Arabayla, İstanbul-viyana, Rota Ve Bulgaristan Yol Durumu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fatmaank Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,219

fatmaank

Yeni Üye
Merhaba,

Ağustos ayında İstanbul'dan başlayıp, Belgrad Budapeşte Viyana'yı görerek tekrar İstanbul'a döneceğimiz 11 günlük bir gezi planlıyoruz. Minibüs tipi bir araç kiralayarak gezeceğiz. Benim planım Bulgaristan üzerinden ilk gün Belgrad'a ulaşıp, 2 gece Belgrad, 4 gece Viyana, 3 gece Budapeşte ve dönüşte de 1 gece Sofya'da konaklamak. Michelin bu rotayı toplam 3140 km olarak gösteriyor. Yalnız aklımda okuduklarımdan ötürü şu sorular var, Bulgaristan'da yolların durumu nasıl?Bunu yalnızca yolların konforu değil güvenlik yönünden soruyorum. Karanlığa kalmadan geçmeyi düşünüyoruz ama yine de riskliyse strese değmez diye düşünüyorum.
Bir de Yunanistan Makedonya üzerinden Belgrad'a gitmeyi tercih edersek hangi rotayı seçmeliyiz? Başka önerileriniz olur mu, görmeden geçmeyin, şuraya da uğrayın gibi? Şimdiden çok çok teşekkür ederim:smiley:

Etiketler
Ynt: Arabayla, İstanbul-viyana, Rota Ve Bulgaristan Yol Durumu

Kiralık araçla yurt dışına çıkabilirseniz yunanistan üzeri gidip bulgaristandan dönebilirsiniz.kurallara uyduğunuz sürece bir sıkıntı olmaz ben bulgaristana 1986 yılından beri defalarca gittim eskisi gibi değil.budapeşteden viyanaya giderken bratislavya'yıda görmenizi tavsiye ederim

Şadan Bey, yanıtınız için teşekkürler yalnız kiralık araçla Bulgaristan'a girişte sorun mu oluyor, tam anlayamadım. Ben hem gidiş hem de dönüşü Bulgaristan üzeri düşünmüştüm, mümkün değil mi sizce?

Kiralık araçla yurt dışına çıkamazsınız diye biliyorum isterseniz bir kiralama şirketine telefon açıp öğrenin belki uygulamada bir değişiklik olmuştur. Çıkmanıza izin veriyorlarsa istediğiniz kapıdan çıkarsınız

Sahiden böyle bir kısıtlama varmış, kendi araçlarımızla çıkmamız gerekecek bu durumda, kalabalık olduğumuz için tek minibüs gidelim diye düşünmüştük. Bulgaristan yol durumuyla ilgili yorumunuz var mı acaba?

Aracınızla çıkış yapacaksınız uluslararası ehliyet çıkarmanız ve aracınıza yeşil sigorta dedikleri uluslararası trafik sigortası yaptırmanız gerekir. Bulgaristanda yollar türkiyeden çıktıktan sonra 100 km kadar gidiş geliş daha sonra otoban.kurallara uyarsanız bir sıkıntı olmaz. Hız limitlerine dikkat etmelisiniz kasabalardan geçerken 30 km hız limiti olabilir .korkulacak bir durum yok gayet ucuz bir ülke yakıtınızıda bulgaristandan ucuz fiyata alabilirsiniz.seyehatinizle ilgili sormak istediğiniz bir konu olursa memnuniyetle yardımcı olurum

Avrupada otoparklar oldukça pahalı. Konaklama yapacağınız yerin ücretsiz otoparkı olmasına dikkat ediniz.

Avrupada ulusarası ehliyet zorunluluğu yok ama türkiyeden çıkarken soruyorlar

Emre Bey, sanırım Yunanistan hala uluslararası ehliyet istiyor, gerçi biz Bulgar sınırından çıkmayı düşünüyoruz ama nolur nolmaz diye yenileteceğiz. Hasan Bey, evet ona dikkat ediyorum, biz özellikle İtalya'da otoparklara baya para ödedik daha önceki gezilerimizde. Şadan Bey tekrar teşekkürler.

fatmaank' Alıntı:
Emre Bey, sanırım Yunanistan hala uluslararası ehliyet istiyor, gerçi biz Bulgar sınırından çıkmayı düşünüyoruz ama nolur nolmaz diye yenileteceğiz. Hasan Bey, evet ona dikkat ediyorum, biz özellikle İtalya'da otoparklara baya para ödedik daha önceki gezilerimizde. Şadan Bey tekrar teşekkürler.

Negatif. Yunanistan da artık uluslararası ehliyet istemiyor.

İlgili link ve Yunansitan 'dan gelen yazılar aşağıda.

T.C. Atina Büyükelçiliği Yazısı
http://atina.be.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=218350

Yunansitan Resmi Yazısı ve TR Çevirisi
http://www.und.org.tr/tr/15911/beynelminel-ehliyet-yunanistanda-tarih-oldu

İlgili topik
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=97816.0

güzel ve keyifli geziler...

Merhaba, yunanistan yeni çıkacak ehliyetleri tanıyacak, halen şu an kullandığımız ehliyetlerle giriş yapamıyoruz malesef.

İki hafta önce Midilli Adası'na gittim.Araç kiralamada uluslararası ehliyeti istemediler.Ancak yolda polis çevirmesi vardı.Önce resmi ehliyeti gösterdim.Polis bu olmaz yeni çıkacak ehliyetleri kabul edeceğiz deyince doğrusu şaşırdım.Neyse ki ceza yazmayıp uyarmakla yetindiler.

Güzergahınız ile ilgili olarak
bence bulgaristanı gündüz geçin ve mutlaka hız limitlerine uyun, birde tıkalı bir yolda yanınıza biri gelipte alternatif yol önerirse kaale almayın tamam deyin geçin gidin
bulgaristanda vinyeti benzinliklerden alabilirsiniz eğer leva'nız yoksa kredi kartıyla alın
sırbistandada gece benzinliklerin ön tarafına park edin
sırbistanda otobanlarda radarla hız kontrolü olabiliyor dikkat edilmeli
sırbistanda otoban paraları euroyla ödenebilir
macaristana girdikten sonra vinyetinizi hemen alın
avusturyada vinyet olsada bazı tünellerden ücret alıyorlar
dönüşte hem alternatif hemde güzel olduğu için niş den makedonya üzerinden selanik kavala yaparak yurda dönebilirsiniz
bende haftaya aracımla venediğe gitmeyi düşünüyorum eğer gidersem güncel bilgileride paylaşırım inşallah
şimdiden iyi gezmeler

qMZE4d.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,085
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR