soçhi Gezimi Tamamladım (21-30 Nisan 2014 )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan cakali Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 40
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 26,413

cakali

Ana Kamp
Yer
Samsun
Web
www.cakakoyu.com
21 Nisan Tarihinde Samsun'dan başladığım yolculuğu 30 Nisan tarihinde tamamladım. Bu yolculuk sırasında, Batum, Tiflis, Kazbeg Geçidi, Kuzey Osetya, Adıgey, Krasnador üzeri Kerç Boğazına kadar gittik. Dönüşte Soçiye uğradık ve yine aynı güzergahtan Türkiyeye dönüş yaptık.

Etiketler
Ynt: Araba İle Gürcistan, Kafkasya, Kerç Boğazı, Soçhi Gezimi Tamamladım (21-30 Nisan 2014 )

Gezinizin detaylarini ve resimlerini görmek dilekleriyle... Takip

tapatalk by discovery

Ynt: Araba İle Gürcistan, Kafkasya, Kerç Boğazı, Soçhi Gezimi Tamamladım (21-30 Nisan 2014 )

16 mayısta biz de öğretmen arkadaşlar ile Kafkaslara gitmeyi planlıyoruz.Ancak biz dönüşü Çeçenistan, Dağıstan Bakü üzerinden yapacağız. Planımızın diğer yarısı sizin gezdiğiniz yerler olacak. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.Hangi otellerde kaldınız. Nelere dikkat etmemiz gerekiyor. yeşil sigorta ve uluslararası ehliyet zorunlu mu, nereleri görmemizi önerirsiniz... gibi. Ordu'dan selamlar Osman ÖZYURT 05057960353 osmanozyurt1@hotmail.com.

İlk kez yazdığım için acemiliğimi bağışlayın lütfen. Geçen yıllarda Suriye, Balkanlar ve Kırım gezilerim oldu. Geçen sene yine bu aylarda araba ile Arnavutluğun Başknti Tiran'a gidip dönmüştüm. Bu sene Kafkasya programı yaptım. Programı önce Rusya Kazan'a gidiş-dönüş şklinde yapmıştım ama yolun çok uzun olması sebebi ile değişiklik yaparak Batumi, Tiflis, Kuzey osetya, adıgey, Sochi olarak belirledik.

21 Nisan Pazartesi günü öğle saatlerinde İstanbul'dan uçakla Çarşamba havaalannna gelen iki arkadaşımı alarak yola çıktık. Akşam saatlerinde Sarp sınır kapısına ulaştık. Kapıda tek korkumuz son dönemlerde ilaçla yaakalanan kişilerin göz altına alınması ve yüksek kefaletler ile serbest bırakılması endişesi bizlerde de vardı, çünkü yanımımızda başağrısı, mide ilaçları vb ilaçlarvardı. Türk tarafından pasaport ve Araç ruhsatını göstererek çok rahat bir şekilde geçtik. ( Yolcular yaya olarak geçmek zorundalar ) Gürcü noktasından ise yine pasaport ve araç ruhsatını ibraz ederek çok rahat birşekilde ilerledik. Gümrük görevlisi aracın bagajını açtırdı, ilk nsorduğu şey, ilaçlar nerede demek oldu. Bende ne ilacı, biz turistiz deyince şöylebirgöz ucuylabavulların içine bakıp bizi çıkışa gönderdi. Çıkıştan arkadaşları alıp Batuma haraket ettik. Booking .com dan bulduğumuz ilk otele yerleşip geceyi dinlenerek geçirdik

488

Biz Batumda Hotel İberiada kaldık. 3 kişilk oda kahvaltı dahil 60 dolar ödedik. Booking. com dn günlükotelleri bulup en ucuzunda kalmaya çalıştık. Sabah Kahvaltıdan sonra arabamızın deposunu fulledik. Benzinin litresi 2.2 TL. Kısa bir Batum turundan sonra kobuleti üzerinden Gürcistan'ın eski Başkenti Kutaisi^ye geldik. Öğle vakti olduğu için karnımızı tanesi 2 tl olan hacaburi (Pynirli börek ) ile doyurduk.

Kutaisi

Kutaisi kilise

Kutaisi Kilise1

531

532

Yine hızlı bir Kutaisi turundan sonra Gori şehrine haraket ettik. Burada Stalinin doğduğu evi ve Gori kalesini gezip akşam konaklayacağımız tiflise hareket ettik.

