Arazi Tasiti Ve Kamyonet Bunalimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Towarscke Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 17
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 46,415

Towarscke

Yeni Üye
Web
www.facebook.com
4x4 Araba alacam diyelim.
Ford Ranger, Toyota Hilux, Isuzu D-MAX, Tata Telcoline-Xenon, Nisan Country-Skystar-Navara gibi bir arac bakiyorum.

Normal otomobil olarak kullanmak istiyorum. Araziye cikacam.
Ama ruhsatta "Kamyonet" geciyor..
Sonuc:
1. K Belgesi alacaksin, yoksa ceza alirsin 2050TL.
2. Otoyollarda 95km'yi gecmeyeceksin. Şehir icinde 50 ile gideceksin.
3. Sehirler arasi yoldan cikarken kantara gireceksin. Yoksa cezasi 2000TL
4. Sehir Merkezinden gecmeyeceksin.
5. Bogazici koprusunden gecmeyeceksin.
6. Her yil zorunlu muayineye gireceksin.
7. 4x4 oldugu icin sen bir luks arazi tasiti kullaniyorsun, 2,5 motor icin yillik 3500TL vergi odiyeceksin..

Bunlari gordukce kahroluyorum. Onerisi olan.. Jip istemiyorum. Kamyonet diye de gecmese? veya var mi baska cozum yolu?

???

Etiketler
Ynt: Arazi Tasiti Ve Kamyonet Bunalimi

sirket adina kayitli olmadiktan sonra k1 belgesine gerek yok diye biliyorum.kantara da girmiceksin.sehir merkezinde gezmeyen pickup yok.tek sikintin bigaz koprusu ve muayne.luks arazi tasiyi degilsin kamyonet oldugu icin o vergiyi vericeksin ayrica normal jip te alsan ayni vergi 2litre ustu siradan bi araba da alsan ayni vergi. 97 model 5.2 arabaya 3bin tl vergi veriyoruz azimizi acmiyoruz :smiley: hem luks olsun hemde vergi vermiyim malesef hukumet izin vermio boyle biseye :smiley: bi bakima haklida olabilir benzin ortak gider tukenen enerji, insanlari kucuk motor almaya zorluyo.paran varsa bin hacimli motora diyo :smiley: baska cozumu malesef yok

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ben vergisinde degilim, hadi kopruden de gecmem ama Kamyonet oldugu icin Kantar ve K belgesi zorunlulugu var diye biliyorum..
Alisverise gidipte, cikista durduran, Polis olunca 2000TL ceza yazilan araclar var.

Gercekten bu tip araclari kullanan varsa ve ayni konularda deneyim sahibi olan varsa duymak isterim. Cadirimi, tulumumu koyup da, kamp'a, Sakarya'ya Bolu'ya TEM yolundan gidince burnumdan gelmesin istiyorum.

Konu hakkinda deneyim sahibi arkadaslar mesaj yazarlarsa memnun olurum.

chevy avalanche var pickup kamyonet oyle bi sorun olmadi suana kadar :smiley: reno kangoo var oda kamyonet ondada boyle bi sorun olmadi.sirket adina kullanilmiyorsa bu sorun olmaz arkadasim binlerce arac var sehir icine giremeyeni gordun mu hic ? arkasinda azami yuk yok ise kantara giren pickup gormedim hic.sizde cadir koyucam diyosunuz sanki kac kilo tutucak bagajinizdaki esyalar ? hiz siniri dogru sadece bu yazdiklarinizin icinden gerisi fasa fiso bu kadar korkmayin

Oğuzhanın dediği doğru. Aracı alırken noter sana soruyor. "Hususi mi kullanacaksın ticari mi " diyor. Hususi ise k1 e psikoteknik belgesine ihtiyaç yok. Ticari ise bunları alman gerekiyor.

Peki eger 4x4 degil de 4x2 alirsam o durumda da sorun yasar miyim?
Herhangi bir kantar veya K1 belgesi zorunlulugu var mi, 4x2 lerin?

4x4 değil doblo da alasanız eğer ticari kullanacaksanız k belgesi psikoteknik gerekli. Kısaca bu prosedürler 4x4 le yada kamyonetle alakalı değil sadece ticari mi hususi mi. Bununla alakalı. Eğer hususi yazdırığ yük taşırsanız cezası ağır.

şahıs adına kayıtlı 3500 kg altı ticari araclarda asla K belgesi sorunu kanunen yasamazsınız
ama sahis adına kayıtlı aracta ticari bir mal tasirsaniz (mesela ambalajında sizden baska biri adına fatura kesilmis bir buzdolabı camaşır makşnesi) oyarlar
kamyonet doblo palio hic fark etmez hepimiz kullanıyoruz hicbir sorun yasamiyoruz bi kisi bile yasadım demez (şirket adına kayıtlı araclar haric onlarda k belgesi ve src zorunlu olmadıgı takdirde ceza yiyorsun bunu yasayan cok ama biZim durumumuzla alakası yok)
sonucta konforu (60-100 milyar uzerindeki araclara gore) biraz az olmakla beraber en ekonomik en masrafsız 4*4 cozumu kamyonettir.

Gürkan bey 12 yıldır hususi olarak ticari araç kullanıyorum bu yazdıklarınızdan hız problemi hariç hiçbirisi ile karşılaşmadım boşuna evham yapmayın.

HTC One S cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

K belgesi ile ilgili sorunuzun cevabı koyu ile yazılmış bölümde (şahsi aracınıza gerekmez)
Araç türü olarak ruhsatta kamyonet olarak belirtilmiş tüm araçlar( kangoo,doblo,vb camlı camsız koltuklu koltuksuz panelvan)
Ruhsat bilgilerinde yer alan kullanım amacı kısmına bakılmaksızın (Kullanım amacı: Yük nakli hususi, yük nakli ticari, yolcu nakli hususi, yolcu nakli ticari gibi) araç kamyonet sınıfı bir araç ise;
Şirket adına kayıtlı veya şahıs şirketi sahibi adına kayıtlı araçlar K2 Belgesi kapsamındadır.
Şirket veya şahış şirketi sahipleri araçları yük taşıma maksatlı kullanmıyor olsalar bile yük taşıma yapıp yapmadıkları kontrol edilemediği için bu tip araç sahibi olduklarından ötürü K2 Belgesi cezası ile karşılaşırlar.
Araçlarını şahsi kullanım için alanlar ve vergi levhası sahibi olmayanlar otomobil maksadı dışında kullanmadıkları sürece belge almak zorunda değildirler. Ancak bu durumda olup araçlarını şahsi işlerinin dışında takım çantası,inşaat malzemesi,köydeki bahçesindeki malları taşımak maksadıyla kullanırlar ise cezai durum söz konusudur. Bu durumda olanlar ilgili işleriyle ilgili vergi levhası alıp K2 Belgesi almak zorundadırlar.
Ruhsatında minibüs olarak kayıtlı araçlar K2 Belgesi kapsamında değildir. Burada dikkat edilmesi gereken husus aracın ruhsata minibüs olarak kayıt edilmiş olmasıdır.

Vergi ile ilgili yanlış biliyorsunuz en azı kamyonet öder
5 yaşında bir arazi aracına 2598 tl
Panelan ve motorlu karavana 1298 tl
Kamyonete 1168 tl ödersiniz yani en az kamyonete ödersiniz 4*4 bakılmaksızın

Ağırlık kontrolüne gelince 2500 km yol boyunca beş veya altı kez denk geldim araçla giriyorsunuz görevli arkadaşlar genelde iyi günler abi sen devam edebilirsin diyor devam ediyorsun etmesen bile bekleme süren 5 dk geçmez 2500 km de 25 dk çok olmasa gerek

Kısacası gönül rahatlığı ile alabilirsiniz

Biseyi tam anlayamadim mesela evde bi Reno kangoo aracimiz var bana ait herhangi vergi levhasi sirket vs yok.bununla kendi esyami biyerden biyere gotursem yada basit bi ornek ikea dan bi urun alsam eve giderken polis bana ceZa mi yazacak ?