Stalinin evi

548

554

güzel bir gezi olmuşa benziyor fotoğraflar güzel anlatım güzel
, merakla takip..

22 Nisan Salı akşamı geç saatlerde Tiflise ulaştık. Yine ilk işimiz Booking. com dan ucuz bir otel bulup otelimize yerleştik. Yanımızda bolca götürdüğümüz konserve, zeytin,bal ve meyveden oluşan akşamyemeğimizi yiyipyattık. Sabah erkenden kalkıp otelden çıkış yaptık. Arabamızı eski tiflise park edip, önce güzelbir hacaburi ziyafeti ile kahvaltımızı yaptık. Daha sonra eski hamamlar, Tiflisin tek camiisi ve Tiflis Kalesini dolaştık.

563

564

566

570

572

1880 lerde Tifliste yaşayan müslümanlartarafından yaptırılan camii ziyaretinden sonra yürüyerek tiflis kalesine çıktık.

Tiflis Camii

576

580

586

593

Bu arada İlhan beye, Osman Beye ve Harun beye teşekkür ediyorum. Osman hocam bende ordu perşembeliyim, çaka köyünden. İşlerin yoğunluğu sebebiyle yazılarımı geç yüklüyorum, sormak istediğiniz birşey olursa muhakkak arayın. AHMET öZEL 05336965150

Gezimizin 2.günüde bitmek üzere ve biz Tiflisten ayrılarak Gori istikametine 10 km geri dönüp, sağ taraftan Kazbeg geçidne ulaşmak üzere Kafkasyaya rotamızı çevirdik. Yaklaşık 2-3 saatlik bir yolculuktan sonra sınıra vardık. Yol boyu yaklaşık 3-2 bin metre yükseğeçıktık, kar tünellerinden geçtik, heryer bembeyaz karla kaplı. Sınıra doğru tkrariniş ve iki arabanın çok zor geçtiği sınır bölgesinde maalesef 14 saat beklemek zorunda kaldık. Şansızlığımız Paskalya tatili dönüşü olması ve Azebeycan, Gürcistan ve rmenistandan çok sayıda rusun arabaları ile Rusyaya giriş yapmaları.
Akşam 5 gibi vardığımız sınırdan sabah 7 gibiayrılabildik. Allahtan arabamızda her türlü nevalemiz var. Gürcü çıkışı gayet rahat, sadece pasaport ve araç ruhsatlarını göstererek geçtik. Gürcü- Rus ara bölgesi uzak mesafe ve yollar çk bakımsız. Rus girişinde Rus polisi sırada bekleyen yabancılara imigration formu dağıttı, arabanın içinde bu formları doldurduk. İnternette bu formların örneğini bastırmıştık, ayrıca rusca- ingilizce olduğu için doldurmak kolay oldu. Bu formlr 2 nüsha oluyor, rus polisigirişte bir tanesini alıyor, bir tanesi bizde kalıyor. Rusyayı terk ederken bu formu iade etmemiz gerekiyor. Rus polisini çok rahat geçtik, ama gümrük tarafında yaklaşık 2 saat kaldık.Bu sefer araba için tekrarbir form dolduruluyor. Form Rusça olduğu için bir rus güvenlik görevlisi bize yardımcı oldu ama formu bir kulübede onaylatmak için 2 saat bekledim sabahın beşinde ve resmen dondum... Bu formu kulübedeki görevli bilgisayara işliyor, üzerine bir bilgisayar çıktısı yapıştırıp bize veriyor. Yine bu formu rusya çıkışında bizden gerialıyorlar. Ve son işlem, sınır bölgesini yaklaış 1 km geçtikten sonra birdinlenme tesisi gibibir yerde trafik sigortası yaptırdık. Min 15 gün için 50 Usd ödedik. Ve merhaba Rusya...

638

640

644

Çok güzel bir yazı oluyor ilgi ile takip... Bu rotayi kullanmaya dusunenlerbicin bir kilavuz niteliğinde... Takibe devam...

tapatalk by discovery

Harika bir gezi. Sınır kapılarındaki keşmekeşlik en zor bölüm sanırım. Devamını merakla bekliyorum

HUAWEI MT1-U06 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,438
Kayıtlı Üye Sayımız
172,088
Kaydolan Son Üyemiz
TunaKarakaya

SON KONULAR

Geri