Hayır taşıdığınız ürün ticari emtia olmayacak yani o aracınızı ticaret yapmak için kullanmayacaksınız.
Örnek vereyim boyacılık yapıyorsunuz vergi kaydınız falanda yok ama bagajda kovalar fırçalar merdiven falan var 1 sefer yakalandınız evimi boyuyorum diye belki ikna edersiniz ama ikincide inanacaklarını saam işte p zaman cezayı yiyebilirsiniz.

cem uludinc' Alıntı:
Hayır taşıdığınız ürün ticari emtia olmayacak yani o aracınızı ticaret yapmak için kullanmayacaksınız.
Örnek vereyim boyacılık yapıyorsunuz vergi kaydınız falanda yok ama bagajda kovalar fırçalar merdiven falan var 1 sefer yakalandınız evimi boyuyorum diye belki ikna edersiniz ama ikincide inanacaklarını saam işte p zaman cezayı yiyebilirsiniz.

O zaman bizi her seferinde aynı polis yakalayacak ve hatırlayacak. Yada bu polis bizi ilk yakaladığında Ayrıntılı bir rapor hazırlayacak bunu işleyecek sonra da birdaha ki yakalandığımızda diğer polis bu raporu okuyacak ve bize o hatırı sayılır cezayı kesecek. Doğru mu anladım?

Dört yıldır şirketim üzerine kayıtlı pickup kamyonet kullanıyorum.

1) Şirket üzerine kayıt olacaksa, K ve SRC belgeleri şart. SRC'ye pek bakan yok, ancak gece yapılan çevirmelerde bile K Belgesi'ne bakıyorlar.
2) Şehiriçi hız limitlerinin uygulandığını ne zaman gördünüz? Ranger'ım varken şehirlerarası 85'i geçtim mi yazıyorlardı cezayı; şimdi 2013 Isuzu D-MAX kullanıyorum, binek otomobillerin hız limitlerinde kullanıyorum ve şu ana kadar, radar olsun, kamera olsun ceza kesilmedi hiç (sanırım D-Max'ı kamyonetten saymıyorlar :smiley: )
3) Şu ana kadar kantara girmedim; yüklüyken de, boşken de...
4) Köprüden hiç geçmedim. Ama akşam vakti, ben Altunizade'deki çıkıştan FSM'ye geçerken, yanımdan devam edip Boğaziçi Köprüsü'nden giden çok pickup gördüm.
5) Gülü seven dikenine katlanır. Hem sizin fark etmediğiniz problemler bazen ortaya çıkabiliyor muayenede. Faydalı bir şey.
6) Dilekçe ile vergi dilimini düşürün; ben şu ana kadar hiç o dilimde vergi ödemedim.

Bu arada 4x4 yerine 4x2 alırsanız sadece vergi fark eder; geri kalanların hepsi geçerli.

Araç hususi yazılsa da yine muayne her yıl yapılmak zorunda mı?
Yanlış anlamadıysam araç 4x4 olduğu zaman vergisi kamyonet olarak değil de otomobil arazi taşıtı kategorisinden ödeniyor. Doğru mu?

1) Muayene her yıl, kullanım şeklinden değil, araç tipinden dolayı her yıl muayene oluyor çünkü.
2) Doğru; ancak dilekçe ile bir alt dilime düşürüyorsunuz. Kasko'nun %5'inden fazla ise MTV, alt dilime düşüyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,086
Kaydolan Son Üyemiz
Ertuğrul Ocaktan

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR